Przetargi publiczne

Rok szkolny 2017/2018 Rok szkolny 2016/2017 Rok szkolny 2015/2016 Rok szkolny 2014/2015 Rok szkolny 2013/2014 Rok szkolny 2012/2013 Media o nas

KRONIKA SZKOŁY

Rok szkolny 2017/2018


 

Dni Języków Obcych

W dniach 5 – 6 – 7 marca oraz 15 marca 2018r. po raz pierwszy w naszej szkole odbyły się  Dni Języków Obcych. W związku z tą imprezą przygotowano mnóstwo atrakcji i zaproszono wielu gości.

          5 marca uczniowie klas młodszych spędzili miło czas z  bajką  angielską, którą  czytała p. Wiesława Bałdyga  -  przedstawiciel z Wydawnictwa Oxford University Press. Dzieci były bardzo zaangażowane w przedstawienie, gdyż próbowały odtwarzać usłyszaną historyjkę samodzielnie. W dalszej części spotkania uczniowie klas
I-III  obejrzeli występ szkolnego  Teatru  Rosyjskiego prowadzonego przez p. Irenę Konopkę i wysłuchali piosenek rosyjskich. Wszystkie dzieci otrzymały słodycze, 
a uczniowie klas pierwszych otrzymali w nagrodę balony.
          6 marca, odbyły się warsztaty językowe na lekcjach języków obcych, podczas których uczniowie klas czwartych nauczyli  się powitań, podziękowań i pożegnań w 
j. francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i niemieckim.
         
Uczniowie klas piątych przygotowali prezentacje o krajach anglojęzycznych, a klas szóstych projekty koszulek z okazji Dni Języków Obcych. Przedstawiciele klas siódmych uczyli się piosenek w j. angielskim, niemieckim i rosyjskim.
          7 marca,  odbyło się spotkanie z zaproszonymi   lektorami  j. francuskiego
i hiszpańskiego ze Szkoły Językowej EMPIK w Białymstoku
. Goście  przedstawili prezentacje multimedialne  o Francji i Hiszpanii, a następnie przeprowadzili quiz.
Za poprawne odpowiedzi uczniowie zostali  nagrodzeni  plecakami. 
         W tym dniu również uczniowie zaprezentowali efekt swojej kilkudniowej pracy: opisali po angielsku swoje T-shirty, odbył się mini koncert piosenek w różnych językach,
a przedstawiciele klas czwartych udowodnili, że mają talent do języków obcych odpowiadając na trudne pytania jury. Wszyscy uczniowie otrzymali słodycze oraz certyfikaty uczestnictwa. Uczniów do występów i prezentacji przygotowali nauczyciele języków obcych: p. Andrzej Danieluk, panie Danuta Danilewicz, Emilia Bielawska, Anna Hapunik,  Anna Karczewska, Agnieszka Skowrońska, Monika Łukianiuk oraz Ewa Sochańska.  Oprawę plastyczną zapewniła pani
B. Magnuszewska. Nagłośnienie obsługiwał  p. Stanisław Łazuk.
         
W środę 7 marca  dzięki życzliwości i pomocy Rodziców odbył się kiermasz   muffinek udekorowanych kolorowymi flagami państw europejskich. Kiermasz przygotowały  panie Anna Hapunik, Ewa Sochańska i Karina Smaka.
        
Podczas trzech Dni Języków Obcych  uczniowie mieli możliwość oglądania
i czytania  książek w różnych językach: w czytelni, bibliotece  oraz na parterze przy sekretariacie szkoły. Wystawy przygotowali nauczyciele bibliotekarze
panie Joanna Fiłończuk i Dorota Jabłońska oraz  Danuta Danilewicz i Ewa Sochańska. Była również prowadzona akcja "Uwolnij książkę w języku obcym" polegająca natym, że można było wybrać dla siebie książkę oferowaną przez bibliotekę w zamian oferując do jej zbiorów książkę dla dzieci w dowolnym obcym języku.
         
15 marca odwiedził nas gość specjalny pani Marie Antoniou z Cypru. Chętnie zwiedziła szkołę, oglądała wyposażenie klas, poznała system szkolnictwa w Polsce, rozmawiała z nauczycielami i uczniami. Podczas spotkania na sali korekcyjnej  nauczycielka szkoły z Cypru przedstawiła prezentację multimedialną o swoim kraju, mieście, szkole, w której pracuje i ciekawostkach związanych z kulturą. Uczniowie klas piątych zaprezentowali naszemu Gościowi, Dyrekcji szkoły: p. Andrzejowi Danielukowi, p. Marcie Grzybowskiej i p. Danucie Danilewicz oraz nauczycielom
i swoim kolegom plakaty o krajach anglojęzycznych oraz zaśpiewali piosenki w różnych językach.  
           
Marie wzięła też udział w dwóch lekcjach otwartych. Miała okazję zobaczyć zajęcia w kl. Ic „Zwierzęta naszego podwórza”, prowadzone przez p. Jolantę Koronkiewicz oraz lekcję języka angielskiego na temat Dnia Św. Patryka  w kl. VII c
z p.
Anną Hapunik. 
Obie nauczycielki naszej szkoły korzystały z technologii informacyjno-komunikacyjnych i możliwości tablic interaktywnych. Podczas zajęć języka obcego uczniowie  przy użyciu  smartfonów odszukiwali informacje ukryte w kodach QR,
a zdobytą  wiedzę sprawdzali  rozwiązując  quizy w aplikacji Kahoot. Do aktywności lekcyjnych chętnie włączyła się Marie oraz  p. wicedyrektor Danuta Danilewicz.
          Wszystkie atrakcje podczas obchodów Dni Języków Obcych bardzo spodobały się dzieciom i najważniejsze, że nasi uczniowie bardzo zaangażowali się we wszystkie projekty.
Super! Gratulujemy!

