Przetargi publiczne

Rok szkolny 2017/2018 Rok szkolny 2016/2017 Rok szkolny 2015/2016 Rok szkolny 2014/2015 Rok szkolny 2013/2014 Rok szkolny 2012/2013 Media o nas

KRONIKA SZKOŁY

Rok szkolny 2017/2018


 

Muzyka - Sport - Rodzina

             8 czerwca, punktualnie o 10:00, rozpoczął się VI Festyn Rodzinny pod hasłem: 
„Muzyka - Sport - Rodzina”. Dyrektor naszej szkoły, Pan Andrzej Danieluk, przywitał przybyłych gości, podziękował darczyńcom i współorganizatorom za
 przygotowanie imprezy. Życzył wszystkim dobrej zabawy i przygotował się... do występu!
      Na początek: rozgrzewka! Poprowadziła ją uczennica kl. V B- Zuzanna Radziwonowicz. Publiczność się rozgrzała i była gotowa przyjąć kolejną dawkę muzyki. Jako pierwsza wystąpiła początkująca grupa taneczna, której członkami byli... nauczyciele naszej szkoły! Pod czujnym okiem pana Andrzeja Bondara, wiele miesięcy przygotowywali się do
 występu. Tango Argentino w ich wykonaniu spotkało się z ogromnym entuzjazmem publiczności. Później ulubiony- szkolny zespół „Gadu- gadu” (p. Małgorzaty Stempniewskiej) poruszył widzów pięknym występem. Były piosenki lekkie i przyjemne, dzięki którym można było poczuć się prawie jak na wakacjach.
       Następnie odbył się finał turnieju „Mam talent”. Uczestnicy, którzy przeszli eliminacje szkolne, mogli zaprezentować swoje zdolności szerszemu gronu publiczności. Jako pierwsi wystąpili uczniowie kl. I- III, później IV- VII. Rywalizacja była zacięta, a Jury stanęło przed trudnym wyborem. Pierwsze miejsce wywalczyli: Olaf Zińczuk oraz Natalia Milewska z VII "a", Maja Smaka z VII "c" oraz Hanna Chodorowska z IV "d". Ostatecznie w drodze losowania wygrał taniec towarzyski w wykonaniu Mai Smaki i jej partnera. Warto było wystąpić, ponieważ nagrodą główną był OFF-ROAD VOUCHER na rodzinny przejazd autem terenowym dla 4 osób. Nagrodę ufundował sponsor- wyszorujemy.pl.
       Niezapomnianym przeżyciem estetycznym był występ naszej absolwentki Kasi Garłukiewicz, która zaśpiewała swoje aranżacje wielkich przebojów radiowych. Było nam niezmiernie miło ponownie gościć ją w progach naszej szkoły. 
      Ci, którym doskwierał upał, mogli schować się w mury szkolne i odwiedzić nowowyremontowaną salę 05. A dokładniej- obejrzeć w niej występujących uczniów przygotowanych przez panią Anetę Polak- Karpowicz. Grupa teatralna „Abrakadabra” rozbawiła nas skeczem „Szkoda babci”.
      Nie zabrakło też aktywności sportowej. Hitem okazał się TURBOKOZAK, czyli konkurs umiejętności piłkarskich. Można było też nieźle się pogimnastykować na torze przeszkód. Przyjemnie się oglądało mecze piłki nożnej: rodzice kontra rodzice, uczniowie kontra uczniowie. Ależ były emocje! Dobrze, że wszyscy wywalczyli główne nagrody, czyli duże dawki pozytywnej energii.. Za rozgrywki sportowe dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego:
p. Ewie Omielańczuk, p. Edycie Bruczko oraz p. Grzegorzowi Czarkowskiemu. Tor przeszkód przygotowały p. Bogusława Jaskulska i p. Ewa Sidorczuk.  Pogoda sprzyjała, aby poćwiczyć sprawność ruchową w Miasteczku Ruchu Drogowego. Nadzór nad znajomością przepisów drogowych sprawował p. Stanisław Łazuk. A, że było momentami bardzo gorąco, Straż Pożarna zapewniła ochłodę w postaci fontanny wodnej. Dzieciom naprawdę się podobało!
        W trakcie trwania Festynu rodzice wraz z dziećmi mogli skorzystać z wielu stoisk zabawowo- zadaniowych:
•    malowanie samochodu,
•    stoisko językowe- j. angielski, niemiecki i rosyjski,
•    stoiska plastyczne,
•    ozdabianie metodą decoupage,
•    tworzenie gniotków,
•    zabawa fantowa/koło fortuny,
•    fotobudka,
•    „Szachy pod chmurką”,
•    Just dance
•    bańki mydlane.
Nie zabrakło również stoisk tematycznych:
•    stoisko nr 112,
•    stoisko promocji zdrowia,
•    stoisko ratowników medycznych,
•    kiermasz roślin doniczkowych,
•    stoisko bankowe  PEKAO S.A.,
•    sprzedaż toreb ekologicznych,
•    stoisko czytelnicze „Uwolnij książkę”,
•    stoisko samochodowe OFF-ROAD.
       Kiełbaski z grilla serwowane były przez cały czas trwania imprezy. Na tych, którzy nie zdążyli zjeść posiłku w domu, czekało zdrowe śniadanie dające moc! Nie zabrakło też smacznych koktajli przygotowanych przez firmę SEBEX. A dla łasuchów- domowe wypieki. Ciasta, ciastka, ciasteczka, muffinki jak zwykle cieszyły się ogromną popularnością.  
Sponsorami imprezy byli:
•    Spółdzielnia mieszkaniowa Słoneczny Stok,
•    Optyka i Optometria Modzelewscy s.c.,
•    KABO Zakład mięsny,
•    Lech Gościnny Dom,
•    Sklep Stokrotka,
•    Bank PEKAO S.A.,
•    Urząd Wojewódzki (stoisko 112)
•    Rada Rodziców przy SP 43,
•    SEBEX,
•    Hattrick,
•    wyszorujemy.pl,
•    PSS Społem.

      Festyn prowadziła pani Barbara Taylor, a koordynowali: pan Piotr Maksim i pan Andrzej Bondar. Fotorelację prowadziła p. Jolanta Koronkiewicz.
       W przygotowaniu imprezy brali udział wszyscy nauczyciele oraz pracownicy szkoły. 
Dziękujemy, że zechcieliście Państwo spędzić z nami sobotnie przedpołudnie! 
Do zobaczenia w następnym roku!
Zdjęcia w albumie fotograficznym
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

 Wycieczka 
      Sandomierz – Bałtowski Park Jurajski – Krzemionki Opatowskie
     W dniach 29 – 30 maja 2018r. uczniowie klas IV D i V A uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej zorganizowanej przez p. Ewę Sochańską  i p. Annę Hapunik oraz p. Danutę Danilewicz. 
     W pierwszym dniu wycieczki uczniowie zwiedzili podziemia Sandomierza wsłuchując się w ciekawostki historyczne związane z miastem położonym na siedmiu wzgórzach. Następnie, szlakiem ojca Mateusza, zwiedzali Bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z bardzo cennymi freskami rzymskimi, Ratusz, Bramę Opatowską oraz Rynek Sandomierski, a po południu odbył się rejs statkiem z pięknymi widokami na Sandomierz. Wieczorem uczniowie bawili się na dyskotece w pięknym hotelu. 
     W drugim dniu wycieczki na uczniów czekały jeszcze większe atrakcje w Bałtowskim Parku Jurajskim, który jest ogólnoeuropejskim projektem edukacyjno -  turystycznym. Znaleziono tam ślady wędrówki dinozaurów. Na wstępie powitał nas mały  dinozaur – maskotka, z którym dzieci pozowały do zdjęć. W dalszej części uczniowie odbyli wędrówkę przez erę mezozoiczną czyli erę dinozaurów, poznając je od najmniejszych, a kończąc na
 olbrzymich okazach. Uczniowie zwiedzili Muzeum Jurajskie, w którym obejrzeli ekspozycje skamieniałości z różnych epok. Z muzeum udali się do Prehistorycznego Oceanarium w trójwymiarze. Podwodny świat ogromnych gadów wywarł niesamowite wrażenie, gdyż można je było podziwiać w ich naturalnej wielkości. 
     Sabathówka okazała się być niesamowitym miejscem, w którym nierzeczywiste przeplata się z realnym światem. Czarownica Hogata spaliła smutki dzieci i nawarzyła eliksiru na dobre zachowanie, a czarownica Hortensja przeprowadziła uczniów przez tunel odwagi. Jedną z największych atrakcji Parku był Safari Park. Uczniowie podczas podróży amerykańskim schoolbusem podziwiali około 400 gat. zwierząt, swobodnie biegających na
 obszarze 55 hektarów. Najpiękniejsze były australijskie emu, wielbłądy, lamy, azjatyckie antylopy, strusie afrykańskie, bydło szkockie, żubry, jelenie, kuce szetlandzkie, małpy i pawie. Następną atrakcją była Polska w miniaturze (ok. 50 zamków i pałaców). Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały i słuchały ciekawostek z życia dworskiego i wydarzeń historycznych. Ostatnią atrakcją wycieczki było zwiedzanie Kopalni Krzemienia Pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. Dzieci miały okazję zejść w głąb ziemi na kilka metrów i  przejść trasę w kopalni pełnej wystających, czarnych krzemieni, niesamowitych postaci sprzed pięciu tysięcy lat, pokazujących sposób wydobycia krzemienia. Krzemień pasiasty jest symbolem Gór Świętokrzyskich, gdyż występuje tylko w tym rejonie Polski.
     Uczniowie pełni wrażeń wrócili do domów obmyślając trasę następnej wycieczki. 
                                     UDANYCH WAKACJI !!!
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Eliminacje do I etapu szkolnego konkursu
"Mam talent"

   W pierwszych eliminacjach do szkolnego konkursu "Mam talent" wzięło udział 40 uczniów z klas I-VII . Uczniowie zaprezentowali swoje talenty: taniec, śpiew, recytację, zdolności plastyczne, akrobatyczne, manualne. Poziom przygotowania był bardzo wysoki. Komisja sędziowska w składzie Małgorzata Stempniewska, Karina Smaka, Piotr Maksim miała bardzo trudne zadanie, by wyłonić grupę do kolejnego etapu. Po burzliwych, ale zgodnych obradach udało się wytypować uczestników do pokazów talentów podczas Festynu rodzinnego, który odbędzie się 9 czerwca 2018 r. w naszej szkole. 
Oto lista wyróżnionych uczniów:
Mateusz RYNKIEWICZ 
Aleksandra ŁOŚ 
Viktoria ROGACZEWSKA
Zuzanna BURSA
Maja ANCUTKO
Kornelia RUTKOWSKA
Maja SMAKA, Jan WAŚKOWSKI
Wiktoria MIECZKOWSKA
Olaf ZIŃCZUK, Natalia MILEWSKA
Paulina KOC
Amelia BOKINIEC
Hanna CHODOROWSKA
Wiktoria KONDZIOR
Wiktoria KOŚCIUKIEWICZ
Gabriela RADZIWONOWICZ
Patryk SADOWSKI

Zdjęcia w albumie fotograficznym

Zajęcia edukacyjne w klasach III

   W dniach 8 maja i 15 maja 2018 roku w klasach trzecich zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne na temat: Jak radzić sobie ze stresem na drugim etapie edukacyjnym. Z uczniami spotkali się psycholodzy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej  nr 1 w Białymstoku. Zajęcia dotyczyły zmian jakie czekają trzecioklasistów już po wakacjach – czwarta klasa. Uczniowie podzielili się swoimi obawami jak również pomysłami jak przetrwać trudne momenty w kl. IV (sposoby starszego rodzeństwa).
   Mamy nadzieję, że po zajęciach zorganizowanych przez pedagoga Karinę Smaka, łatwiej będzie dzieciom wkroczyć w nowy etap edukacyjny.
    Trzymamy za was kciuki.

