Przetargi publiczne

AKTUALNOŚCI 2017/2018 O BIBLIOTECE ARCHIWUM 2016/2017 ARCHIWUM (2015/2016) AKTUALNOŚCI 2014/15 ARCHIWUM (2013/14)

Biblioteka szkolna

AKTUALNOŚCI 2017/2018Książka na wakacje
 Naszych miłych czytelnikow, którzy chcą wypożyczyć ciekawą lekturę na wakacje, zapraszamy do szkolnej biblioteki 25, 26, 28 i 29 czerwca w godzinach 9.00 - 13.00.
   Serdecznie zapraszamy.  Życzymy udanych wakacji!


Najlepsi czytelnicy w roku szk. 2017/2018

TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU
w roku szkolnym 2017/2018
uzyskali:
Wiktoria Majcher
Aleksandra Wądołowska
Zofia Kuźmicz

Hubert Rapnicki
Hanna Grzybowska
Damian Suszcz

TYTUŁ NAJLEPIEJ CZYTAJĄCEJ KLASY
w roku szkolnym 2017/2018
uzyskała
klasa IVa
 Gratulujemy!!!7. BTCD
Spotkanie autorskie
z Katarzyną Janowicz-Timofiejew

    Tradycyjnie już podczas Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyło się w naszej szkole ciekawe spotkanie autorskie.
   Gościem dzieci w oddziale przedszkolnym była białostocka pisarka, pani Katarzyna Janowicz-Timofiejew.
      Dzieci dowiedziały się, jak powstają książki, jaką drogę muszą przejść, by od autora przez wydawnictwo mogły trafić do rąk czytelników. Posłuchały kilku opowieści zaczerpniętych z dotychczas wydanych książek pani Janowicz-Timofiejew i zapoznały się z bohaterem książeczki, która jeszcze nie opuściła drukarni...
  Wiemy, że nasz gość przygotował dla wszystkich uczestników spotkania miłą niespodziankę.
Zobacz galerię zdjęć


 

7. BTCD
,,Poczytaj mi przyjacielu"

   Tradycyjnie już podczas Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom odwiedzili nas nasi przyjaciele - uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Ryszarda Kaczorowskiego (pod opieką nauczyciela bibliotekarza Magdaleny Tomczak). Tym razem przeczytali dzieciom z oddziału 0 oraz klas II a, III a i III f trzy gawędy Simony Kossak. Wszystkie traktowały o rodzicielskiej miłości ptaków i ssaków do swoich dzieci (tematyka została wybrana z okazji niedawnych i nadchodzących świąt - Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca.  
  Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego (pod
 opieką nauczyciela bibliotekarza Iwony Kwiecińskiej) spotkała się z uczniami klasy I a oraz oddziału 0 , aby przeczytać im ,,Baśń o rybaku i złotej rybce". Iście aktorskiej interpretacji tekstu towarzyszyła prezentacja ,,rybek spełniających życzenia". I wszyscy mogli o swoich marzeniach opowiedzieć...
  Oczywiście ,,czytający przyjaciele" - uczniowie klasy Vb naszej szkoły:
Ida Arcisz, Weronika Chojnowska, Staś Łaguna i Wiktoria Mieczkowska czytali młodszym kolegom z przedszkoli: PS nr 39, PS nr 50, dzieciom z oddziału przedszkolnego i klas pierwszych naszej szkoły. Tym razem piątoklasiści ,,wyrywali" ,,Rzepkę" Juliana Tuwima oraz bawili się z Pompikiem i Polinką, czyli parą żuberków z książki Tomasza Samojlika. Dzieci z zainteresowaniem słuchały tekstów, oglądały ilustracje a na zakończenie chętnie wypowiadały się o tym, co usłyszały i zobaczyły.
Zobacz galerię zdjęć


 

7. BTCD
Spotkania z zaproszonymi gośćmi

   7. Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom w naszej szkole obfitował w bardzo ciekawe spotkania z naprawdę niezwykłymi gośćmi.
  Klasy IV c i IV e odwiedził pan Jacek Borowski artysta Opery i Filharmonii Podlaskiej, który czytał naszym uczniom „Opowieść o kuchennym rycerzu” z książki pt. „Ilustrowane opowiadania dla chłopców”.
  Czytanie wśród naszych uczniów propagowały również dziennikarki Polskiego Radia Białystok.  Pani Marta Nazarko odwiedziła dwie klasy: III b oraz I c. Starsze dzieci usłyszały historię „O dentyście, który bał się małego Franka” ze zbioru opowiadań pt. „Bzdurki, czyli bajki dla dzieci i innych” autorstwa Artura Andrusa, natomiast młodsze poznały „Gryzmoła” Doroty Gellner oraz przygody „Wesołego Ryjka” Wojciecha Widłaka. Pani Edyta Wołosik spotkała się zaś z uczniami klasy II a i III c. Dziennikarka najpierw przeczytała dwie opowieści z książki pt. ,,Nowe przygody Mikołajka", potem zorganizowała szybki konkurs, a na koniec rozdała wszystkim ,,radiowe" upominki (szkolna biblioteka wzbogaciła się o kolejną książkę z opisem przygód niesfornych wychowanków pana Rosoła).
   Dzieci z klas I b i I d odwiedziła zaś przedstawicielka Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, pani Marta Potocka. Poczytała ,,ptasie wierszyki" Jana Brzechwy (,,Żuraw i czapla", ,,Ptasi mózg") oraz pokazała małym słuchaczom bardzo kolorową i
 interesujacą prezentację multimedialną o ,,skrzydlatych przyjaciołach".
   Dzieci były zachwycone interpretacją tekstów w wykonaniu naszych gości i prosiły ich o
 wskazówki do własnej pracy z książkami. Uczniowie dowiedzieli się, że najpierw należy się zastanowić nad tym, o czym tekst opowiada, jakie osoby w nim występują, jakimi głosami mogą mówić i jaki panuje w nim nastrój, a wtedy będzie wiadomo, jak utwór przeczytać, by inni chcieli go słuchać.
   Przy okazji spotkań uczniowie poznali tajniki pracy naszych gości, a także poszerzyli swoją wiedzę na temat ważnych instytucji działających w Białymstoku.
Zobacz galerię zdjęć


 

7. BTCD
,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki"

  W czerwcu na korytarzu pierwszego piętra, między pokojem nauczycielskim a wypożyczalnią, zawisły prace naszych uczniów, wykonane w ramach projektu z zakresu edukacji czytelniczej ,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki". Celem tej inicjatywy było zachęcenie uczniów do lektury książek ze szkolnej biblioteki, a następnie podzielenie się swoimi refleksjami w formie pracy plastycznej lub prezentacji multimedialnej.
   Ekspozycja rozreklamowała przeróżne pozycje z literatury dziecięcej i młodzieżowej. Wśród nich znalazły się m.in.:
 • Więzień labiryntu” Jamesa Dashnera,
 • Dziennik cwaniaczka” Kinneya Jeffa,
 • Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego,
 • Harry Potter i…” J.K. Rowling,
 • ,,Kawa dla kota”, ,,M jak dżeM”, ,,Dziunia” Agnieszki Tyszki,
 • Omega” Mariusza Szczygła,
 • Ada Judytka i zaginiony tałes” Agnieszki Suchowiejskiej,
 • Najwyższa góra świata” Anny Onichimowskiej.
   Swoje miejsce na wystawie znalazły także lektury szkolne: „Dziady, cz.2” Adama Mickiewicza, „Mały Książę” Antoine’a de Saint Exupery’ego i „Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa.
    Prezentacji prac uczniów naszej szkoły towarzyszyła wystawa pokonkursowa laureatów III Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Czytanie jest the best" współorganizowanego przez nas w tym roku szkolnym.
   Mamy nadzieję, że eksponowane prace zachęcą naszych czytelników do sięgnięcia po reklamowane książki. Dziękujemy nauczycielom języka polskiego za zachęcanie dzieci do wzięcia udziału w projekcie.
Zobacz galerię zdjęć


7. BTCD w III f

 

    We wszystkich klasach I - III Rodzice gościli z mnóstwem atrakcji. Pani Barbara Taylor - wychowawczyni klasy III f przesłała nam szczególową relację:

 • 8 czerwca 2018 r. mama Jacka czytała dzieciom książkę Agnieszki Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” – dzieci wykonywały zaskrońca
  z papieru, bo Julian Tuwim hodował gady i jednym z nich był zaskroniec;
 • 12 czerwca 2018 r. mama Grzesia – czytała dzieciom fragmenty książki Grzegorza Kasdepke „Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach” – dzieci rozmawiały
  o różnych uczuciach, o tym, że nie wolno robić nikomu przykrości; bawiły się
  w dziecięce masażyki; zostały poczęstowane „szyszkami” przygotowanymi przez Gościa;
 • 14 czerwca 2018 r. tata Piotrka – czytał dzieciom książkę Wojciecha Cesarza
  i Katarzyny Terechowicz  „Pamiętnik grzecznego psa” – dzieci rozmawiały
  o swoich pupilach, o charakterach psów; zostały poczęstowane ciasteczkami.
Zobacz galerię zdjęć


7. BTCD
czytają członkowie Rodzin naszych uczniów

  W ramach 7. Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom zaproszeni przez wychowawców klas DziadkowieRodzice, starsi Bracia i Siostry uczniów czytali dzieciom z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III naszej szkoły.
        We wszystkich młodszych klasach gościli członkowie rodzin uczących się w naszej szkole dzieci. Niektórzy przyszli nie tylko z atrakcyjnymi książkami, ale też z
 przygotowanymi wcześniej konkursami i innymi atrakcjami. Nie zabrakło krzyżówek, quizów, a nawet wspólnych tańców i gier ruchowych inspirowanych lekturą.
 •  W klasie I a mama Jasia czytała o przygodach Basi - bohaterki książki Zofii Staneckiej i przygotowała dla małych słuchaczy profesjonalne krzyżówki
 • Mama Krzysia z I b przeczytała dzieciom książeczkę ,,Wilk i Czerwony Kapturek" oraz przeprowadziła ciekawy quiz z nagrodami.
 • Rodzice dzieci z I c skupili się na czytaniu historii o zwierzętach. Nie zapomnieli też o słodkim poczęstunku dla słuchaczy...
 • Mamy z I d przeczytały kilka opowieści o psotnych misiach
       Po raz kolejny dowiedliście, że czytanie łączy pokolenia!
Zobacz galerię zdjęć


 

7. Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom
inauguracja miejska

  Nasi biblioteczni aktywiści z klas IV wzięli udział w uroczystej inauguracji 7. Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
  4 czerwca o godz. 11.00 w Operze i
 Filharmonii Podlaskiej około 600 dzieci na widowni powitało na scenie Gości Honorowych – przedstawicieli  władz miasta oraz instytucji, które przyjęły zaproszenie do  tegorocznej edycji  akcji.  W tym roku goście czytali głośno fragmenty książki Grzegorza Kasdepkego  Inżynier Ciućma, czyli śrubka, młotek i przemądrzałe roboty,  w tle wyświetlana była prezentacja z ilustracjami do innych tekstów autora wykonanymi na konkurs ,,Czytanie jest the best" współoorganizowany przez naszą szkołę. Wystawę prac nagrodzonych w tym konkursie można było oglądać na scenie opery podczas trwania imprezy inauguracyjnej.
  Widzowie zobaczyli pantomimy w wykonaniu dzieci z przedszkoli i korowód uczestników „Miedzyszkolnej Parady Postaci Literackich” - wsród nich Kingę Falkowską (nagrodzoną w tym konkursie). Kiedy przyszła kolej na uroczyste wręczenie nagród laureatom Konkursu Głośnego Czytania „Czytanie jest w
 modzie” (IV edycja „Janusz Korczak – dzieciom”) na scenie pojawiła się Klara Borowska, nagrodzona w kategorii uczniów klas IV - V.
    Następnie z dziećmi spotkała się znana naszym uczniom pisarka, pracownik naukowy UwB, pani Zofia Olek-Redlarska, która podczas 7.BTCD zawita do kilku białostockich podstawówek.
      Na koniec prowadząca w imieniu organizatorów – Centrum Edukacji Nauczycieli w
 Białymstoku, Szkoły Podstawowej nr 19 w Białymstoku i Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich rady Oddziału w Białymstoku oraz współorganizatorów – Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku i Przedszkola Samorządowego nr 4 w Białymstoku, podziękowała wszystkim za przybycie i ogłosiła uroczyste rozpoczęcie 7. Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
       Startujemy!


 

7. Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom
w naszej szkole

   7. Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom to ogromne przedsięwzięcie, w które zaangażowane są lokalne władze, miejskie instytucje, przedsiebiorstwa oraz oczywiście szkoły i przedszkola. Więcej informacji na temat tej akcji można znaleźć TUTAJ.
    Poniżej plan obchodów 7. BTCD w naszej szkole:
 1. Udział aktywu bibliotecznego w imprezie inaugurującej 7. Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom5 czerwca w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej.

 2. Spotkania z gośćmi zaproszonymi przez organizatorów miejskiej akcji BTCD:

  • z pracownikami Radia Białystok - dla dzieci z kl. II i III

  • z pracownikami CEN-u w Białymstoku (według grafiku, lista gości jeszcze nie jest zamknięta) - dla dzieci z kl. I

  • z pracownikami Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - dla dzieci z kl. I

 3. Szkolna akcja ,,Poczytaj mi przyjacielu":

  • Pani Marta Nazarko – dziennikarka Radia Białystok – spotyka się z dziećmi klas I i III.

  • Pani Magdalena Kraszewska – pracownik CEN-u w Białymstoku – spotyka się z dziećmi klas I i II.

  • Pan Jacek Borowski - artysta śpiewak Opery i Filharmonii Podlaskiej – spotyka się z dziećmi klas IV.

  • W świecie zwierząt  - uczniowie XIV LO czytają uczniom klas III naszej szkoły.

  • ,,O rybaku i złotej rybce” - uczniowie SP nr 22 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego czytają dzieciom z oddziału przedszkolnego naszej szkoły.

  • Uczniowie klasy V b naszej szkoły czytają dzieciom z oddziału przedszkolnego i klas pierwszych naszej szkoły oraz wychowankom Przedszkola Samorządowego nr 39 i Przedszkola Samorządowego nr 50
   (lista jeszcze nie jest zamknięta).

 4. ,,Czytanie łączy pokolenia" - zaproszeni rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i inni zaproszeni goście czytają w ciągu BTCD dzieciom z oddziału przedszkolnego i klas I – III naszej szkoły.