Thank you, спасибо, danke, gracias, merci, σας ευχαριστώ!!!

Koordynatorem Dni Języków Obcych 2018 była p. Ewa Sochańska.

Zdjęcia w albumie fotograficznym
Zdjęcia w albumie fotograficznym
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Dzień Otwarty Szkoły

        Zaprosiliśmy do naszej szkoły gości. Gości zupełnie niezwykłych. Odwiedzili nas Rodzice wraz z dziećmi, które od września  zostaną naszymi uczniami. Spotkamy ich w klasie pierwszej bądź w oddziale przedszkolnym. Atmosfera spotkania była prawdziwie rodzinna, a wszyscy uczestnicy nastawieni pozytywnie i bardzo zaangażowani.
         Przed Dniem Otwartym odbyły się spotkania w zaprzyjaźnionych przedszkolach. W PP nr 50 był pan dyrektor Andrzej Danieluk i panie Irena Daszuta oraz Grażyna Trykozko.
PP nr 39 odwiedził pan Dyrektor z paniami Ireną Daszuta i Barbarą Taylor.
       W przygotowaniu Dnia Otwartego uczestniczyli zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego pod opieką pani Anety Dziewiątkowskiej pomagali rodzicom w zwiedzaniu szkoły, rozdawali ulotki z informacjami o tym, co zostało przygotowane na dzisiejszy dzień.
       O godzinie 16.30 wszystkich przybyłych serdecznie powitał dyrektor szkoły Andrzej Danieluk. Przedstawił panie wicedyrektorki – Danutę Danilewicz i Martę Grzybowską oraz zaprezentował ofertę szkoły. Wszystkie drzwi stały dzisiaj otworem!
        Prezentację o szkole przedstawiła pani Grażyna Trykozko. W dwóch salach oddziałów przedszkolnych nieprzerwanie trwały zajęcia plastyczne. Prowadziły je panie Irena Daszuta i Karolina Włodarczyk. W czasie zajęć z języka angielskiego
dla najmłodszych gości pani Emilia Bielawska wyczarowywała wraz z nimi tęczę
ze skitllesów. Olbrzymim powodzeniem cieszył się tor przeszkód ustawiony przez panie Ewę Omelańczuk i Edytę Bruczko.  Pani Julita Kondrat bawiła się z dziećmi chustą animacyjną.  Minilaby – małe laboratoria posłużyły pani Bożenie Krasnowskiej-Warzecha do przygotowania niezwykle ciekawych doświadczeń przyrodniczych.  Przy ich przeprowadzaniu pomagała pani Marzena Michalczuk.  „Czytam, bo lubię, bo umiem, bo chcę” – spotkanie z książką dla dzieci w bibliotece
i czytelni szkolnej zorganizowały panie Dorota Jabłońska i Joanna Fiłończuk.
W pracowni komputerowej z małymi gośćmi spotkała się pani Joanna Gołębiewska. Przedstawienie pt.  „W krzywym zwierciadle” przygotowała pani Aneta Polak-Karpowicz wraz z uczniami z zespołu teatralnego Abrakadabra. Musieli wystąpić dwukrotnie, ponieważ widzowie nie zmieścili się w sali!  Rosyjską bajkę „Kołobok”
i obrzędowość rosyjską związaną ze Świętami Bożego Narodzenia goście mogli zobaczyć
w wykonaniu szkolnego Teatru Rosyjskiego, prowadzonego przez panią Irenę Konopka.
        Przez cały czas trwania spotkania na pytania rodziców chętnie odpowiadali dyrekcja szkoły, pedagog pani Karina Smaka i obecni nauczyciele.
        Pomysłodawczynią plakatów zapraszających na Dzień Otwarty i dekoracji holu szkoły była pani Barbara Magnuszewska. Nagłośnieniem opiekował się pan Stanisław Łazuk. Spotkanie filmował pan Ireneusz Prokopiuk, a zdjęcia robiła pani Katarzyna Kozaczuk.
        Koordynatorkami Dnia Otwartego były panie Grażyna Trykozko i Barbara Taylor.

 

Zdjęcia w albumie fotograficznym


Zdjęcia w albumie fotograficznym


 

Czytamy to, co dobre

W poniedziałek, 9 lutego 2018 r. klasa I c pojechała z wychowawczynią, p. Jolantą Koronkiewicz na zajęcia do Biblioteki Pedagogicznej CEN. Tam odbyła się II edycja spotkań z cyklu „Literatura niemiecka - czytamy to, co dobre”. Tym razem zajęcia nosiły tytuł „ Każdy jakiś talent ma. Odkrywamy swoje zdolności z bohaterami książki „Straszna piątka" Wolfa Erlbrucha.
        Najpierw pierwszoklasiści wysłuchali informacji na temat stolicy Niemiec i
 obejrzeli zdjęcia z tego miasta. Porównywali posiadane wiadomości na temat dwóch stolic: Warszawy i Berlina, z którego pochodzi Wolf Erlbruch.
        Później dzieci opowiadały o tym, co lubią robić. Słuchając wydarzeń w książce pt.
 „Straszna piątka" dowiedziały się, że piękno i talent tkwi w każdym człowieku, tylko trzeba umieć to dostrzec. Odpowiadały na pytanie, czy hiena (bohaterka książki) może wywoływać tylko negatywne emocje? Układały zaproszenie do naleśnikarni związanej z treścią książki.
        Po chwilach słuchania i nauki miały okazję do tańca oraz przejścia po czerwonym dywanie. Na koniec uczniowie klasy I c otrzymali od pań prowadzących spotkanie upominki - przepis na naleśniki i grę Memory.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Egzamin ósmoklasisty w teorii  i praktyce -
szkolenie dla nauczycieli języka angielskiego