 

Olimpijka międzyszkolna 2018 
  W piątek 11 maja reprezentacje klas I, II i III wzięły udział w Olimpijce międzyszkolnej, która odbyła się w SP 32. Cały czas towarzyszył nam świetny humor i dobra zabawa. Zajęliśmy trzecie miejsce. 
 Klasy pierwsze do startu przygotowała pani Ewa Sidorczuk, klasę II - pani Bogusława Jaskulska, a klasy III - pani Margaryta Bójko - Klebus
   Gratulujemy!
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Klasa III E w Książnicy Podlaskiej
   Klasa 3 e 11 maja gościła w Filii nr 8 Książnicy Podlaskiej. Uczniowie uczestniczyli w lekcji poświęconej Sławnym Polakom.
  Zajęcia bardzo się podobały, chociażby ze względu na
 zagadki, ciekawą prezentację oraz quizy i krzyżówki. Pani bibliotekarka oprowadziła dzieci po bibliotece i opowiedziała mnóstwo ciekawostek z nią związanych. Wychodząc, otrzymaliśmy drobne upominki. Chętnie tu wrócimy, tym bardziej, że lubimy czytać książki.
   W bibliotece z klasą 3 e była wychowawczyni pani Katarzyna Kozaczuk
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Wizyta nauczycieli z Turcji w SP 43

   W środę 9 maja (eTwinning Day 2018) gościliśmy w naszej szkole grupę 10 nauczycieli z Turcji, którzy w Polsce przebywają w ramach programu Erasmus+. Pedagodzy na co dzień pracują w szkołach różnego typu. Chcieli porównać system edukacji oraz typ nauczania w Turcji i w Polsce. Szczególnie zależało im na dostrzeżeniu relacji nauczyciel – uczeń, stosowanych metodach i formach nauczania oraz wyposażeniu placówki w nowoczesne środki dydaktyczne i zastosowaniu TIK (Technologii Informacyjno – Technologicznych) w kształceniu. 
W związku z tym obserwowali lekcje prowadzone przez naszych nauczycieli: 
p. Andrzej Danieluk – j. rosyjski – kl.7c
p. Marta Grzybowska -matematyka– kl. 5c
p. Jolanta Koronkiewicz – edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna) – kl. 1c
p. Marzena Michalczuk – przyroda – kl. 5a
p. Małgorzata Sakowicz – j. polski – kl.7b
p. Barbara Taylor – edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna) – kl. 3f
  Goście byli pod wrażeniem zarówno wyglądu naszej placówki, wyposażenia, jak i
 poziomem obserwowanych zajęć oraz bliskich relacji między nauczycielami i uczniami. Mieli też możliwość obejrzenia różnych klasopracowni, boiska i Miasteczka Ruchu Drogowego, jak również zjeść obiad w naszej stołówce. Przygotowali również bardzo ciekawą, z wieloma elementami humorystycznymi prezentację multimedialną w języku angielskim o Turcji, którą przedstawili naszym uczniom i nauczycielom w świeżo odremontowanej sali konferencyjno – teatralnej (05). 
   Po zrobieniu wielu pamiątkowych zdjęć i  wymienieniu się mailami w celu dalszej współpracy, tureccy nauczyciele podziękowali za spotkanie z nadzieją na możliwe kolejne działania np. w ramach programu e-Twinning. 
   Koordynatorem przedsięwzięcia była p. Danuta Danilewicz.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

XXIV indywidualne Biegi Przełajowe
z okazji Dnia Ziemi i Dni Olimpijczyka

   24 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 44 w Białymstoku, odbyły się po raz kolejny zawody sportowe w indywidualnych biegach przełajowych klas I – VI. W imprezie tej,  jak  co  roku,  startowali  również  nasi uczniowie.   Szkołę reprezentowało 18   uczniów z klas IV – VI, a najwyższe lokaty zdobyli:
                                 I miejsce - Jakub Romańczuk z kl. 4a
                                 III miejsce – Łukasz Steckiewicz z kl. 4 e
Uczniów do biegów przygotowywały panie Ewa Omelańczuk i Edyta Bruczko. 

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Święto Ziemi 2018

   Działania ekologiczne są od lat priorytetem pracy naszej szkoły. Nie może być inaczej, jeśli patronką szkoły jest Simona Kossak – profesor nauk leśnych, ceniony biolog, naukowiec, pasjonat, popularyzator działań na rzecz zachowania naturalnych ekosystemów, a przede wszystkim wspaniały człowiek, któremu na sercu leżało dobro dzikich zwierząt.
   Nasze działania ekologiczne to kształtowanie właściwych, zgodnych z etyką ekologiczną postaw wobec środowiska. Staramy się rozbudzać w uczniach wrażliwość na piękno przyrody oraz poszerzać ich wiedzę o zależnościach zachodzących w naturze. Zainteresowania ekologiczne i świadomość ekologiczną uczniów podnosimy w szkole angażując się w różnego rodzaju projekty, konkursy i akcje ekologiczne. Obok całorocznych działań ekologicznych takich jak segregacja śmieci, zbiórka baterii, nakrętek, makulatury, zużytych telefonów komórkowych, po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji „Sprzątanie Świata” pod hasłem „Nie ma śmieci - są surowce". Temat niskiej emisji i sposobów ochrony czystości powietrza to kolejna akcja po tytułem: „Weź oddech w
 Białymstoku”, której celem było podniesienie kompetencji oraz wzrost świadomości ekologicznej uczniów i członków społeczności lokalnych. Bliskie naszemu sercu są akcje pomocy podopiecznym schroniska dla zwierząt. 22 marca aktywnie braliśmy udział w Światowym Dniu Wody.
   W kwietniu angażujemy się w obchody Święta Ziemi. Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Głównym celem wydarzenia było promowanie w społeczności szkolnej podejścia ekologicznego oraz budowanie postawy wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Jedną z intencji było także zaszczepienie dzieciom i młodzieży wrażliwości na los innych istnień, jak i uświadomienie im własnego potencjału tworzenia zdrowego, harmonijnego otoczenia.
   W tym roku obchody Święta Ziemi obchodziliśmy pod hasłem „Zdrowe środowisko – zdrowy człowiek”. Dla najmłodszych uczniów przygotowana została pogadanka na temat zdrowej żywności połączona z degustacją soków Firmy SEBEX. Starsi uczniowie przygotowali  wystawę prac plastycznych dotyczącą zagrożeń wynikających z
 zanieczyszczeń naszej planety. Na lekcjach przyrody dominowała tematyka związana z globalnymi skutkami zanieczyszczeń środowiska oraz jego ochroną. W czasie zajęć uczniowie obejrzeli prezentację „ZIEMIA, ZIELONA WYSPA”, która ukazała piękno naszej planety. W ramach obchodów Święta Ziemi wzięliśmy udział w różnorodnych konkursach o tematyce ekologicznej m. in. konkurs „MISTRZ RECYKLINGU – MAKS PORZĄDKUJE ODPADY” pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz w III edycji Międzyszkolnego Konkursu „ŚMIECI MNIEJ – ZIEMI LŻEJ”. Prace konkursowe polegały na zaprojektowaniu i wykonaniu z materiałów - odpadów modeli przestrzennych ekologicznych wazonów z kwiatami, wykonaniu pracy plastycznej o charakterze ekologicznym dotyczącym segregowania odpadów w naszym mieście oraz konkursie literackim, gdzie uczestnicy pisali krótki list do… zachęcający adresata do segregacji odpadów.
   Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej przy użyciu pisaków do tkanin wykonywały na
 koszulkach rysunki o tematyce ekologicznej. Również w świetlicy szkolnej w marcu zorganizowany został konkurs plastyczny pt.: „ZIEMIA JEST DOMEM MOIM I TWOIM”. Wszyscy uczestnicy konkursu wykonali piękne prace o tematyce związanej z ochroną środowiska i działaniami zmierzającymi do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń.
   19 kwietnia uczniowie klas VI A i VIIA uczestniczyli w spotkaniu prowadzonym przez dr
 hab. Elżbietę Jekatierynczuk-Rudczyk – wykładowcę Uniwersytetu w Białymstoku. Tematem były współczesne zagrożenia hydrosfery. Na spotkaniu omówione zostały zasoby i typy wody na kuli ziemskiej oraz obieg wody w przyrodzie. Uczniowie zapoznali się z elementami gospodarki wodnej, przyczynami i skutkami niedoboru i nadmiaru wody w środowisku oraz prawem wodnym.
   Gościliśmy również panią Marzenę Giedrewicz – pracownika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, która opowiadała o prowadzonej na terenie miasta akcji edukacyjnej „Na ratunek płazom”.
  Dzięki współpracy pani Doroty Jabłońskiej ze szkołą w Portugalii mogliśmy przeprowadzić wideokonferencję i na żywo podzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi ochrony środowiska w Polsce i w Portugalii.
   Nasze działania ekologiczne to praktyczna edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju. Łącząc wiedzę o racjonalnym gospodarowaniu zasobami przyrodniczymi i kulturowymi oraz praktycznym jej zastosowaniem w skali lokalnej, staramy się wychować czułych na
 problemy środowiska młodych ekologów.
   Koordynatorkami działań związanych z obchodami Święta Ziemi w naszej szkole były panie: Beata Kiluk, Marzena Michalczuk i Bożena Warzecha-Krasnowska.
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym 
     

    27 kwietnia 2018 r. odbył się w naszej szkole finał rejonowy XLI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
    Zasadniczym celem Turnieju jest działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego,  w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, głównie poprzez popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się na rowerach. 
      Organizatorem finału turnieju powiatowego w imieniu Prezydenta Miasta Białegostoku był Departament Edukacji Urzędu Miejskiego we współpracy z
  Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, Zespołem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną, Podlaskim Zarządem Okręgowym PCK, Strażą Miejską w Białymstoku, Polskim Związkiem Motorowym w Białymstoku i Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku. 
     W Turnieju wzięło  udział 13 zespołów 4-osobowych ze szkół podstawowych (w tym reprezentacja SP43) oraz 4 zespoły 3-osobowe z gimnazjów Miasta Białegostoku. Uczestnicy mieli do wykonania kilka zagadnień konkursowych, w tym sprawdzian wiadomości z zakresu przepisów ruchu drogowego, zadania do wykonania na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego, pokonanie toru przeszkód oraz wykazanie się umiejętnością udzielania pomocy przedmedycznej.
   Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIIc: Maja Smaka, Nikola Sioch Mateusz Milewski i Jakub Jarońko  (rezerwowi – Julia Jankowska i Adrian Klim), którzy drużynowo zajęli II
 miejsce. Mateusz Milewski zajął III miejsce indywidualnie.
   Uczniów do Turnieju przygotowywali p. Jan Siedlecki, p. Karina Smaka i
 p. Marzena  Michalczuk. Gratulujemy!!! 
   W trakcie oczekiwania na wyniki uczniowie wraz z opiekunami mogli obejrzeć przedstawienie przygotowane przez zespół teatralny Abrakadabra pod kierunkiem p.
 Anety Polak - Karpowicz, wziąć udział w warsztatach filmowych p. Ireneusza Prokopiuka, skorzystać z przygotowanego poczęstunku oraz stoiska profilaktycznego Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej.
    Po zakończeniu wszystkich konkurencji i po zliczeniu punktów, komisja wyłoniła zwycięzców indywidualnych, jak i drużynowych. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy, medale i nagrody rzeczowe.
       W zorganizowanie Turnieju byli zaangażowani p. Jan Siedlecki, p. Piotr Maksim, Samorząd Uczniowski, uczniowie klas VII, Koordynatorem Turnieju była Pani Karina Smaka.

