Przetargi publiczne

AKTUALNOŚCI 2017/2018 O BIBLIOTECE ARCHIWUM 2016/2017 ARCHIWUM (2015/2016) AKTUALNOŚCI 2014/15 ARCHIWUM (2013/14)

Biblioteka szkolna

AKTUALNOŚCI 2017/2018

22 marca Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca.
Ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 800 milionów osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
     Dostęp do czystej wody jest prawem człowieka. Tymczasem słodka woda przestała być zasobem odnawialnym – zużywamy jej więcej i
 szybciej, niż jest w stanie się odtworzyć. OSZCZĘDZAJ WODĘ!!! Pomysły na oszczędzanie wody znajdziesz w zakładce Edukacja Globalna.

Biblioteka szkolna przygotowała :
- gazetkę "Światowy Dzień Wody"
- Wodny Quiz, zapraszamy chętnych uczniów w czwartek na dwóch długich przerwach,
- grę planszową "Gra o Wodę" , dostępną cały dzień w wypożyczalni.


Zapraszamy do konkursu na wykonanie plakatu zachęcającego do oszczędzania wody (format A3, technika dowolna, termin do piątku).Szkolni mistrzowie pięknego czytania

   19 marca 2018 r. reprezentanci klas I – VII naszej szkoły wzięli udział w szkolnym etapie międzyszkolnego konkursu ,,Czytanie jest w modzie”.
    Swoje klasy reprezentowali:
     I A – Martyna Gaińska, I B – Mateusz Rynkiewicz,
    I D - Zofia Szestowicka, II A – Jakub Bartnikiewicz,
    III B - Bartłomiej Buwaj, III C – Karolina Orlińska,
    III D – Urszula Biendar, III E – Magdalena Szutko,
    III F – Barbara Samaryczew,
    IV A – Aleksandra Wądołowska, IV B – Olga Jackowska,
    IV C – Gabriel Bańkowski, IV E – Klara Borowska,
    V B – Ida Arcisz, V C – Julia Białkowska,
    VI B – Magdalena Cylwik, VII A – Martyna Zajko
,
    VII B - Olga Węcko, VII C - Tymoteusz Dziejma

   Konkurs polegał na głośnym przeczytaniu losowo wybranego fragmentu utworu Janusza Korczaka ,,Król Maciuś Pierwszy”.
    Uczestników konkursu oceniała dziennikarka Polskiego Radia Białystok, pani Marta Nazarko. W jury zasiadły również panie:
Joanna Fiłończuk ( w kategorii klas I - III) oraz Bogusława Jaskulska (w kategorii klas IV - V i VI - VII).

     Szkolnymi mistrzami pięknego czytania zostali:
    
Karolina Orlińska z klasy III C,
    Klara Borowska
z klasy IV E,
  
Tymoteusz Dziejma z klasy VII C,

   To oni będą reprezentować naszą szkołę podczas konkursu międzyszkolnego, który odbędzie się 24 maja (czwartek)  i 25 maja (piątek) w Klubie Zenit  Spółdzielni Mieszkaniowej Zachęta ul. Mieszka I 16 w Białymstoku.

   Pani Marta Nazarko, przewodnicząca jury podkreślała, że wybór jednej osoby w każdej kategorii był niezwykle trudny. Szczególne wrażenie zrobiły na niej dzieci z klas I - III, które przygotowały sie do konkursu niezwykle skrupulatnie. Wszystkie czytały pięknie, ze zrozumieniem i wspaniale interpretowały tekst.

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, wychowawcom, nauczycielom i rodzicom, którzy pomagali uczniom w przygotowaniach, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Zobacz galerię zdjęć


Szkolna parada postaci literackich

    Udział uczniów naszej szkoły w ,,Międzyszkolnej paradzie postaci literackich” organizowanej przez SP nr 15 to już kilkuletnia, miła tradycja.

    W tym roku naszą szkołę będzie reprezentowała Kinga Falkowska z klasy III b. W kogo w tym roku wcieliła sie Kinga? Chyba nikt, kto obejrzy galerię zdjęć, nie będzie miał wątpliwości.
   Wyróżnienie otrzymał Damian Borecki z klasy III e, który wystąpił w roli Wilka z
 Czerwonego Kapturka.

      Pięknie dziękujemy Dzieciom, Rodzicom i Wychowawcom, którzy przyczynili się do tego, że i w tym roku na Międzyszkolnej Paradzie Postaci Literackich wystąpią uczniowie z naszej szkoły!!!!

Zobacz galerię zdjęć


Czytanie jest w modzie!!!!!

    Zapraszamy reprezentantów klas I – VII naszej szkoły do udziału w szkolnym etapie międzyszkolnego konkursu ,,Czytanie jest w modzie”.
      Konkurs polega na głośnym czytaniu losowo wybranego fragmentu utworu Janusza Korczaka ,,Król Maciuś I” dostępnego na stronie: wolnelektury.pl (wykaz fragmentów wraz z hiperłączem do tekstów – po drugiej stronie).

  Oceniana będzie płynność czytania, poprawność, wyrazistość, modulacja głosu, przestrzeganie znaków interpunkcyjnych, postawa, zachowanie w trakcie czytania, nawiązanie kontaktu ze słuchaczami.
    Eliminacje szkolne, podczas których wyłonione zostaną trzy osoby (po jednej z
 poszczególnych poziomów: uczniów klas I – III, IV – V, VI – VII) reprezentujące szkołę w kolejnym etapie odbędą się w poniedziałek 19 marca 2018 r. w bibliotece szkolnej (w wypożyczalni).
      Uczniów klas I – III zapraszamy na godzinę 10.45.
      Uczniów z klas IV – VII zapraszamy na godzinę 11.50.
                                                                                 
  Zapraszamy - nauczyciele bibliotekarzeDni Języków Obcych w naszej bibliotece

      5, 6, 7 marca to w naszej szkole Dni Języków Obcych. Cykl imprez z tej okazji przygotowali dla uczniów naszej szkoły nauczyciele języków obcych, których prace koordynowała pani Ewa Sochańska.
   Harmonogram zajęć ogólnoszkolnych udostępniamy w linku pod tekstem. Z
 grafiku można wyczytać, że również biblioteka przygotowała z tej okazji kilka atrakcji. I w czytelni, i w wypożyczalni można ogladać książki dla dzieci wydane w różnych krajach, napisane w różnych językach, przetłumaczone na różne języki.
      Mimo że Dni Języków Obcych trwają w naszej szkole tylko trzy dni, to na ciekawe zajęcia poświęcone językom i książkom zapraszamy chętne klasy do końca tygodnia. Do
 9 marca prowadzimy też akcję ,,Uwolnij książkę w obcym języku". Polega ona na tym, że można wybrać dla siebie książkę oferowaną przez bibliotekę, w zamian ofiarując do jej zbiorów książkę dla dzieci w dowolnym obcym języku.
      Zapraszamy!!!!       

Zobacz harmonogram Dni Języków Obcych
Zobacz galerię zdjęć


Najlepszy czytelnik lutego

TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU
w lutym 2017/2018
uzyskała:
Wiktoria Majcher - klasa IVa - 13 książek

TYTUŁ NAJLEPIEJ CZYTAJĄCEJ KLASY
w lutym 2018

uzyskała:
klasa IVb - 76 książek (ponad 3 na ucznia)
 Gratulujemy!!!,,Cała Polska czyta dzieciom"
- czyta pani Agnieszka Suchowierska

    Ci, co uważają, że dzieci nie lubią książek, powinni być dziś w świetlicy i wypożyczalni! W ramach akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom", gościła u nas zaprzyjaźniona z nami pisarka - pani Agnieszka Suchowierska. Przyniosla w laptopie swoją najnowszą książkę pt. ,,Milenka". Dlaczego w laptopie? Dlatego że książka jest jeszcze w drukarni! Dzieci z naszej świetlicy były więc pierwszymi czytelnikami, którzy poznali przygody dziewczynki marzącej o byciu piękną. Wszyscy śmiali się, żartowali, ale i uważnie słuchali fragmentów powieści.  Na koniec chętni uczniowie napisali swoje recenzje, za co pani Agnieszka serdecznie im podziękowała i obiecała zamieścić je na facebooku.
   Okazało się też, że jedna z uczennic - Weronika Gołaszewska, właśnie pisze swoją pierwszą książkę pt. ,,Nina i potwory". Obie pisarki zapozowały do wspólnego zdjęcia. Wszyscy chętni otrzymali autografy od pani Agnieszki. I obietnicę, że ponownie odwiedzi naszą szkołę.Tym razem już z papierowym egzemplarzem ,,Milenki".

Zobacz galerię zdjęć


Dzień Otwarty w bibliotece...

   27 lutego do naszej szkoły przybyli liczni goście: rodzice wraz z dziećmi, które od września  zostaną naszymi uczniami. Spotkamy ich w klasie pierwszej bądź w oddziale przedszkolnym. Atmosfera spotkania była prawdziwie rodzinna, a wszyscy uczestnicy nastawieni pozytywnie i bardzo zaangażowani.
    Oczywiście w Dniu Otwartym brała udział również szkolna biblioteka. W
 wypożyczalni i czytelni odbywały się spotkania z książką dla dzieci pod tytułem „Czytam, bo lubię, bo umiem, bo chcę”. Zainteresowaniem gości cieszyły się też zorganizowane przez bibliotekę ,,Kąciki rysownika". To tu zawiązywały się przyszłe przyjaźnie...

Zobacz galerię zdjęć


Fajnie - czyli jak?

    Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w szkolnej bibliotece przez tydzień odbywały się zajęcia ,,Fajnie - czyli jak?" inspirowane książką Małgorzaty Strzałkowskiej ,,Dawniej, czyli drzewiej". Oczywiście treść i forma spotkań była modyfikowana w zależności od wieku dzieci, ale przesłanie, zawsze to samo: ,,A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą..."
   Z naszego pzaproszenia skorzystały dzieci z klas: I a, I b, I c, I d, III a, III c, III d, III f z
 wychowawczyniami oraz uczniowie z klas IV a, IV b, IV c, IV d, IV e, V a, VI a, VI b, VII b z nauczycielami języka polskiego - pania Joanną Fiłończuk i Piotrem Maksimem.
    Bardzo się cieszymy, że wielu uczniów wychodząc, chciało wypożyczyć prezentowaną na lekcji książkę M.
 Strzałkowskiej, żeby samodzielnie zgłębiać tajniki historii naszego języka.

Zobacz galerię zdjęć


 

Mamy mistrzynię!

    21 i 22 lutego można było w bibliotece rozwiązywać zadania językowe, walcząc o tytuł Mistrza Zabaw Językiem Polskim Szkoły Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku.
     Zaszczytny tytuł zdobyła Blanka Laszuk z klasy Vb - serdzeczne gratulacje!!! 

21 lutego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

   21 lutego bardzo hucznie, chociaż może mało dostojnie obchodziliśmy w szkolnej bibliotece Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dlaczego niezbyt dostojnie? Otóż tłumnie odwiedzające czytelnię i wypożyczalnię dzieci wykorzystywały każdy skrawek wolnego miejsca (głównie na podłodze), by rozwiązywać zadania sprawdzające ich językowe zdolności i umiejętności. Natomiast reprezentanci klas czwartych i siódmych, by dowieść swojej ortograficznej sprawności, musieli się dobrze… napocić podczas ,,bieganego dyktanda”.


   W bieganym dyktandzie wzięły udział trzyosobowe drużyny.

Klasy czwarte reprezentowali:

IV a – Błażej Fuks, Hanna Grzybowska, Aleksandra Wądołowska,

IV b – Olga Jackowska, Borys Rudź, Kacper Rynkiewicz,

IV c – Gabriel Bańkowski, Martyna Dziedzia, Julia Kurbat,

IV d – Wiktoria Kondzior, Hanna Chodorowska, Michał Gryka.

Reprezentantami klas siódmych byli:
VII a – Anna Brzózko, Małgorzata Daraszkiewicz, Natalia Piotrowska,

VII b – Izabella Kuczewska, Krzysztof Popławski, Izabela Święcka
VII c – Aleksandra Danilczuk, Magdalena Gromek, Magda Jurkun
.

 

I miejsce i tytuł Sportowców Ortomistrzów zdobyli uczniowie z drużyn reprezentujących klasy IV a i VII c. Serdecznie gratulujemy!
Pozostałe drużyny również spisały się całkiem dobrze, zajmując dalsze, lecz równie zaszczytne miejsca:
II miejsce – klasy IV b i VII a,
III miejsce – klasy IV d, IV c i VII b.

Zobacz galerię zdjęć - biegane dyktando
Zobacz galerię zdjęć - potyczki z językiem w szkolnej bibliotece


 

Tydzień Bezpiecznego Internetu

     W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był 6 lutego pod hasłem: ,,Tworzymy kulturę szacunku w sieci". W naszej szkole przesunęliśmy nieco czas obchodów tego wydarzenia, ale zamiast ,,dnia" mieliśmy ,,Tydzień Bezpiecznego Internetu"

    Uczniowie naszej szkoły w czytelni i wypożyczalni przypominali sobie zasady netykiety (zbioru reguł dobrego zachowania w Internecie). Gazetki o dobrych internetowych obyczajach pojawiły sie też na szkolnych korytarzach, tak by nawet ci, którzy w tym tygodniu biblioteki nie odwiedzili, mogli zapoznać się z akcjami ,,Dziecko w sieci" i ,,Przytul hejtera".
    Odwiedzający bibliotekę oglądali prezentacje komputerowe oraz krótkie filmy dotyczące bezpieczeństwa w sieci:

seria ,,Dzieciaka i Loco przygody w sieci”
na stronie
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/dzieciaka-i-loco-przygody-w-sieci-mac-uczy-dzieci-jak-bezpiecznie-korzystac-z-internetu
seria ,,Owce w sieci”
na stronie
http://www.ceo.org.pl/pl/cyfrowaszkola/news/owce-w-sieci.

seria ,,Sieciaki”
na stronie
https://sieciaki.pl/

seria ,,321 Internet”
http://www.321internet.pl/

Starsi uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę o bezpiecznym i kulturalnym zachowaniu w Internecie. Do ich dyspozycji były internetowe i tradycyjne (papierowe) iformatory, testy i gry:

http://www.edu.fdds.pl/258277a5-bad5-4dba-b2bc-4e688dd67c1f/Extras/Internet-bez-hejtu-scenariusz-pikniku-edukacyjnego.pdf

http://www.przytulhejtera.pl/

http://wbp.poznan.ekursy.eu/course/view.php?id=27

    Chętni wychowankowie szkolnej świetlicy wzięli udział w zajęciach bibliotecznych ,,Internet wciąga - nie ulegaj pokusom...”. Dzieci rozmawiały o zagrożeniach i o tym, jak ich unikać, podawały alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, kolorowały obrazki tematycznie związane z DBI i na koniec opracowały na podstawie dostępnych materiałów własny ,,Dekalog Dobrego Internauty”.

   Z okazji DBI również rodziców zapraszamy do  zapoznania się z informacjami na temat bezpieczeństwa w Internecie i ze zjawiskiem cyberprzemocy:
na stronie: http://www.dzieckowsieci.pl/

na stronie http://dbisplesnica.blogspot.com/p/dla-rodzicow.html

Zobacz galerię zdjęć


 

Podsumowanie czytelnictwa w I półroczu
roku szkolnego 2017/2018

TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU
w I półroczu roku szkolnego 2017/2018
uzyskały:
Weronika Majcher - klasa IVa - 25 książek
Oliwia Werszko - klasa Vc - 25 książek

TYTUŁ NAJLEPIEJ CZYTAJĄCEJ KLASY
w I półroczu roku szkolnego 2017/2018

uzyskała:
klasa Vc - 10.45 książki na ucznia
 Gratulujemy!!! 

,,Cała Polska czyta dzieciom-
czyta pani dyrektor Danuta Danilewicz

Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

Lajkuj czytanie !!!

Przypominamy,

     biblioteka szkolna zaprasza do konkursu ,,Lajkuj czytanie"  wszystkich chętnych uczniów klas II-VII naszej szkoły.

  Zasady uczestnictwa:
- Praca konkursowa może być napisana w dowolnej formie poetyckiej lub
   prozatorskiej
. Liczymy na Waszą inwencję twórczą!

- Uczestnicy konkursu przynoszą swoje utwory podpisane na odwrocie do biblioteki
  szkolnej

- Prace konkursowe mogą być w postaci maszynopisu, wydruku komputerowego lub też
   czytelnego rękopisu

- Wielkość prac nie powinna przekraczać 1 strony kartki A4

- Termin nadsyłania prac upływa 19 lutego 2018 r.


 

Najlepszy czytelnik stycznia
  W styczniu 2018 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskali:
Wiktoria Majcher - klasa IVa - 6 książek
Seryozha Martirosyan -  klasa IVb - 6 książek

Najlepsza pod względem czytelnictwa w styczniu okazała się klasa  Vc.
 Gratulujemy!!!


 

Tylko anioły do mnie wysyłaj 

      Miło nam poinformować, że w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym
,,Tylko anioły do mnie wysyłaj" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 24
  z Oddziałami  Dwujęzycznymi

Julia Kurbat  zajęła I miejsce,
Antonina Maria Dąbrowska  - III miejsce
Julia Czyżewska -  zdobyła wyróżnienie

Wszystkie dziewczynki otrzymały też tytuł Anioła Sztuki. 

Poczytaj mi przyjacielu... o zimie!
   Ida Arcisz, Weronika Chojnowska, Staś Łaguna, Kajetan Wołosik i Wiktoria Mieczkowska z klasy V b, czyli tegoroczni czytający przyjaciele maluchów rozejrzeli się po świecie... I zobaczyli zimę.
     Z tego powodu przygotowali młodszym kolegom opowieść o pierwszym spotkaniu żubra Pompika (z książki Tomasza Samojlika) ze śniegiem. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas pierwszych
naszej szkoły już opowiadania wysłuchały. Czytający przyjaciele odwiedzili też wychowanków Przedszkola Samorządowego nr
 39 oraz Przedszkola Samorządowego nr 50.
Zobacz galerię zdjęć


 

Podsumowanie akcji „Święta z książką”
Żródło: https://cdn.pixabay.com/photo/2017/11/08/18/47/new-years-eve-2931318_960_720.jpg
    W ostatnim tygodniu grudnia pobiliście rekord odwiedzin wypożyczalni.
    W akcji „Książka w ciemno” 18 i 19 grudnia wypożyczyliście 149 książek.
    Na ferie świąteczne  wypożyczyliście łącznie 324 książki.
 
    W konkursie wiedzy na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia ph.   „Historia i polskie zwyczaje świąteczne” znakomitą wiedzą wykazały się:
                    Zuzanna Łoś i Nikola Wasiljew z klasy Vb

    Gratulacje!