       2 lutego 2018 r. w naszej szkole odbyło się szkolenie metodyczne dla nauczycieli języka angielskiego z Białegostoku i okolic. Tematem  Professional Development Day był  Egzamin ósmoklasisty w teorii i praktyce. Licznie zgromadzeni nauczyciele angliści ze szkół podstawowych zdobyli cenne informacje dotyczące struktury egzaminu, jego poziomu, typów zadań, kryteriów oceniania wypowiedzi pisemnej oraz skutecznych metod  przygotowania uczniów do tak ważnego sprawdzianu.
       
Szkolenie prowadziła p. Wiesława Gierłachowska-Bałdyga, konsultant metodyczny Oxford University Press Poland. Współorganizatorami szkolenia była Dyrekcja oraz nauczyciele języka angielskiego SP nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku.
       
Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej dla klas I–VIII. Po raz pierwszy egzamin zostanie przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019, będzie trwał 90 minut i będą się z nim zmagać uczniowie obecnych klas siódmych.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

"Wiersze z szuflady"-
Miejski Konkurs Literacki

    11 stycznia 2018r. o godzinie 13:00 w Szkole Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku odbyła się gala podsumowująca Miejski Konkurs Literacki „Wiersze z szuflady”.
  Gospodarz imprezy dyrektor szkoły, pan Andrzej Danieluk, przywitał gości, podziękował instytucjom za objęcie honorowymi patronatami tego konkursu. Wyraził ogromny podziw dla talentów dzieci i młodzieży. Prowadzące imprezę (uczennice kl. VII c - Magda Jurkun i Julia Jankowska) przedstawiły Jury w składzie: Pani Katarzyna Janowicz-Timofiejew, nauczycielka, autorka książek dla dzieci- przewodnicząca jury, pani doktor Zofia Olek-Redlarska, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku, poetka, pani Mona Al-Kaber oraz pani Grażyna Knap - pracownice Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Podziękował również fundatorom nagród, czyli instytucjom, które objęły honorowy patronat. Były to: Polskie Radio Białystok, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Fundacja Sąsiedzi oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Oddział Białystok.
    Następnie głos zabrała przewodnicząca jury, Pani Katarzyna Janowicz-Timofiejew. Przekazała serdecznie pozdrowienia wszystkim uczestnikom, nie tylko laureatom. Była zachwycona talentem młodych ludzi, tym, że mają w sobie tyle wrażliwości i że tak wiele rzeczy ich interesuje. „W tym roku wygrały koty!” - powiedziała. Tak się złożyło, że
 wiele nagrodzonych prac, dotyczyła właśnie tych zwierząt. Głos, w imieniu pani Zofii Olek-Redlarskiej (nieobecnej na gali) zabrała pani Dorota Jabłońska, współorganizatorka konkursu. Przekazała laureatom i ich opiekunom szczere gratulacje, życzenia i słowa wielkiego uznania od poetki, członka jury. Na koniec kilka słów w imieniu dyrekcji i pracowników Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku powiedziała Pani Mona Al- Kaber, rzecznik prasowy biblioteki.
     Następnie jury wręczyło wyróżnionym uczniom dyplomy oraz nagrody. Zwieńczeniem konkursu było odczytanie wierszy zdobywców pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych. Przed zgromadzonymi wystąpiły więc:
Roksana Pietraszkiewicz z SP 37, Aleksandra Wądołowska z SP 43 i Anna Rojkowska z SP 2. Potem nadszedł czas na skromny poczęstunek, rozmowy z członkami jury i lekturę pozostałych nagrodzonych prac wyeksponowanych w sali. Wystawa najlepszych wierszy prezentowana będzie do 17 stycznia w Szkole Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku. Później utwory będzie można oglądać w wybranych filiach Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
    Konkurs przeznaczony był dla uczniów kl. II- VII szkół podstawowych w regionie. Dzieci mogły przesyłać wiersze o dowolnej tematyce. Do 5 stycznia 2018 r. (termin podany w
 regulaminie) do organizatorów konkursu wpłynęło 129 prac, spośród których wyłoniono 25 laureatów w trzech kategoriach (kl. II- III, kl. IV- V, kl. VI- VII).
     Konkurs zorganizowały panie: Dorota Jabłońska i Małgorzata Sakowicz.

Zdjęcia w albumie fotograficznym
Zobacz wyniki konkursu

 

Miejskie Bożonarodzeniowe Kolędowanie
   

       9 stycznia 2018r. Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprosił dzieci i młodzież z białostockich szkół wraz z opiekunami zespołów muzycznych, chórów oraz wszystkich mieszkańców Białegostoku do wzięcia udziału w koncercie kolęd i pastorałek.  Naszą szkołę reprezentowały dzieci z  zespołu muzycznego „GADU – GADU” z  p. Małgorzatą Stempniewską. Koncert odbył się w Katedralnej Cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy.
   