Zobacz wyniki turnieju
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      Przygotowania do obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie SP 43 im. Simony Kossak w Białymstoku zaczęli już w tygodniu poprzedzającym to święto. Wtedy ozdobiliśmy okna naszej placówki biało – czerwonymi dekoracjami: nauczycieli, uczniów, ich rodziców, mieszkańców osiedla z daleka witały flagi, serduszka, kwiaty, ptaki w barwach narodowych.
     30 kwietnia 2018 r. uczestniczyliśmy w akademii rocznicowej przygotowanej przez uczniów klasy IV
 e: Klarę Borowską, Antoninę Dąbrowską, Lenę Kiryluk, Wiktorię Kociukiewicz, Huberta Namojlika i Mikele Kurcewicza (pod kierunkiem p. Joanny Fiłończuk) oraz zespół Gadu Gadu (pod kierunkiem p. Małgorzaty Stempniewskiej).
   Uczniowie wysłuchali montażu słowno - muzycznego, w czasie którego recytatorzy układali przestrzenne puzzle. Ustawieniu każdej kolejnej kostki towarzyszyły wiersz lub pieśń, dzięki czemu krok po kroku na oczach widzów powstawał napis, przywołujący wydarzenie sprzed 227 lat, czyli uchwalenie „KONSTYTUCJI 3 MAJA”. Potem prowadzący akademię uczniowie: Magdalena Cylwik z kl. VI b i
 Hubert Rapnicki z kl. VII b odwrócili konstrukcję i oczom zebranym ukazało się hasło „SILNA POLSKA”.
     Niestety, historia naszego kraju obfituje w dramatyczne zwroty i w czasie uroczystości też tak się stało: napis został zniszczony przy dźwięku wystrzałów z armat i broni palnej.
    Na szczęście, na przyspieszonym kursie historii nasi uczniowie mogli się przekonać, że
 Polska odzyskała niepodległość. To dlatego recytatorzy, przy akompaniamencie cichutkiej melodii hymnu państwowego, ułożyli kostki po raz ostatni. Tym razem powstało hasło, w biało – czerwonych barwach, nawiązujące do 100 – lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości: „WOLNA POLSKA 1918”. 
  Na koniec wszyscy uczestnicy akademii wyrecytowali pierwszą strofę i refren „Mazurka Dąbrowskiego”. Zbiorowa recytacji uświadomiła dzieciom, że są częścią wielkiej całości, jaką jest nasz kraj i jego historia, którą obecnie tworzą również uczniowie SP 43.
  Za oprawę plastyczną akademii odpowiadała p. Barbara Magnuszewska, natomiast za obsługę techniczną – p. Ireneusz Prokopiuk.
   Po uroczystości – na podsumowanie świętowania z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji - wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wyszli na plac przy szkolnym boisku, aby zrobić wspólne zdjęcie na znak pamięci o tym ważnym wydarzeniu z historii Polski. Fotografię wykonał p. Andrzej Bondar.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Koło Naukowe - klasa IIIF
   

 

W magicznym świecie teatru
  
         Dnia 20 kwietnia 2018 r. uczniowie kl. IVd, IVe, Va i Vc  obejrzeli spektakl pt. „Magia teatru” w wykonaniu aktorów Teatru Artenes z Wrocławia. Twórcy spektaklu przenoszą widza do świata teatru, nazwanego Teatrixem. Czynią to dzięki postaci tajnego agenta Neyo, bohatera filmu Matrix, który w trakcie ucieczki przed agentkami ciemnych mocy trafia na prawdziwą scenę. Morfeusz - grecki bóg marzeń sennych pokazuje mu magiczny świat teatru, zapoznając go z jego historią, terminologią, ciekawostkami oraz fragmentami najsłynniejszych dzieł scenicznych. Widzowie wraz z przybyszem z Matrixa poznają teatr starożytnej Grecji, fragmenty tragedii „Romeo i Julia” Williama Szekspira, komedii Moliera i Aleksandra Fredry. Ciekawa oprawa muzyczna, elementy multimedialne oraz angażowanie widowni w kreowanie spektaklu sprawiły, że uczniowie w atrakcyjny sposób poszerzyli swoją wiedzę o teatrze. Ich spontaniczna reakcja podczas przedstawienia była dowodem na to, że żywe słowo nadal dociera do młodego odbiorcy.
    Wyjazd na spotkanie z aktorami Teatru Artenes zorganizowała p. Aneta Polak-Karpowicz oraz p. Anna Hapunik, p. Barbara Magnuszewska i p. Ewa Sochańska.

 

Idziemy na targi książki...
 

   Od piątku 20 kwietnia do niedzieli 22 kwietnia w Białymstoku trwały 7. Międzynarodowe Targi Książki. W ich trakcie odbyło się rozstrzygnięcie współorganizowanego przez naszą szkołę III Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Czytanie jest the best". Ta uroczystość była tylko jednym z wielu niezwykle atrakcyjnych elementów akcji szkolnej biblioteki (koordynowanej przez nauczycieli bibliotekarzy) pod hasłem ,,Idziemy na targi książki...".

   Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w licznych spotkaniach i warsztatach. Aktyw biblioteczny pod opieką pań Ewy Babińskiej i Doroty Jabłońskiej wybrał się na spotkanie z Marcinem Szczygielskim – autorem niezwykle popularnych książek młodzieżowych. Dzieci z klasy III a z panią Julitą Grygo bawiły się  z Tomaszem Szwedem i bohaterami jego książek o klinice małych zwierząt w rytm melodii wygrywanych na gitarze i harmonijce ustnej. Uczniowie klasy III c z wychowawczynią, panią Margarytą Bójko-Klebus pracowały na warsztatach „O nich warto wiedzieć. Poznajemy sylwetki sławnych Polaków”. Pani Katarzyna Kozaczuk z wychowankami z klasy III e miała okazję spotkać się z Grzegorzem Kasdepkę i wziąć udział w podsumowaniu konkursu ,,Czytanie jest the best”. Pan Piotr Maksim z dziećmi z klasy IV b w Filii nr 8 Książnicy Podlaskiej w Białymstoku zapoznawał się z nowościami wydawniczymi dla grupy wiekowej 9 – 11 lat. Młodzież z VII c razem wychowawczynią panią Małgorzatą Sakowicz uczestniczyła w spotkaniu z panią Idą Pierelotkin (niektórzy uczniowie z tej klasy spotkali się z pisarką już po raz drugi w tym roku). Nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli zaś w spotkaniach dla dorosłych czytelników: z Hanną Krall, Zygmuntem Miłoszewskim, Martinem Pollockiem i Anną Kamińską - autorką znanej nam wszystkim opowieści o życiu Simony Kossak (pani Anna z sentymentem wspominała wizytę w naszej szkole i obiecała odwiedzić nas ponownie). Oczywiście każde z tych spotkań było niezwykłe i atrakcyjne, jednak to dzieciom z klasy III f z panią Barbarą Taylor udało się zobaczyć pisarza, który z zakłopotaniem tłumaczył się z tego, że bywa popularniejszy od Astrid Lindgren - Martina Widmarka.  Autor słynnego cyklu powieści detektywistycznych o Lassem i Mai podpisał dla naszej szkolnej biblioteki swoją najnowszą książkę (podarowaną nam przez wydawnictwo ,,Zakamarki”) i powiedział, że chętnie wróci do Białegostoku…

   Wszyscy uczniowie i nauczyciele SP 43 odwiedzający targi z zainteresowaniem rozglądali się po stoiskach, kupowali książki i zdobywali podpisy ulubionych pisarzy. Warto wspomnieć, że zdobyliśmy nowy autograf Tomasza Samojlika  a Agnieszka Suchowierska podpisała dla szkolnej biblioteki egzemplarz ,,Milenki” – książki, której fragmenty czytała tuż przed jej premierą (w lutym) dzieciom w naszej szkole.
   I aż szkoda, że kolejne targi dopiero za rok…

Relacje z poszczególnych spotkań - zobacz na podstronie biblioteki szkolnej
Zdjęcia w albumie fotograficznym
Fotogaleria_aktyw biblioteczny na spotkaniu z M. Szczygielskim
Fotogaleria_IV b na spotkaniu z wydawcą (Akapit Press)
Fotogaleria_III f na spotkaniu z M. Widmarkiem
Fotogaleria_III e na spotkaniu z G. Kasdepke
Fotogaleria_III c - warsztaty ,,O nich warto wiedzieć..."