 

Święta z książką
   Już tradycją w działalności biblioteki szkolnej stało się organizowanie akcji, podczas których zapraszamy uczniów do biblioteki z okazji świąt oraz innych ważnych kalendarzowych wydarzeń. Tradycji stało się zadość. W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia w naszej wypożyczalni dużo się działo.
- Akcja „Zaufaj losowi. Książka w ciemno”
- Loteria książkowa

- Konkurs wiedzy na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia ph. „Historia i polskie zwyczaje świąteczne”, do którego odpowiedzi znaleźć było można na gazetce w wypożyczalni „Idą święta”)
- Książka z życzeniami od biblioteki
   Cieszymy się, że uczniowie klas IV- VII chętnie się z nami bawili, odwiedzali bibliotekę i oczywiście wypożyczali książki.
     Teraz życzymy już tylko wesołych świąt i... przyjemnej lektury!


 

Najlepszy czytelnik grudnia
W grudniu 2017 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskała:
Wiktoria Majcher - klasa IV a - 9 książek

Najlepsza pod względem czytelnictwa w grudniu okazała się klasa  IV a.
 Gratulujemy!!!


 

Nasza zgrana biblioteka
    Wszyscy bywalcy wypożyczalni i czytelni wiedzą, że te miejsca w naszej szkole nie kojarzą się jedynie z czytaniem, ale również z grą w ,,planszówki". Przeróżne. Na co dzień można tu spotkać oczywiście szachistów, ponieważ pani Ewa Babińska opiekuje się Szkolnym Kołem Szachowym. Podczas Tygodnia Edukacji Globalnej w bibliotece pojawiają się gry ekonomiczne i strategiczne. Ostatnio za sprawą pani Joanny Fiłończuk na stałe zagościły w czytelni planszowe gry słowne i językowe.
   Kiedy dowiedzieliśmy się, że biorąc udział w konkursie ,,Zgrana biblioteka" organizowanym przez ,,Lustro Biblioteki" oraz wydawnictwo Egmont, możemy wygrać dla naszych czytelników kolejne fantastyczne planszówki, natychmiast przystąpiliśmy do działania. Ponieważ czasu było niewiele, na konkurs przygotowaliśmy kilka zdjęć. Niektóre zrobione bardzo spontanicznie, inne starannie wyreżyserowane.
   Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wystąpić na zdjęciach naszej ,,zgranej biblioteki". Szczególne podziękowania składamy Panu Dyrektorowi, który mimo nawału obowiązków zechciał poświecić nam swój cenny czas.
Zobacz galerię zdjęć


 

,,Cała Polska czyta dzieciom-
czyta bibliotekarz Książnicy Podlaskiej
pani
Katarzyna Kropiwnicka
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

Lajkuj czytanie !!!

Żródło: https://pixabay.com/p-2028531/?no_redirect

   Biblioteka szkolna zaprasza do konkursu  wszystkich chętnych uczniów klas II-VII naszej szkoły. Pragniemy, aby uczestnicy konkursu odpowiedzieli na pytania:
- dlaczego warto czytać i co warto czytać?

- czy czytanie wciąż jest w modzie, czy też zanika, wypierane przez telewizję,
 
wirtualny świat?

  Nie chcemy ograniczać Waszej wyobraźni i fantazji.
  Zasady uczestnictwa:
- Praca konkursowa może być napisana w dowolnej formie poetyckiej lub
   prozatorskiej
. Liczymy na Waszą inwencję twórczą!

- Uczestnicy konkursu przynoszą swoje utwory podpisane na odwrocie do biblioteki
  szkolnej

- Prace konkursowe mogą być w postaci maszynopisu, wydruku komputerowego lub też
   czytelnego rękopisu

- Wielkość prac nie powinna przekraczać 1 strony kartki A4

- Termin nadsyłania prac upływa 19 lutego 2018 r.


 

Uwolnij książkę
   Aktyw biblioteczny przygotował piękną, nową tablicę reklamującą nienową w szkole akcję ,,Uwolnij książkę".
   Podczas festynu bożonarodzeniowego dziesiątki książek zmieniły właścicieli. Szkolna biblioteka wzbogaciła się o prawie sto tomów. Dwa wielkie pudła wspaniale wydanych baśni, bajek i innych opowieści powędrowały do polskich dzieci, mieszkańców Malowanki, ubogiej dzielnicy Żytomierza na Ukrainie.
   Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uwolnili swoje książki!
Zobacz galerię zdjęć
Zobacz galerię zdjęć ze szkolnego festynu


 

Najlepsi czytelnicy listopada
W listopadzie 2017 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskali:
Damian Suszcz - klasa IVd - 9 książek
Weronika Abramowicz - klasa IVb - 8 książek

Martyna Dziedzia - klasa IVc - 8 książek

Najlepsza pod względem czytelnictwa w listopadzie okazała się klasa  IVc.
 Gratulujemy!!!


 

I Forum IBBY
   30 listopada w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Tynieckiej 40a w Warszawie odbyło się pierwsze z cyklu FORÓW IBBY – spotkań środowiska związanego z literaturą dla dzieci i młodzieży, które mają na celu wzajemne poznanie i wypracowanie dróg współpracy. Ludzie książki dziecięcej - twórcy (autorzy i ilustratorzy), tłumacze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, nauczyciele, badacze, blogerzy, wychowawcy, popularyzatorzy, entuzjaści spotkali się, by wypracować drogi spotkania, pomocy i wsparcia.
    Na spotkaniu, wśród prawie 180 osób z całej Polski, byli przedstawiciele naszej biblioteki. Mamy nadzieję, że pozytywne rezultaty pierwszego FORUM wszyscy odczujemy już niedługo. Być może i w naszej bibliotece wkrótce pojawi się kilka nowych książek.


 

 Librarium Primum 2017
   28 listopada 2017 r. nasza biblioteka otrzymała honorowy tytuł Librarium Primum, Przyznała go kapituła złożona z nauczycieli bibliotekarzy z całej Polski, rozstrzygając wojewódzki konkurs TNBSP Oddział Białystok na najciekawsze działania biblioteczne w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Nasze działania przebiegały pod hasłem ,,Cztery pory roku według Pani Profesor Simony Kossak" i były ściśle powiązane z obchodzonymi w październiku Dniami Patrona.
  Serdecznie dziękujemy dyrekcji, wszystkim nauczycielom i uczniom naszej szkoły, którzy włączyli się do projektu. Szczególnie wdzięczne jesteśmy pani Bogusławie Jaskulskiej - współkoordynatorce Dni Patrona.


 

Laureaci
wojewódzkich konkursów bibliotecznych
    28 listopada 2017 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku odbyła się konferencja podsumowująca kolejną edycję projektu ,,Podlaskie spotkania z pisarzami" oraz obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszym województwie.
     Nasza szkoła od kilku lat jest aktywnym uczestnikiem obu projektów. Dyrektor szkoły, pan Andrzej Danieluk i nauczyciele bibliotekarze otrzymali podziękowania za współorganizowanie spotkań autorskich z Renatą Piątkowską i Idą Pierelotkin oraz konkursów czytelniczych związanych z twórczością obu pisarek.
     Na konferencji ogłoszono też wyniki bibliotecznych konkursów wojewódzkich, między innymi: konkursu czytelniczego ,,Czy znasz twórczość Renaty Piątkowskiej?" oraz konkursu literackiego ,,Biblioteka - dobre miejsce dla
 człowieka". W obu zostały nagrodzone uczennice naszej szkoły: Ola Wądołowska z klasy IV a otrzymała wyróżnienie w konkursie czytelniczym, Edytka Gawryluk z IV d w konkursie literackim. Wiktoria Mieczkowska i Zuzia Łoś z klasy Vb w konkursie literackim zajęły trzecie miejsce.
       Nagrody, przekazane przez organizatorów nauczycielom bibliotekarzom, uroczyście wręczyła laureatkom pani wicedyrektor Danuta Danilewicz podczas małej bibliotecznej uroczystości.
      Gratulujemy naszym czytelniczkom.
Zobacz galerię zdjęć ze szkoły
Zobacz galerię zdjęć z konferencji


 

W bibliotece i świetlicy
- czyta pani Joanna Fiłończuk
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

TEG - Marchewkowy Piątek
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

TEG - Poczytaj mi przyjacielu -
w I klasach, świetlicy, zerówce i...
zaprzyjaźnionych przedszkolach
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

TEG - Piotruś i Żółty Talerz
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

TEG - Tosia i Sprawiedliwy Handel
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

TEG - Czy znasz te smaki?
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

Tydzień Edukacji Globalnej w naszej bibliotece

    We wtorek i środę uczennice z Samorządu Uczniowskiego  zbierały pieniądze dla Polskiej Akcji Humanitarnej PAH ,,Świat bez głodu", na pomoc głodującym dzieciom w Syrii i Sudanie. Puszka dla PAH znajduje się też w szkolnej wypożyczalni - tu będzie można zasilić akcję PAH do piątku włącznie.
  Uczniowie należący do aktywu bibliotecznego zorganizowali kiermasz owoców (jabłka i gruszki od firmy Sobex - naszego sponsora). Zebrane pieniądze też zasilą konto Polskiej Akcji Humanitarnej.
     Łącznie na konto Polskiej Akcji Humanitarnej wpłaciliśmy 298,70 zł.