Była to piękna lekcja ekumenizmu oraz prezentacja dorobku artystycznego na forum miejskim.

Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Spotkanie wigilijne

   We wtorek 18 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem obecnych oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku. Rozpoczął je występ zespołu Gadu-Gadu przygotowanego przez p. Małgorzatę Stempniewską. W jego wykonaniu wysłuchaliśmy kolęd i pastorałek. Ksiądz Paweł odczytał fragment Ewangelii  mówiącej o narodzeniu Jezusa. Następnie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali zebranym jasełka.  Do występu przygotowali ich nauczyciele katecheci: p. Małgorzata Gołębiewska,  ksiądz Paweł Kamiński, p. Agnieszka Skowrońska, p. Aneta Wasilewska. Gromkie brawa świadczyły o tym, że zarówno występy młodych aktorów, jak i zespołu Gadu-Gadu bardzo się wszystkim podobały.
   Dyrektor Szkoły, pan Andrzej Danieluk podziękował wszystkim za przygotowanie spotkania. Złożył też wszystkim obecnymi ich rodzinom serdeczne życzenia świąteczne i
 noworoczne. Na zakończenie wszyscy składali sobie życzenia przełamując biały opłatek.
   Spotkanie przy tradycyjnym wigilijnym stole zorganizowały i przygotowały świąteczny wystrój sali p. Bożena Warzecha-Krasnowska, p. Joanna Fiłończuk,  p. Beata Kiluk, p. Marzena Michalczuk i p. Jolanta Trocka.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Jasełka 2017

   Klasa III e dnia 22 grudnia zaprosiła wszystkich nauczycieli  oraz uczniów klas O - III na przedstawienie bożonarodzeniowe. Jasełka przeplatane były kolędami i pastorałkami. Widzowie również dołączyli do radosnego śpiewu. Atmosfera świąt wypełniła szkołę.
  Po przedstawieniu nagrodzonym gromkimi brawami Pani dyrektor Marta Grzybowska złożyła życzenia świąteczne wszystkim uczniom i nauczycielom. Uczniów przygotowała wychowawczyni pani Katarzyna Kozaczuk
  Nagrody zwycięzcom konkursu "Christmas Songs" wręczyła pani dyrektor Danuta Danilewicz. 

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Let’s play KAHOOT! –
interaktywny Christmas Quiz w SP43

   W czwartek 14 grudnia 2017 chętni uczniowie z klas siódmych wzięli udział w zorganizowanym przez p. Annę Hapunik interaktywnym quizie z języka angielskiego. Temat: CHRISTMAS!
    Zmagania uczestników obserwowała p. wicedyrektor Danuta Danilewicz.
   Kartki i długopisy zastąpione zostały przez urządzenia mobilne (na co dzień w szkole zabronione). Quiz w języku angielskim przygotowany na platformie KAHOOT błyskawicznie zaktywizował uczniów i podgrzał pozytywne emocje. Rywalizacja połączona ze świetną zabawą towarzyszyła uczniom podczas zaznaczania odpowiedzi na telefonach. Pytania były wyświetlane na ekranie. Liczyła się znajomość tematu oraz szybkość wyboru odpowiedzi. Najwyższe wyniki uzyskały: Kinga Danilewicz i Magdalena Gromek z klasy VII c, Hanna
 Charkiewicz i Paulina Czarnomysa z klasy VII b oraz Ola Danilczuk i Natalia Truszkowska z klasy VIIc.
   
Gratulujemy wszystkim uczestnikom znajomości zwyczajów świątecznych oraz umiejętności językowych!

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

IX Wojewódzki Integracyjny
Konkurs Muzyczny
„Przy wigilijnym stole”

   W dniu 14 grudnia 2017r. w Zespole Szkół Integracyjnych nr 1 im. Jana Pawła II w Białymstoku odbyła się IX Edycja Wojewódzkiego Integracyjnego Konkursu Muzycznego „Przy wigilijnym stole”. Konkurs adresowany był do dzieci z klas 0 – 3.
   W konkursie wzięło udział wielu uczniów z podlaskich szkół podstawowych i przedszkoli. Naszą szkołę reprezentowała Karolina Orlińska ze szkolnego zespołu muzycznego „GADU – GADU”, uczennica klasy IIIc, którą do występu przygotowała p. Małgorzata Stempniewska. Za piękne wykonanie pastorałki „Choinka”, dziewczynka otrzymała nagrodę.
    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Let's sing Christmas Songs

        7 grudnia 2017r. w naszej szkole odbyła się  kolejna edycja szkolnego konkursu LET'S SING Christmas Songs. W konkursie wzięli udział uczniowie klas III – VII. Każdy z uczestników zaprezentował ulubiony utwór dbając o poprawność fonetyczno-językową oraz walory estetyczne. Ich repertuar skladał się z takich utworów jak:  "Silent Night", "Let it snow",  "Santa Claus is coming to town", "Snow is falling",  "Last Christmas", "Tell me Santa". jących się Świąt Bożego Narodzenia. Gratulujemy serdecznie wyników i zapraszamy za rok!liżaTematyka i wykonanie piosenek spowodowały, że wszyscy dali się ponieść magicznej aurze zb