 

,,Czytanie jest the best"
III Wojewódzki Konkurs Plastyczny

   20 kwietnia podczas spotkania z Grzegorzem Kasdepke  ponad 30 laureatów III Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Czytanie jest the best” otrzymało dyplomy i nagrody. Uroczystość odbyła się w na dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej w ramach 7. Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku.
   Konkurs jest organizowany od 2016 roku przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i Fundację ,,Sąsiedzi”  w ramach kwietniowych targów książki. W 2017 roku do grona organizatorów dołączyła Szkoła Podstawowa Nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku. Od dwóch lat nauczyciele bibliotekarze naszej szkoły - Dorota Jabłońska i Ewa Babińska koordynują to wydarzenie.  Prace konkursowe corocznie są oceniane przez jury - panie Izabelę SuchockąJowitę Wiśniewską z Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku.
  Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i
 ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego. Polega na wykonaniu ilustracji do książki ulubionego autora – gościa targów (uczniowie młodsi) lub plakatu promującego czytanie i Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku lub Festiwal ,,Na pograniczu kultur” (uczniowie starsi).
   W tym roku patronatem objęły konkurs trzy szacowne instytucje: Polskie Radio Białystok, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku i Galeria Sleńdzińskich w Białymstoku. Udało nam się też pozyskać wspaniałych sponsorów, którzy pomogli Fundacji ,,Sąsiedzi” hojnie nagrodzić zwycięzców: Urząd Miejski w
 Białymstoku, Wydawnictwa: Literatura i Zakamarki oraz Pijalnię Czekolady ,,Wedel” w Białymstoku.
   Na konkurs wpłynęło 209 prac: 72 w kategorii A - klasy I – II szkoły podstawowej, 82 w kategorii B - klasy III – V szkoły podstawowej, 46 w kategorii C - klasy VI – VII szkoły podstawowej i klasy II, III gimnazjum, 9 w kategorii D - szkoły ponadgimnazjalne. Jury przyznało kilkanaście wyróżnień i po 4 równorzędne nagrody w kategoriach ABC i 3 nagrody w kategorii D.

   Nagrodzone i wyróżnione prace były eksponowane podczas 7. Międzynarodowych Targów Książki  w Białymstoku w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Ilustracje (nie tylko nagrodzone) do książek Grzegorza Kasdepke i Martina Widmarka zostały pokazane publiczności i pisarzom podczas ich spotkań autorskich zorganizowanych w
 ramach targów. 

Wystawy pokonkursowe odbędą się w:

 • Filach nr 7 i 8 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Zielonoórska i ul. Witosa)

 • Galerii ,,Na Złotej" w Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Złota 4 (I piętro)

 • Szkole Podstawowej nr 43 im. Simany Kossak w Białymstoku  (ul. Stroma 16)

Na wystawach oglądać będzie można prace wybrane przez realizatorów danej wystawy.

   Wszystkie prace w wersji elektronicznej będzie można zobaczyć na stronie BiBservis Bibliotek Szkolnych Podlasia.

Zobacz listę laureatów
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Łączy nas pamięć

   Samorząd Uczniowski naszej szkoły przyłączył się do ogólnopolskiej akcji pamięci o 75 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Organizuje ją co roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i 19 kwietnia – w dzień wybuchu powstania – wolontariusze rozdają żółte żonkile.
  Getta to specjalne dzielnice budowane podczas II wojny światowej przez Niemców wyłącznie dla Żydów,  gdzie Żydzi umierali z powodu głodu, brudu lub chorób, które były nieleczone. A także z powodu przemocy i okrucieństwa, które były tu na porządku dziennym, ponieważ Niemcy nie mieli litości dla narodu żydowskiego.
   Podczas wojny ludność żydowska postanowiła walczyć z okupantem  i dlatego doszło w
 Polsce do wybuchu trzech wielkich powstań w gettach w Warszawie, Białymstoku i 
Wilnie.
     Dlaczego żonkile?
   Ma to związek z Markiem Edelmanem – ostatnim dowódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, który ocalał z powstania w getcie i co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, aż do swojej śmierci w 2009 roku, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Getta na Muranowie w Warszawie.
   Nasze papierowe żonkile nawiązują do tradycji. Nosząc je, pokazaliśmy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o
godność.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Klasa VI B na wycieczce
po białostockich miejscach pamięci

   W przeddzień rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim uczniowie klasy VI B wraz z wychowawcą p. Mirosławą Kaliną odwiedzili miejsca pamięci związane, m.in. z białostockimi Żydami.
   Najpierw udali się na miejsce kaźni setek białostoczan wyznania mojżeszowego przy ul.
 Suraskiej, gdzie w Wielkiej Synagodze w 1941 roku Niemcy spalili około 700 osób. Następnie przeszli ulicą Malmeda, która podczas wojny była jedną z bram do białostockiego getta. Minęli synagogę Cytronów (obecnie Muzeum im. Sleńdzińskich) i zatrzymali się na ul. Żabiej. Stąd już tylko krok dzielił grupę od miejsca pamięci, pomnika i równocześnie mogiły 3000 Żydów pomordowanych podczas powstania w getcie białostockim w 1943 r.
  Wycieczka sprzyjała temu, by uczniowie uświadomili sobie, że Białystok to nie tylko miasto Jana Klemensa Branickiego i Ludwika Zamenhofa – twórcy esperanto. To także miasto wielu języków, kultur i religii, a przede wszystkim tragicznej historii, o której mieszkańcy naszego miasta powinni pamiętać.
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Koncert w Muzeum Wojska w Białymstoku -
Finał Konkursu 
"Festiwal  piosenki z czasów babci i dziadka"

   

   16 kwietnia w Muzeum Wojska w Białymstoku w Sali Rycerskiej odbył się Finał Konkursu: „Festiwal piosenki z czasów Babci i Dziadka”. Podczas uroczystego koncertu, przed mieszkańcami naszego miasta wystąpili laureaci. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Downar z kl. IV d i pani Danuta Wiśniewska (I miejsce) oraz Martynka Kisiel z kl. III f i pani Krystyna Karwowska (III miejsce). Laureaci odebrali dyplomy i nagrody z rąk wiceprzewodniczącego Rady Miasta Białegostoku Kazimierza Dudzińskiego.
       Laureatów do koncertu przygotowała pani Małgorzata Stempniewska. 

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Wielki sukces naszych sportowców!
      

   Dnia 14 kwietnia 2018 roku, przy pięknej słonecznej pogodzie, na trasach biegowych w Supraślu rozegrano FINAŁ MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH.  W  zawodach   startowało   41  szkół z województwa podlaskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Jakub Romańczuk z kl IV a i Adam Walicki z kl. V a.
   Zawodnicy mieli do pokonania bardzo trudną, zróżnicowaną trasę. Nasi uczniowie dali z siebie wszystko. Pokazali ogromne serce do sportowej walki i zdobyli najwyższe lokaty:
Adam Walicki z klasy V a - I miejsce
Jakub Romańczuk klasy IV a - II miejsce

  Jesteśmy z Was dumni chłopcy! Życzymy dalszych sukcesów sportowych!
  Słowa podziękowania należą się również Rodzicom uczniów, dla których sport jest bardzo ważny w życiu rodzinnym.

  Adama i Jakuba do zawodów przygotowywała pani Ewa Omelańczuk.


 

Festiwal piosenki z czasów Babci i Dziadka
    5 kwietnia w SP nr 47 w Białymstoku odbył się „Festiwal piosenki z czasów Babci i Dziadka”. Podczas konkursu wystąpiło wiele dzieci z klas 0 – 4 z białostockich szkół podstawowych. Uczestnicy śpiewali również wspólnie z Babciami i Dziadkami.
   Z przyjemnością informujemy, że laureatami konkursu zostali soliści z zespołu muzycznego  „GADU – GADU”I miejsce otrzymał Jakub Downar z kl. IV d i
 pani Danuta Wiśniewska w kategorii dzieci śpiewające wspólnie z Babciami i Dziadkami i III miejsce Rozalia Omielańczyk  z kl. IVa w kategorii soliści klasy 4.
  Martynka Kisiel z kl. III f i pani Krystyna Karwowska zajęły III miejsce w
 kategorii dzieci śpiewające wspólnie z Babciami i Dziadkami.
    Do występu wszystkich uczestników przygotowała pani Małgorzata Stempniewska. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Pejzaż  - VII Spotkanie z cyklu „Muzealni detektywi na tropie. Tajemnice malarstwa”

   VII z kolei spotkanie klasy III f w Muzeum Podlaskim przebiegało pod hasłem „Pejzaż”. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się obrazom w galerii w Muzeum. Pani prowadząca zajęcia zwracała uwagę na istotne szczegóły. Dzieci dowiedziały się co to jest „czysty pejzaż”, „pejzaż ze sztafażem”, „marina”, „nokturn”. Następnie w swoich zeszytach edukacyjnych uzupełniały zadania związane z dzisiejszym tematem.
 Ostatnim etapem spotkania były zajęcia interaktywne w pracowni malarskiej. Klasa została podzielona na 4 grupy. Każda z nich realizowała inny temat: „Nokturn”, „Marina”, „Pejzaż wiejski ze sztafażem”, „Pejzaż leśny ze sztafażem”. Do dyspozycji były kredki ołówkowe, dzięki nim na pracach uczniów powstał sztafaż. Były też suche pastele. Prace można w najbliższym czasie podziwiać na parterze naszej szkoły.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Galeria wybitnych Polaków o imieniu Józef
     
   Miło nam poinformować, iż uczeń naszej szkoły Patryk Popławski z klasy VI b został laureatem  Miejskiego Konkursu Plastycznego ,,Galeria wybitnych Polaków o imieniu Józef".  Konkurs plastyczny upamiętniał 100 -lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Patryk namalował portret Józefa Chełmońskiego i właśnie ta  praca została najwyżej oceniona przez jury  spośród 150 nadesłanych prac. Uroczysta gala z wręczeniem nagród miała miejsce 19 marca 2018 r.   w SP nr 48 im. króla Stefana Batorego w Białymstoku.
  Opiekunami Patryka Popławskiego były panie Barbara Magnuszewska i Mirosława Kalina. Zwycięzcy gratulujemy.
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Olimpijka wewnątrzszkolna klas I-III
2017/2018

  26 marca 2018 r. w naszej szkole odbyła się wewnątrzszkolna "Olimpijka" klas I i III. Celem zawodów było wyłonienie reprezentacji szkoły na Igrzyska Dzieci w „Konkursie Gier i Zabaw Olimpijka 2018” jak również rozwijanie sprawności ruchowej, zdobycie umiejętności współdziałania i współzawodnictwa oraz kształtowanie postaw sportowej rywalizacji w duchu „Fair Play”.
 
Każda klasa wystawiła swój zespół (8 dziewcząt i 8 chłopców), który rywalizował w 7 konkurencjach sportowych. Do startu w zawodach zespoły przygotowywały wychowawczynie poszczególnych klas. Imprezę sportową zorganizowali i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego naszej szkoły - p. Ewa Omelańczuk, p. Edyta Bruczko i p. Grzegorz Czarkowski. Protokolantem była p. Dominika Chrzanowska odbywająca w naszej placówce praktykę studencką.
   Zawody przebiegały w miłej, przyjaznej i sportowej atmosferze. Zawodnicy wykazali się doskonałymi umiejętnościami sportowymi, a przede wszystkim wolą walki i wielkim zaangażowaniem.
  Dziękujemy wychowawcom klas I i III za przygotowanie zespołów, zaangażowanie i
 pomoc w przebiegu sportowego spotkania.

Zobacz wyniki
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

A Wy jak przywitaliście wiosnę?