Zobacz galerię zdjęć


 

Spotkanie autorskie z Agnieszką Suchowierską
   Międzynarodowy Dzień Tolerancji (ang. International Day of Tolerance) – to święto obchodzone corocznie 16 listopada.
   Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  12.12.1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności na
 świecie.
    Z okazji  Międzynarodowego Dnia Tolerancji gościliśmy w naszej szkole pisarkę Agnieszkę Suchowierską.
    Autorka Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY ,,Mat i świat" przyjechała tym razem ze swą najnowszą opowieścią: „Asia Judytka i zaginiony tałes”. Opowiadała uczniom klas czwartych o
 potrzebie napisania takiej książki. Mówiła skąd zaczerpnęła pomysł na nią, z jakiego języka pochodzi imię  Judytka, jak pisze się po hebrajsku „na szczęście” i o wielu innych ciekawych sprawach..
   Wspólnie śpiewaliśmy piosenkę „Cziribim cziribom”, słuchaliśmy informacji związanych z
 judaizmam i prawosławiem, wybranych zagadnień dotyczących islamu oraz oglądaliśmy prezentację, jak obchodzą urodziny dzieci z różnych części świata.
Zobacz galerię zdjęć


 

Nasza paczka i niepodległość...

    Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości chętni uczniowie z klas II i III wzięli udział w zajęciach bibliotecznych.
    Spotkanie rozpoczęło się lekturą fragmentu książki Zofii Staneckiej ,,Nasza paczka i
 niepodległość. O sześciu polskich świętach", krótką pogadanką na temat listopadowych dni 1918 r. oraz rozmową o istocie wolności i niepodległości. Dzieci mówiły, jak dziś ich rówieśnicy mogą okazać swoją odpowiedzialność za swój dom, miasto i ojczyznę.
    Był czas na rysowanie orła - godła Polski według wskazówek z książki ,,Rysuję, bo
 mam talent".
  Wszyscy, którzy tego dnia odwiedzili wypożyczalnię mogli rozwiązywać krzyżówki i rebusyo tematyce związanej ze Świętem Odzyskania Niepodległości

Zobacz galerię zdjęć


 

Robimy kotyliony
   Dwa dni przed Świętem Odzyskania Niepodległości w szkolnej czytelni podczas kilku kolejnych przerw każdy mógł przygotować sobie kotylion. Wzory ozdób uczestnicy zajęć odnajdowali w Internecie.
     Starsi koledzy pomagali młodszym, a wszystkimi uczestnikami zajęć opiekowała się pani Joanna Fiłończuk.
Zobacz galerię zdjęć


 

Najlepsi czytelnicy października
W październiku 2017 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskali:
Aleksandra Wądołowska - klasa IVa - 7 książek

Tymoteusz Dziejma - klasa VIIc - 7 książek

Najlepsza pod względem czytelnictwa w październiku okazała się klasa  IVe.
 Gratulujemy!!!


 

W bibliotece i świetlicy - czytamy...

Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

Z wizytą w bibliotece szkolnej

    Od 24 października bibliotekę szkolną odwiedzają oddziały 0klasy pierwsze. Uczniowie utrwalają wiedzę o bibliotece poznaną na lekcjach. Nauczyciele bibliotekarze przygotowali uczniom książki niezwykłe, z puzzlami i zakładkami w środku, z układankami, z zegarem i magnesami, książki z serii „Mamoko” czy „Czytam sobie w bibliotece”. Przypominają zasady korzystania z czytelni i wypożyczalni oraz czytają dzieciom wiersz „W szkole” z książki  „Mama Gąska uczy dobrych manier”.

    Podczas spaceru między regałami uczniowie dowiadują się, jak są ustawione książki na półkach, po co są wielkie litery na regałach i do czego służą kolorowe zakładki między książkami. Dzieci dzielą się wiedzą na temat poszanowania książek i oglądają przeróżne ciekawe wydania lektur dla najmłodszych. 

    Na koniec spotkania wszyscy otrzymują piękne zakładki. Teraz w ich książkach już nigdy nie bedzie zagiętych rogów!

Zobacz galerię zdjęć - oddział 0
Zobacz galerię zdjęć - Ia
Zobacz galerię zdjęć - Ic
Zobacz galerię zdjęć - Id


 

1 listopada - pamiętamy...
   Pani Joanna Fiłończuk przeprowadziła niezwykłą lekcję poświęconą nekropoliom różnych wyznań. Rozmawiała z uczniami o pamięci, szacunku i tolerancji...
Zobacz galerię zdjęć


 

Poczytaj mi przyjacielu - ruszamy!
   Ida Arcisz, Hubert Bajerski, Weronika Chojnowska, Staś Łaguna, Kajetan Wołosik i Wiktoria Mieczkowska z klasy V b to tegoroczni czytający przyjaciele maluchów.
     Z powodu październikowych Dni Patrona z czytaniem dla najmłodszych wystartowaliśmy w tym roku nieco później. Jednak już na początku listopada odwiedziliśmy  uczniów oddziału przedszkolnego, klasy Ia
i IIIe naszej szkoły. Wkrótce odzwidzimy pozostałe klasy I - III oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 39 i Przedszkola Samorządowego nr 50.
     Tym razem nasi mali słuchacze poznali: babcię Marcelinę i kotka Benia, czyli sympatycznych bohaterów książeczki pani Katarzyny Janowicz-Timofiejew ,,Kotek w autobusie" oraz zwierzaczki z wierszy Jana Brzechwy.  Zgodnie z hasłem MMBS ,,Książka łaczy" piątoklasiści starali sie pokazać młodszym kolegom, że
 człowiek jest tylko częścią przyrody i nie powinien zapominać o solidarności ze zwierzętami - naszymi przyjaciółmi.
Zobacz galerię zdjęć


 

Imieniny Biblioteki
   W tym roku  nauczycieli i uczniów naszej szkoły zaprosiłyśmy na Imieniny Biblioteki 31 października.
   Tradycyjnie były piękne życzenia dla biblioteki i pań bibliotekarek, pamiątkowe wpisy na czerwonych ogromnych sercach, przecudne laurki  wykonane przez uczniów  z
 młodszych klas. Wzruszyły nas piękne życzenia, wierszyki i wszystkie miłe słowa wypisane na laurkach.
     W tym roku na naszych gości czekały słodkie niespodzianki i kolorowe zakładki reklamujące najnowsze dziecięce i młodzieżowe książki. Każdy czytelnik mógł upamietnić swój pobyt w bibliotece uzupełniając naszą ,,sciankę uśmiechu". Na
 przygotowanych przez aktyw bibliotecznych serduszkach można było wpisać swoje imię i nazwisko oraz życzenia dla biblioteki albo tytuł ulubionej książki. Niespodzianek nie było, nieodmiennie na pierwszych miejscach goszczą: ,,Dziennik cwaniaczka", ,,Zapiski luzaka", ,,Harry Potter" i dwie serie: ,,Tajemnice" oraz ,,Zaopiekuj się mną". A przecież w bibliotece jest tyle nowości... Może kolejny projekt ,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki" zmieni trendy? Zobaczymy.
       Następne imieniny już za rok!
Zobacz galerię zdjęć


 

,,Czy znasz twórczość...?"
szkolny etap konkursów czytelniczych
      W tym roku szkolnym po raz pierwszy mamy w szkole klasy VII. W związku z tym nasi czytelnicy biorą udział w konkursach kierowanych do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjlanych. Tak jest i w wypadku Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego ,,Czy znasz twórczość...?"
    W szkolnym etapie konkursów czytelniczych ,,Czy znasz twórczość Renaty Piątkowskiej?" oraz ,,Czy znasz twórczość Idy Pierelotkin?" organizowanych w ramach wojewódzkiego projektu
,,Podlaskie spotkania z pisarzami" realizowanego  przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz CEN w Białymstoku wzięło udział 15 uczniów naszej szkoły z klas IV-VII. Konkurs odbył się 25 października 2017 r. Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością kilku książek, m.in. Renaty Piątkowskiej ,,Moje prawa, ważna sprawa" i ,,Twardy orzech do zgryzienia" oraz Idy Pierelotkin ,,Dwie połówki pomidora" i ,,Na wojnie i w miłości".
    W wojewódzkim etapie konkursów (16 listopada w budynku CEN-u w
 Białymstoku) naszą szkołę będą reprezentowali: Ola Wądołowska (IVa), Rozalia Omelańczyk (IVa) i Wiktoria Kadzior (IVd) oraz Tymek Dziejma (VIIc), Kasia Danilewicz (VIIc) i Zuzia Kościuczyk (VIIc).
  Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Laureatom szkolnego etapu konkursu serdecznie gratulujemy!
Zobacz galerię zdjęć


 

Cała Polska czyta dzieciom
- czyta pani Danuta Milewska
    30 października  w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom" gościliśmy w szkolnej świetlicy panią  Danutę Milewską - kierownika Klubu Aktywnego Seniora Klanzy w Białymstoku.
   Gość rozmawiał też z dziećmi o tym, kogo nazywamy seniorem i jak można miło, pożytecznie spędzić czas z babcią albo dziadkiem. Wszyscy  zgodzili się, że wspaniałym pomysłem jest wspólne czytanie.
  Seniorka zaprezentowała  więc dzieciom bardzo ciekawą książeczkę ,,Mat i
 świat” Agnieszki Suchowierskiej. Lektura, wysłuchana przez dzieci ze skupieniem, bardzo się wszystkim podobała. Szczególne zainteresowanie wzbudziła scena, w której Mat odwiedził Białystok.    
    Serdecznie dziękujemy pani Danucie Milewskiej za miłe i pouczające spotkanie,  a
 wszystkie dzieci zapraszamy do biblioteki!
Zobacz galerię zdjęć


 