 5. Nauczyciele poloniści reklamują książki godne polecenia, czytając ich fragmenty uczniom klas IV – VII.

 6. ,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki” – szkolny pokaz prac uczniów naszej szkoły zainspirowanych lekturą książek z biblioteki (ilustracje, projekty okładek, plakaty, prezentacje multimedialne).

 7. Wystawa pokonkursowa III Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Czytanie jest the best”.

 8. ,,Uwolnij książkę" - akcja wymiany książek podczas szkolnego festynu 9 czerwca.

Hymn Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom


 

,,Cała Polska czyta dzieciom"
- czyta pani
Małgorzata Czarnocka

    W maju w świetlicy szkolnej gościła p. Małgorzata Czarnocka - instruktor teatralny w Domu Kultury „Śródmieście”.
   Gość przyniósł ze sobą niezwykle ciekawą książkę Astrid Lindgren „Mio, mój Mio”. Dzieci szybko przeniosły się w świat niezwykłej baśni. Po wysłuchaniu fragmentu książki mali słuchacze chętnie dzielili się swoimi wrażeniami i długo rozmawiali z
 gościem na temat tej właśnie baśni. Teraz pozostaje tylko przeczytać książkę w całości!
Zobacz galerię zdjęć


 

Czytanie jest w modzie
- etap międzyszkolny

   24 maja (czwartek)  i 25 maja (piątek) w Klubie „Zenit” Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta”: Karolina Orlińska, Klara Borowska oraz Tymoteusz Dziejma wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Głośnego Czytania „Czytanie jest w modzie”.
   Cała trójka pięknie się zaprezentowała, a Klara uzyskała III miejsce w kategorii uczniów klas IV-V. Patronat nad konkursem objęły lokalne media: Polskie Radio Białystok oraz TVP Białystok - dlatego relacje z wydarzenia można obejrzeć na ich stronach internetowych (zapraszamy do skorzystania z linków zamieszczonych pod
 tekstem).
   Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody kisiążkowe za reprezentowanie swoich szkół na
 tym etapie konkursu. Uczniom nagrodzonym (w tym Klarze) organizatorzy wręczą dyplomy podczas imprezy inauguracyjnej 7. Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom  w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Zobacz relację - TVP Białystok
Zobacz relację - Polskie Radio Białystok


Najlepsi czytelnicy maja
  W maju 2018 roku
najwięcej książek przeczytali uczniowie klasy VI a.
 Gratulujemy!!!


Tulipany dla Mamy
   Z okazji zbliżającego się Dnia Matki 17. 05. 2018 r. w naszej bibliotece odbyły się warsztaty origami, podczas których dzieci uczyły się składać papierowe kwiaty. Tworzenie tulipanów okazało się dość łatwą sztuką, więc każdy z uczestników wyszedł z czytelni z kolorowym kwiatem.
   Mamy na pewno się ucieszą.:)
Zobacz galerię zdjęć


Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - 
Uratowały Narnię!

Znalezione obrazy dla zapytania narnia

   Martyna DziedziaWeronika Litwińczuk, Wiktoria KuleszaNatalia Kożan i Amelia Wątrucka - czwartoklasistki z naszej szkoły uratowały Narnię!
  Jak to możliwe? Dziewczynki pod opieką pani Joanny Fiłończuk wzięły udział w
 przygotowanej z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Biliotek terenowej grze literackiej w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Gra nosiła tytuł ,,Uratujmy Narnię!" i przenosiła uczestników w świat powieści C. S. Lewisa. 
   Dzieci bawiły się doskonale, popisywały niemałą odwagą i ogromną bystrością młodych umysłów. Wróciły do szkoły z dyplomami, drobnymi upominkami i pomysłem, żeby podobną grę literacką przeprowadzić w naszej szkole.

Zobacz galerię zdjęć


Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - 
Skype z czytelnikami z Portugalii

   Ogólnopolski Tydzień Bibliotek stanowił doskonałą okazję do kolejnej - ostatniej w tym roku szkolnym - odsłony Skype Projectu - International School Library Month organizowanego przez ISLM. Tym razem dzici z klasy V b pod opieką nauczycielki języka angielskiego - pani Anny Hapunik i bibliotekarki - koordynatorki projektu pani Doroty Jabłońskiej spotkały się z rówieśnikami z Portugalii. W zaprzyjaźnionej już z nami szkolnej bibliotece w Chaves, wchodzącej w skład Agrupamento de Escolas Dr. Júlio Martins czekały panie Sameiro Costa i Ana Cristina Naya z dziećmi z klasy piątej. 
   Podczas wirtualnego spotkania uczniowie jak zwykle naprzemiennie mówili o sobie, swoich szkołach, miastach i krajach. My jak zwykle opowiadaliśmy o przyrodzie Podlasia i
 atrakcjach Białegostoku, Portugalczycy pokazywali zaś ciekawe miejsca w swoim mieście. Tym razem spotkanie odbyło się... śpiewająco.  Dzieci po obu stronach internetowych kamerek odśpiewały bowiem swoje ulubione letnie piosenki i życzyły sobie wzajemnie udanych wakcji.
    Kolejne ,,potrugalskie" spotkanie dopiero w kolejnym roku szkolnym....

Zobacz galerię zdjęć


Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - 
Zajęcia w Filii nr 8 Książnicy Podlaskiej

  Uczniowie klasy III e z wychowawczynią, panią Katarzyną Kozaczuk odwiedzili w tym tygodniu Filię nr 8 Książnicy Podlaskiej. Uczestniczyli tam w bardzo ciekawych warsztatach ,,Sylwetki sławnych Polaków. O nich warto wiedzieć" prowadzonych przez pana Grzegorza Zysa i panią Martę Kozłowską z Działu Metodyki Książnicy Podlaskiej.
   Zajęcia były nie tylko sposobem ,,obejścia" Tygodnia Bibliotek, ale i lekcją patriotyzmu związaną z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zobacz galerię zdjęć


Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - 
Lekcje czytelnicze

  
    Biblioteka. Oczywiście! Dla naszej biblioteki uroczyste i wyjątkowo aktywne obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek to już tradycja. Stałym elementem są lekcje biblioteczne dedykowane czytelnikom. W bieżącym roku szkolnym są to  „Majowe podróże z książką”.
  Panie bibliotekarki opowiadają uczniom o swojej pracy. Dzielą się wiedzą na temat książek o tematyce podróżniczej, których fragmenty czytają dzieciom. Nie brakuje też ciekawych zagadek, krzyżówek i rebusów.
  Klasy IIa i Id miały też niezwykłe lekcje czytelnicze. Uczniowie klasy II a zainspirowani książką Iwony Chmielewskiej ,,Kłopot" puścili wodze swojej wyobraźni i
 w  niezwykle twórczy sposób zilustrowali hasło ,,Tydzień Bibliotek". Zaś uczniowie klasy Id wysłuchali ,,Próśb książki", a potem zastosowali się do nich, czytając książkę  Władysława Bełzy ,,Kto ty jesteś? Polak mały".
    Wszystkie dzieci aktywnie i z radością pracowały z książkami ze szkolnej biblioteki.
Zobacz galerię zdjęć - II a
Zobacz galerię zdjęć - Id


Najlepszy czytelnik kwietnia

  W kwietniu 2018 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskała:

Aleksandra Wądołowska - klasa IVa - 12 książek

Najlepiej  czytające w kwietniu okazały się klasy IVa i Vb.
 Gratulujemy!!!Majowe podróże z książką

  Na tegoroczne majowe spotkania z książką zapraszamy wszystkich czytelników - uczniów klas I-VII i ich wychowawców.
   Poniżej przedstawiamy plan majowych akcji:
- 27 - 30 kwietnia 2018 -  „Majówka z książką” :

- akcja biblioteczna „Książka na Majówkę”,

- lekcje biblioteczne związane z rocznicą uchwalenia  Konstytucji 3 Maja
- 7 - 11 maja 2018 r. - Tydzień Bibliotek Szkolnych:
- imprezy czytelnicze w bibliotece szkolnej,

- lekcja czytelnicza w Filii nr 8 Książnicy Podlaskiej - klasa III e z wychowawcą,
  panią Katarzyną Kozaczuk,

- akcja czytelnicza „Tydzień z książką”,
- 24, 25  maja 2018 r. - Wojewódzki Konkurs Pięknego Czytania 
  „Czytanie  jest w modzie”. 
  Naszą szkołę reprezentują:  
Karolina Orlińska z kl. IIIc, Klara Borowska z kl. IVe

  oraz Tymoteusz Dziejma z kl. VIIc.
- 01 - 30 maja 2017 r. –Majowe podróże z książką:

- gazetka i wystawka książek.Majowe święta

   Od piątku trwały w wypożyczalni zajęcia biblioteczne związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3. Maja.

  Po krótkim wstępie i przypomnieniu najważniejszych faktów z historii Polski dotyczących święta Konstytucji 3. Maja, uczniowie rozwiązywali krzyżówkę – układankę „Wielcy Polscy patrioci”, uzupełniali zdania hasłami z historii Polski oraz układali hasła z rozsypanki  „I Ty możesz być patriotą”.
   Bardzo pomocne uczniom okazały się dostępne w naszej bibliotece  książki: „Nasza paczka i niepodległość”, „Historia Polski dla najmłodszych”, „Orzeł Biały. Znak państwa i narodu’, „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej”.
     Nagrodami za dobrze wykonane zadania były słodycze i kolorowe zakładki do książek.


Nagroda na IX Międzyszkolnej
Paradzie Postaci Literackich

   Kinga Falkowska z III b 27.04.2018 r. reprezentowała naszą szkołę na IX Międzyszkolnej Paradzie Postaci Literackich organizowanej prze Biliotekę oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 15 w Białymstoku. Konkurs swoim patronatem objęli: Prezydent Miasta Białegostoku, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Białostocki Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.
  Nasze Brzydkie Kaczątko (Kinga Falkowska) wspaniale zaprezentowało się na
 scenie, pokazując nie tylko piękny strój, ale przede wszystkim - talent aktorski. Jury doceniło występ Kingi, przyznając jej tytuł laureata i nagrodę. Przed naszą reprezentantką jeszcze jeden występ - tym razem na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas imprezy inaugurującej 7. Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom.
   Szczere gratulacje!!!
Zobacz galerię zdjęć


I my czytamy ,,Jeżycjadę"!
   25 kwietnia uczniowie klasy V a z nauczycielem języka polskiego, panem Piotrem Maksimem wzięli udział w Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady. W zaprzyjaźnionej ze szkolną biblioteką Filii Bibliotecznej nr 7 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku młodzi czytelnicy poznawali losy bohaterów cyklu powieściowego Małgorzaty Musierowicz. Wybierali powieści, które wydawały się im najciekawsze. Na koniec wszyscy uczestniczyli w quizie z nagrodami. Szczęśliwcy wychodzili z biblioteki z własnymi nowymi egzemplarzami ,,Klamczuchy” lub innych powieści autorstwa poznańskiej pisarki.
Czytaj więcej


 

7. Międzynarodowe Targi Książki
w Białymstoku -
spotkanie z
  Grzegorzem Kasdepke

   Uczniowie z klasy IIIe z panią Katarzyną Kozaczuk  podczas 7. Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku mieli okazję prześledzić nowości wydawnicze kierowane do dzieci i młodzieży. Mogli też  zakupić wybrane przez siebie książki. Dzieci uczestniczyły  w spotkaniu autorskim z Grzegorzem Kasdepke - znanym i niezwykle popularnym twórcą literatury dziecięcej. Ten sympatyczny pisarz z ogromnym poczuciem humoru opowiadał o swoim białostockim dzieciństwie, a potem odpowiadał cierpliwie na pytania publiczności.
   Wszystkich cieszyły zdobyte autografy i zakupione książki, a kilkoro uczniów udzieliło nawet krótkiego wywiadu dla Polskiego Radia Białystok.
Zobacz galerię zdjęć


 

7. Międzynarodowe Targi Książki
w Białymstoku -
warsztaty ,,O nich warto wiedzieć..."

   Uczniowie klasy III c w ramach targów uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku „O nich warto wiedzieć. Poznajemy sylwetki sławnych Polaków”. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę o ikonicznych postaciach polskiej nauki, kultury i sportu – m. in. Marii Curie-Skłodowskiej, Ludwiku Zamenhofie i… Robercie Lewandowskim. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli popisać się świeżo zdobytą wiedzą, biorąc udział w quizie i na dodatek – wygrać drobny upominek. Nikt z sali nie wyszedł z pustymi rękoma, a co ważniejsze – z pustą głową!
  Po zakończonych warsztatach oczywiście wszyscy ruszyli na zakupy na stoiska znanych i lubianych przez dzieci wydawców.
Zobacz galerię zdjęć


 

7. Międzynarodowe Targi Książki
w Białymstoku -
warsztaty w Filii nr 8 Książnicy Podlaskiej

    Uczniowie klasy IV b z nauczycielem języka polskiego, panem Piotrem Maksimem z okazji targów wyjątkowo odwiedzili nie gmach białostockiej opery a Filię nr 8 Książnicy Podlaskiej. Tam spotkali się z przedstawicielem wydawnictwa Akapit Press - panem Adamem Hemerem.
   Dzieci poznawały zarys fabuł poszczególnych nowości - propozycji łódzkiej oficyny. Potem przyszedł czas na warsztaty, podczas których uczniowie uważniej przyjrzeli się procesowi wydawniczemu i rozwijali sztukę poetyckiego obrazowania.  