   VII c zrobiła to w bardzo nietuzinkowy sposób. 24 marca została na noc w szkole. Był czas na gry planszowe, czytanie książek, wieczorny aerobik i oglądanie filmów. Rozpoczęliśmy turniejem "Kocham Cię Wiosno i Szkoło", w którym uczestnicy musieli rozpoznawać hasła oraz przysłowia. Później była wspólna kolacja, a następnie seanse filmowe. Nie zabrakło komedii, dramatów i thrillerów. Niektórzy uczestnicy nawet pogardzili snem... :)  
    O 6:30 nastąpiła pobudka i rozejście się do domów. Widać, że nasze przywitanie wiosny dało rezultat. Weekend był cudownie słoneczny!
   Przez cały czas była z nami wychowawczyni pani Małgorzata Sakowicz. 

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Pierwszy dzień wiosny - na sportowo

Turniej piłki nożnej:

uczniowie kontra funkcjonariusze policji

   Pierwszy dzień wiosny (21 marca 2018) nasi uczniowie spędzili w szkole – i to na sportowo. Dzielni i waleczni uczniowie z klas V-VII rozegrali towarzyski mecz piłki nożnej z reprezentacją funkcjonariuszy policji z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.
   Zawodników powitał dyrektor szkoły, pan Andrzej Danieluk. Drużyny były głośno dopingowane przez wiernych kibiców. Piłkarze nie szczędzili sił, by sprostać wymaganiom publiczności. Wszyscy jednak przestrzegali reguł fair play - warto uczyć się od najlepszych! Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gości z komendy, ale nie w tym rzecz. Zabawa był wyborna!
  Zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Uczniowie na pocieszenie i poprawę humoru obdarowani zostali upominkami przygotowanymi  przez sierżant Martynę Kamińską z KMP.
  Nad przebiegiem spotkania czuwała pani pedagog Karina Smaka - główny organizator imprezy.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Warsztaty profilaktyczne w klasach VII

„Uzależnienia – alkohol i nikotyna”

  16 marca 2018 roku uczniowie klas siódmych uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych dotyczących uzależnień od alkoholu i nikotyny. Spotkanie z uczniami prowadziła trenerka, przedstawicielka Ośrodka Learn and Create Kamila Krause.

   Uczniowie podczas burzy mózgów omówili przyczyny sięgania po alkohol i nikotynę w młodym wieku. Zastanawiali się nad krótkimi i długoterminowymi skutkami picia napojów alkoholowych i palenia papierosów. Poznali konsekwencje sięgania po używki w młodym wieku.

   Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w zajęciach. Spotkanie zorganizowała pedagog Karina Smaka.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Dni Języków Obcych
W dniach 5 – 6 – 7 marca oraz 15 marca 2018r. po raz pierwszy w naszej szkole odbyły się  Dni Języków Obcych. W związku z tą imprezą przygotowano mnóstwo atrakcji i zaproszono wielu gości.
    5 marca uczniowie klas młodszych spędzili miło czas z  bajką  angielską, którą  czytała p. Wiesława Bałdyga  -  przedstawiciel z Wydawnictwa Oxford University Press. Dzieci były bardzo zaangażowane w przedstawienie, gdyż próbowały odtwarzać usłyszaną historyjkę samodzielnie. W dalszej części spotkania uczniowie klas I-III  obejrzeli występ szkolnego  Teatru  Rosyjskiego prowadzonego przez p. Irenę Konopkę i wysłuchali piosenek rosyjskich. Wszystkie dzieci otrzymały słodycze, a uczniowie klas pierwszych otrzymali w nagrodę balony.
     6 marca, odbyły się warsztaty językowe na lekcjach języków obcych, podczas których uczniowie klas czwartych nauczyli  się powitań, podziękowań i pożegnań w
 j. francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i niemieckim.
  
Uczniowie klas piątych przygotowali prezentacje o krajach anglojęzycznych, a klas szóstych projekty koszulek z okazji Dni Języków Obcych. Przedstawiciele klas siódmych uczyli się piosenek w j. angielskim, niemieckim i rosyjskim.
    7 marca,  odbyło się spotkanie z zaproszonymi   lektorami  j. francuskiego i
 hiszpańskiego ze Szkoły Językowej EMPIK w Białymstoku. Goście  przedstawili prezentacje multimedialne  o Francji i Hiszpanii, a następnie przeprowadzili quiz. Za poprawne odpowiedzi uczniowie zostali  nagrodzeni  plecakami. 
     W tym dniu również uczniowie zaprezentowali efekt swojej kilkudniowej pracy: opisali po angielsku swoje T-shirty, odbył się mini koncert piosenek w różnych językach, a
 przedstawiciele klas czwartych udowodnili, że mają talent do języków obcych odpowiadając na trudne pytania jury. Wszyscy uczniowie otrzymali słodycze oraz certyfikaty uczestnictwa. Uczniów do występów i prezentacji przygotowali nauczyciele języków obcych: p. Andrzej Danieluk, panie Danuta Danilewicz, Emilia Bielawska, Anna Hapunik,  Anna Karczewska, Agnieszka Skowrońska, Monika Łukianiuk oraz Ewa Sochańska.  Oprawę plastyczną zapewniła pani B. Magnuszewska. Nagłośnienie obsługiwał  p. Stanisław Łazuk.
    
W środę 7 marca  dzięki życzliwości i pomocy Rodziców odbył się kiermasz muffinek udekorowanych kolorowymi flagami państw europejskich. Kiermasz przygotowały panie Anna Hapunik, Ewa Sochańska i Karina Smaka.
   
Podczas trzech Dni Języków Obcych  uczniowie mieli możliwość oglądania i czytania  książek w różnych językach: w czytelni, bibliotece  oraz na parterze przy sekretariacie szkoły. Wystawy przygotowali nauczyciele bibliotekarze panie Joanna Fiłończuk i
 Dorota Jabłońska oraz  Danuta Danilewicz i Ewa Sochańska. Była również prowadzona akcja "Uwolnij książkę w języku obcym" polegająca natym, że można było wybrać dla siebie książkę oferowaną przez bibliotekę w zamian oferując do jej zbiorów książkę dla dzieci w dowolnym obcym języku.
   
15 marca odwiedził nas gość specjalny pani Marie Antoniou z Cypru. Chętnie zwiedziła szkołę, oglądała wyposażenie klas, poznała system szkolnictwa w Polsce, rozmawiała z nauczycielami i uczniami. Podczas spotkania na sali korekcyjnej  nauczycielka szkoły z Cypru przedstawiła prezentację multimedialną o swoim kraju, mieście, szkole, w której pracuje i ciekawostkach związanych z kulturą. Uczniowie klas piątych zaprezentowali naszemu Gościowi, Dyrekcji szkoły: p. Andrzejowi Danielukowi, p. Marcie Grzybowskiej i p. Danucie Danilewicz oraz nauczycielom i
 swoim kolegom plakaty o krajach anglojęzycznych oraz zaśpiewali piosenki w różnych językach.  
    
Marie wzięła też udział w dwóch lekcjach otwartych. Miała okazję zobaczyć zajęcia w
 kl. Ic „Zwierzęta naszego podwórza”, prowadzone przez p. Jolantę Koronkiewicz oraz lekcję języka angielskiego na temat Dnia Św. Patryka  w kl. VII c z panią Anną Hapunik. Obie nauczycielki naszej szkoły korzystały z technologii informacyjno-komunikacyjnych i możliwości tablic interaktywnych. Podczas zajęć języka obcego uczniowie  przy użyciu  smartfonów odszukiwali informacje ukryte w kodach QR, a zdobytą  wiedzę sprawdzali  rozwiązując  quizy w aplikacji Kahoot. Do aktywności lekcyjnych chętnie włączyła się Marie oraz  p. wicedyrektor Danuta Danilewicz.
    Wszystkie atrakcje podczas obchodów Dni Języków Obcych bardzo spodobały się dzieciom i najważniejsze, że nasi uczniowie bardzo zaangażowali się we wszystkie projekty.
Super! Gratulujemy!

Thank you, спасибо, danke, gracias, merci, σας ευχαριστώ!!!

Koordynatorem Dni Języków Obcych 2018 była pani Ewa Sochańska.

Zdjęcia w albumie fotograficznym
Zdjęcia w albumie fotograficznym
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Dzień Otwarty Szkoły

   Zaprosiliśmy do naszej szkoły gości. Gości zupełnie niezwykłych. Odwiedzili nas Rodzice wraz z dziećmi, które od września  zostaną naszymi uczniami. Spotkamy ich w klasie pierwszej bądź w oddziale przedszkolnym. Atmosfera spotkania była prawdziwie rodzinna, a wszyscy uczestnicy nastawieni pozytywnie i bardzo zaangażowani.
   Przed Dniem Otwartym odbyły się spotkania w zaprzyjaźnionych przedszkolach. W PP nr
 50 był pan dyrektor Andrzej Danieluk i panie Irena Daszuta oraz Grażyna Trykozko. PP nr 39 odwiedził pan Dyrektor z paniami Ireną Daszuta i Barbarą Taylor.
    W przygotowaniu Dnia Otwartego uczestniczyli zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego pod opieką pani Anety Dziewiątkowskiej pomagali rodzicom w zwiedzaniu szkoły, rozdawali ulotki z informacjami o tym, co zostało przygotowane na dzisiejszy dzień.
   O godzinie 16.30 wszystkich przybyłych serdecznie powitał dyrektor szkoły Andrzej Danieluk. Przedstawił panie wicedyrektorki – Danutę Danilewicz i Martę Grzybowską oraz zaprezentował ofertę szkoły. Wszystkie drzwi stały dzisiaj otworem!
   Prezentację o szkole przedstawiła pani Grażyna Trykozko. W dwóch salach oddziałów przedszkolnych nieprzerwanie trwały zajęcia plastyczne. Prowadziły je panie Irena Daszuta i Karolina Włodarczyk. W czasie zajęć z języka angielskiego dla najmłodszych gości pani Emilia Bielawska wyczarowywała wraz z nimi tęczę ze skitllesów. Olbrzymim powodzeniem cieszył się tor przeszkód ustawiony przez panie Ewę Omelańczuk i
 Edytę Bruczko.  Pani Julita Kondrat bawiła się z dziećmi chustą animacyjną.  Minilaby – małe laboratoria posłużyły pani Bożenie Krasnowskiej-Warzecha do przygotowania niezwykle ciekawych doświadczeń przyrodniczych.  Przy ich przeprowadzaniu pomagała pani Marzena Michalczuk.  „Czytam, bo lubię, bo umiem, bo chcę” – spotkanie z książką dla dzieci w bibliotece i czytelni szkolnej zorganizowały panie Dorota Jabłońska i Joanna Fiłończuk. W pracowni komputerowej z małymi gośćmi spotkała się pani Joanna Gołębiewska. Przedstawienie pt.  „W krzywym zwierciadle” przygotowała pani Aneta Polak-Karpowicz wraz z uczniami z zespołu teatralnego Abrakadabra. Musieli wystąpić dwukrotnie, ponieważ widzowie nie zmieścili się w sali!  Rosyjską bajkę „Kołobok” i obrzędowość rosyjską związaną ze Świętami Bożego Narodzenia goście mogli zobaczyć w wykonaniu szkolnego Teatru Rosyjskiego, prowadzonego przez panią Irenę Konopka.
    Przez cały czas trwania spotkania na pytania rodziców chętnie odpowiadali dyrekcja szkoły, pedagog pani Karina Smaka i obecni nauczyciele.
    Pomysłodawczynią plakatów zapraszających na Dzień Otwarty i dekoracji holu szkoły była pani Barbara Magnuszewska. Nagłośnieniem opiekował się pan Stanisław Łazuk. Spotkanie filmował pan Ireneusz Prokopiuk, a zdjęcia robiła pani Katarzyna Kozaczuk.
   Koordynatorkami Dnia Otwartego były panie Grażyna Trykozko i Barbara Taylor.
       