Ewa Sochańska, Anna Hapunik, Danuta Danilewicz i Anna Karczewska.        Konkurs zorganizowały nauczycielki języka angielskiego, panie

 

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

VII Festyn zimowy

We wtorek 5 grudnia w naszej szkole odbył się już po raz siódmy Festyn Zimowy. Uczestnikami byli wszyscy członkowie naszej szkolnej rodziny, który tłumnie przybyli, aby spędzić miło czas. A atrakcji było bez liku!
      Pan dyrektor Andrzej Danieluk przywitał wszystkich przybyłych i życzył udanej zabawy.  Podziękował rodzicom, uczniom oraz nauczycielom za ogromne zaangażowanie i
 wsparcie.
    W cudownej, dziecięcej  aranżacji rozbrzmiały kolędy, pastorałki. Na początku zaprezentował się szkolny zespół muzyczny "Gadu - Gadu" pod kierunkiem pani Małgorzaty Stempniewskiej. Przedstawił on program muzyczny "Pod Świąteczną Gwiazdą". Usłyszeliśmy pastorałki „Choinka", „Cieszmy się", „Święta ludzi przybliżają". W
 skład zespołu wchodzą uczniowie z klas I, III, IV, V, VI i VII.  Kolejno uczennice klas VII a i VII c prezentowały kolędy w języku angielskim „Snow is falling” i „Santa Claus is coming to town” oraz niemieckim „O dzwoneczku”. Uczennice przygotowały panie: Ewa Sochańska, Anna Hapunik i Monika Łukianiuk. Wiązankę kolęd wschodniosłowiańskich przygotowali uczniowie klas I-IV pod kierunkiem pani Agnieszki Skowrońskiej. Część artystyczna zakończyła się wzruszającym występem dzieci, które zaśpiewały pastorałkę  „Maleńki Jezus na sianku śpi”. Uczniów kl. III i  IV przygotowała pani Małgorzata Gołębiewska. Tuż po zakończeniu występów rozgorzał bój o piłki z podpisami piłkarzy Jagiellonii Białystok. Do kogo w tym roku trafią piłki? Decydujący głos miał tu Przewodniczący Rady Rodziców pan Grzegorz Czarnomysy. Oprócz piłek w tym roku można było zdobyć bransoletki Svarowskiego.
     Liczne stoiska plastyczne, gier, zabaw, łamigłówek językowych przyciągnęły zainteresowanych. Kiermasze ciast i ozdób świątecznych (wykonanych przez naszych uczniów, którzy pracowali wraz z rodzicami!) były po prostu oblegane. Również zabawa fantowa, przygotowana przez Samorząd Uczniowski (pod kierunkiem pani Joanny Fiłończuk i Anety Dziewiątkowskiej) cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Panie Ewa Babińska i Dorota Jabłońska namawiały, żeby „Uwolnić książkę”.  Można było też odwiedzić stoisko pana Pawła Lisowskiego – wicemistrza Europy w kulturystyce i
 pani Urszuli Sacharewicz, którzy doradzali w sprawie zdrowego żywienia i... doboru srebrnej biżuterii!
      Spotkanie było bardzo udane. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami. Dziękujemy rodzicom za pyszne ciasta, za wspaniałe ozdoby świąteczne, a wreszcie za wpłaty na konto Rady Rodziców (4212,84 zł), dzięki którym będziemy mogli zmieniać szkołę na jeszcze lepszą i piękniejszą. Serdecznie dziękujemy!!!
      Do zorganizowania imprezy włączyli się wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. Nad całością przygotowań czuwały panie: Emilia Mieczkowska, Karina Smaka i Julita Kondrat. 

Zdjęcia w albumie fotograficznym
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Chemia barw i kolorów.
   
 
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Dyskoteka andrzejkowa

    24 listopada uczniowie kl. IV-VII mieli okazję wspólnie celebrować Andrzejki. Był czas na wróżby, przebieranki i zabawę ze znajomymi z klasy i ze szkoły. Na wszystkie osoby, które się przebrały, czekały słodkie upominki. Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za organizację dyskoteki!

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Muzealni Detektywi na tropie.
Pastelowy ślad

       W środę 15 listopada klasa IIIF z  wychowawczynią panią Barbarą Taylor  była na trzecim z kolei spotkaniu w Muzeum Podlaskim z cyklu "Muzealni detektywi". 
      Jakiego króla przedstawia portret reprezentacyjny eksponowany na muzealnej galerii? Kogo artysta malował tworząc autoportret? Czy kilka postaci to portret zbiorowy, a może scena rodzajowa? Śledząc twórczość malarzy portrecistów spróbowaliśmy natrafić na pastelowy ślad i sprawdzić do kogo on nas doprowadzi…
      W części warsztatowej pani, która prowadziła zajęcia zapytała nas: Kto ma stałe miejsce w twoim sercu? Wszyscy krzyknęliśmy: MAMA! Mieliśmy do dyspozycji suche pastele i
 specjalne kartki.  Wykorzystując je narysowaliśmy portrety naszych mam.
       Dziękujemy mamom Wiktorii i Agatki za pomoc. 