Czytaj więcej


 

7. Międzynarodowe Targi Książki
w Białymstoku -
spotkanie z
  Idą Pierelotkin

    20 kwietnia 2018 r. uczniowie z VII c wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Sakowicz wybrali się do gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej na 7. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez panią Idę Pierelotkin, popularną pisarkę. Autorka licznych powieści młodzieżowych, np. ,,Na wojnie i w miłości”, ,,Dwie połówki pomidora”, czy ,,Pepa nie świruj” okazała się specjalistką od kontaktów międzypokoleniowych.  Spotkanie dotyczyło komunikacji: „Rozmowa to podstawa! Jak mówić, żeby dorośli cię słuchali?”. Uczestnicy mieli możliwość wcielenia się w role rodziców i dzieci, odgrywali scenki, w których mieli za zadanie dojść do porozumienia. Naszym uczniom bardzo podobało się to spotkanie. Otrzymali oni dużą porcję potrzebnej wiedzy, którą, jak sami stwierdzili, wykorzystają od zaraz.
    A potem nastąpił czas szaleńczych zakupów czytelniczych


 

7. Międzynarodowe Targi Książki
w Białymstoku -
spotkanie z
  Martinem Widmarkiem

  Już po raz drugi klasa IIIF gościła na Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku. W tym roku uczniowie pod opieką pani Barbary Taylor byli uczestnikami spotkania z jednym z najpopularniejszych współczesnych szwedzkich autorów książek dla dzieci. Spotkanie ze szwedzkim gościem prowadził Grzegorz Kasdepke - doskonale znany młodym czytelnikom polski pisarz. Martin Widmark opowiadał o swoich książkach, odpowiadał na pytania widzów. Na koniec spotkania podpisywał przyniesione bądź zakupione na targach książki swojego autorstwa.
  Klasa wzięła udział w tym niezwykle atrakcyjnym spotkaniu dzięki akcji biblioteki szkolnej ,,Idziemy na targi książki..."
Zobacz galerię zdjęć


7. Międzynarodowe Targi Książki
w Białymstoku -
spotkanie z
  Marcinem Szczygielskim

   Od piątku 20 kwietnia do niedzieli 22 kwietnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku trwały 7. Międzynarodowe Targi Książki .
   Aktyw biblioteczny pod opieką pań Ewy Babińskiej i Doroty Jabłońskiej wybrał się na spotkanie z Marcinem Szczygielskim – autorem niezwykle popularnych książek młodzieżowych.
 Urodzony i mieszkający  w Warszawie pisarz, dziennikarz i grafik, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zadebiutował w 2003 r. książkami dla dorosłych czytelników.
  Pierwszą z książek dla dzieci i młodzieży była wydana w 2009 r. powieść science-fiction „Omega”, która otrzymała główną nagrodę w konkursie literackim IBBY i
 tytuł Książki Roku IBBY 2010. Następne to: powieści - „Czarny Młyn” , „Za niebieskimi drzwiami”,  „Czarownica piętro niżej”, „Arka czasu”, „Tuczarnia motyli”, „Klątwa dziewiątych urodzin”, „Teatr niewidzialnych dzieci”, „Bez piątej klepki”, „Serce Neftydy”. Pan Marcin Szczygielski jest autorem okładek i oprawy graficznej większości napisanych przez siebie książek.
    Po oficjalnym spotkaniu w sali kameralnej autor podpisywał przyniesione bądź zakupione na targach książki swojego autorstwa.
Zobacz galerię zdjęć


,,Czytanie jest the best"
III Wojewódzki Konkurs Plastyczny

   Od dwóch lat nauczyciele bibliotekarze naszej szkoły - Dorota Jabłońska i Ewa Babińska koordynują prace nad organizacją Wojewódzkiego Konkurs Plastycznego ,,Czytanie jest the best".  Konkurs jest organizowany od 2016 roku przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i Fundację ,,Sąsiedzi”  w ramach kwietniowych targów książki. W 2017 roku do grona organizatorów dołączyła Szkoła Podstawowa Nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku.
   W tym roku uroczyste podsumowanie konkursu  i wręczenie nagród laureatom miało miejsce 20 kwietnia w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas 7.
 Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku.
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


7. Międzynarodowe Targi Książki 
w Białymstoku - idziemy na targi...

 Od piątku 20 kwietnia do niedzieli 22 kwietnia w Białymstoku trwały 7. Międzynarodowe Targi Książki. Nauczyciele bibliotekarze koordynowali udział uczniów naszej szkoły w tym ważnym czytelniczym wydarzeniu. Piątek minął więc nam pod hasłem ,,Idziemy na targi książki...".
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


,,Cała Polska czyta dzieciom"
- czyta pani Elżbieta Tomaszuk

    Pani Elżbieta Tomaszuk– kierownik Książnicy Podlaskiej - Filia nr 7 była w kwietniu naszym gościem w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Czytała wychowankom świetlicy fragmenty książki „Ząb czarownicy” Joanny Olech - zabawnej opowieści o spotkaniu kota Gabrysia, kociego dentysty z prawdziwą czarownicą. Efektem tego spotkania było mnóstwo niecodziennych i zarazem śmiesznych wydarzeń.
     Większym zainteresowaniem, zarówno dziewczynek jak i chłopców cieszyły się jednak przygody Neli, autorki książek oraz programów telewizyjnych. „Nela mała reporterka" jest bohaterką i narratorką serii książek podróżniczych opisujących jej wyprawy do egzotycznych krajów. Nela podróżuje z rodzicami, którzy dokumentują wyjazdy, a następnie produkują programy z jej udziałem.
   Mamy nadzieję, że spotkanie z panią Elżbietą Tomaszuk zachęci naszych młodych czytelników do lektury całej serii książek o Neli.Międzynarodowy
Dzień Ziemi

   W październiku podczas tegorocznego Miedzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wzięliśmy udział w Skype Project - International School Library Month organizowanym przez ISLM. Dzięki temu nawiązaliśmy kontakt ze szkolną biblioteką szkoły w Chaves, która wchodzi w skład Agrupamento de Escolas Dr. Júlio Martins). Wtedy rozmawiali ze sobą na Skype dzieci z klas czwartych.
   Tym razem w ramach przypadajacego w kwietniu Międzynarodowego Dnia Ziemi, którego obchody w naszej szkole koordynują nauczyciele przyrody panie Marzena Michalczuk i
Bożena Warzecha-Krasnowska, szkolne biblioteki obu szkół pomogły w internetowym połączeniu uczniów klas siódmych. Dzieci z obu krajów solidnie przygotowały się do rozmowy w całości prowadzonej po angielsku.  Naszych portugalskich kolegów i ich nauczycielki powitała pani dyrektor Danuta Danilewicz. Podczas wirtualnego spotkania uczniowie naprzemiennie mówili o sobie, swoich szkołach, miastach i krajach. Dowiedzieliśmy się wiele o obfitującym w ciepłe źródła średniowiecznym Chaves. Nasi portugalscy partnerzy wysłuchali kilku ciekawostek o Podlasiu. Dzień Ziemi był doskonałą okazją do rozmów o Puszczy Białowieskiej, żyjących w niej zwierzętach oraz o innych licznych w naszym regionie parkach narodowych. Nie zabrakło też pogawędek o grach komputerowych, książkach i.... ulubionych piłkarzach.
    Mimo początkowej tremy, ekscytacji i odrobiny zdenerwowania (po obu stronach internetowych kamerek) spotkanie niewątpliwie trzeba zaliczyć do zdecydowanie udanych!
     W maju czeka nas spotkanie uczniów klas piątych.

Zobacz stronę biblioteki w Portugalii
Zobacz galerię zdjęć - Polska
Zobacz galerię zdjęć - Portugalia


„Czytanie jest w modzie” – warsztaty

   Szesnastego kwietnia gościliśmy w naszej bibliotece panią Martę Nazarko – dziennikarkę Polskiego Radia Białystok, która poprowadziła warsztaty pięknego czytania dla laureatów szkolnego etapu Miejskiego Konkursu Czytelniczego „Czytanie jest w modzie”: Karoliny Orlińskiej z kl. III c, Klary Borowskiej z kl. IV e oraz Tymoteusza Dziejmy z kl. VII c.
   Pani Marta w czasie spotkania zwróciła dzieciom uwagę na następujące kwestie: właściwą interpretację, spokojne tempo czytania, odpowiednią głośność wygłaszanego tekstu, modulowanie głosu oraz nawiązywanie kontaktu wzrokowego ze słuchaczem.
   Przypomnijmy, że Karolina, Klara i Tymek będą reprezentować naszą szkołę podczas konkursu międzyszkolnego, który odbędzie się 24 maja (czwartek)  i 25 maja (piątek) w Klubie „Zenit” Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta”.

Zobacz galerię zdjęć


Światowy Dzień Czekolady
- słodkie czytanie


 

    Czekolada - niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat.

Co prawda specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady.
   Czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na
 zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Czekolada wprawia nas w dobry nastrój i poprawia przemianę materii. Przygotowywany z ziaren kakaowca smakołyk ma też pozytywny wpływ na serce i zawiera ponad 500 substancji chemicznych, które chronią przed rakiem i zapobiegają depresji. Do tego ma niepowtarzalny smak i aromat.

  Ponieważ wszyscy kochamy czekoladę, 12 kwietnia w czwartek podczas Światowego Dnia Czekolady szkolna biblioteka zaprosiła wszystkich uczniow do udziału w akcji Słodkie czytanie”.
  Czytelnicy zapoznawali się z ciekawymi informacjami o czekoladzie na gazetkach przed czytelnią i wypożyczalnią oraz na naszej stronie internetowej w zakładce „edukacja globalna", a potem rozwiązywali ,,czekoladowe krzyżówki". Uczestnicy akcji mogli w
 czytelni posmakować różnych postaci czekolady: gorzkiej, mlecznej, owocowej, nadziewanej, a nawet... pitnej. Uczniowie, którzy tego dnia odwiedzili wypożyczalnię byli tu częstowani czekoladowymi słodkościami.
 Jednak tego dnia nie tylko w bibliotece było czekoladowo. Stołówka szkolna przygotowała czekoladowy deser, a uczniowie z Samorządu Uczniowskiego odwiedzili wszystkie klasy z koszykiem pełnym czkoladowych kosteczek. 
  Czekoladowych atrakcji nie zabrakło też w piątek. Pani dyrektor Danuta Danilewicz z
 ponad 70 poprawnie rozwiązanych krzyżówek wylosowała dwie. Ich autorzy wygrali główne nagrody - dwie ogromne czekolady. Szczęście uśmiechnęło się do Oli Wądołowskiej z IVa, Natalki Grzybek z IVb, Wiktorii Kondzior z IVd i Maćka Roszkowskiego z IVd - smacznego :).

Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


,,Czytanie jest the best" 
-  jury podjęło decyzję...

 Na Wojewódzki Konkurs Plastyczny ,,Czytanie jest the best”, którego organizatorami są: Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Rada Oddziału w Białymstoku, Fundacja Sąsiedzi oraz nasza szkoła wpłynęło ponad 200 prac.
 Jury (panie Izabela Suchocka i Jowita Wiśniewska - pracownice Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku) miało więc trudne zadanie, by wyłonić nagrodzonych i wyróżnionych uczestników konkursu. Po długich naradach, decyzja została podjęta…
    Zapraszamy do zapoznania się z listą laureatów.

Zobacz listę laureatów
Zobacz galerię zdjęć


Najlepszy czytelnik marca
  W marcu 2018 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskały:
Hanna Grzybowska - klasa IVa - 15 książek
Wiktoria Majcher - klasa IVa - 15 książek

Najlepsza pod względem czytelnictwa w marcu okazała się klasa  IVa.
 Gratulujemy!!!


22 marca Światowy Dzień Wody

   Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca.
Ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 800 milionów osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
  Dostęp do czystej wody jest prawem człowieka. Tymczasem słodka woda przestała być zasobem odnawialnym – zużywamy jej więcej i
 szybciej, niż jest w stanie się odtworzyć. OSZCZĘDZAJ WODĘ!!! Pomysły na oszczędzanie wody znajdziesz w zakładce Edukacja Globalna.

Biblioteka szkolna przygotowała :
- gazetkę ,,Światowy Dzień Wody",
- Wodny Quiz, zapraszamy chętnych uczniów w czwartek na dwóch długich przerwach,
- grę planszową "Gra o Wodę" , dostępną cały dzień w wypożyczalni,
- spotkanie z wychowankami świetlicy na temat znaczenia wody w ramach akcji  ,,Cała Polska czyta dzieciom"


Zapraszamy do konkursu na wykonanie plakatu zachęcającego do oszczędzania wody (format A3, technika dowolna, termin do piątku).,,Cała Polska czyta dzieciom"
- czytamy z okazji Światowego Dnia Wody

  W ramach akcji  ,,Cała Polska czyta dzieciom" pani Dorota Jabłońska przeczytała wychowankom świetlicy legendę ,,Żywa woda" oraz rozmawiała z nimi o znaczeniu wody dla naszej planety.
    Dzieci czytały informacje o poziomie czystości wody z kranu w Polsce. Dowiedziały się, że w Białymstoku jest ona bardzo czysta i śmiało można ją pić. Uczniowie mówili o tym, jak w domu oszczędzają wodę, a na koniec rozwiązali krótki quiz. Wychowankowie świetlicy popisali się ogromną wiedzą przyrodniczą i ekologiczną. Wszyscy, którzy po
 spotkaniu w świetlicy przyszli jeszcze do biblioteki, żeby rozegrać ,,Grę o wodę", otrzymali okolicznościowe zakładki.Mistrzowie sztuk plastycznych

   Miło nam poinformować, że nasi czytelnicy odnoszą sukcesy w konkursach pozaszkolnych.
  Antonina Maria Dąbrowska została nagrodzona w
XVII Podlaskim Konkursie Plastycznym pod patronatem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego Metropolity Białostockiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku ,,Pisanki, kraszanki, wyrywanki” zorganizowanym przez ZSS nr 3 BTO w Białymstoku.
  Cezary Wyszyński został natomiast nagrodzony w XI Regionalnym Konkursie Plastycznym ,,Mistrz Origami" organizowanym przez SP nr 47 w Białymstoku.
 
Na pierwszy konkurs wysłaliśmy tylko pisanki wykonane przez Tosię, zaś w drugim konkursie reprezentowały naszą szkołę również prace Julii Blachy, Kingi Markowskiej, Natalki Miastkowskiej, Oli Jakoniuk i Kacpra Kołomyjskiego.Szkolni mistrzowie pięknego czytania

   19 marca 2018 r. reprezentanci klas I – VII naszej szkoły wzięli udział w szkolnym etapie międzyszkolnego konkursu ,,Czytanie jest w modzie”.
    Swoje klasy reprezentowali:
     I A – Martyna Gaińska, I B – Mateusz Rynkiewicz,
    I D – Zofia Szestowicka, II A – Jakub Bartnikiewicz,
    III B – Bartłomiej Buwaj, III C – Karolina Orlińska,
    III D – Urszula Biendar, III E – Magdalena Szutko,
    III F – Barbara Samaryczew,
    IV A – Aleksandra Wądołowska, IV B – Olga Jackowska,
    IV C – Gabriel Bańkowski, IV E – Klara Borowska,
    V B – Ida Arcisz, V C – Julia Białkowska,
    VI B – Magdalena Cylwik, VII A – Martyna Zajko
,
    VII B 
Olga Węcko, VII C - Tymoteusz Dziejma

   Konkurs polegał na głośnym przeczytaniu losowo wybranego fragmentu utworu Janusza Korczaka ,,Król Maciuś Pierwszy”.
    Uczestników konkursu oceniała dziennikarka Polskiego Radia Białystok, pani Marta Nazarko. W jury zasiadły również panie:
Joanna Fiłończuk ( w kategorii klas I - III) oraz Bogusława Jaskulska (w kategorii klas IV - V i VI - VII).