Zdjęcia w albumie fotograficznym
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Czytamy to, co dobre

W poniedziałek, 9 lutego 2018 r. klasa I c pojechała z wychowawczynią, p. Jolantą Koronkiewicz na zajęcia do Biblioteki Pedagogicznej CEN. Tam odbyła się II edycja spotkań z cyklu „Literatura niemiecka - czytamy to, co dobre”. Tym razem zajęcia nosiły tytuł „ Każdy jakiś talent ma. Odkrywamy swoje zdolności z bohaterami książki „Straszna piątka" Wolfa Erlbrucha.
        Najpierw pierwszoklasiści wysłuchali informacji na temat stolicy Niemiec i
 obejrzeli zdjęcia z tego miasta. Porównywali posiadane wiadomości na temat dwóch stolic: Warszawy i Berlina, z którego pochodzi Wolf Erlbruch.
        Później dzieci opowiadały o tym, co lubią robić. Słuchając wydarzeń w książce pt.
 „Straszna piątka" dowiedziały się, że piękno i talent tkwi w każdym człowieku, tylko trzeba umieć to dostrzec. Odpowiadały na pytanie, czy hiena (bohaterka książki) może wywoływać tylko negatywne emocje? Układały zaproszenie do
 naleśnikarni związanej z treścią książki.
        Po chwilach słuchania i nauki miały okazję do tańca oraz przejścia po
 czerwonym dywanie. Na koniec uczniowie klasy I c otrzymali od pań prowadzących spotkanie upominki - przepis na naleśniki i grę Memory.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Egzamin ósmoklasisty w teorii  i praktyce -
szkolenie dla nauczycieli języka angielskiego

       2 lutego 2018 r. w naszej szkole odbyło się szkolenie metodyczne dla nauczycieli języka angielskiego z Białegostoku i okolic. Tematem  Professional Development Day był  Egzamin ósmoklasisty w teorii i praktyce. Licznie zgromadzeni nauczyciele angliści ze szkół podstawowych zdobyli cenne informacje dotyczące struktury egzaminu, jego poziomu, typów zadań, kryteriów oceniania wypowiedzi pisemnej oraz skutecznych metod  przygotowania uczniów do tak ważnego sprawdzianu.
       
Szkolenie prowadziła p. Wiesława Gierłachowska-Bałdyga, konsultant metodyczny Oxford University Press Poland. Współorganizatorami szkolenia była Dyrekcja oraz nauczyciele języka angielskiego SP nr 43 im. Simony Kossak w
 Białymstoku.
       
Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej dla klas I–VIII. Po raz pierwszy egzamin zostanie przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019, będzie trwał 90 minut i będą się z nim zmagać uczniowie obecnych klas siódmych.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

"Wiersze z szuflady"-
Miejski Konkurs Literacki

    11 stycznia 2018r. o godzinie 13:00 w Szkole Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku odbyła się gala podsumowująca Miejski Konkurs Literacki „Wiersze z szuflady”.
  Gospodarz imprezy dyrektor szkoły, pan Andrzej Danieluk, przywitał gości, podziękował instytucjom za objęcie honorowymi patronatami tego konkursu. Wyraził ogromny podziw dla talentów dzieci i młodzieży. Prowadzące imprezę (uczennice kl. VII c - Magda Jurkun i Julia Jankowska) przedstawiły Jury w składzie: Pani Katarzyna Janowicz-Timofiejew, nauczycielka, autorka książek dla dzieci- przewodnicząca jury, pani doktor Zofia Olek-Redlarska, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku, poetka, pani Mona Al-Kaber oraz pani Grażyna Knap - pracownice Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Podziękował również fundatorom nagród, czyli instytucjom, które objęły honorowy patronat. Były to: Polskie Radio Białystok, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Fundacja Sąsiedzi oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Oddział Białystok.
    Następnie głos zabrała przewodnicząca jury, Pani Katarzyna Janowicz-Timofiejew. Przekazała serdecznie pozdrowienia wszystkim uczestnikom, nie tylko laureatom. Była zachwycona talentem młodych ludzi, tym, że mają w sobie tyle wrażliwości i że tak wiele rzeczy ich interesuje. „W tym roku wygrały koty!” - powiedziała. Tak się złożyło, że
 wiele nagrodzonych prac, dotyczyła właśnie tych zwierząt. Głos, w imieniu pani Zofii Olek-Redlarskiej (nieobecnej na gali) zabrała pani Dorota Jabłońska, współorganizatorka konkursu. Przekazała laureatom i ich opiekunom szczere gratulacje, życzenia i słowa wielkiego uznania od poetki, członka jury. Na koniec kilka słów w imieniu dyrekcji i pracowników Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku powiedziała Pani Mona Al- Kaber, rzecznik prasowy biblioteki.
     Następnie jury wręczyło wyróżnionym uczniom dyplomy oraz nagrody. Zwieńczeniem konkursu było odczytanie wierszy zdobywców pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych. Przed zgromadzonymi wystąpiły więc:
Roksana Pietraszkiewicz z SP 37, Aleksandra Wądołowska z SP 43 i Anna Rojkowska z SP 2. Potem nadszedł czas na skromny poczęstunek, rozmowy z członkami jury i lekturę pozostałych nagrodzonych prac wyeksponowanych w sali. Wystawa najlepszych wierszy prezentowana będzie do 17 stycznia w Szkole Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku. Później utwory będzie można oglądać w wybranych filiach Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
    Konkurs przeznaczony był dla uczniów kl. II- VII szkół podstawowych w regionie. Dzieci mogły przesyłać wiersze o dowolnej tematyce. Do 5 stycznia 2018 r. (termin podany w
 regulaminie) do organizatorów konkursu wpłynęło 129 prac, spośród których wyłoniono 25 laureatów w trzech kategoriach (kl. II- III, kl. IV- V, kl. VI- VII).
     Konkurs zorganizowały panie: Dorota Jabłońska i Małgorzata Sakowicz.

Zdjęcia w albumie fotograficznym
Zobacz wyniki konkursu

 

Miejskie Bożonarodzeniowe Kolędowanie
   

       9 stycznia 2018r. Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprosił dzieci i młodzież z białostockich szkół wraz z opiekunami zespołów muzycznych, chórów oraz wszystkich mieszkańców Białegostoku do wzięcia udziału w koncercie kolęd i pastorałek.  Naszą szkołę reprezentowały dzieci z  zespołu muzycznego „GADU – GADU” z  p. Małgorzatą Stempniewską. Koncert odbył się w Katedralnej Cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy.
   
Była to piękna lekcja ekumenizmu oraz prezentacja dorobku artystycznego na forum miejskim.

Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Spotkanie wigilijne

   We wtorek 18 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem obecnych oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku. Rozpoczął je występ zespołu Gadu-Gadu przygotowanego przez p. Małgorzatę Stempniewską. W jego wykonaniu wysłuchaliśmy kolęd i pastorałek. Ksiądz Paweł odczytał fragment Ewangelii  mówiącej o narodzeniu Jezusa. Następnie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali zebranym jasełka.  Do występu przygotowali ich nauczyciele katecheci: p. Małgorzata Gołębiewska,  ksiądz Paweł Kamiński, p. Agnieszka Skowrońska, p. Aneta Wasilewska. Gromkie brawa świadczyły o tym, że zarówno występy młodych aktorów, jak i zespołu Gadu-Gadu bardzo się wszystkim podobały.
   Dyrektor Szkoły, pan Andrzej Danieluk podziękował wszystkim za przygotowanie spotkania. Złożył też wszystkim obecnymi ich rodzinom serdeczne życzenia świąteczne i
 noworoczne. Na zakończenie wszyscy składali sobie życzenia przełamując biały opłatek.
   Spotkanie przy tradycyjnym wigilijnym stole zorganizowały i przygotowały świąteczny wystrój sali p. Bożena Warzecha-Krasnowska, p. Joanna Fiłończuk,  p. Beata Kiluk, p. Marzena Michalczuk i p. Jolanta Trocka.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Jasełka 2017

   Klasa III e dnia 22 grudnia zaprosiła wszystkich nauczycieli  oraz uczniów klas O - III na przedstawienie bożonarodzeniowe. Jasełka przeplatane były kolędami i pastorałkami. Widzowie również dołączyli do radosnego śpiewu. Atmosfera świąt wypełniła szkołę.
  Po przedstawieniu nagrodzonym gromkimi brawami Pani dyrektor Marta Grzybowska złożyła życzenia świąteczne wszystkim uczniom i nauczycielom. Uczniów przygotowała wychowawczyni pani Katarzyna Kozaczuk
  Nagrody zwycięzcom konkursu "Christmas Songs" wręczyła pani dyrektor Danuta Danilewicz. 

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Let’s play KAHOOT! –
interaktywny Christmas Quiz w SP43

   W czwartek 14 grudnia 2017 chętni uczniowie z klas siódmych wzięli udział w zorganizowanym przez p. Annę Hapunik interaktywnym quizie z języka angielskiego. Temat: CHRISTMAS!
    Zmagania uczestników obserwowała p. wicedyrektor Danuta Danilewicz.
   Kartki i długopisy zastąpione zostały przez urządzenia mobilne (na co dzień w
 szkole zabronione). Quiz w języku angielskim przygotowany na platformie KAHOOT błyskawicznie zaktywizował uczniów i podgrzał pozytywne emocje. Rywalizacja połączona ze świetną zabawą towarzyszyła uczniom podczas zaznaczania odpowiedzi na telefonach. Pytania były wyświetlane na ekranie. Liczyła się znajomość tematu oraz szybkość wyboru odpowiedzi. Najwyższe wyniki uzyskały: Kinga Danilewicz i Magdalena Gromek z klasy VII c, Hanna Charkiewicz i Paulina Czarnomysa z klasy VII b oraz Ola Danilczuk i Natalia Truszkowska z klasy VIIc.
   
Gratulujemy wszystkim uczestnikom znajomości zwyczajów świątecznych oraz umiejętności językowych!