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Szkolne obchody
Narodowego Święta Niepodległości

     W dniu 10 listopada 2017 r., tradycyjnie uczciliśmy kolejną – 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy VI b wraz z zespołem muzycznym „Gadu – Gadu” przygotowali szkic historyczny pokazujący stulecie walk o wolną Polskę. Każdej walce towarzyszyły pieśni patriotyczne i również tu nie mogło ich zabraknąć. W ramach „Patriotycznego Śpiewania”  zespół muzyczny „Gadu – Gadu” poprowadził nas ich śladem. Mocnym akcentem szkolnych uroczystości była prezentacja multimedialna „Hymn Sybiraków”, która wywołała chwilę zadumy i autentycznej powagi. Radosny nastrój powrócił i opanował wszystkich, gdy popłynęły słowa piosenki : „Przybyli ułani pod okienko…”. Pan Dyrektor Andrzej Danieluk przypomniał o godnym uczczeniu Święta i obowiązku przeniesienia tej radosnej atmosfery do domów rodzinnych.
     
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę nauczycieli opiekunów: pani Małgorzaty Stempniewskiej, pani Mirosławy Kaliny, pani Barbary Magnuszewskiej i pana Stanisława Łazuka.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Uroczysty apel z okazji
Narodowego Święta Niepodległości

       „Dawno temu kniaź Ogiński…” – tym polonezem klasa IIIB rozpoczęła wspaniałą lekcję historii. Uczniowie tej klasy razem z wychowawczynią panią Grażyną Trykozko przygotowali uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Koleżankom i kolegom z klas I-III zaprezentowali oni wiersze i piosenki patriotyczne oraz krótki rys wydarzeń historycznych. Po południu apel mieli okazję obejrzeć Rodzice.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Miejska X edycja „ Patriotycznego Śpiewania” w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury

       Wspólne, wielopokoleniowe, miejskie śpiewanie pieśni patriotycznych, mające na celu uczczenie 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odbyło się 9 listopada w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku. Podczas spotkania obecni byli przedstawiciele władz miejskich, kombatanci, mieszkańcy naszego miasta, nauczyciele i dzieci ze szkół naszego województwa. Naszą szkołę reprezentowała delegacja uczniów w składzie: Klaudia Stasiewicz, z kl. VIIa, Maja Smaka z kl. VIIc, Wojciech Gogol z kl. VIa. Dzieci do śpiewania przygotowała p. Małgorzata Stempniewska.
       „Patriotyczne Śpiewanie” integruje społeczności szkolne i lokalne – jest też spotkaniem pokoleń – umożliwia dzieciom i młodzieży bezpośredni kontakt z bohaterami z czasów wojny.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

,,Weź oddech w Białymstoku"

 

    W październiku nasza szkoła przystąpiła do akcji „Weź oddech w Białymstoku”. Jest to program aktywnej edukacji ekologicznej realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, a skierowany został do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych (szczególnie klas VII), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.  Program ma na celu podniesienie kompetencji i wzrost świadomości ekologicznej uczniów, nauczycieli i członków społeczności lokalnych na temat niskiej emisji i sposobów ochrony czystości powietrza. Projekt korzysta z różnorodnych i angażujących form pracy, wspierając uczniów i uczennice oraz pracujących z nimi nauczycieli w poruszaniu zagadnień związanych z czystością powietrza. Przy tym oferuje ciekawe i ambitne zajęcia przedmiotowe oraz działania wzmacniające kompetencje społeczne realizowane metodą projektu uczniowskiego.   
       26 października klasa VII C wzięła udział w Festiwalu internetowym. Zespoły uczniowskie ze szkół biorących udział w projekcie miały do wykonania 6 zadań, zamieszczanych na stronie
https://festiwal.ceo.org.pl/wirtualny-festiwal-wez-oddech co godzinę. Festiwal odbywał się równolegle na dwóch platformach - na
 wspomnianej powyżej stronie oraz na Facebooku, gdzie zostało utworzone wydarzenie na profilu https://www.facebook.com/wezoddech/.
    Tematyka zadań była bardzo różnorodna – od udzielania odpowiedzi na pytania poprzez przygotowanie plakatów czy filmu informacyjnego na temat niskiej emisji. Nasza grupa przeszła przez wszystkie etapy Festiwalu i ukończyła to zadanie jako jedna z pierwszych!!! Teraz przed nami kolejne wyzwania projektu, na które czekamy z niecierpliwością.

p. Beata Kiluk

 

Dni Patrona
Czytaj - impreza podsumowująca
Czytaj więcej - ogólne informacje
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Spotkanie z pszczelarzem

Uczniowie klas IIIB, IIIE i IIIF w poniedziałek 30 października uczestniczyli w spotkaniu z pszczelarzem. Dzieci brały udział w niezwykle ciekawych zajęciach edukacyjnych. Dowiedziały się jak pszczoły produkują miód, kto mieszka w ulu, jakie zastosowanie w lecznictwie ma miód. Nauczyły się odróżniać osę od pszczoły, poznały sposoby postępowania w przypadku użądlenia. Od dzisiaj wiedzą też jak zbudowany jest ul i jakie prace wykonuje pszczelarz w ciągu roku. Spotkanie miało bardzo słodkie zakończenie – odbyła się degustacja różnych gatunków miodu!
     Zajęcia edukacyjne zorganizowała pani Katarzyna Kozaczuk wychowawczyni klasy
 IIIE. Klasami opiekowały się panie Grażyna Trykozko i Agnieszka Miruć

Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Jesienne biegi przełajowe

 