     Szkolnymi mistrzami pięknego czytania zostali:
    
Karolina Orlińska z klasy III C,
    Klara Borowska
z klasy IV E,
    
Tymoteusz Dziejma z klasy VII C,

   To oni będą reprezentować naszą szkołę podczas konkursu międzyszkolnego, który odbędzie się 24 maja (czwartek)  i 25 maja (piątek) w Klubie Zenit  Spółdzielni Mieszkaniowej Zachęta ul. Mieszka I 16 w Białymstoku.

   Pani Marta Nazarko, przewodnicząca jury podkreślała, że wybór jednej osoby w każdej kategorii był niezwykle trudny. Szczególne wrażenie zrobiły na niej dzieci z klas I - III, które przygotowały sie do konkursu niezwykle skrupulatnie. Wszystkie czytały pięknie, ze zrozumieniem i wspaniale interpretowały tekst.

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, wychowawcom, nauczycielom i rodzicom, którzy pomagali uczniom w przygotowaniach, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Zobacz galerię zdjęć


Szkolna parada postaci literackich

    Udział uczniów naszej szkoły w ,,Międzyszkolnej paradzie postaci literackich” organizowanej przez SP nr 15 to już kilkuletnia, miła tradycja.

    W tym roku naszą szkołę będzie reprezentowała Kinga Falkowska z klasy III b. W kogo w tym roku wcieliła sie Kinga? Chyba nikt, kto obejrzy galerię zdjęć, nie będzie miał wątpliwości.
   Wyróżnienie otrzymał Damian Borecki z klasy III e, który wystąpił w roli Wilka z
 Czerwonego Kapturka.

      Pięknie dziękujemy Dzieciom, Rodzicom i Wychowawcom, którzy przyczynili się do tego, że i w tym roku na Międzyszkolnej Paradzie Postaci Literackich wystąpią uczniowie z naszej szkoły!!!!

Zobacz galerię zdjęć


Czytanie jest w modzie!!!!!

    Zapraszamy reprezentantów klas I – VII naszej szkoły do udziału w szkolnym etapie międzyszkolnego konkursu ,,Czytanie jest w modzie”.
      Konkurs polega na głośnym czytaniu losowo wybranego fragmentu utworu Janusza Korczaka ,,Król Maciuś I” dostępnego na stronie: wolnelektury.pl (wykaz fragmentów wraz z hiperłączem do tekstów – po drugiej stronie).

  Oceniana będzie płynność czytania, poprawność, wyrazistość, modulacja głosu, przestrzeganie znaków interpunkcyjnych, postawa, zachowanie w trakcie czytania, nawiązanie kontaktu ze słuchaczami.
    Eliminacje szkolne, podczas których wyłonione zostaną trzy osoby (po jednej z
 poszczególnych poziomów: uczniów klas I – III, IV – V, VI – VII) reprezentujące szkołę w kolejnym etapie odbędą się w poniedziałek 19 marca 2018 r. w bibliotece szkolnej (w wypożyczalni).
      Uczniów klas I – III zapraszamy na godzinę 10.45.
      Uczniów z klas IV – VII zapraszamy na godzinę 11.50.
                                                                                 
  Zapraszamy - nauczyciele bibliotekarzeDni Języków Obcych w naszej bibliotece

      5, 6, 7 marca to w naszej szkole Dni Języków Obcych. Cykl imprez z tej okazji przygotowali dla uczniów naszej szkoły nauczyciele języków obcych, których prace koordynowała pani Ewa Sochańska.
   Harmonogram zajęć ogólnoszkolnych udostępniamy w linku pod tekstem. Z
 grafiku można wyczytać, że również biblioteka przygotowała z tej okazji kilka atrakcji. I w czytelni, i w wypożyczalni można ogladać książki dla dzieci wydane w różnych krajach, napisane w różnych językach, przetłumaczone na różne języki.
      Mimo że Dni Języków Obcych trwają w naszej szkole tylko trzy dni, to na ciekawe zajęcia poświęcone językom i książkom zapraszamy chętne klasy do końca tygodnia. Do
 9 marca prowadzimy też akcję ,,Uwolnij książkę w obcym języku". Polega ona na tym, że można wybrać dla siebie książkę oferowaną przez bibliotekę, w zamian ofiarując do jej zbiorów książkę dla dzieci w dowolnym obcym języku.
      Zapraszamy!!!!       

Zobacz harmonogram Dni Języków Obcych
Zobacz galerię zdjęć


Najlepszy czytelnik lutego

TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU
uzyskała:
Wiktoria Majcher - klasa IVa - 13 książek

TYTUŁ NAJLEPIEJ CZYTAJĄCEJ KLASY
uzyskała:
klasa IVb - 76 książek (ponad 3 na ucznia)
 Gratulujemy!!!,,Cała Polska czyta dzieciom"
- czyta pani Agnieszka Suchowierska

    Ci, co uważają, że dzieci nie lubią książek, powinni być dziś w świetlicy i wypożyczalni! W ramach akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom", gościła u nas zaprzyjaźniona z nami pisarka - pani Agnieszka Suchowierska. Przyniosla w laptopie swoją najnowszą książkę pt. ,,Milenka". Dlaczego w laptopie? Dlatego że książka jest jeszcze w drukarni! Dzieci z naszej świetlicy były więc pierwszymi czytelnikami, którzy poznali przygody dziewczynki marzącej o byciu piękną. Wszyscy śmiali się, żartowali, ale i uważnie słuchali fragmentów powieści.  Na koniec chętni uczniowie napisali swoje recenzje, za co pani Agnieszka serdecznie im podziękowała i obiecała zamieścić je na facebooku.
   Okazało się też, że jedna z uczennic - Weronika Gołaszewska, właśnie pisze swoją pierwszą książkę pt. ,,Nina i potwory". Obie pisarki zapozowały do wspólnego zdjęcia. Wszyscy chętni otrzymali autografy od pani Agnieszki. I obietnicę, że ponownie odwiedzi naszą szkołę.Tym razem już z papierowym egzemplarzem ,,Milenki".

Zobacz galerię zdjęć


Dzień Otwarty w bibliotece...

   27 lutego do naszej szkoły przybyli liczni goście: rodzice wraz z dziećmi, które od września  zostaną naszymi uczniami. Spotkamy ich w klasie pierwszej bądź w oddziale przedszkolnym. Atmosfera spotkania była prawdziwie rodzinna, a wszyscy uczestnicy nastawieni pozytywnie i bardzo zaangażowani.
    Oczywiście w Dniu Otwartym brała udział również szkolna biblioteka. W
 wypożyczalni i czytelni odbywały się spotkania z książką dla dzieci pod tytułem „Czytam, bo lubię, bo umiem, bo chcę”. Zainteresowaniem gości cieszyły się też zorganizowane przez bibliotekę ,,Kąciki rysownika". To tu zawiązywały się przyszłe przyjaźnie...

Zobacz galerię zdjęć


Fajnie - czyli jak?

    Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w szkolnej bibliotece przez tydzień odbywały się zajęcia ,,Fajnie - czyli jak?" inspirowane książką Małgorzaty Strzałkowskiej ,,Dawniej, czyli drzewiej". Oczywiście treść i forma spotkań była modyfikowana w zależności od wieku dzieci, ale przesłanie, zawsze to samo: ,,A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą..."
   Z naszego pzaproszenia skorzystały dzieci z klas: I a, I b, I c, I d, III a, III c, III d, III f z
 wychowawczyniami oraz uczniowie z klas IV a, IV b, IV c, IV d, IV e, V a, VI a, VI b, VII b z nauczycielami języka polskiego - pania Joanną Fiłończuk i Piotrem Maksimem.
    Bardzo się cieszymy, że wielu uczniów wychodząc, chciało wypożyczyć prezentowaną na lekcji książkę M.
 Strzałkowskiej, żeby samodzielnie zgłębiać tajniki historii naszego języka.

Zobacz galerię zdjęć


 

Mamy mistrzynię!

    21 i 22 lutego można było w bibliotece rozwiązywać zadania językowe, walcząc o tytuł Mistrza Zabaw Językiem Polskim Szkoły Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku.
     Zaszczytny tytuł zdobyła Blanka Laszuk z klasy Vb - serdzeczne gratulacje!!! 

21 lutego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

   21 lutego bardzo hucznie, chociaż może mało dostojnie obchodziliśmy w szkolnej bibliotece Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dlaczego niezbyt dostojnie? Otóż tłumnie odwiedzające czytelnię i wypożyczalnię dzieci wykorzystywały każdy skrawek wolnego miejsca (głównie na podłodze), by rozwiązywać zadania sprawdzające ich językowe zdolności i umiejętności. Natomiast reprezentanci klas czwartych i siódmych, by dowieść swojej ortograficznej sprawności, musieli się dobrze… napocić podczas ,,bieganego dyktanda”.


   W bieganym dyktandzie wzięły udział trzyosobowe drużyny.

Klasy czwarte reprezentowali:

IV a – Błażej Fuks, Hanna Grzybowska, Aleksandra Wądołowska,

IV b – Olga Jackowska, Borys Rudź, Kacper Rynkiewicz,

IV c – Gabriel Bańkowski, Martyna Dziedzia, Julia Kurbat,

IV d – Wiktoria Kondzior, Hanna Chodorowska, Michał Gryka.

Reprezentantami klas siódmych byli:
VII a – Anna Brzózko, Małgorzata Daraszkiewicz, Natalia Piotrowska,

VII b – Izabella Kuczewska, Krzysztof Popławski, Izabela Święcka
VII c – Aleksandra Danilczuk, Magdalena Gromek, Magda Jurkun
.

 

I miejsce i tytuł Sportowców Ortomistrzów zdobyli uczniowie z drużyn reprezentujących klasy IV a i VII c. Serdecznie gratulujemy!
Pozostałe drużyny również spisały się całkiem dobrze, zajmując dalsze, lecz równie zaszczytne miejsca:
II miejsce – klasy IV b i VII a,
III miejsce – klasy IV d, IV c i VII b.

Zobacz galerię zdjęć - biegane dyktando
Zobacz galerię zdjęć - potyczki z językiem w szkolnej bibliotece


 

Tydzień Bezpiecznego Internetu

     W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był 6 lutego pod hasłem: ,,Tworzymy kulturę szacunku w sieci". W naszej szkole przesunęliśmy nieco czas obchodów tego wydarzenia, ale zamiast ,,dnia" mieliśmy ,,Tydzień Bezpiecznego Internetu"

    Uczniowie naszej szkoły w czytelni i wypożyczalni przypominali sobie zasady netykiety (zbioru reguł dobrego zachowania w Internecie). Gazetki o dobrych internetowych obyczajach pojawiły sie też na szkolnych korytarzach, tak by nawet ci, którzy w tym tygodniu biblioteki nie odwiedzili, mogli zapoznać się z akcjami ,,Dziecko w sieci" i ,,Przytul hejtera".
    Odwiedzający bibliotekę oglądali prezentacje komputerowe oraz krótkie filmy dotyczące bezpieczeństwa w sieci:

seria ,,Dzieciaka i Loco przygody w sieci”
na stronie
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/dzieciaka-i-loco-przygody-w-sieci-mac-uczy-dzieci-jak-bezpiecznie-korzystac-z-internetu
seria ,,Owce w sieci”
na stronie
http://www.ceo.org.pl/pl/cyfrowaszkola/news/owce-w-sieci.

seria ,,Sieciaki”
na stronie
https://sieciaki.pl/

seria ,,321 Internet”
http://www.321internet.pl/

Starsi uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę o bezpiecznym i kulturalnym zachowaniu w Internecie. Do ich dyspozycji były internetowe i tradycyjne (papierowe) iformatory, testy i gry:

http://www.edu.fdds.pl/258277a5-bad5-4dba-b2bc-4e688dd67c1f/Extras/Internet-bez-hejtu-scenariusz-pikniku-edukacyjnego.pdf

http://www.przytulhejtera.pl/

http://wbp.poznan.ekursy.eu/course/view.php?id=27

    Chętni wychowankowie szkolnej świetlicy wzięli udział w zajęciach bibliotecznych ,,Internet wciąga - nie ulegaj pokusom...”. Dzieci rozmawiały o zagrożeniach i o tym, jak ich unikać, podawały alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, kolorowały obrazki tematycznie związane z DBI i na koniec opracowały na podstawie dostępnych materiałów własny ,,Dekalog Dobrego Internauty”.

   Z okazji DBI również rodziców zapraszamy do  zapoznania się z informacjami na temat bezpieczeństwa w Internecie i ze zjawiskiem cyberprzemocy:
na stronie: http://www.dzieckowsieci.pl/

na stronie http://dbisplesnica.blogspot.com/p/dla-rodzicow.html

Zobacz galerię zdjęć


 

Podsumowanie czytelnictwa w I półroczu
roku szkolnego 2017/2018

TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU
w I półroczu roku szkolnego 2017/2018
uzyskały:
Weronika Majcher - klasa IVa - 25 książek
Oliwia Werszko - klasa Vc - 25 książek

TYTUŁ NAJLEPIEJ CZYTAJĄCEJ KLASY
w I półroczu roku szkolnego 2017/2018

uzyskała:
klasa Vc - 10.45 książki na ucznia
 Gratulujemy!!! 

,,Cała Polska czyta dzieciom-
czyta pani dyrektor Danuta Danilewicz

Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

Lajkuj czytanie !!!

Przypominamy,

     biblioteka szkolna zaprasza do konkursu ,,Lajkuj czytanie"  wszystkich chętnych uczniów klas II-VII naszej szkoły.

  Zasady uczestnictwa:
- Praca konkursowa może być napisana w dowolnej formie poetyckiej lub
   prozatorskiej
. Liczymy na Waszą inwencję twórczą!

- Uczestnicy konkursu przynoszą swoje utwory podpisane na odwrocie do biblioteki
  szkolnej

- Prace konkursowe mogą być w postaci maszynopisu, wydruku komputerowego lub też
   czytelnego rękopisu

- Wielkość prac nie powinna przekraczać 1 strony kartki A4

- Termin nadsyłania prac upływa 19 lutego 2018 r.


 

Najlepszy czytelnik stycznia
  W styczniu 2018 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskali:
Wiktoria Majcher - klasa IVa - 6 książek
Seryozha Martirosyan -  klasa IVb - 6 książek

Najlepsza pod względem czytelnictwa w styczniu okazała się klasa  Vc.
 Gratulujemy!!!