Spotkanie autorskie z Idą Pierelotkin
    W Szkole Podstawowej nr 19 w Białymstoku czekała naszych uczniów z kl. VII c: Kasię, Zuzię, Paulinę i Tymka niespodzianka. Nie wiedzieli, jak przebiegnie spotkanie z autorką takich książek jak: „Tata ma dziewczynę”, „Tylko nie impreza”, „Pepa nie świruj!”, „Na wojnie i w miłości”, „Dwie połówki pomidora”, „Ala Betka”, nie sądzili też, że tak wiele zyskają.
 Po pierwsze, Pani Ida Pierelotkin opowiedziała o procesie twórczym i
 terapeutycznym działaniu pisania, dzięki któremu można pomóc sobie rozwiązać różne problemy. Potem dała młodym pisarzom i każdemu, kto chce pisać, kilka sprawdzonych rad. Napisanie książki należy zacząć od dobrze pomyślanego bohatera. Potem trzeba zwrócić uwagę na plastyczne opisy, bo za pomocą słów pobudza się wyobraźnię bohatera. Następnie przychodzi czas na dialogi i, oczywiście, akcję. Młodzi pisarze dowiedzieli się także, że mogą skorzystać z zasobu conajmniej czterech zakończeń: happyend; bohater dostaje, czego potrzebuje; bohater niczego nie dostaje i zakończenie otwarte.
  Kasia po rozmowie z pisarką powiedziała: „Po spotkaniu autorskim z Panią Idą Pierelotkin przekonałam się, że warto dążyć do celu. Gdy opowiadała o swoich doświadczeniach z pisaniem, sama zapragnęłam napisać opowieść. Nie trzeba tego traktować jako pracy, tylko przyjemność. Poza tym bardzo polubiłam autorkę „Dwóch połówek pomidora”.
  A teraz kolej na Zuzię: „Spotkanie z Panią Idą Pierelotkin bardzo mi się spodobało. Na
 początku Pani była lekko spięta, ale powoli to mijało i zaczęła z nami swobodnie rozmawiać i odpowiadać na różne pytania. Dostaliśmy dużo porad, jak pisać książki. Dowiedzieliśmy się także, że Ida Pierelotkin to pseudonim artystyczny i jakie książki najlepiej Jej wyszły. Atmosfera była bardzo przyjemna. Chętnie jeszcze raz bym uczestniczyła w takim spotkaniu.”
    Nasi uczniowie uczestniczyli w tym spotkaniu dzięki udziałowi naszej szkoły w
 8. edycji projektu ,,Podlaskie spotkania z pisarzami" organizowanego przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli  Bibliotekarzy Szkół Polskich w partnerstwie z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.
Zobacz galerię zdjęć


 

Cztery pory roku
według Pani Simony Kossak
- plastyczne podsumowanie projektu

   Na tablicy przed szkolną czytelnią przez cały październik pojawiały się cytaty z książek Pani Profesor Simony Kossak, odnoszące się do każdej z pór roku.
   Dzięki temu uczniowie „Wiosną” poznali m.in. zwyczaje motyli, żab i dowiedzieli się, że
 nie można zabierać z lasu czy parku małych zwierząt lub ptaków. Plansza  pt. „Lato” informowała m.in. o bocianach  i jeżach oraz zawierała apel pani Simony, by nie zamykać psów w samochodach od maja do października (uważała to za zbrodnię!). „Jesienią” dzieci mogły poczytać m.in. o zapobiegliwości wiewiórek, a dzięki planszy pt. Zima” zapamiętać, że sól zabija ptaki.
   Wystawki stanowiły w każdym tygodniu października swoiste podsumowanie działań, które podejmowaliśmy w ramach projektu Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek ,,Książka łączy – Cztery pory roku według Pani Simony Kossak”.
Zobacz galerię zdjęć


 

Wszyscy czytamy gawędy
Simony Kossak
   27 października pod hasłem ,,Wszyscy czytamy gawędy Simony Kossak" odbyła się w naszej szkole uroczystość podsumowująca obchody Dni Patrona – profesor Simony Kossak.
   Zaprosiliśmy do wspólnego świętowania osoby znaczące w naszym środowisku. Pani Profesor pragnęła, byśmy wszyscy starali się lepiej poznać i zrozumieć przyrodę. Uznaliśmy więc, że ładnym sposobem kontynuowania jej misji będzie, gdy ważne, dorosłe osoby przeczytają uczniom naszej szkoły fragmenty gawęd pani profesor.
   Gospodarz uroczystości, Pan Dyrektor Andrzej Danieluk przywitał zgromadzonych gości.
   Przeczytane zostały dwie gawędy ,,Żegnamy bociany" i ,,Czy to jesień". Czytanie rozpoczął Pan Dyrektor, kontynuowali kolejno zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Rodziców Pan Grzegorz Czarnomysy, proboszcz parafii p.w. św. Jadwigi Królowej w
 Białymstoku ksiądz kanonik Kazimierz Fiedorowicz, proboszcz parafii Zmartwychstania Pańskiego ksiądz prot. Marek Ławreszuk, nauczyciel PS nr 77 im. S. Kossak pani Urszula Czykwin reprezentująca panią dyrektor Bogusławę Czyrską, dyrektor ZSO nr 9 pan Leszek Kochanowski, kierownik Filii nr 8 Książnicy Podlaskiej pani Jolanta Falkowska, kierownik Klubu Aktywnego Seniora Klanzy – pani Danuta Milewska, młodszy aspirant Rafał Kotowicz kierownik Rewiru Dzielnicowych Referatu prewencji Komisariatu Policji III w Bialymstoku,  dyrektor Zakładu Karnego w Białymstoku major Jerzy Cybuliński, kierownik Filii nr 7 Książnicy Podlaskiej pani Elżbieta Tomaszuk, dyrektor PS nr 39 pani Aneta Sarosiek, St. sierż. Jacek Misztalewski dzielnicowy Komisariatu Policji III w Bialymstoku oraz asp. sztab. Małgorzata Czyż-Kalisz Starszy Dzielnicowy Komisariatu Policji III w Białymstoku, dyrektor PS nr 50 pani Alicja Sztremer.
   Po przeczytaniu gawęd, goście przyjęli z rąk Pana Dyrektora pamiątkowe tarcze naszej szkoły - zaprojektowane i wykonane w poprzednim roku szkolnym z okazji nadania szkole imienia profesor Simony Kossak. Następnie goście zajęli miejsca na widowni, wśród uczniów naszej szkoły - nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień dzieciom, które wspaniale zaprezentowały się wcześniej podczas dwóch szkolnych konkursów: Konkursu Pięknego Czytania dla uczniów klas I – III ,,Dlaczego w trawie piszczy? - Czytamy gawędy Simony Kosak” oraz Konkursu Recytatorskiego pamięci Simony Kossak dla uczniów klas IV – VII ,,O czym szumią drzewa?”. Nagrody wręczyli Pan Dyrektor Andrzej Danieluk i Pani Wicedyrektor Danuta Danilewicz. Potem wystąpili laureaci tych konkursów: Olga Węcko z VII b, Julia Białkowska z V c,
Mateusz Rynkiewicz
z I b, Barbara Samaryczew z III f i Sandra Opacka z I d.

  Oprawę muzyczną zapewnił zespół "Gadu gadu” pod opieką pani Małgorzaty Stempniewskiej, obsługą techniczna zajął się pan Stanisław Łazuk, nad całością czuwały: Bogusława Jaskulska i nauczyciele bibliotekarze.
  Po
 zakończeniu spotkania na sali gimnastycznej goście w towarzystwie Pana Dyrektora i Pani Wicedyrektor Marty Grzybowskiej przeszli do czytelni na symboliczny słodki poczęstunek. Tu wpisali się do księgi pamiątkowej i oglądali wystawę prac plastycznych dzieci z klas I – III ,,Kto mieszka w lesie?”.Goście podkreślali, że uważają to spotkanie za inicjatywę integrującą społeczność naszego osiedla i cieszyli się, że mogli poczytać naszym uczniom gawędy Simony Kossak. Jesteśmy im bardzo wdzięczni! Dziękujemy!
Zobacz galerię zdjęć


 

Konkurs literacko-plastyczny
pamięci Simony Kossak
    Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w trzech turach, Uczniowie z klas pierwszych otrzymali dyplomy w swoich klasach. Dzieci z klas II  i III otrzymały nagrody z rąk pani wicedyrektor Marty Grzybowskiej. Uczniom z klas IV - VII nagrody wręczyła pani wicedyrektor Danuta Danilewicz.
Zobacz galerię zdjęć


 

III f dba o ptaki!
    Uczniowie klasy III f z wychowawczynią panią Barbarą Taylor po wizycie leśnika postanowili wykorzystać jego rady dotyczące dokarmiania ptaków. Dzieci zrobiły kule tłuszczowo-ziarniste i.... poprosiły rodziców o pomoc w umieszczeniu tych karmników na drzewach wokół szkoły. Teraz czas na obserwacje...
Zobacz galerię zdjęć


 

Zima nam nie straszna - od słów do czynów!