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

IX Wojewódzki Integracyjny Konkurs Muzyczny
„Przy wigilijnym stole”

   W dniu 14 grudnia 2017r. w Zespole Szkół Integracyjnych nr 1 im. Jana Pawła II w Białymstoku odbyła się IX Edycja Wojewódzkiego Integracyjnego Konkursu Muzycznego „Przy wigilijnym stole”. Konkurs adresowany był do dzieci z klas 0 – 3.
   W konkursie wzięło udział wielu uczniów z podlaskich szkół podstawowych i przedszkoli. Naszą szkołę reprezentowała Karolina Orlińska ze szkolnego zespołu muzycznego „GADU – GADU”, uczennica klasy IIIc, którą do występu przygotowała p. Małgorzata Stempniewska. Za piękne wykonanie pastorałki „Choinka”, dziewczynka otrzymała nagrodę.
    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Let's sing Christmas Songs

        7 grudnia 2017r. w naszej szkole odbyła się  kolejna edycja szkolnego konkursu LET'S SING Christmas Songs. W konkursie wzięli udział uczniowie klas III – VII. Każdy z uczestników zaprezentował ulubiony utwór dbając o poprawność fonetyczno-językową oraz walory estetyczne. Ich repertuar skladał się z takich utworów jak:  "Silent Night", "Let it snow",  "Santa Claus is coming to town", "Snow is falling",  "Last Christmas", "Tell me Santa". jących się Świąt Bożego Narodzenia. Gratulujemy serdecznie wyników i zapraszamy za rok!liżaTematyka i wykonanie piosenek spowodowały, że wszyscy dali się ponieść magicznej aurze zb

Ewa Sochańska, Anna Hapunik, Danuta Danilewicz i Anna Karczewska.        Konkurs zorganizowały nauczycielki języka angielskiego, panie

 

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

VII Festyn zimowy

We wtorek 5 grudnia w naszej szkole odbył się już po raz siódmy Festyn Zimowy. Uczestnikami byli wszyscy członkowie naszej szkolnej rodziny, który tłumnie przybyli, aby spędzić miło czas. A atrakcji było bez liku!
      Pan dyrektor Andrzej Danieluk przywitał wszystkich przybyłych i życzył udanej zabawy.  Podziękował rodzicom, uczniom oraz nauczycielom za ogromne zaangażowanie i
 wsparcie.
    W cudownej, dziecięcej  aranżacji rozbrzmiały kolędy, pastorałki. Na początku zaprezentował się szkolny zespół muzyczny "Gadu - Gadu" pod kierunkiem pani Małgorzaty Stempniewskiej. Przedstawił on program muzyczny "Pod Świąteczną Gwiazdą". Usłyszeliśmy pastorałki „Choinka", „Cieszmy się", „Święta ludzi przybliżają". W
 skład zespołu wchodzą uczniowie z klas I, III, IV, V, VI i VII.  Kolejno uczennice klas VII a i VII c prezentowały kolędy w języku angielskim „Snow is falling” i „Santa Claus is coming to town” oraz niemieckim „O dzwoneczku”. Uczennice przygotowały panie: Ewa Sochańska, Anna Hapunik i Monika Łukianiuk. Wiązankę kolęd wschodniosłowiańskich przygotowali uczniowie klas I-IV pod kierunkiem pani Agnieszki Skowrońskiej. Część artystyczna zakończyła się wzruszającym występem dzieci, które zaśpiewały pastorałkę  „Maleńki Jezus na sianku śpi”. Uczniów kl. III i  IV przygotowała pani Małgorzata Gołębiewska. Tuż po zakończeniu występów rozgorzał bój o piłki z podpisami piłkarzy Jagiellonii Białystok. Do kogo w tym roku trafią piłki? Decydujący głos miał tu Przewodniczący Rady Rodziców pan Grzegorz Czarnomysy. Oprócz piłek w tym roku można było zdobyć bransoletki Svarowskiego.
     Liczne stoiska plastyczne, gier, zabaw, łamigłówek językowych przyciągnęły zainteresowanych. Kiermasze ciast i ozdób świątecznych (wykonanych przez naszych uczniów, którzy pracowali wraz z rodzicami!) były po prostu oblegane. Również zabawa fantowa, przygotowana przez Samorząd Uczniowski (pod kierunkiem pani Joanny Fiłończuk i Anety Dziewiątkowskiej) cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Panie Ewa Babińska i Dorota Jabłońska namawiały, żeby „Uwolnić książkę”.  Można było też odwiedzić stoisko pana Pawła Lisowskiego – wicemistrza Europy w
 kulturystyce i pani Urszuli Sacharewicz, którzy doradzali w sprawie zdrowego żywienia i... doboru srebrnej biżuterii!
      Spotkanie było bardzo udane. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami. Dziękujemy rodzicom za pyszne ciasta, za wspaniałe ozdoby świąteczne, a wreszcie za wpłaty na konto Rady Rodziców (4212,84 zł), dzięki którym będziemy mogli zmieniać szkołę na jeszcze lepszą i piękniejszą. Serdecznie dziękujemy!!!
      Do zorganizowania imprezy włączyli się wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. Nad
 całością przygotowań czuwały panie: Emilia Mieczkowska, Karina Smaka i Julita Kondrat. 

Zdjęcia w albumie fotograficznym
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Chemia barw i kolorów.
   
 
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Dyskoteka andrzejkowa

    24 listopada uczniowie kl. IV-VII mieli okazję wspólnie celebrować Andrzejki. Był czas na wróżby, przebieranki i zabawę ze znajomymi z klasy i ze szkoły. Na wszystkie osoby, które się przebrały, czekały słodkie upominki. Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za organizację dyskoteki!

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Muzealni Detektywi na tropie.
Pastelowy ślad

       W środę 15 listopada klasa IIIF z  wychowawczynią panią Barbarą Taylor  była na trzecim z kolei spotkaniu w Muzeum Podlaskim z cyklu "Muzealni detektywi". 
      Jakiego króla przedstawia portret reprezentacyjny eksponowany na muzealnej galerii? Kogo artysta malował tworząc autoportret? Czy kilka postaci to portret zbiorowy, a może scena rodzajowa? Śledząc twórczość malarzy portrecistów spróbowaliśmy natrafić na pastelowy ślad i sprawdzić do kogo on nas doprowadzi…
      W części warsztatowej pani, która prowadziła zajęcia zapytała nas: Kto ma stałe miejsce w twoim sercu? Wszyscy krzyknęliśmy: MAMA! Mieliśmy do dyspozycji suche pastele i
 specjalne kartki.  Wykorzystując je narysowaliśmy portrety naszych mam.
       Dziękujemy mamom Wiktorii i Agatki za pomoc. 

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Szkolne obchody
Narodowego Święta Niepodległości

     W dniu 10 listopada 2017 r., tradycyjnie uczciliśmy kolejną – 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy VI b wraz z zespołem muzycznym „Gadu – Gadu” przygotowali szkic historyczny pokazujący stulecie walk o wolną Polskę. Każdej walce towarzyszyły pieśni patriotyczne i również tu nie mogło ich zabraknąć. W ramach „Patriotycznego Śpiewania”  zespół muzyczny „Gadu – Gadu” poprowadził nas ich śladem. Mocnym akcentem szkolnych uroczystości była prezentacja multimedialna „Hymn Sybiraków”, która wywołała chwilę zadumy i autentycznej powagi. Radosny nastrój powrócił i opanował wszystkich, gdy popłynęły słowa piosenki : „Przybyli ułani pod okienko…”. Pan Dyrektor Andrzej Danieluk przypomniał o godnym uczczeniu Święta i obowiązku przeniesienia tej radosnej atmosfery do domów rodzinnych.
     
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę nauczycieli opiekunów: pani Małgorzaty Stempniewskiej, pani Mirosławy Kaliny, pani Barbary Magnuszewskiej i pana Stanisława Łazuka.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Uroczysty apel z okazji
Narodowego Święta Niepodległości

       „Dawno temu kniaź Ogiński…” – tym polonezem klasa IIIB rozpoczęła wspaniałą lekcję historii. Uczniowie tej klasy razem z wychowawczynią panią Grażyną Trykozko przygotowali uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Koleżankom i kolegom z klas I-III zaprezentowali oni wiersze i piosenki patriotyczne oraz krótki rys wydarzeń historycznych. Po południu apel mieli okazję obejrzeć Rodzice.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Miejska X edycja „ Patriotycznego Śpiewania” w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury

       Wspólne, wielopokoleniowe, miejskie śpiewanie pieśni patriotycznych, mające na celu uczczenie 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odbyło się 9 listopada w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku. Podczas spotkania obecni byli przedstawiciele władz miejskich, kombatanci, mieszkańcy naszego miasta, nauczyciele i dzieci ze szkół naszego województwa. Naszą szkołę reprezentowała delegacja uczniów w składzie: Klaudia Stasiewicz, z kl. VIIa, Maja Smaka z kl. VIIc, Wojciech Gogol z kl. VIa. Dzieci do śpiewania przygotowała p. Małgorzata Stempniewska.
       „Patriotyczne Śpiewanie” integruje społeczności szkolne i lokalne – jest też spotkaniem pokoleń – umożliwia dzieciom i młodzieży bezpośredni kontakt z bohaterami z czasów wojny.

Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

,,Weź oddech w Białymstoku"

 

    W październiku nasza szkoła przystąpiła do akcji „Weź oddech w Białymstoku”. Jest to program aktywnej edukacji ekologicznej realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, a skierowany został do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych (szczególnie klas VII), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.  Program ma na celu podniesienie kompetencji i wzrost świadomości ekologicznej uczniów, nauczycieli i członków społeczności lokalnych na temat niskiej emisji i sposobów ochrony czystości powietrza. Projekt korzysta z różnorodnych i angażujących form pracy, wspierając uczniów i uczennice oraz pracujących z nimi nauczycieli w poruszaniu zagadnień związanych z czystością powietrza. Przy tym oferuje ciekawe i ambitne zajęcia przedmiotowe oraz działania wzmacniające kompetencje społeczne realizowane metodą projektu uczniowskiego.   
       26 października klasa VII C wzięła udział w Festiwalu internetowym. Zespoły uczniowskie ze szkół biorących udział w projekcie miały do wykonania 6 zadań, zamieszczanych na stronie
https://festiwal.ceo.org.pl/wirtualny-festiwal-wez-oddech co godzinę. Festiwal odbywał się równolegle na dwóch platformach - na
 wspomnianej powyżej stronie oraz na Facebooku, gdzie zostało utworzone wydarzenie na profilu https://www.facebook.com/wezoddech/.
    Tematyka zadań była bardzo różnorodna – od udzielania odpowiedzi na pytania poprzez przygotowanie plakatów czy filmu informacyjnego na temat niskiej emisji. Nasza grupa przeszła przez wszystkie etapy Festiwalu i ukończyła to zadanie jako jedna z pierwszych!!! Teraz przed nami kolejne wyzwania projektu, na które czekamy z niecierpliwością.

p. Beata Kiluk

 

Dni Patrona
Czytaj - impreza podsumowująca
Czytaj więcej - ogólne informacje
Zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Spotkanie z pszczelarzem

Uczniowie klas IIIB, IIIE i IIIF w poniedziałek 30 października uczestniczyli w spotkaniu z pszczelarzem. Dzieci brały udział w niezwykle ciekawych zajęciach edukacyjnych. Dowiedziały się jak pszczoły produkują miód, kto mieszka w ulu, jakie zastosowanie w lecznictwie ma miód. Nauczyły się odróżniać osę od pszczoły, poznały sposoby postępowania w przypadku użądlenia. Od dzisiaj wiedzą też jak zbudowany jest ul i jakie prace wykonuje pszczelarz w ciągu roku. Spotkanie miało bardzo słodkie zakończenie – odbyła się degustacja różnych gatunków miodu!
     Zajęcia edukacyjne zorganizowała pani Katarzyna Kozaczuk wychowawczyni klasy
 IIIE. Klasami opiekowały się panie Grażyna Trykozko i Agnieszka Miruć

Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Ślubowanie klas pierwszych

         

     W poniedziałek 24 października odbyło się ślubowanie klas I. Uczniowie kl. I A, I B, I C i ID złożyli ślubowanie i zostali pasowani na pełnoprawnych członków braci uczniowskiej SP 43 im. Simony Kossak w Białymstoku. Symbolicznego pasowania dokonała dyrekcja szkoły- Pan Andrzej Danieluk, Pani Marta Grzybowska i Pani Danuta Danilewicz. Pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i tarcze z logo szkoły. Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas pierwszych- Pani Violetta Jurska, Pani Grażyna Ostaszewska- Gawryluk, Pani Jolanta Koronkiewicz i Pani Ewa Sidorczuk.
     Zakończył ją słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.      
     Dziękujemy uczniom kl. V-VII, którzy czuwali przy młodszych kolegach!!!