 

Tylko anioły do mnie wysyłaj 

      Miło nam poinformować, że w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym
,,Tylko anioły do mnie wysyłaj" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 24
  z Oddziałami  Dwujęzycznymi

Julia Kurbat  zajęła I miejsce,
Antonina Maria Dąbrowska  - III miejsce
Julia Czyżewska -  zdobyła wyróżnienie

Wszystkie dziewczynki otrzymały też tytuł Anioła Sztuki. 

Poczytaj mi przyjacielu... o zimie!
   Ida Arcisz, Weronika Chojnowska, Staś Łaguna, Kajetan Wołosik i Wiktoria Mieczkowska z klasy V b, czyli tegoroczni czytający przyjaciele maluchów rozejrzeli się po świecie... I zobaczyli zimę.
     Z tego powodu przygotowali młodszym kolegom opowieść o pierwszym spotkaniu żubra Pompika (z książki Tomasza Samojlika) ze śniegiem. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas pierwszych
naszej szkoły już opowiadania wysłuchały. Czytający przyjaciele odwiedzili też wychowanków Przedszkola Samorządowego nr
 39 oraz Przedszkola Samorządowego nr 50.
Zobacz galerię zdjęć


 

Podsumowanie akcji „Święta z książką”
Żródło: https://cdn.pixabay.com/photo/2017/11/08/18/47/new-years-eve-2931318_960_720.jpg
    W ostatnim tygodniu grudnia pobiliście rekord odwiedzin wypożyczalni.
    W akcji „Książka w ciemno” 18 i 19 grudnia wypożyczyliście 149 książek.
    Na ferie świąteczne  wypożyczyliście łącznie 324 książki.
 
    W konkursie wiedzy na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia ph.   „Historia i polskie zwyczaje świąteczne” znakomitą wiedzą wykazały się:
                    Zuzanna Łoś i Nikola Wasiljew z klasy Vb

    Gratulacje!


 

Święta z książką
   Już tradycją w działalności biblioteki szkolnej stało się organizowanie akcji, podczas których zapraszamy uczniów do biblioteki z okazji świąt oraz innych ważnych kalendarzowych wydarzeń. Tradycji stało się zadość. W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia w naszej wypożyczalni dużo się działo.
- Akcja „Zaufaj losowi. Książka w ciemno”
- Loteria książkowa

- Konkurs wiedzy na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia ph. „Historia i polskie zwyczaje świąteczne”, do którego odpowiedzi znaleźć było można na gazetce w wypożyczalni „Idą święta”)
- Książka z życzeniami od biblioteki
   Cieszymy się, że uczniowie klas IV- VII chętnie się z nami bawili, odwiedzali bibliotekę i oczywiście wypożyczali książki.
     Teraz życzymy już tylko wesołych świąt i... przyjemnej lektury!


 

Najlepszy czytelnik grudnia
W grudniu 2017 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskała:
Wiktoria Majcher - klasa IV a - 9 książek

Najlepsza pod względem czytelnictwa w grudniu okazała się klasa  IV a.
 Gratulujemy!!!


 

Nasza zgrana biblioteka
    Wszyscy bywalcy wypożyczalni i czytelni wiedzą, że te miejsca w naszej szkole nie kojarzą się jedynie z czytaniem, ale również z grą w ,,planszówki". Przeróżne. Na co dzień można tu spotkać oczywiście szachistów, ponieważ pani Ewa Babińska opiekuje się Szkolnym Kołem Szachowym. Podczas Tygodnia Edukacji Globalnej w bibliotece pojawiają się gry ekonomiczne i strategiczne. Ostatnio za sprawą pani Joanny Fiłończuk na stałe zagościły w czytelni planszowe gry słowne i językowe.
   Kiedy dowiedzieliśmy się, że biorąc udział w konkursie ,,Zgrana biblioteka" organizowanym przez ,,Lustro Biblioteki" oraz wydawnictwo Egmont, możemy wygrać dla naszych czytelników kolejne fantastyczne planszówki, natychmiast przystąpiliśmy do działania. Ponieważ czasu było niewiele, na konkurs przygotowaliśmy kilka zdjęć. Niektóre zrobione bardzo spontanicznie, inne starannie wyreżyserowane.
   Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wystąpić na zdjęciach naszej ,,zgranej biblioteki". Szczególne podziękowania składamy Panu Dyrektorowi, który mimo nawału obowiązków zechciał poświecić nam swój cenny czas.
Zobacz galerię zdjęć


 

,,Cała Polska czyta dzieciom-
czyta bibliotekarz Książnicy Podlaskiej
pani
Katarzyna Kropiwnicka
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

Lajkuj czytanie !!!

Żródło: https://pixabay.com/p-2028531/?no_redirect

   Biblioteka szkolna zaprasza do konkursu  wszystkich chętnych uczniów klas II-VII naszej szkoły. Pragniemy, aby uczestnicy konkursu odpowiedzieli na pytania:
- dlaczego warto czytać i co warto czytać?

- czy czytanie wciąż jest w modzie, czy też zanika, wypierane przez telewizję,
 
wirtualny świat?

  Nie chcemy ograniczać Waszej wyobraźni i fantazji.
  Zasady uczestnictwa:
- Praca konkursowa może być napisana w dowolnej formie poetyckiej lub
   prozatorskiej
. Liczymy na Waszą inwencję twórczą!

- Uczestnicy konkursu przynoszą swoje utwory podpisane na odwrocie do biblioteki
  szkolnej

- Prace konkursowe mogą być w postaci maszynopisu, wydruku komputerowego lub też
   czytelnego rękopisu

- Wielkość prac nie powinna przekraczać 1 strony kartki A4

- Termin nadsyłania prac upływa 19 lutego 2018 r.


 

Uwolnij książkę
   Aktyw biblioteczny przygotował piękną, nową tablicę reklamującą nienową w szkole akcję ,,Uwolnij książkę".
   Podczas festynu bożonarodzeniowego dziesiątki książek zmieniły właścicieli. Szkolna biblioteka wzbogaciła się o prawie sto tomów. Dwa wielkie pudła wspaniale wydanych baśni, bajek i innych opowieści powędrowały do polskich dzieci, mieszkańców Malowanki, ubogiej dzielnicy Żytomierza na Ukrainie.
   Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uwolnili swoje książki!
Zobacz galerię zdjęć
Zobacz galerię zdjęć ze szkolnego festynu


 

Najlepsi czytelnicy listopada
W listopadzie 2017 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskali:
Damian Suszcz - klasa IVd - 9 książek
Weronika Abramowicz - klasa IVb - 8 książek

Martyna Dziedzia - klasa IVc - 8 książek

Najlepsza pod względem czytelnictwa w listopadzie okazała się klasa  IVc.
 Gratulujemy!!!


 

I Forum IBBY
   30 listopada w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Tynieckiej 40a w Warszawie odbyło się pierwsze z cyklu FORÓW IBBY – spotkań środowiska związanego z literaturą dla dzieci i młodzieży, które mają na celu wzajemne poznanie i wypracowanie dróg współpracy. Ludzie książki dziecięcej - twórcy (autorzy i ilustratorzy), tłumacze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, nauczyciele, badacze, blogerzy, wychowawcy, popularyzatorzy, entuzjaści spotkali się, by wypracować drogi spotkania, pomocy i wsparcia.
    Na spotkaniu, wśród prawie 180 osób z całej Polski, byli przedstawiciele naszej biblioteki. Mamy nadzieję, że pozytywne rezultaty pierwszego FORUM wszyscy odczujemy już niedługo. Być może i w naszej bibliotece wkrótce pojawi się kilka nowych książek.


 

 Librarium Primum 2017
   28 listopada 2017 r. nasza biblioteka otrzymała honorowy tytuł Librarium Primum, Przyznała go kapituła złożona z nauczycieli bibliotekarzy z całej Polski, rozstrzygając wojewódzki konkurs TNBSP Oddział Białystok na najciekawsze działania biblioteczne w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Nasze działania przebiegały pod hasłem ,,Cztery pory roku według Pani Profesor Simony Kossak" i były ściśle powiązane z obchodzonymi w październiku Dniami Patrona.
  Serdecznie dziękujemy dyrekcji, wszystkim nauczycielom i uczniom naszej szkoły, którzy włączyli się do projektu. Szczególnie wdzięczne jesteśmy pani Bogusławie Jaskulskiej - współkoordynatorce Dni Patrona.


 

Laureaci
wojewódzkich konkursów bibliotecznych
    28 listopada 2017 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku odbyła się konferencja podsumowująca kolejną edycję projektu ,,Podlaskie spotkania z pisarzami" oraz obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszym województwie.
     Nasza szkoła od kilku lat jest aktywnym uczestnikiem obu projektów. Dyrektor szkoły, pan Andrzej Danieluk i nauczyciele bibliotekarze otrzymali podziękowania za współorganizowanie spotkań autorskich z Renatą Piątkowską i Idą Pierelotkin oraz konkursów czytelniczych związanych z twórczością obu pisarek.
     Na konferencji ogłoszono też wyniki bibliotecznych konkursów wojewódzkich, między innymi: konkursu czytelniczego ,,Czy znasz twórczość Renaty Piątkowskiej?" oraz konkursu literackiego ,,Biblioteka - dobre miejsce dla
 człowieka". W obu zostały nagrodzone uczennice naszej szkoły: Ola Wądołowska z klasy IV a otrzymała wyróżnienie w konkursie czytelniczym, Edytka Gawryluk z IV d w konkursie literackim. Wiktoria Mieczkowska i Zuzia Łoś z klasy Vb w konkursie literackim zajęły trzecie miejsce.
       Nagrody, przekazane przez organizatorów nauczycielom bibliotekarzom, uroczyście wręczyła laureatkom pani wicedyrektor Danuta Danilewicz podczas małej bibliotecznej uroczystości.
      Gratulujemy naszym czytelniczkom.
Zobacz galerię zdjęć ze szkoły
Zobacz galerię zdjęć z konferencji


 

W bibliotece i świetlicy
- czyta pani Joanna Fiłończuk
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

TEG - Marchewkowy Piątek
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

TEG - Poczytaj mi przyjacielu -
w I klasach, świetlicy, zerówce i...
zaprzyjaźnionych przedszkolach
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

TEG - Piotruś i Żółty Talerz
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

TEG - Tosia i Sprawiedliwy Handel
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

TEG - Czy znasz te smaki?
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

Tydzień Edukacji Globalnej w naszej bibliotece

    We wtorek i środę uczennice z Samorządu Uczniowskiego  zbierały pieniądze dla Polskiej Akcji Humanitarnej PAH ,,Świat bez głodu", na pomoc głodującym dzieciom w Syrii i Sudanie. Puszka dla PAH znajduje się też w szkolnej wypożyczalni - tu będzie można zasilić akcję PAH do piątku włącznie.
  Uczniowie należący do aktywu bibliotecznego zorganizowali kiermasz owoców (jabłka i gruszki od firmy Sobex - naszego sponsora). Zebrane pieniądze też zasilą konto Polskiej Akcji Humanitarnej.
     Łącznie na konto Polskiej Akcji Humanitarnej wpłaciliśmy 298,70 zł.

Zobacz galerię zdjęć


 

Spotkanie autorskie z Agnieszką Suchowierską
   Międzynarodowy Dzień Tolerancji (ang. International Day of Tolerance) – to święto obchodzone corocznie 16 listopada.
   Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  12.12.1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności na
 świecie.
    Z okazji  Międzynarodowego Dnia Tolerancji gościliśmy w naszej szkole pisarkę Agnieszkę Suchowierską.
    Autorka Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY ,,Mat i świat" przyjechała tym razem ze swą najnowszą opowieścią: „Asia Judytka i zaginiony tałes”. Opowiadała uczniom klas czwartych o
 potrzebie napisania takiej książki. Mówiła skąd zaczerpnęła pomysł na nią, z jakiego języka pochodzi imię  Judytka, jak pisze się po hebrajsku „na szczęście” i o wielu innych ciekawych sprawach..
   Wspólnie śpiewaliśmy piosenkę „Cziribim cziribom”, słuchaliśmy informacji związanych z
 judaizmam i prawosławiem, wybranych zagadnień dotyczących islamu oraz oglądaliśmy prezentację, jak obchodzą urodziny dzieci z różnych części świata.
Zobacz galerię zdjęć


 

Nasza paczka i niepodległość...

    Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości chętni uczniowie z klas II i III wzięli udział w zajęciach bibliotecznych.
    Spotkanie rozpoczęło się lekturą fragmentu książki Zofii Staneckiej ,,Nasza paczka i
 niepodległość. O sześciu polskich świętach", krótką pogadanką na temat listopadowych dni 1918 r. oraz rozmową o istocie wolności i niepodległości. Dzieci mówiły, jak dziś ich rówieśnicy mogą okazać swoją odpowiedzialność za swój dom, miasto i ojczyznę.
    Był czas na rysowanie orła - godła Polski według wskazówek z książki ,,Rysuję, bo
 mam talent".
  Wszyscy, którzy tego dnia odwiedzili wypożyczalnię mogli rozwiązywać krzyżówki i rebusyo tematyce związanej ze Świętem Odzyskania Niepodległości

Zobacz galerię zdjęć


 

Robimy kotyliony
   Dwa dni przed Świętem Odzyskania Niepodległości w szkolnej czytelni podczas kilku kolejnych przerw każdy mógł przygotować sobie kotylion. Wzory ozdób uczestnicy zajęć odnajdowali w Internecie.
     Starsi koledzy pomagali młodszym, a wszystkimi uczestnikami zajęć opiekowała się pani Joanna Fiłończuk.
Zobacz galerię zdjęć


 

Najlepsi czytelnicy października
W październiku 2017 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskali:
Aleksandra Wądołowska - klasa IVa - 7 książek

Tymoteusz Dziejma - klasa VIIc - 7 książek

Najlepsza pod względem czytelnictwa w październiku okazała się klasa  IVe.
 Gratulujemy!!!


 

W bibliotece i świetlicy - czytamy...

Czytaj więcej


 

Z wizytą w bibliotece szkolnej

    Od 24 października bibliotekę szkolną odwiedzają oddziały 0klasy pierwsze. Uczniowie utrwalają wiedzę o bibliotece poznaną na lekcjach. Nauczyciele bibliotekarze przygotowali uczniom książki niezwykłe, z puzzlami i zakładkami w środku, z układankami, z zegarem i magnesami, książki z serii „Mamoko” czy „Czytam sobie w bibliotece”. Przypominają zasady korzystania z czytelni i wypożyczalni oraz czytają dzieciom wiersz „W szkole” z książki  „Mama Gąska uczy dobrych manier”.

    Podczas spaceru między regałami uczniowie dowiadują się, jak są ustawione książki na półkach, po co są wielkie litery na regałach i do czego służą kolorowe zakładki między książkami. Dzieci dzielą się wiedzą na temat poszanowania książek i oglądają przeróżne ciekawe wydania lektur dla najmłodszych. 