   Ostatni tydzień października – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – przeniósł nas w „Zimę”. Uczniowie po kilku tygodniach poznawania gawęd p. Simony Kossak z tomu „Dlaczego w trawie piszczy?”, zwłaszcza o tematyce jesiennej, już wiedzieli, jak trudną porą roku dla zwierzaków jest zima. Dzieci nie mogły pomóc wszystkim stworzeniom, ale postanowiły skupić sie na ptakach. One są najbardziej pokrzywdzone, przede wszystkim wtedy, gdy wszystko zakryje śnieg.
  Zarząd Samorządu Uczniowskiego SP 43 w składzie: Maja Smaka, Martyna Wierciszewska, Natalia Piotrowska i Karolina Markiewicz, postanowił poprosić Pana Dyrektora, by na terenie przyszkolnym postawić karmnik dla ptaków.
   26.10.2017 r. dziewczęta zebrały się w szkolnej czytelni i w CIM powstało podanie, przekonujące, jak ważne jest dokarmianie ptaków zimą. Następnie uczennice zaniosły pismo do Pana Dyrektora, który ucieszył się z inicjatywy uczennic  i obiecał przemyśleć ich prośbę.  

Zobacz galerię zdjęć


 

Co Ty wiesz o... Simonie Kossak?
  W ramach obchodów Dni Patrona uczniowie przypominają sobie najważniejsze wiadomości na temat Profesor Simony Kossak.
   Podczas godzin wychowawczych możliwe jest sprawdzenie wiedzy na jej temat dzięki padletowi przygotowanemu przez bibliotekę szkolną, pełnemu krzyżówek, wykreslanek i
&nbscinnych zadań stworzonych przez bibliotekarzy:
(https://padlet.com/maryja1/hw1233bnoic5).
   W akcji VII c!
Zobacz galerię zdjęć


 

Kto mieszka w lesie?

   Przez ostatnie dwa tygodnie października uczniowie naszej szkoły mogli w czytelni obejrzeć wystawę zwierzątek z plasteliny, papieru, masy solnej, kasztanów. Ekspozycja powstała w związku  z tym, że koniec października upływał w naszej bibliotece pod znakiem pomocy zwierzętom przed zimą i w czasie tej srogiej pory roku. Eksponaty przygotowali przede wszystkim uczniowie klas I – III, ale kasztanowe zwierzaki były dziełem uczniów klas IV.
   Zwiedzaniu towarzyszył utwór A. Vivaldiego pt. „Jesień”.
  Dziękujemy wychowawcom oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III za
 dostarczenie wspaniałych prac, które stanowiły eksponaty na naszej wystawie. Cieszymy się bardzo, że dzięki wizycie w czytelni dzieci mogły obejrzeć prace kolegów i jeszcze raz posłuchać, jak ważna dla Patronki naszej Szkoły była troska o zwierzęta.
   
Wystawa została zorganizowana w ramach szkolnego projektu MMBS ,,Cztery pory roku według Pani Simony Kossak" - tydzień ,,Jesień".

Zobacz galerię zdjęć


 

Co jedzą zwierzęta?
- tworzymy prezentacje multimedialne

  W naszej czytelni trzecim tygodniu października – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych królowała „Jesień”. Uczniowie mogli m.in. wysłuchać gawęd o jesiennych zwyczajach zwierząt, konstruować zwierzaki z kasztanów i – pod wpływem opowieści pani Simony Kossak – poszerzyć swą wiedzę o tym, co jedzą zwierzęta.
   W związku z tym uczniowie klas czwartych (IV C, D, E) mieli możliwość przygotowania prezentacji multimedialnych w szkolnym CIM na temat sposobu żywienia się leśnych zwierząt. Dzieci wyszukiwały informacje o menu lisów, żubrów, dzików, jeleni czy saren.  Prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem osób, odwiedzających czytelnię. Dzięki temu zadaniu uczniowie zrozumieli, jak wielkie znaczenie ma dbałość o przyrodę, dzięki której zwierzęta mogą znaleźć właściwy pokarm, wykarmić młode i przetrwać, ciesząc kolejne pokolenia ludzi.

Zobacz galerię zdjęć


 

Konkurs recytatorski pamięci Simony Kossak

   23 października odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas IV-VII ,,O czym szumią drzewa?" – zorganizowany przez panią Bogusławę Jaskulską i nauczycieli bibliotekarzy.
    Uczniowie, przygotowani  do występów przez nauczycieli polonistów, zrobili na
 członkach komisji konkursowej ogromne wrażenie, Jury, w składzie: pani Elżbieta Korzeniecka (CEN Białystok), pani Bogusława Jaskulska - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej  oraz Pani Wicedyrektor Marta Grzybowska, miało bardzo trudny wybór. Po długich dyskusjach ogłoszono listę laureatów:
I miejsca: Suchodolska Kornelia VIB, Milewska Natalia VIIA,
                     Węcko Olga VIIB, Białkowska Julia VC
II miejsca: Jackowska Olga IVB, Cylwik Magdalena VIB
III miejsca: Kruchelska Adrianna VC, Gogol Wojciech VIA, Kościuczyk Zuzannam VIIC

Zobacz galerię zdjęć


 

Konkurs pięknego czytania
pamięci Simony Kossak

    20 października odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów kl. I-III ,,Dlaczego w trawie piszczy? - czytamy gawędy...". Poniżej więcej zdjęć z tego ciekawego wydarzenia. Konkurs zorganizowany został przez panią Bogusławę Jaskulską i nauczycieli bibliotekarzy.
     Uczniowie, przygotowani byli przez wychowawców,  wypadli wyśmienicie!!!
   W jury zasiedli - Pan Ireneusz Prokopiuk (prezes Białostockiego Stowarzyszenia Edukacji Filmowej), oraz Pani Wicedyrektor - Danuta Danilewicz.

Zobacz galerię zdjęć


 

Skype project
- spotkanie z kolegami z Portugalii

    Hasło tegorocznego Miedzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi ,,Książka łączy", dlatego postanowiliśmy połączyć się dzięki książkom i szkolnej bibliotece z rówieśnikami z Portugalii. Wzięliśmy udział w Skype Project - International School Library Month organizowany przez ISLM. Dzięki temu połączyliśmy się z dziećmi ze szkoły w Chaves, której patronem jest Nadir Afonso (szkoła wchodzi w skład Agrupamento de Escolas Dr. Júlio Martins).
   W projekcie biorą udział czytelnicy naszej biblioteki z klas czwartych. Ponieważ są to uczniowie, którzy są na poziomie początkującym nauki języka, starannie przemyśleliśmy to działanie. Podczas dwóch wirtualnych spotkań między nauczycielami obu szkół (SP im. Simony Kossak – Dorota Jabłońska i Danuta Danilewicz; SP im. Nadira Afonso - Sameiro Costa i Ana Cristina Naya) zdefiniowano tematy konwersacji i
 zarządzanie czasem każdej grupy uczniów. Dzieci z obu krajów zostały solidnie przygotowane do pierwszego spotkania przez nauczycieli języka angielskiego. Techniczną część przedsięwzięcia pomogła zorganizować nauczycielom bibliotekarzom pani Emilia Bielawska, nauczycielka języka angielskiego.
   Podczas wirtualnego spotkania dzieci naprzemiennie mówiły o sobie, swoich szkołach, miastach i krajach. Ponieważ projekt był elementem Dni Patrona, opowiadaliśmy sobie o patronach naszych szkół (dowiedzieliśmy się, że Nadir Afonso – to znany portugalski malarz, a sami wyjaśniliśmy kolegom, że Simona Kossak to biolog i popularyzator wiedzy przyrodniczej). Drugim tematem były ulubione książki. Często te same tytuły padały po obu stronach internetowych kamerek. Za każdym razem wywoływało to
 radość.
    Uczniowie byli zachwyceni taką formą nauki języka angielskiego i poznawania dzieci z
 drugiego końca Europy. I my, i nauczyciele z Portugalii uznaliśmy, że te działalnia są bardzo efektywne, więc zamierzamy kontynuować je przez cały rok szkolny.

Zobacz stronę biblioteki w Portugalii
Zobacz galerię zdjęć - Polska
Zobacz galerię zdjęć - Portugalia


 

Spotkanie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży

   Dzięki uprzejmości życzliwości dyrektora Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży, pani Lidii Jadwigi Radziwanowicz młodzież z klas siódmych i piątych naszej szkoły mogła posłuchać fascynującej opowieści o rodzie Kossaków. Pani dyrektor wydelegowała bowiem do naszej szkoły trzy wspaniałe dziewczęta: Julię Borkowicz, Adrianę Mocarską i Maję Cierpisz, które opowiedziały o Juliuszu, Wojciechu i Jerzym Kossakach (wspominając również o Magdalenie Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej). Uczennice przygotowywały się do swego wystapienia pod czujnym okiem swojego nauczyciela historii sztuki, profesora oświaty, pana Radosława Cezarego Gwizdona. Zarówno prezentacje multimedialne przygotowane przez dziewczęta, jak i ich pogadanki wzbudziły niekłamane zainteresowanie słuchaczy. Szcególny podziw wsród nauczycieli naszej szkoły wywołał fakt, że prelegentki potrafiły przystosować sposób prezentacji do wieku i możliwosci słuchaczy. Inaczej zwracały się do siódmoklasistów, prościej, ale równie interesująco opowiadały o malarskim rodzie piątoklasistom. Uczniowie i młodsi i starsi byli natomiast pod wrażeniem profesjonalnych prezentacji multimedialnych.
    Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy we współpracy z panią Bogusławę Jaskulską w ramach szkolnego projektu MMBS ,,Cztery pory roku według Simony Kossak"- tydzień ,,Jesień".