 

Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Wycieczka przedmiotowa
Ciechanowiec - Ziołowy Zakątek

        W dniu 10.10.2017 r. uczniowie klasy 4a, 6a i 6b wzięli udział w przedmiotowej wycieczce - Ciechanowiec - Ziołowy Zakątek.  Uczniowie usłyszeli gawędy o ziołach, opowiadania o właściwościach ziół i ich zastosowaniu w wielu dziedzinach życia,  zwiedzili firmę „Dary Natury” (obserwowali poszczególne etapy produkcji wyrobów zielarskich). Uczestniczyli w warsztatach ziołowych „Młody zielarz” – wykonali własne mieszanki zapachowe z udostępnionych ziół np. mięty, melisy, lawendy. Mieli okazję podziwiać zwierzęta w ekologicznych zagrodach oraz na wolnym wybiegu. 
    Uczniowie zwiedzili również Muzeum i Skansen Rolnictwa ( zespół pałacowo – parkowy z
 klasycystycznym pałacem, oficyną, stajnią, wozownią, czynnym młynem wodnym).  Zwiedzili Muzeum Pisanki, w którym pisanki pochodzą z różnych regionów Polski, Ukrainy, Rosji, Czech, Moraw, Chin, Japonii, Kenii i wielu innych krajów.

Zdjęcia w albumie fotograficznym.


Muzealni Detektywi na tropie
Zagadka niezwykłych kolorów

     

 

 

   W środę, 18 października klasa IIIF wraz z wychowawczynią panią Barbarą Taylor udała się do Muzeum Podlaskiego na drugie spotkanie z cyklu "Muzealni Detektywi na tropie". Tym razem rozwiązywaliśmy "Zagadkę niezwykłych kolorów". 
   Oglądaliśmy obrazy, szukaliśmy na nich kolorów. Później z panią prowadzącą zajęcia omawialiśmy ich tajemnice.  Przypomnieliśmy sobie nasze wiadomości o kolorach, dołożyliśmy do nich nowe - kolory są podstawowe i pochodne, mogą być ciepłe, zimne i
 neutralne. Obejrzeliśmy doświadczenie z mieszaniem kolorów, zastanawialiśmy się dlaczego obrazy są smutne bądź wesołe. 
  W części warsztatowej stworzyliśmy własną paletę barw i namalowaliśmy obrazy. Na
 
koniec zajęć uczestniczyliśmy w prawdziwym wernisażu. Jak prawdziwi znawcy sztuki obejrzeliśmy prace koleżanek i kolegów. 
     Kolory przestały być dla nas zagadką!
     Dziękujemy mamom Agatki, Wiktorii i Nataniela za to, że wybrały się z nami.
 

 

Zdjęcia w albumie fotograficznym.


 

Top 10- Nauczycielska Lista Przebojów

     Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej uczniowie kl. VII c, VI a i Zespół muzyczny Gadu-Gadu przygotowali nietypową część artystyczną. Na sceną wkroczył nauczyciel wychowania fizycznego,  który starał się o pracę w radio. W jego rolę wcielił się Tymek Dziejma z VII c. Na swej drodze spotkał bardzo wymagającego prezentera radiowego, w tej roli Magda Jurkun z VII c, który za żadne skarby nie chciał zgodzić się na jego warunki. W końcu przystał na układ, w którym Darek Darecki (nauczyciel w-f) zaprezentuje swoje umiejętności, czyli naśladowanie różnych zespołów. Zaprosił on do współpracy swoje koleżanki oraz kolegów ze szkoły i rozpoczęli Nauczycielską Listę Przebojów. Na scenie pojawiały się hity polskiej muzyki rozrywkowej, takie jak "Remedium" czy "Zacznij od Bacha", ale chyba najwięcej emocji wywołał utwór Grubsona "Na szczycie" . W rolę piosenkarza wcielił się Kuba Namojlik z VI a. Cała część artystyczna była pełna humoru, a każdy znalazł w niej coś dla siebie.
     Na koniec głos zabrał Pan Dyrektor Andrzej Danieluk, który złożył wszystkim nauczycielom i uczniom serdeczne życzenia. Pogratulował talentu występującym, podziękował za akademię. Wręczone zostały także stypendia za bardzo dobre wyniki w
 nauce w roku szkolnym 2017/2018.
     „Nauczycielską listę przebojów” przygotowali pani Małgorzata Stempniewska, pani Małgorzata Sakowicz, dekoracje przygotowała pani Barbara Magnuszewska, a nagłośnienie nadzorował pan Stanisław Łazuk.

Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Dary serca - rozdanie nagród
   

    W ramach obchodów Dni Patronalnych miasta Białegostoku, w środę 27 września 2017 r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym w Białymstoku, odbyła się prezentacja gry „Poznaję Białystok z Patronem Miasta”. 
  Prezentacji gry towarzyszyło rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Dary serca” poświęconego postaci 
bł. Ks. Michała Sopoćki, w
 którym Patryk Popławski uczeń klasy VI b zdobył Nagrodę główną w kategorii Szkoły Podstawowe. Ucznia przygotowała do konkursu pani Barbara Magnuszewska.

      Gratulujemy!

Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Muzealni detektywi na tropie -
Nieznany artysta na dworze Branickiego

    W środę 27 września uczniowie klasy IIIF wraz z wychowawczynią panią Barbarą Taylor wzięli udział w pierwszych interaktywnych zajęciach "Tajemniczy artysta na dworze Branickiego". Cykl zajęć pod hasłem „Muzealni detektywi na tropie” został zorganizowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Uczniowie poznali plany rozbudowy miasta przez hetmana Jana Klemensa Branickiego, dowiedzieli się, co przetrwało do dziś.
     Podsumowaniem zajęć był quiz zadany celująco!
   Zajęcia prowadziła pani Anna Malesińska z Muzeum Podlaskiego, autorami zdjęć są panie Monika Węcław i Joanna Łukiańczyk.
     Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia!!!

Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Sprzątanie Świata 2017

    Wychodząc naprzeciw organizowanej na całym świecie akcji „Clean up the World” w piątek 15 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielkami p. Anetą Dziewiątkowską i p. Bożeną Warzecha-Krasnowską po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata”. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów tegorocznej edycji „Nie ma śmieci - są surowce". Udział w kampanii „Sprzątanie Świata”, które na stałe wpisało się w edukację ekologiczną naszej szkoły, jest doskonałą lekcją poszanowania środowiska, promowania nieśmiecenia oraz  rozbudzenia świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi. Należy dążyć do zmiany postrzegania odpadów jako "śmieci", czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku. Rzeczy, często uważane za niepotrzebne, w rzeczywistości mogą stać się wartościowymi surowcami, które po przetworzeniu zostaną użyte do produkcji różnych wartościowych przedmiotów. Akcja sprzątania naszej okolicy przebiegła sprawnie i bez zakłóceń,  pogoda dopisała, a w punktach zbiórki śmieci pojawiły się worki z zebranymi odpadami i było ich mniej niż w zeszłym roku – to nas bardzo cieszy.
    Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i czynny udział w
 akcji.

Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Miejska inauguracja 
roku szkolnego 2017/18

     Dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, dzieci, delegacje szkół – poczty sztandarowe szkół podstawowych oraz gimnazjów zostali zaproszeni przez Prezydenta Miasta Białegostoku Pana Tadeusza Truskolaskiego na uroczystą inaugurację roku szkolnego 2017/2018.
  Dnia 4 września o godz. 16.00 odbyła się uroczysta Molebień w Katedralnej Cerkwi
 pw. św. Mikołaja Cudotwórcy Arcybiskupa Miry Licyjskiej w Białymstoku. Nabożeństwo celebrowali duchowni parafii pod przewodnictwem Arcybiskupa Białostocko – Gdańskiego Jakuba.
  W dniu 5 września o godz. 9.00 odbyła się uroczysta msza św. w Kościele pw.
 Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku. Mszę celebrował Arcybiskup Edward Ozorowski.
 W obu uroczystościach wziął udział dyrektor szkoły, Pan Andrzej Danieluk oraz szkolny poczet sztandarowy w składzie: Zuzanna Kruchelska, Anna Brzózko, Szymon Kononiuk z kl. VII a, Maja Smaka, Mateusz Milewski z kl. VII c, Magdalena Cylwik z kl. VIb. Poczet sztandarowy przygotowany został przez Panią Małgorzatę Stempniewską.

Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 

Uroczyste rozpoczęcie
roku szkolnego 2017/18

   W poniedziałek 4 września 2017 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku odbyło się  uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Odbyło się w dwóch grupach - dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I- III, a następnie klasy IV-VII . Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem flagi państwowej i odśpiewaniem hymnu. Wzięli w niej udział, oprócz uczniów, rodzice i nauczyciele.
  Wszystkich obecnych serdecznie powitał dyrektor szkoły, pan Andrzej Danieluk. Szczególnie serdecznie powitał najmłodszych - tych, którzy po raz pierwszy przestąpili progi naszej szkoły.  Po raz pierwszy Pan Dyrektor witał też uczniów klasy VII.  Życzył wszystkim, aby szkoła spełniła ich marzenia, aby rok szkolny był pełen wytężonej pracy i nauki, żeby niosły ze sobą również wiele radości.
  Po zakończonej uroczystości wychowawcy klas spotkali się ze swoimi wychowankami już w salach lekcyjnych.

Zdjęcia w albumie fotograficznym.

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku
  15-662 Białystok
  ul. Stroma 16
 • tel/fax 85 6611143 (7.30-15.30)
  www.facebook.com/SP43.Bialystok

Galeria zdjęć