    Na koniec spotkania wszyscy otrzymują piękne zakładki. Teraz w ich książkach już nigdy nie bedzie zagiętych rogów!

Zobacz galerię zdjęć - oddział 0
Zobacz galerię zdjęć - Ia
Zobacz galerię zdjęć - Ic
Zobacz galerię zdjęć - Id


 

1 listopada - pamiętamy...
   Pani Joanna Fiłończuk przeprowadziła niezwykłą lekcję poświęconą nekropoliom różnych wyznań. Rozmawiała z uczniami o pamięci, szacunku i tolerancji...
Zobacz galerię zdjęć


 

Poczytaj mi przyjacielu - ruszamy!
   Ida Arcisz, Hubert Bajerski, Weronika Chojnowska, Staś Łaguna, Kajetan Wołosik i Wiktoria Mieczkowska z klasy V b to tegoroczni czytający przyjaciele maluchów.
     Z powodu październikowych Dni Patrona z czytaniem dla najmłodszych wystartowaliśmy w tym roku nieco później. Jednak już na początku listopada odwiedziliśmy  uczniów oddziału przedszkolnego, klasy Ia
i IIIe naszej szkoły. Wkrótce odzwidzimy pozostałe klasy I - III oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 39 i Przedszkola Samorządowego nr 50.
     Tym razem nasi mali słuchacze poznali: babcię Marcelinę i kotka Benia, czyli sympatycznych bohaterów książeczki pani Katarzyny Janowicz-Timofiejew ,,Kotek w autobusie" oraz zwierzaczki z wierszy Jana Brzechwy.  Zgodnie z hasłem MMBS ,,Książka łaczy" piątoklasiści starali sie pokazać młodszym kolegom, że
 człowiek jest tylko częścią przyrody i nie powinien zapominać o solidarności ze zwierzętami - naszymi przyjaciółmi.
Zobacz galerię zdjęć


 

Imieniny Biblioteki
   W tym roku  nauczycieli i uczniów naszej szkoły zaprosiłyśmy na Imieniny Biblioteki 31 października.
   Tradycyjnie były piękne życzenia dla biblioteki i pań bibliotekarek, pamiątkowe wpisy na czerwonych ogromnych sercach, przecudne laurki  wykonane przez uczniów  z
 młodszych klas. Wzruszyły nas piękne życzenia, wierszyki i wszystkie miłe słowa wypisane na laurkach.
     W tym roku na naszych gości czekały słodkie niespodzianki i kolorowe zakładki reklamujące najnowsze dziecięce i młodzieżowe książki. Każdy czytelnik mógł upamietnić swój pobyt w bibliotece uzupełniając naszą ,,sciankę uśmiechu". Na
 przygotowanych przez aktyw bibliotecznych serduszkach można było wpisać swoje imię i nazwisko oraz życzenia dla biblioteki albo tytuł ulubionej książki. Niespodzianek nie było, nieodmiennie na pierwszych miejscach goszczą: ,,Dziennik cwaniaczka", ,,Zapiski luzaka", ,,Harry Potter" i dwie serie: ,,Tajemnice" oraz ,,Zaopiekuj się mną". A przecież w bibliotece jest tyle nowości... Może kolejny projekt ,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki" zmieni trendy? Zobaczymy.
       Następne imieniny już za rok!
Zobacz galerię zdjęć


 

,,Czy znasz twórczość...?"
szkolny etap konkursów czytelniczych
      W tym roku szkolnym po raz pierwszy mamy w szkole klasy VII. W związku z tym nasi czytelnicy biorą udział w konkursach kierowanych do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjlanych. Tak jest i w wypadku Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego ,,Czy znasz twórczość...?"
    W szkolnym etapie konkursów czytelniczych ,,Czy znasz twórczość Renaty Piątkowskiej?" oraz ,,Czy znasz twórczość Idy Pierelotkin?" organizowanych w ramach wojewódzkiego projektu
,,Podlaskie spotkania z pisarzami" realizowanego  przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz CEN w Białymstoku wzięło udział 15 uczniów naszej szkoły z klas IV-VII. Konkurs odbył się 25 października 2017 r. Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością kilku książek, m.in. Renaty Piątkowskiej ,,Moje prawa, ważna sprawa" i ,,Twardy orzech do zgryzienia" oraz Idy Pierelotkin ,,Dwie połówki pomidora" i ,,Na wojnie i w miłości".
    W wojewódzkim etapie konkursów (16 listopada w budynku CEN-u w
 Białymstoku) naszą szkołę będą reprezentowali: Ola Wądołowska (IVa), Rozalia Omelańczyk (IVa) i Wiktoria Kadzior (IVd) oraz Tymek Dziejma (VIIc), Kasia Danilewicz (VIIc) i Zuzia Kościuczyk (VIIc).
  Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Laureatom szkolnego etapu konkursu serdecznie gratulujemy!
Zobacz galerię zdjęć


 

Cała Polska czyta dzieciom
- czyta pani Danuta Milewska
    30 października  w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom" gościliśmy w szkolnej świetlicy panią  Danutę Milewską - kierownika Klubu Aktywnego Seniora Klanzy w Białymstoku.
   Gość rozmawiał też z dziećmi o tym, kogo nazywamy seniorem i jak można miło, pożytecznie spędzić czas z babcią albo dziadkiem. Wszyscy  zgodzili się, że wspaniałym pomysłem jest wspólne czytanie.
  Seniorka zaprezentowała  więc dzieciom bardzo ciekawą książeczkę ,,Mat i
 świat” Agnieszki Suchowierskiej. Lektura, wysłuchana przez dzieci ze skupieniem, bardzo się wszystkim podobała. Szczególne zainteresowanie wzbudziła scena, w której Mat odwiedził Białystok.    
    Serdecznie dziękujemy pani Danucie Milewskiej za miłe i pouczające spotkanie,  a
 wszystkie dzieci zapraszamy do biblioteki!
Zobacz galerię zdjęć


 

Spotkanie autorskie z Idą Pierelotkin
    W Szkole Podstawowej nr 19 w Białymstoku czekała naszych uczniów z kl. VII c: Kasię, Zuzię, Paulinę i Tymka niespodzianka. Nie wiedzieli, jak przebiegnie spotkanie z autorką takich książek jak: „Tata ma dziewczynę”, „Tylko nie impreza”, „Pepa nie świruj!”, „Na wojnie i w miłości”, „Dwie połówki pomidora”, „Ala Betka”, nie sądzili też, że tak wiele zyskają.
 Po pierwsze, Pani Ida Pierelotkin opowiedziała o procesie twórczym i
 terapeutycznym działaniu pisania, dzięki któremu można pomóc sobie rozwiązać różne problemy. Potem dała młodym pisarzom i każdemu, kto chce pisać, kilka sprawdzonych rad. Napisanie książki należy zacząć od dobrze pomyślanego bohatera. Potem trzeba zwrócić uwagę na plastyczne opisy, bo za pomocą słów pobudza się wyobraźnię bohatera. Następnie przychodzi czas na dialogi i, oczywiście, akcję. Młodzi pisarze dowiedzieli się także, że mogą skorzystać z zasobu conajmniej czterech zakończeń: happyend; bohater dostaje, czego potrzebuje; bohater niczego nie dostaje i zakończenie otwarte.
  Kasia po rozmowie z pisarką powiedziała: „Po spotkaniu autorskim z Panią Idą Pierelotkin przekonałam się, że warto dążyć do celu. Gdy opowiadała o swoich doświadczeniach z pisaniem, sama zapragnęłam napisać opowieść. Nie trzeba tego traktować jako pracy, tylko przyjemność. Poza tym bardzo polubiłam autorkę „Dwóch połówek pomidora”.
  A teraz kolej na Zuzię: „Spotkanie z Panią Idą Pierelotkin bardzo mi się spodobało. Na
 początku Pani była lekko spięta, ale powoli to mijało i zaczęła z nami swobodnie rozmawiać i odpowiadać na różne pytania. Dostaliśmy dużo porad, jak pisać książki. Dowiedzieliśmy się także, że Ida Pierelotkin to pseudonim artystyczny i jakie książki najlepiej Jej wyszły. Atmosfera była bardzo przyjemna. Chętnie jeszcze raz bym uczestniczyła w takim spotkaniu.”
    Nasi uczniowie uczestniczyli w tym spotkaniu dzięki udziałowi naszej szkoły w
 8. edycji projektu ,,Podlaskie spotkania z pisarzami" organizowanego przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli  Bibliotekarzy Szkół Polskich w partnerstwie z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.
Zobacz galerię zdjęć


 

Cztery pory roku
według Pani Simony Kossak
- plastyczne podsumowanie projektu

   Na tablicy przed szkolną czytelnią przez cały październik pojawiały się cytaty z książek Pani Profesor Simony Kossak, odnoszące się do każdej z pór roku.
   Dzięki temu uczniowie „Wiosną” poznali m.in. zwyczaje motyli, żab i dowiedzieli się, że
 nie można zabierać z lasu czy parku małych zwierząt lub ptaków. Plansza  pt. „Lato” informowała m.in. o bocianach  i jeżach oraz zawierała apel pani Simony, by nie zamykać psów w samochodach od maja do października (uważała to za zbrodnię!). „Jesienią” dzieci mogły poczytać m.in. o zapobiegliwości wiewiórek, a dzięki planszy pt. Zima” zapamiętać, że sól zabija ptaki.
   Wystawki stanowiły w każdym tygodniu października swoiste podsumowanie działań, które podejmowaliśmy w ramach projektu Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek ,,Książka łączy – Cztery pory roku według Pani Simony Kossak”.
Zobacz galerię zdjęć


 

Wszyscy czytamy gawędy
Simony Kossak
   27 października pod hasłem ,,Wszyscy czytamy gawędy Simony Kossak" odbyła się w naszej szkole uroczystość podsumowująca obchody Dni Patrona – profesor Simony Kossak.
   Zaprosiliśmy do wspólnego świętowania osoby znaczące w naszym środowisku. Pani Profesor pragnęła, byśmy wszyscy starali się lepiej poznać i zrozumieć przyrodę. Uznaliśmy więc, że ładnym sposobem kontynuowania jej misji będzie, gdy ważne, dorosłe osoby przeczytają uczniom naszej szkoły fragmenty gawęd pani profesor.
   Gospodarz uroczystości, Pan Dyrektor Andrzej Danieluk przywitał zgromadzonych gości.
   Przeczytane zostały dwie gawędy ,,Żegnamy bociany" i ,,Czy to jesień". Czytanie rozpoczął Pan Dyrektor, kontynuowali kolejno zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Rodziców Pan Grzegorz Czarnomysy, proboszcz parafii p.w. św. Jadwigi Królowej w
 Białymstoku ksiądz kanonik Kazimierz Fiedorowicz, proboszcz parafii Zmartwychstania Pańskiego ksiądz prot. Marek Ławreszuk, nauczyciel PS nr 77 im. S. Kossak pani Urszula Czykwin reprezentująca panią dyrektor Bogusławę Czyrską, dyrektor ZSO nr 9 pan Leszek Kochanowski, kierownik Filii nr 8 Książnicy Podlaskiej pani Jolanta Falkowska, kierownik Klubu Aktywnego Seniora Klanzy – pani Danuta Milewska, młodszy aspirant Rafał Kotowicz kierownik Rewiru Dzielnicowych Referatu prewencji Komisariatu Policji III w Bialymstoku,  dyrektor Zakładu Karnego w Białymstoku major Jerzy Cybuliński, kierownik Filii nr 7 Książnicy Podlaskiej pani Elżbieta Tomaszuk, dyrektor PS nr 39 pani Aneta Sarosiek, St. sierż. Jacek Misztalewski dzielnicowy Komisariatu Policji III w Bialymstoku oraz asp. sztab. Małgorzata Czyż-Kalisz Starszy Dzielnicowy Komisariatu Policji III w Białymstoku, dyrektor PS nr 50 pani Alicja Sztremer.
   Po przeczytaniu gawęd, goście przyjęli z rąk Pana Dyrektora pamiątkowe tarcze naszej szkoły - zaprojektowane i wykonane w poprzednim roku szkolnym z okazji nadania szkole imienia profesor Simony Kossak. Następnie goście zajęli miejsca na widowni, wśród uczniów naszej szkoły - nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień dzieciom, które wspaniale zaprezentowały się wcześniej podczas dwóch szkolnych konkursów: Konkursu Pięknego Czytania dla uczniów klas I – III ,,Dlaczego w trawie piszczy? - Czytamy gawędy Simony Kosak” oraz Konkursu Recytatorskiego pamięci Simony Kossak dla uczniów klas IV – VII ,,O czym szumią drzewa?”. Nagrody wręczyli Pan Dyrektor Andrzej Danieluk i Pani Wicedyrektor Danuta Danilewicz. Potem wystąpili laureaci tych konkursów: Olga Węcko z VII b, Julia Białkowska z V c,
Mateusz Rynkiewicz
z I b, Barbara Samaryczew z III f i Sandra Opacka z I d.

  Oprawę muzyczną zapewnił zespół "Gadu gadu” pod opieką pani Małgorzaty Stempniewskiej, obsługą techniczna zajął się pan Stanisław Łazuk, nad całością czuwały: Bogusława Jaskulska i nauczyciele bibliotekarze.
  Po
 zakończeniu spotkania na sali gimnastycznej goście w towarzystwie Pana Dyrektora i Pani Wicedyrektor Marty Grzybowskiej przeszli do czytelni na symboliczny słodki poczęstunek. Tu wpisali się do księgi pamiątkowej i oglądali wystawę prac plastycznych dzieci z klas I – III ,,Kto mieszka w lesie?”.Goście podkreślali, że uważają to spotkanie za inicjatywę integrującą społeczność naszego osiedla i cieszyli się, że mogli poczytać naszym uczniom gawędy Simony Kossak. Jesteśmy im bardzo wdzięczni! Dziękujemy!
Zobacz galerię zdjęć


 

Konkurs literacko-plastyczny
pamięci Simony Kossak
    Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w trzech turach, Uczniowie z klas pierwszych otrzymali dyplomy w swoich klasach. Dzieci z klas II  i III otrzymały nagrody z rąk pani wicedyrektor Marty Grzybowskiej. Uczniom z klas IV - VII nagrody wręczyła pani wicedyrektor Danuta Danilewicz.
Zobacz galerię zdjęć


 

III f dba o ptaki!
    Uczniowie klasy III f z wychowawczynią panią Barbarą Taylor po wizycie leśnika postanowili wykorzystać jego rady dotyczące dokarmiania ptaków. Dzieci zrobiły kule tłuszczowo-ziarniste i.... poprosiły rodziców o pomoc w umieszczeniu tych karmników na drzewach wokół szkoły. Teraz czas na obserwacje...
Zobacz galerię zdjęć


 

Zima nam nie straszna - od słów do czynów!