Zobacz galerię zdjęć


 

Spotkanie z fotografikiem
- panią Anną Worowską
    19 października 2017 roku uczniowie klas szóstych oraz klasy Vc spotkali się z panią dr Anną Worowską – biologiem, pracownikiem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i fotografikiem, członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu RP.
  Autorka wielu wystaw, nagrodzona i wyróżniona w licznych konkursach fotograficznych opowiadała dzieciom o swoich niezwykłych przygodach z
 fotografowaniem przyrody. Wspominała swoje pobyty w Dziedzince u profesor Simony Kossak i pana Lecha Wilczka. Uczniowie mieli okazję pooglądać zdjęcia z kilku albumów autorstwa pani Anny Worowskiej m.in.: : „Brzoza” (2008), , „Sen drewna i jawa życia” (2010), „Rytm Drzew” (2014), „Podlaskie krainy” (2014). Mogli też popisać się swoją inteligencją, bystrością i wiedzą przyrodniczą odgadując fotograficzne zagadki. Słuchacze szczególnie zainteresowani spotkaniem dostali na koniec od naszego gościa zielone koraliki ,,na szczęście”. Szkolna biblioteka wzbogaciła się o album ,,Brzoza” (z przemiłą dedykacją) darowany przez autorkę.
   Zostaje nam tylko powiedzieć głośne, szczere ,,dziękujemy” i ,,zapraszamy”.
  Spotkanie w ramach szkolnego projektu MMBS ,,Cztery pory roku według Simony Kossak"- tydzień ,,Jesień" zorganizowali nauczyciele bibliotekarze  we
 współpracy z panią Bogusławą Jaskulską.
Zobacz galerię zdjęć


 
Spotkanie z edukatorem leśnym
- panem Wojciechem Rudnikiem
   19 października 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z edukatorem leśnym panem Wojciechem Rudnikiem na temat ,,Kto mieszka w lesie?". Uczniowie klas I c, II a, III a, III b, III e i III f wysłuchali pięknych opowieści o zwierzętach leśnych i pracy leśnika. Gość zachęcił zebranych do systematycznego i prawidłowego dokarmiania ptaków zimą. Niedługo zrobimy kule tłuszczowe z ziarnami do ptasich stołówek. Już nie możemy się doczekać!
 Spotkanie zostało zorganizowane przez panią Bogusławę Jaskulską we współpracy ze szkolną biblioteką w ramach szkolnego projektu MMBS ,,Cztery pory roku według Simony Kossak"- tydzień ,,Jesień".
Zobacz galerię zdjęć


 

Wiewiórki i kasztany, czyli ,,Jesień" w czytelni

    W trzecim tygodniu października – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – w szkolnej czytelni zakrólowała ...jesień! I ta prawdziwa, pełna deszczu i spadających liści,  i ta, którą uczniowie poznać, słuchając w czytelni opowieści p.Simony Kossak z tomu „Dlaczego w trawie piszczy?” o jesiennych zwyczajach zwierząt, zwłaszcza tych dotyczących gromadzenia pokarmu na zimę (z płyt CD). 
  Dzieci dowiedzisły się, że jest to okres wytężonej pracy, decydującej o przetrwaniu zwierzaków, które zbierają żołędzie, orzechy, kasztany  (zjadają je sarny, jelenie, łosie, dziki, a także wiewiórki).
   Później na dzieci czekały dwa zadania plastyczne: kolorowanie rysunków z
 wiewiórkami (ozdobiły planszę pt. „Jesień”, stojącą przed czytelnią) oraz składanie zwierzaków z kasztanów, które potem stanowiły eksponaty na wystawie „Kto mieszka w lesie?” (obejrzyj wystawę).
  Te ostatnie zajęcia bardzo podobały się uczniom, ponieważ uczyły wyobraźni przestrzennej i rozwijały manualnie.

Zobacz galerię zdjęć


 

Latamy latem...

  W ramach szkolnego projektu Miedzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (MMBS) ,,Cztery pory roku według Simony Kossak"- tydzień ,,Lato" - chętni uczniowie mogli w czytelni stworzyć memy o lataniu. Było to twórcze działanie poprzedzone wysuchaniem gawędy autorstwa profesor Simony Kossak ,,Nauka latania". Tekst zainspirował uczniów do przygotowania memów o szybowaniu w przestrzeni, wolności - także tej, którą daje nieskrepowana wyobraźnia. Wykazali się pomysłowością i poczuciem humoru, więc wyniki ich prac są naprawdę niezwykłe.
   Zapraszamy do naszej strefy wysokich lotów!

Zobacz galerię zdjęć


 

Lato, bociany i... latanie

  Kolejny tydzień października – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – w czytelni upłynął pod hasłem „Lato”.
   Głównym bohaterem tych dni był bocian i jego umiejętności zamieniania się podczas lotu w ... szybowiec. W szkolnej czytelni uczniowie mogli wziąć udział w warsztatch origami płaskiego i z przygotowanych kółek konstruować te piekne ptaki. Jednocześnie dzieci mogły wysłuchać „letnich” gawęd pani Simony Kossak z tomu gawęd „Dlaczego w trawie piszczy?” (z płyt CD), a później muzyki A. Vivaldiego pt. „Lato”.

Zobacz galerię zdjęć


 

Motyle... w czytelni

    Pierwszy tydzień października, czyli Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, upływał w naszej bibliotece pod hasłem zaczerpniętym z gawęd Patronki naszej szkoły pt. „Dlaczego w trawie piszczy?” – „Wiosna”.
    W związku z tym uczniowie mogli w naszej czytelni wysłuchać wiosennych opowieści pani Simony (z płyt CD) i  wziąć udział w warsztatach origami. Z rąk dzieci bardzo szybko zaczęły „wylatywać” papierowe motyle, które potem uczniowie mogli zabrać ze
 sobą. Do prac plastycznych używano tylko makulatury, aby zachować ideę ochrony środowiska, tak bliską naszej Patronce. Działaniom dzieci towarzyszyła muzyka A. Vivaldiego pt. „Wiosna”.

Zobacz galerię zdjęć


 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
- zaczynamy!!!

       Październik jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek szkolnych będzie upływał pod hasłem „Książka łączy”.
     Wspólnie uznaliśmy, że lekturami, które łączą ludzi są niewątpliwie wydane w
 książkowej wersji radiowe gawędy pani profesor Simony Kossak – patronki naszej szkoły. Każdemu tygodniowi października została przypisana inna pora roku – zgodnie z układem opowieści w zbiorze pt. „Dlaczego w trawie piszczy?”, a Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych pod hasłem ,,Książka łączy" zyskał w naszej szkole podtytuł „Cztery pory roku wg Pani Simony Kossak”. 

W bibliotece mamy wszystko...
   Osoby, które przygotowują się do konkursów w ramach MMBS oraz Dni Patrona zapraszamy do szkolnej czytelni i wypożyczalni. Poradzimy, jak i gdzie szukać informacji, pomożemy znaleźć ciekawe teksty, wypożyczymy potrzebne materiały. 
    Zapraszamy!!!


 

Harmonogram obchodów
Miedzynarodowego Miesiąca
Bibliotek Szkolnych

(wszystkie działania opisano powyżej)

    Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzimy pod hasłem ,,Książka łączy". W naszej szkole dodaliśmy podtytuł ,,Wszyscy czytamy... gawędy Simony Kossak - cztery pory roku wg Pani Simony Kossak". MMBS w naszej szkole będzie więc patronowała Simona Kossak i jej twórczość, która łączy i dzieci, i dorosłych, a w szerszym ujęciu – świat ludzi ze światem przyrody.
     Ze względu na to, że gawędy Pani Profesor zostały podzielone na pory roku, przebieg obchodów będzie do nich dostosowany.

1. Pierwszy tydzień upływa pod hasłem „Wiosna”:

 • Przygotowanie dekoracji – okna z elementami charakterystycznymi
  dla każdej pory roku,
 • Prezentacja gawędy S. Kossak pt. „Ratujmy motyle”,
 • Warsztaty artystyczne – origami – składanie motyli z papieru,
 • Gazetka pt. „Wiosna”, wykorzystująca cytaty z gawęd pani Profesor.
2. Drugi tydzień upływa pod hasłem „Lato”
 • Prezentacja gawędy S. Kossak pt. „Nauka latania”,
 • Warsztaty artystyczne – origami płaskie – składanie bocianów,
 • Zajęcia w ICIM - tworzenie memów „Latamy latem”,
 • Gazetka pt. „Lato”, wykorzystująca cytaty z gawęd pani Profesor.
3. Trzeci tydzień upływa pod hasłem „Jesień”:
 • Prezentacja gawędy S. Kossak pt. „Czas na zapasy” i „Magazyny wiewiórek”.
 • Warsztaty artystyczne - przygotowanie figurek z kasztanów przyniesionych przez dzieci.
 • Spotkanie z fotografem.
 • Konkurs czytelniczy – piękne czytanie gawęd S. Kossak
  przez uczniów kl. I – III.
 • Gazetka pt. „Jesień”, wykorzystująca cytaty z gawęd pani Profesor,
 • Spotkanie z leśnikiem – kl. I – III,
 • Lekcje wychowawcze poświęcone Simonie Kossak i jej twórczości
  – na podstawie materiałów przygotowanych przez nauczycieli bibliotekarzy (padlet)- kl. I – III,
 • International School Library Month (ISLM) - Skype Project
  – łączenie internetowe uczniów klas IV z dziećmi ze szkoły w Portugalii
  - Agrupamento de Escolas Dr. Júlio Martins
4.Czwarty tydzień upływa pod hasłem „Zima”:
 • Gazetka pt. „Zima”, wykorzystująca cytaty z gawęd pani Profesor,
 • Prezentacja gawędy S. Kossak pt. „Ptaki cierpią głód”.
 • Warsztaty redakcyjne – podanie do Dyrektora Szkoły
  w sprawie zakupu karmnika dla ptaków,
 • Szkolny konkurs recytatorski o tematyce przyrodniczej,
 • Spotkanie z p. Joanną Kossak,
 • Spotkanie z uczniami Liceum Plastycznego z Łomży,
 • Wystawa prac plastycznych uczniów klas I – III – „Leśne zwierzęta”,
 • Lekcje wychowawcze poświęcone Simonie Kossak i jej twórczości
  na podstawie materiałów przygotowanych
  przez nauczycieli bibliotekarzy (padlet) – kl. IV – VII,
 • International School Library Month (ISLM) - Skype Project
  – łączenie internetowe uczniów klas IV z dziećmi ze szkoły w Portugalii - Agrupamento de Escolas Dr. Júlio Martins
 • „Wszyscy czytamy …gawędy Simony Kossak” – zaproszeni goście
  czytają wybrane gawędy uczniom klas I – VII.