4 października 2017 r. na leśnych trasach biegowych Pietrasz odbyły się zawody sportowe - ½ wojewódzkich Igrzysk Dzieci Miasta Białegostoku i Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Uczniowie naszej szkoły odnieśli znaczące sukcesy.

czytaj więcej
Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Ślubowanie klas pierwszych
         

     W poniedziałek 24 października odbyło się ślubowanie klas I. Uczniowie kl. I A, I B, I C i ID złożyli ślubowanie i zostali pasowani na pełnoprawnych członków braci uczniowskiej SP 43 im. Simony Kossak w Białymstoku. Symbolicznego pasowania dokonała dyrekcja szkoły- Pan Andrzej Danieluk, Pani Marta Grzybowska i Pani Danuta Danilewicz. Pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i tarcze z logo szkoły. Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas pierwszych- Pani Violetta Jurska, Pani Grażyna Ostaszewska- Gawryluk, Pani Jolanta Koronkiewicz i Pani Ewa Sidorczuk.
     Zakończył ją słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.      
     Dziękujemy uczniom kl. V-VII, którzy czuwali przy młodszych kolegach!!!

 

Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Wycieczka przedmiotowa
Ciechanowiec - Ziołowy Zakątek

        W dniu 10.10.2017 r. uczniowie klasy 4a, 6a i 6b wzięli udział w przedmiotowej wycieczce - Ciechanowiec - Ziołowy Zakątek.  Uczniowie usłyszeli gawędy o ziołach, opowiadania o właściwościach ziół i ich zastosowaniu w wielu dziedzinach życia,  zwiedzili firmę „Dary Natury” (obserwowali poszczególne etapy produkcji wyrobów zielarskich). Uczestniczyli w warsztatach ziołowych „Młody zielarz” – wykonali własne mieszanki zapachowe z udostępnionych ziół np. mięty, melisy, lawendy. Mieli okazję podziwiać zwierzęta w ekologicznych zagrodach oraz na wolnym wybiegu. 
    Uczniowie zwiedzili również Muzeum i Skansen Rolnictwa ( zespół pałacowo – parkowy z
 klasycystycznym pałacem, oficyną, stajnią, wozownią, czynnym młynem wodnym).  Zwiedzili Muzeum Pisanki, w którym pisanki pochodzą z różnych regionów Polski, Ukrainy, Rosji, Czech, Moraw, Chin, Japonii, Kenii i wielu innych krajów.

Zdjęcia w albumie fotograficznym.


Muzealni Detektywi na tropie
Zagadka niezwykłych kolorów

     

 

 

   W środę, 18 października klasa IIIF wraz z wychowawczynią panią Barbarą Taylor udała się do Muzeum Podlaskiego na drugie spotkanie z cyklu "Muzealni Detektywi na tropie". Tym razem rozwiązywaliśmy "Zagadkę niezwykłych kolorów". 
   Oglądaliśmy obrazy, szukaliśmy na nich kolorów. Później z panią prowadzącą zajęcia omawialiśmy ich tajemnice.  Przypomnieliśmy sobie nasze wiadomości o kolorach, dołożyliśmy do nich nowe - kolory są podstawowe i pochodne, mogą być ciepłe, zimne i
 neutralne. Obejrzeliśmy doświadczenie z mieszaniem kolorów, zastanawialiśmy się dlaczego obrazy są smutne bądź wesołe. 
  W części warsztatowej stworzyliśmy własną paletę barw i namalowaliśmy obrazy. Na
 
koniec zajęć uczestniczyliśmy w prawdziwym wernisażu. Jak prawdziwi znawcy sztuki obejrzeliśmy prace koleżanek i kolegów. 
     Kolory przestały być dla nas zagadką!
     Dziękujemy mamom Agatki, Wiktorii i Nataniela za to, że wybrały się z nami.
 

 

Zdjęcia w albumie fotograficznym.


 

Top 10- Nauczycielska Lista Przebojów

     Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej uczniowie kl. VII c, VI a i Zespół muzyczny Gadu-Gadu przygotowali nietypową część artystyczną. Na sceną wkroczył nauczyciel wychowania fizycznego,  który starał się o pracę w radio. W jego rolę wcielił się Tymek Dziejma z VII c. Na swej drodze spotkał bardzo wymagającego prezentera radiowego, w tej roli Magda Jurkun z VII c, który za żadne skarby nie chciał zgodzić się na jego warunki. W końcu przystał na układ, w którym Darek Darecki (nauczyciel w-f) zaprezentuje swoje umiejętności, czyli naśladowanie różnych zespołów. Zaprosił on do współpracy swoje koleżanki oraz kolegów ze szkoły i rozpoczęli Nauczycielską Listę Przebojów. Na scenie pojawiały się hity polskiej muzyki rozrywkowej, takie jak "Remedium" czy "Zacznij od Bacha", ale chyba najwięcej emocji wywołał utwór Grubsona "Na szczycie" . W rolę piosenkarza wcielił się Kuba Namojlik z VI a. Cała część artystyczna była pełna humoru, a każdy znalazł w niej coś dla siebie.
     Na koniec głos zabrał Pan Dyrektor Andrzej Danieluk, który złożył wszystkim nauczycielom i uczniom serdeczne życzenia. Pogratulował talentu występującym, podziękował za akademię. Wręczone zostały także stypendia za bardzo dobre wyniki w
 nauce w roku szkolnym 2017/2018.
     „Nauczycielską listę przebojów” przygotowali pani Małgorzata Stempniewska, pani Małgorzata Sakowicz, dekoracje przygotowała pani Barbara Magnuszewska, a nagłośnienie nadzorował pan Stanisław Łazuk.

Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Dary serca - rozdanie nagród
   

       W ramach obchodów Dni Patronalnych miasta Białegostoku, w środę 27 września 2017 r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym w Białymstoku, odbyła się prezentacja gry „Poznaję Białystok z Patronem Miasta”.  
       Prezentacji gry towarzyszyło rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Dary serca” poświęconego postaci 
bł. Ks. Michała Sopoćki, w
 którym Patryk Popławski uczeń klasy 6 b zdobył Nagrodę główną w kategorii Szkoły Podstawowe. Ucznia przygotowała do konkursu pani Barbara Magnuszewska.  Gratulujemy!

Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Muzealni detektywi na tropie.
Nieznany artysta na dworze Branickiego.

     W środę 27 września uczniowie klasy IIIF wraz z wychowawczynią panią Barbarą Taylor wzięli udział w pierwszych interaktywnych zajęciach "Tajemniczy artysta na dworze Branickiego". Cykl zajęć pod hasłem „Muzealni detektywi na tropie” został zorganizowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Uczniowie poznali plany rozbudowy miasta przez hetmana Jana Klemensa Branickiego, dowiedzieli się, co przetrwało do dziś.
     Podsumowaniem zajęć był quiz zadany celująco!
     Zajęcia prowadziła pani Anna Malesińska z Muzeum Podlaskiego, autorami zdjęć są panie Monika Węcław i Joanna Łukiańczyk.
     Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia!!!

 

Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Sprzątanie Świata 2017

 

       Wychodząc naprzeciw organizowanej na całym świecie akcji „Clean up the World” - w piątek 15 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielkami p. Anetą Dziewiątkowską i p. Bożeną Warzecha-Krasnowską po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata”. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów tegorocznej edycji „Nie ma śmieci - są surowce". Udział w kampanii „Sprzątanie Świata”, które na stałe wpisało się w edukację ekologiczną naszej szkoły, jest doskonałą lekcją poszanowania środowiska, promowania nieśmiecenia oraz  rozbudzenia świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi. Należy dążyć do zmiany postrzegania odpadów jako "śmieci", czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku. Rzeczy, często uważane za niepotrzebne, w rzeczywistości mogą stać się wartościowymi surowcami, które po przetworzeniu zostaną użyte do produkcji różnych wartościowych przedmiotów. Akcja sprzątania naszej okolicy przebiegła sprawnie i bez zakłóceń,  pogoda dopisała, a w punktach zbiórki śmieci pojawiły się worki z zebranymi odpadami i było ich mniej niż w zeszłym roku – to nas bardzo cieszy.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i czynny udział w akcji.

Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Miejska inauguracja 
roku szkolnego 2017/18
   
   Dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, dzieci, delegacje szkół – poczty sztandarowe szkół podstawowych oraz gimnazjów zostali zaproszeni przez Prezydenta Miasta Białegostoku Pana Tadeusza Truskolaskiego na uroczystą inaugurację roku szkolnego 2017/2018.
  Dnia 4 września o godz. 16.00 odbyła się uroczysta Molebień w Katedralnej Cerkwi
 pw. św. Mikołaja Cudotwórcy Arcybiskupa Miry Licyjskiej w Białymstoku. Nabożeństwo celebrowali duchowni parafii pod przewodnictwem Arcybiskupa Białostocko – Gdańskiego Jakuba.
 W dniu 5 września o godz. 9.00 odbyła się uroczysta msza św. w Kościele pw.
 Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku. Mszę celebrował Arcybiskup Edward Ozorowski.
 W obu uroczystościach wziął udział dyrektor szkoły, Pan Andrzej Danieluk oraz szkolny poczet sztandarowy w składzie: Zuzanna Kruchelska, Anna Brzózko, Szymon Kononiuk z kl. VII a, Maja Smaka, Mateusz Milewski z kl. VII c, Magdalena Cylwik z kl. VIb. Poczet sztandarowy przygotowany został przez Panią Małgorzatę Stempniewską.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.

Uroczyste rozpoczęcie
roku szkolnego 2017/18

 

     W poniedziałek 4 września 2017 roku w Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku odbyło się  uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Odbyło się w dwóch grupach - dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I- III, a następnie klasy IV-VII . Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem flagi państwowej i odśpiewaniem hymnu. Wzięli w niej udział, oprócz uczniów, rodzice i nauczyciele.
     Wszystkich obecnych serdecznie powitał dyrektor szkoły, pan Andrzej Danieluk. Szczególnie serdecznie powitał najmłodszych - tych, którzy po raz pierwszy przestąpili progi naszej szkoły.  Po raz pierwszy Pan Dyrektor witał też uczniów klasy VII.  Życzył wszystkim, aby szkoła spełniła ich marzenia, aby rok szkolny był pełen wytężonej pracy i nauki, żeby niosły ze sobą również wiele radości.
   Po zakończonej uroczystości wychowawcy klas spotkali się ze swoimi wychowankami już w salach lekcyjnych.

Zdjęcia w albumie fotograficznym.  

 
 
 
 

 

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku
    15-662 Białystok
    ul. Stroma 16
  • tel/fax 85 6611143 (7.30-15.30)
    www.facebook.com/SP43.Bialystok

Galeria zdjęć