   Ostatni tydzień października – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – przeniósł nas w „Zimę”. Uczniowie po kilku tygodniach poznawania gawęd p. Simony Kossak z tomu „Dlaczego w trawie piszczy?”, zwłaszcza o tematyce jesiennej, już wiedzieli, jak trudną porą roku dla zwierzaków jest zima. Dzieci nie mogły pomóc wszystkim stworzeniom, ale postanowiły skupić sie na ptakach. One są najbardziej pokrzywdzone, przede wszystkim wtedy, gdy wszystko zakryje śnieg.
  Zarząd Samorządu Uczniowskiego SP 43 w składzie: Maja Smaka, Martyna Wierciszewska, Natalia Piotrowska i Karolina Markiewicz, postanowił poprosić Pana Dyrektora, by na terenie przyszkolnym postawić karmnik dla ptaków.
   26.10.2017 r. dziewczęta zebrały się w szkolnej czytelni i w CIM powstało podanie, przekonujące, jak ważne jest dokarmianie ptaków zimą. Następnie uczennice zaniosły pismo do Pana Dyrektora, który ucieszył się z inicjatywy uczennic  i obiecał przemyśleć ich prośbę.  

Zobacz galerię zdjęć


 

Co Ty wiesz o... Simonie Kossak?
  W ramach obchodów Dni Patrona uczniowie przypominają sobie najważniejsze wiadomości na temat Profesor Simony Kossak.
   Podczas godzin wychowawczych możliwe jest sprawdzenie wiedzy na jej temat dzięki padletowi przygotowanemu przez bibliotekę szkolną, pełnemu krzyżówek, wykreslanek i
&nbscinnych zadań stworzonych przez bibliotekarzy:
(https://padlet.com/maryja1/hw1233bnoic5).
   W akcji VII c!
Zobacz galerię zdjęć


 

Kto mieszka w lesie?

   Przez ostatnie dwa tygodnie października uczniowie naszej szkoły mogli w czytelni obejrzeć wystawę zwierzątek z plasteliny, papieru, masy solnej, kasztanów. Ekspozycja powstała w związku  z tym, że koniec października upływał w naszej bibliotece pod znakiem pomocy zwierzętom przed zimą i w czasie tej srogiej pory roku. Eksponaty przygotowali przede wszystkim uczniowie klas I – III, ale kasztanowe zwierzaki były dziełem uczniów klas IV.
   Zwiedzaniu towarzyszył utwór A. Vivaldiego pt. „Jesień”.
  Dziękujemy wychowawcom oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III za
 dostarczenie wspaniałych prac, które stanowiły eksponaty na naszej wystawie. Cieszymy się bardzo, że dzięki wizycie w czytelni dzieci mogły obejrzeć prace kolegów i jeszcze raz posłuchać, jak ważna dla Patronki naszej Szkoły była troska o zwierzęta.
   
Wystawa została zorganizowana w ramach szkolnego projektu MMBS ,,Cztery pory roku według Pani Simony Kossak" - tydzień ,,Jesień".

Zobacz galerię zdjęć


 

Co jedzą zwierzęta?
- tworzymy prezentacje multimedialne

  W naszej czytelni trzecim tygodniu października – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych królowała „Jesień”. Uczniowie mogli m.in. wysłuchać gawęd o jesiennych zwyczajach zwierząt, konstruować zwierzaki z kasztanów i – pod wpływem opowieści pani Simony Kossak – poszerzyć swą wiedzę o tym, co jedzą zwierzęta.
   W związku z tym uczniowie klas czwartych (IV C, D, E) mieli możliwość przygotowania prezentacji multimedialnych w szkolnym CIM na temat sposobu żywienia się leśnych zwierząt. Dzieci wyszukiwały informacje o menu lisów, żubrów, dzików, jeleni czy saren.  Prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem osób, odwiedzających czytelnię. Dzięki temu zadaniu uczniowie zrozumieli, jak wielkie znaczenie ma dbałość o przyrodę, dzięki której zwierzęta mogą znaleźć właściwy pokarm, wykarmić młode i przetrwać, ciesząc kolejne pokolenia ludzi.

Zobacz galerię zdjęć


 

Konkurs recytatorski pamięci Simony Kossak

   23 października odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas IV-VII ,,O czym szumią drzewa?" – zorganizowany przez panią Bogusławę Jaskulską i nauczycieli bibliotekarzy.
    Uczniowie, przygotowani  do występów przez nauczycieli polonistów, zrobili na
 członkach komisji konkursowej ogromne wrażenie, Jury, w składzie: pani Elżbieta Korzeniecka (CEN Białystok), pani Bogusława Jaskulska - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej  oraz Pani Wicedyrektor Marta Grzybowska, miało bardzo trudny wybór. Po długich dyskusjach ogłoszono listę laureatów:
I miejsca: Suchodolska Kornelia VIB, Milewska Natalia VIIA,
                     Węcko Olga VIIB, Białkowska Julia VC
II miejsca: Jackowska Olga IVB, Cylwik Magdalena VIB
III miejsca: Kruchelska Adrianna VC, Gogol Wojciech VIA, Kościuczyk Zuzannam VIIC

Zobacz galerię zdjęć


 

Konkurs pięknego czytania
pamięci Simony Kossak

    20 października odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów kl. I-III ,,Dlaczego w trawie piszczy? - czytamy gawędy...". Poniżej więcej zdjęć z tego ciekawego wydarzenia. Konkurs zorganizowany został przez panią Bogusławę Jaskulską i nauczycieli bibliotekarzy.
     Uczniowie, przygotowani byli przez wychowawców,  wypadli wyśmienicie!!!
   W jury zasiedli - Pan Ireneusz Prokopiuk (prezes Białostockiego Stowarzyszenia Edukacji Filmowej), oraz Pani Wicedyrektor - Danuta Danilewicz.

Zobacz galerię zdjęć


 

Skype project
- spotkanie z kolegami z Portugalii

    Hasło tegorocznego Miedzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi ,,Książka łączy", dlatego postanowiliśmy połączyć się dzięki książkom i szkolnej bibliotece z rówieśnikami z Portugalii. Wzięliśmy udział w Skype Project - International School Library Month organizowany przez ISLM. Dzięki temu połączyliśmy się z dziećmi ze szkoły w Chaves, której patronem jest Nadir Afonso (szkoła wchodzi w skład Agrupamento de Escolas Dr. Júlio Martins).
   W projekcie biorą udział czytelnicy naszej biblioteki z klas czwartych. Ponieważ są to uczniowie, którzy są na poziomie początkującym nauki języka, starannie przemyśleliśmy to działanie. Podczas dwóch wirtualnych spotkań między nauczycielami obu szkół (SP im. Simony Kossak – Dorota Jabłońska i Danuta Danilewicz; SP im. Nadira Afonso - Sameiro Costa i Ana Cristina Naya) zdefiniowano tematy konwersacji i
 zarządzanie czasem każdej grupy uczniów. Dzieci z obu krajów zostały solidnie przygotowane do pierwszego spotkania przez nauczycieli języka angielskiego. Techniczną część przedsięwzięcia pomogła zorganizować nauczycielom bibliotekarzom pani Emilia Bielawska, nauczycielka języka angielskiego.
   Podczas wirtualnego spotkania dzieci naprzemiennie mówiły o sobie, swoich szkołach, miastach i krajach. Ponieważ projekt był elementem Dni Patrona, opowiadaliśmy sobie o patronach naszych szkół (dowiedzieliśmy się, że Nadir Afonso – to znany portugalski malarz, a sami wyjaśniliśmy kolegom, że Simona Kossak to biolog i popularyzator wiedzy przyrodniczej). Drugim tematem były ulubione książki. Często te same tytuły padały po obu stronach internetowych kamerek. Za każdym razem wywoływało to
 radość.
    Uczniowie byli zachwyceni taką formą nauki języka angielskiego i poznawania dzieci z
 drugiego końca Europy. I my, i nauczyciele z Portugalii uznaliśmy, że te działalnia są bardzo efektywne, więc zamierzamy kontynuować je przez cały rok szkolny.

Zobacz stronę biblioteki w Portugalii
Zobacz galerię zdjęć - Polska
Zobacz galerię zdjęć - Portugalia


 

Spotkanie z młodzieżą z Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży

   Dzięki uprzejmości życzliwości dyrektora Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży, pani Lidii Jadwigi Radziwanowicz młodzież z klas siódmych i piątych naszej szkoły mogła posłuchać fascynującej opowieści o rodzie Kossaków. Pani dyrektor wydelegowała bowiem do naszej szkoły trzy wspaniałe dziewczęta: Julię Borkowicz, Adrianę Mocarską i Maję Cierpisz, które opowiedziały o Juliuszu, Wojciechu i Jerzym Kossakach (wspominając również o Magdalenie Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej). Uczennice przygotowywały się do swego wystapienia pod czujnym okiem swojego nauczyciela historii sztuki, profesora oświaty, pana Radosława Cezarego Gwizdona. Zarówno prezentacje multimedialne przygotowane przez dziewczęta, jak i ich pogadanki wzbudziły niekłamane zainteresowanie słuchaczy. Szcególny podziw wsród nauczycieli naszej szkoły wywołał fakt, że prelegentki potrafiły przystosować sposób prezentacji do wieku i możliwosci słuchaczy. Inaczej zwracały się do siódmoklasistów, prościej, ale równie interesująco opowiadały o malarskim rodzie piątoklasistom. Uczniowie i młodsi i starsi byli natomiast pod wrażeniem profesjonalnych prezentacji multimedialnych.
    Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy we współpracy z panią Bogusławę Jaskulską w ramach szkolnego projektu MMBS ,,Cztery pory roku według Simony Kossak"- tydzień ,,Jesień".

Zobacz galerię zdjęć


 

Spotkanie z fotografikiem
- panią Anną Worowską
    19 października 2017 roku uczniowie klas szóstych oraz klasy Vc spotkali się z panią dr Anną Worowską – biologiem, pracownikiem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i fotografikiem, członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu RP.
  Autorka wielu wystaw, nagrodzona i wyróżniona w licznych konkursach fotograficznych opowiadała dzieciom o swoich niezwykłych przygodach z
 fotografowaniem przyrody. Wspominała swoje pobyty w Dziedzince u profesor Simony Kossak i pana Lecha Wilczka. Uczniowie mieli okazję pooglądać zdjęcia z kilku albumów autorstwa pani Anny Worowskiej m.in.: : „Brzoza” (2008), , „Sen drewna i jawa życia” (2010), „Rytm Drzew” (2014), „Podlaskie krainy” (2014). Mogli też popisać się swoją inteligencją, bystrością i wiedzą przyrodniczą odgadując fotograficzne zagadki. Słuchacze szczególnie zainteresowani spotkaniem dostali na koniec od naszego gościa zielone koraliki ,,na szczęście”. Szkolna biblioteka wzbogaciła się o album ,,Brzoza” (z przemiłą dedykacją) darowany przez autorkę.
   Zostaje nam tylko powiedzieć głośne, szczere ,,dziękujemy” i ,,zapraszamy”.
  Spotkanie w ramach szkolnego projektu MMBS ,,Cztery pory roku według Simony Kossak"- tydzień ,,Jesień" zorganizowali nauczyciele bibliotekarze  we
 współpracy z panią Bogusławą Jaskulską.
Zobacz galerię zdjęć


 
Spotkanie z edukatorem leśnym
- panem Wojciechem Rudnikiem
   19 października 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z edukatorem leśnym panem Wojciechem Rudnikiem na temat ,,Kto mieszka w lesie?". Uczniowie klas I c, II a, III a, III b, III e i III f wysłuchali pięknych opowieści o zwierzętach leśnych i pracy leśnika. Gość zachęcił zebranych do systematycznego i prawidłowego dokarmiania ptaków zimą. Niedługo zrobimy kule tłuszczowe z ziarnami do ptasich stołówek. Już nie możemy się doczekać!
 Spotkanie zostało zorganizowane przez panią Bogusławę Jaskulską we współpracy ze szkolną biblioteką w ramach szkolnego projektu MMBS ,,Cztery pory roku według Simony Kossak"- tydzień ,,Jesień".
Zobacz galerię zdjęć


 

Wiewiórki i kasztany, czyli ,,Jesień" w czytelni

    W trzecim tygodniu października – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – w szkolnej czytelni zakrólowała ...jesień! I ta prawdziwa, pełna deszczu i spadających liści,  i ta, którą uczniowie poznać, słuchając w czytelni opowieści p.Simony Kossak z tomu „Dlaczego w trawie piszczy?” o jesiennych zwyczajach zwierząt, zwłaszcza tych dotyczących gromadzenia pokarmu na zimę (z płyt CD). 
  Dzieci dowiedzisły się, że jest to okres wytężonej pracy, decydującej o przetrwaniu zwierzaków, które zbierają żołędzie, orzechy, kasztany  (zjadają je sarny, jelenie, łosie, dziki, a także wiewiórki).
   Później na dzieci czekały dwa zadania plastyczne: kolorowanie rysunków z
 wiewiórkami (ozdobiły planszę pt. „Jesień”, stojącą przed czytelnią) oraz składanie zwierzaków z kasztanów, które potem stanowiły eksponaty na wystawie „Kto mieszka w lesie?” (obejrzyj wystawę).
  Te ostatnie zajęcia bardzo podobały się uczniom, ponieważ uczyły wyobraźni przestrzennej i rozwijały manualnie.

Zobacz galerię zdjęć


 

Latamy latem...

  W ramach szkolnego projektu Miedzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (MMBS) ,,Cztery pory roku według Simony Kossak"- tydzień ,,Lato" - chętni uczniowie mogli w czytelni stworzyć memy o lataniu. Było to twórcze działanie poprzedzone wysuchaniem gawędy autorstwa profesor Simony Kossak ,,Nauka latania". Tekst zainspirował uczniów do przygotowania memów o szybowaniu w przestrzeni, wolności - także tej, którą daje nieskrepowana wyobraźnia. Wykazali się pomysłowością i poczuciem humoru, więc wyniki ich prac są naprawdę niezwykłe.
   Zapraszamy do naszej strefy wysokich lotów!