   Oprócz tego w październiku nauczyciele bibliotekarze  koordynują udział szkoły w projekcie TNBSP Oddział Białystok ,,Podlaskie spotkania z pisarzami” oraz tradycyjnie (wraz z aktywem) organizują ,,Imieniny biblioteki”. 

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską
   3 października gościliśmy w naszej szkole panią Renatę Piątkowską – wielokrotnie nagradzaną i bardzo popularną autorkę książek dla dzieci. Trzy z jej książek zostaly wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Maluchy znają jej ,,Opowiadania dla przedszkolaków", ,,Opowiadania z piaskownicy", ,,Nie ma nudnych dni" czy  ,,Z przysłowiami za pan brat". Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej czytali zapewne nagrodzoną w konkursie ,,Przecinek i Kropka" opowieść ,,Wszystkie moje mamy" lub jeden z ostatnich utworów ,,Hebanowe serce".
   Do naszej szkoły pani Renata Piątkowska przyjechała z opowieścią o Malali Yousafzai, pakistańskiej dziewczynce - bohaterce książki ,,Która to Malala?". Malala - przyjęta do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu, mając zaledwie 11 lat po raz pierwszy otwarcie skrytykowała radykalnych islamistów, a magazyn "Time" uznał ją za
 jedną z najbardziej wpływowych osób roku 2013. Fragmenty książki o tytułowej Malali – laureatce Pokojowej Nagrody Nobla – podczas spotkania w naszej szkole czytała lektorka - pani Elżbieta Kożurno.
    Spotkanie odbyło się w ramach 8. edycji projektu ,,Podlaskie spotkania z
 pisarzami" organizowanego przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli  Bibliotekarzy Szkół Polskich w partnerstwie z Centrum Edukacji Nauczycieli w 
Białymstoku przy dofinansowaniu z budżetu miasta Białegostoku. 
   W spotkaniu z pisarką uczestniczyli uczniowie naszej szkoły z klas IVb i IVd pod opieką polonistów p. Joanny Fiłończuk i p. Piotra Maksima oraz dzieci z innych klas IV - VI biorące udział  w konkursie czytelniczym ,,Czy znasz twórczość Renaty Piątkowskiej?" oraz  młodzież  z kilku białostockich szkół podstawowych: SP nr 15, SP nr 16, SP nr 44, SP nr 45, SP nr 47, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 oraz SP im. św. Cyryla i Metodego. W sumie na spotkaniu z popularną autorką było ponad 100 osób.
   Pisarka chętnie i wyczerpująco odpowiadała na pytania czytelników.  Wszyscy chętni dostali autografy i mogą teraz czytać opowieści pani Piątkowskiej z książek z jej własnoręcznym podpisem.
   Wspaniałe spotkanie –
dziękujemy.
Zobacz galerię zdjęć


 

Najlepsi czytelnicy września

We wrześniu 2017 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskały:
Oliwia Werszko - klasa Vc - 13 książek

Katarzyna Kiryłowicz- klasa Vc - 9 książek

Najlepsza pod względem czytelnictwa we wrześniu okazała się klasa  Vc.
 Gratulujemy!!! 

Zapraszamy do udziału
w konkursach bibliotecznych!

Do końca października zachęcamy do udziału w szkolnym etapie
wojewódzkich konkursów bibliotecznych:

      a) literacki dla uczniów klas IV –VII ,,Biblioteka to jest dobre miejsce
         dla człowieka"
 – fraszka lub wiersz;
      b) na prezentację multimedialną „Biblioteka to dom przyszłości 
         i przeszłości”
 (min 10 slajdów, czas prezentacji 5 min.)
      c) plastyczny ,,Czy znasz twórczość Renaty Piątkowskiej?"
          dla uczniów klas I - III
      d) czytelniczy ,,Czy znasz twórczość Renaty Piątkowskiej?"
          
dla uczniów klas IV - VI
      e) plastyczny i czytelniczy ,,Czy znasz twórczość Idy Pierelotkin?"
           dla uczniów klas VII
     
   
Regulaminy wszystkich konkursów dostępne są w bibliotece. Prosimy naszych czytelników o zainteresowanie się konkursami, a chętnych zapraszamy do udziału! 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto  zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcy tej inicjatywy przypominają, ze głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
  W naszej szkole obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zainicjowała szkolna biblioteka. Pani Ewa Babińska czytała  wychowankom świetlicy fragmenty ,,Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla. Pani Dorota Jabłońska czytała uczniom klas VI fragmenty ,,Godziny pąsowej róży" Marii Kruger.
  
Wychowawcy świetlicy, wychowawcy klas młodszych oraz nauczyciele języka polskiego w klasach IV - VII czytali tego dnia dzieciom fragmenty swoich ulubionych książek z dzieciństwa. Jakich? Oto tylko kilka przykładów. Mamy nadzieję, że nasi czytelnicy chętnie sięgną po te czasem przykurzone, ale wciąż interesujące i wzruszające pozycje:
Pani Joanna Fiłończuk ,,Bajka" Henryka Sienkiewicza
Pani Katarzyna Kozaczuk: ,,Psotki i Śmieszki" Janiny Porazińskiej
Pani Agnieszka Miruć: ,,Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren
Pani Aldona Mogielnicka: ,,Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett

Pani Aneta Polak-Karpowicz: ,,Szósta klepka" Małgorzata Musierowicz
Pani Małgorzata Sakowicz: ,,Szewczyk Dratewka",
                                            ,,Na Wojtusia z
 popielnika..." Janiny Porazińskiej
Pani Barbara Taylor: ,,Pamiętniki Czarnego Noska" Janiny Porazińskiej
Pani Grażyna Trykozko: ,,Bułeczka" Jadwigi Korczakowskiej

 
Zapraszamy do wypożyczalni!  
Zobacz galerię zdjęć


 

,,Cała Polska czyta dzieciom-
czyta nauczyciel bibliotekarz
pani Joanna Fiłończuk

                          
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

Spotkanie metodyczne
nauczycieli bibliotekarzy
                          
   26 września 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie metodyczne w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkół podstawowych Białegostoku i powiatu białostockiego .
    Zebranych powitał dyrektor SP nr 43 im. Simony Kossak, pan Andrzej Danieluk.
   Panie Magdalena Kraszewska i Olga Topolewska  z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku przedstawiły propozycje działań nauczycieli bibliotekarzy w zakresie edukacji włączającej.
   Dorota Jabłońska z SP 43 przedstawiła relację ze światowego  kongresu IFLA we
 Wrocławiu i zachęciła zebranych do udziału w ogólnoświatowej debacie pod hasłem „Globalna Wizja” na temat międzynarodowej współpracy  zjednoczonego środowiska bibliotecznego. (Do 30 września, trwał etap konsultacji internetowych, w których mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani. Formularz konsultacji dostępny był na stronie internetowej także w języku polskim.
    Uczestnicy spotkania zapoznali się również z materiałami dotyczącymi standardów w bibliotekach szkolnych na świecie opracowanymi podczas warsztatów zorganizowanych przez SLS IFLA i Bibliotekę Pedagogiczną we Wrocławiu .
   Ostatnia część została poświęcona ,,gorącym tematom", między innymi miejscu biblioteki w zreformowanej szkole, zmianom w prawie oświatowym, Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, nowościom wydawniczym, itd.
   Bardzo nam miło, że mogliśmy gościć w naszej szkole prowadzące spotkanie - panie Olgę Topolewską i Magdę Kraszewską z Centrum Edukcji Nauczycieli oraz naszych kolegów nauczycieli bibliotekarzy. Zapraszamy na kolejne spotkania!
Zobacz galerię zdjęć


 

Prace uczniów SP 43
w filiach Książnicy Podlaskiej
     W czasie wakacji w filiach nr 7 i 8 Książnicy Podlaskiej w Białymstoku (przy ulicy Witosa i Zielonogórskiej) było można nie tylko wypożyczyć ciekawą książkę, ale również obejrzeć wystawy prac uczniów naszej szkoły wykonanych podczas drugiej edycji szkolnego projektu ,,Czytam książki z biblioteki".
     Powspominajmy...
Zobacz galerię zdjęć


 

Witamy w nowym roku szkolnym...

   Witamy serdecznie wszystkich Czytelników w nowym roku szkolnym.
Godziny pracy czytelni i
 wypożyczalni książek znajdują się w zakładce
,,O BIBLIOTECE"
     Do zobaczenia, książki czekają!

Zobacz galerię zdjęć

 

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku
  15-662 Białystok
  ul. Stroma 16
 • tel/fax 85 6611143 (7.30-15.30)
  www.facebook.com/SP43.Bialystok

Galeria zdjęć