Zobacz galerię zdjęć


 

Lato, bociany i... latanie

  Kolejny tydzień października – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – w czytelni upłynął pod hasłem „Lato”.
   Głównym bohaterem tych dni był bocian i jego umiejętności zamieniania się podczas lotu w ... szybowiec. W szkolnej czytelni uczniowie mogli wziąć udział w warsztatch origami płaskiego i z przygotowanych kółek konstruować te piekne ptaki. Jednocześnie dzieci mogły wysłuchać „letnich” gawęd pani Simony Kossak z tomu gawęd „Dlaczego w trawie piszczy?” (z płyt CD), a później muzyki A. Vivaldiego pt. „Lato”.

Zobacz galerię zdjęć


 

Motyle... w czytelni

    Pierwszy tydzień października, czyli Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, upływał w naszej bibliotece pod hasłem zaczerpniętym z gawęd Patronki naszej szkoły pt. „Dlaczego w trawie piszczy?” – „Wiosna”.
    W związku z tym uczniowie mogli w naszej czytelni wysłuchać wiosennych opowieści pani Simony (z płyt CD) i  wziąć udział w warsztatach origami. Z rąk dzieci bardzo szybko zaczęły „wylatywać” papierowe motyle, które potem uczniowie mogli zabrać ze
 sobą. Do prac plastycznych używano tylko makulatury, aby zachować ideę ochrony środowiska, tak bliską naszej Patronce. Działaniom dzieci towarzyszyła muzyka A. Vivaldiego pt. „Wiosna”.

Zobacz galerię zdjęć


 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
- zaczynamy!!!

       Październik jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek szkolnych będzie upływał pod hasłem „Książka łączy”.
     Wspólnie uznaliśmy, że lekturami, które łączą ludzi są niewątpliwie wydane w
 książkowej wersji radiowe gawędy pani profesor Simony Kossak – patronki naszej szkoły. Każdemu tygodniowi października została przypisana inna pora roku – zgodnie z układem opowieści w zbiorze pt. „Dlaczego w trawie piszczy?”, a Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych pod hasłem ,,Książka łączy" zyskał w naszej szkole podtytuł „Cztery pory roku wg Pani Simony Kossak”. 

W bibliotece mamy wszystko...
   Osoby, które przygotowują się do konkursów w ramach MMBS oraz Dni Patrona zapraszamy do szkolnej czytelni i wypożyczalni. Poradzimy, jak i gdzie szukać informacji, pomożemy znaleźć ciekawe teksty, wypożyczymy potrzebne materiały. 
    Zapraszamy!!!


 

Harmonogram obchodów
Miedzynarodowego Miesiąca
Bibliotek Szkolnych

(wszystkie działania opisano powyżej)

    Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzimy pod hasłem ,,Książka łączy". W naszej szkole dodaliśmy podtytuł ,,Wszyscy czytamy... gawędy Simony Kossak - cztery pory roku wg Pani Simony Kossak". MMBS w naszej szkole będzie więc patronowała Simona Kossak i jej twórczość, która łączy i dzieci, i dorosłych, a w szerszym ujęciu – świat ludzi ze światem przyrody.
     Ze względu na to, że gawędy Pani Profesor zostały podzielone na pory roku, przebieg obchodów będzie do nich dostosowany.

1. Pierwszy tydzień upływa pod hasłem „Wiosna”:

 • Przygotowanie dekoracji – okna z elementami charakterystycznymi
  dla każdej pory roku,
 • Prezentacja gawędy S. Kossak pt. „Ratujmy motyle”,
 • Warsztaty artystyczne – origami – składanie motyli z papieru,
 • Gazetka pt. „Wiosna”, wykorzystująca cytaty z gawęd pani Profesor.
2. Drugi tydzień upływa pod hasłem „Lato”
 • Prezentacja gawędy S. Kossak pt. „Nauka latania”,
 • Warsztaty artystyczne – origami płaskie – składanie bocianów,
 • Zajęcia w ICIM - tworzenie memów „Latamy latem”,
 • Gazetka pt. „Lato”, wykorzystująca cytaty z gawęd pani Profesor.
3. Trzeci tydzień upływa pod hasłem „Jesień”:
 • Prezentacja gawędy S. Kossak pt. „Czas na zapasy” i „Magazyny wiewiórek”.
 • Warsztaty artystyczne - przygotowanie figurek z kasztanów przyniesionych przez dzieci.
 • Spotkanie z fotografem.
 • Konkurs czytelniczy – piękne czytanie gawęd S. Kossak
  przez uczniów kl. I – III.
 • Gazetka pt. „Jesień”, wykorzystująca cytaty z gawęd pani Profesor,
 • Spotkanie z leśnikiem – kl. I – III,
 • Lekcje wychowawcze poświęcone Simonie Kossak i jej twórczości
  – na podstawie materiałów przygotowanych przez nauczycieli bibliotekarzy (padlet)- kl. I – III,
 • International School Library Month (ISLM) - Skype Project
  – łączenie internetowe uczniów klas IV z dziećmi ze szkoły w Portugalii
  - Agrupamento de Escolas Dr. Júlio Martins
4.Czwarty tydzień upływa pod hasłem „Zima”:
 • Gazetka pt. „Zima”, wykorzystująca cytaty z gawęd pani Profesor,
 • Prezentacja gawędy S. Kossak pt. „Ptaki cierpią głód”.
 • Warsztaty redakcyjne – podanie do Dyrektora Szkoły
  w sprawie zakupu karmnika dla ptaków,
 • Szkolny konkurs recytatorski o tematyce przyrodniczej,
 • Spotkanie z p. Joanną Kossak,
 • Spotkanie z uczniami Liceum Plastycznego z Łomży,
 • Wystawa prac plastycznych uczniów klas I – III – „Leśne zwierzęta”,
 • Lekcje wychowawcze poświęcone Simonie Kossak i jej twórczości
  na podstawie materiałów przygotowanych
  przez nauczycieli bibliotekarzy (padlet) – kl. IV – VII,
 • International School Library Month (ISLM) - Skype Project
  – łączenie internetowe uczniów klas IV z dziećmi ze szkoły w Portugalii - Agrupamento de Escolas Dr. Júlio Martins
 • „Wszyscy czytamy …gawędy Simony Kossak” – zaproszeni goście
  czytają wybrane gawędy uczniom klas I – VII.


   Oprócz tego w październiku nauczyciele bibliotekarze  koordynują udział szkoły w projekcie TNBSP Oddział Białystok ,,Podlaskie spotkania z pisarzami” oraz tradycyjnie (wraz z aktywem) organizują ,,Imieniny biblioteki”. 

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską
   3 października gościliśmy w naszej szkole panią Renatę Piątkowską – wielokrotnie nagradzaną i bardzo popularną autorkę książek dla dzieci. Trzy z jej książek zostaly wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Maluchy znają jej ,,Opowiadania dla przedszkolaków", ,,Opowiadania z piaskownicy", ,,Nie ma nudnych dni" czy  ,,Z przysłowiami za pan brat". Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej czytali zapewne nagrodzoną w konkursie ,,Przecinek i Kropka" opowieść ,,Wszystkie moje mamy" lub jeden z ostatnich utworów ,,Hebanowe serce".
   Do naszej szkoły pani Renata Piątkowska przyjechała z opowieścią o Malali Yousafzai, pakistańskiej dziewczynce - bohaterce książki ,,Która to Malala?". Malala - przyjęta do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu, mając zaledwie 11 lat po raz pierwszy otwarcie skrytykowała radykalnych islamistów, a magazyn "Time" uznał ją za
 jedną z najbardziej wpływowych osób roku 2013. Fragmenty książki o tytułowej Malali – laureatce Pokojowej Nagrody Nobla – podczas spotkania w naszej szkole czytała lektorka - pani Elżbieta Kożurno.
    Spotkanie odbyło się w ramach 8. edycji projektu ,,Podlaskie spotkania z
 pisarzami" organizowanego przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli  Bibliotekarzy Szkół Polskich w partnerstwie z Centrum Edukacji Nauczycieli w 
Białymstoku przy dofinansowaniu z budżetu miasta Białegostoku. 
   W spotkaniu z pisarką uczestniczyli uczniowie naszej szkoły z klas IVb i IVd pod opieką polonistów p. Joanny Fiłończuk i p. Piotra Maksima oraz dzieci z innych klas IV - VI biorące udział  w konkursie czytelniczym ,,Czy znasz twórczość Renaty Piątkowskiej?" oraz  młodzież  z kilku białostockich szkół podstawowych: SP nr 15, SP nr 16, SP nr 44, SP nr 45, SP nr 47, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 oraz SP im. św. Cyryla i Metodego. W sumie na spotkaniu z popularną autorką było ponad 100 osób.
   Pisarka chętnie i wyczerpująco odpowiadała na pytania czytelników.  Wszyscy chętni dostali autografy i mogą teraz czytać opowieści pani Piątkowskiej z książek z jej własnoręcznym podpisem.
   Wspaniałe spotkanie –
dziękujemy.
Zobacz galerię zdjęć


 

Najlepsi czytelnicy września

We wrześniu 2017 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskały:
Oliwia Werszko - klasa Vc - 13 książek

Katarzyna Kiryłowicz- klasa Vc - 9 książek

Najlepsza pod względem czytelnictwa we wrześniu okazała się klasa  Vc.
 Gratulujemy!!! 

Zapraszamy do udziału
w konkursach bibliotecznych!

Do końca października zachęcamy do udziału w szkolnym etapie
wojewódzkich konkursów bibliotecznych:

      a) literacki dla uczniów klas IV –VII ,,Biblioteka to jest dobre miejsce
         dla człowieka"
 – fraszka lub wiersz;
      b) na prezentację multimedialną „Biblioteka to dom przyszłości 
         i przeszłości”
 (min 10 slajdów, czas prezentacji 5 min.)
      c) plastyczny ,,Czy znasz twórczość Renaty Piątkowskiej?"
          dla uczniów klas I - III
      d) czytelniczy ,,Czy znasz twórczość Renaty Piątkowskiej?"
          
dla uczniów klas IV - VI
      e) plastyczny i czytelniczy ,,Czy znasz twórczość Idy Pierelotkin?"
           dla uczniów klas VII
     
   
Regulaminy wszystkich konkursów dostępne są w bibliotece. Prosimy naszych czytelników o zainteresowanie się konkursami, a chętnych zapraszamy do udziału! 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto  zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcy tej inicjatywy przypominają, ze głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
  W naszej szkole obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zainicjowała szkolna biblioteka. Pani Ewa Babińska czytała  wychowankom świetlicy fragmenty ,,Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla. Pani Dorota Jabłońska czytała uczniom klas VI fragmenty ,,Godziny pąsowej róży" Marii Kruger.
  
Wychowawcy świetlicy, wychowawcy klas młodszych oraz nauczyciele języka polskiego w klasach IV - VII czytali tego dnia dzieciom fragmenty swoich ulubionych książek z dzieciństwa. Jakich? Oto tylko kilka przykładów. Mamy nadzieję, że nasi czytelnicy chętnie sięgną po te czasem przykurzone, ale wciąż interesujące i wzruszające pozycje:
Pani Joanna Fiłończuk ,,Bajka" Henryka Sienkiewicza
Pani Katarzyna Kozaczuk: ,,Psotki i Śmieszki" Janiny Porazińskiej
Pani Agnieszka Miruć: ,,Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren
Pani Aldona Mogielnicka: ,,Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett

Pani Aneta Polak-Karpowicz: ,,Szósta klepka" Małgorzata Musierowicz
Pani Małgorzata Sakowicz: ,,Szewczyk Dratewka",
                                            ,,Na Wojtusia z
 popielnika..." Janiny Porazińskiej
Pani Barbara Taylor: ,,Pamiętniki Czarnego Noska" Janiny Porazińskiej
Pani Grażyna Trykozko: ,,Bułeczka" Jadwigi Korczakowskiej

 
Zapraszamy do wypożyczalni!  
Zobacz galerię zdjęć


 

,,Cała Polska czyta dzieciom-
czyta nauczyciel bibliotekarz
pani Joanna Fiłończuk

                          
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

Spotkanie metodyczne
nauczycieli bibliotekarzy
                          
   26 września 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie metodyczne w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkół podstawowych Białegostoku i powiatu białostockiego .
    Zebranych powitał dyrektor SP nr 43 im. Simony Kossak, pan Andrzej Danieluk.
   Panie Magdalena Kraszewska i Olga Topolewska  z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku przedstawiły propozycje działań nauczycieli bibliotekarzy w zakresie edukacji włączającej.
   Dorota Jabłońska z SP 43 przedstawiła relację ze światowego  kongresu IFLA we
 Wrocławiu i zachęciła zebranych do udziału w ogólnoświatowej debacie pod hasłem „Globalna Wizja” na temat międzynarodowej współpracy  zjednoczonego środowiska bibliotecznego. (Do 30 września, trwał etap konsultacji internetowych, w których mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani. Formularz konsultacji dostępny był na stronie internetowej także w języku polskim.
    Uczestnicy spotkania zapoznali się również z materiałami dotyczącymi standardów w bibliotekach szkolnych na świecie opracowanymi podczas warsztatów zorganizowanych przez SLS IFLA i Bibliotekę Pedagogiczną we Wrocławiu .
   Ostatnia część została poświęcona ,,gorącym tematom", między innymi miejscu biblioteki w zreformowanej szkole, zmianom w prawie oświatowym, Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, nowościom wydawniczym, itd.
   Bardzo nam miło, że mogliśmy gościć w naszej szkole prowadzące spotkanie - panie Olgę Topolewską i Magdę Kraszewską z Centrum Edukcji Nauczycieli oraz naszych kolegów nauczycieli bibliotekarzy. Zapraszamy na kolejne spotkania!
Zobacz galerię zdjęć


 

Prace uczniów SP 43
w filiach Książnicy Podlaskiej
     W czasie wakacji w filiach nr 7 i 8 Książnicy Podlaskiej w Białymstoku (przy ulicy Witosa i Zielonogórskiej) było można nie tylko wypożyczyć ciekawą książkę, ale również obejrzeć wystawy prac uczniów naszej szkoły wykonanych podczas drugiej edycji szkolnego projektu ,,Czytam książki z biblioteki".
     Powspominajmy...
Zobacz galerię zdjęć


 

Witamy w nowym roku szkolnym...

   Witamy serdecznie wszystkich Czytelników w nowym roku szkolnym.
Godziny pracy czytelni i
 wypożyczalni książek znajdują się w zakładce
,,O BIBLIOTECE"
     Do zobaczenia, książki czekają!

Zobacz galerię zdjęć

 

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku
  15-662 Białystok
  ul. Stroma 16
 • tel/fax 85 6611143 (7.30-15.30)
  www.facebook.com/SP43.Bialystok

Galeria zdjęć