Menu

AKTUALNOŚCI 2016/2017 O BIBLIOTECE ARCHIWUM (2015/2016) AKTUALNOŚCI 2014/15 ARCHIWUM (2013/14)

Biblioteka szkolna

AKTUALNOŚCI 2016/2017 

Z książką na wakacje...
 Naszych miłych czytelnikow, którzy chcą wypożyczyć ciekawą lekturę na wakacje, zapraszamy do szkolnej biblioteki 26, 27 czerwca w godzinach 9.00 - 13.00.
 W czasie wakacyjnym zapraszamy też do  filii nr 7 i 8 Książnicy Podlaskiej w Białymstoku (przy ulicy Witosa i Zielonogórskiej). Podczas wakacji będzie można tam nie tylko wypożyczyć ciekawą książkę, ale również obejrzeć wystawę prac uczniów naszej szkoły wykonanych podczas drugiej edycji szkolnego projektu ,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki".
     Serdecznie zapraszamy.  Życzymy udanych wakacji!


 

Najlepsi czytelnicy
w roku szkolnym 2016/ 2017

TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU
w roku szkolnym 2016/2017
uzyskali:

Tymoteusz Dziejma - klasa VIc - 76 książek
Krzysztof Kondracki - klasa VIc - 48 książek
Katarzyna Danilewicz - klasa VIc - 45 książki
Kuba Jarońko - klasa VIc - 43 książek
Hubert Rapnicki - klasa VIb - 39 książek

TYTUŁ NAJLEPIEJ CZYTAJĄCEJ KLASY
w roku szkolnym 2016/2017
uzyskała:

klasa VIc - 633 książki
 Gratulujemy!!!Szkolne podsumowanie projektu
,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki"
   Przez trzy pierwsze tygodnie czerwca można oglądać wystawę ,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki". Na parterze szkoły oraz na korytarzu pierwszego piętra między czytelnią  a wypożyczalnią aktyw biblioteczny pod opieką nauczycieli bibliotekarzy dokonał prezentacji prac uczniów klas I - VI wykonanych w ramach projektu z zakresu edukacji czytelniczej.
   Na wystawie znalazły się prace uczniów klas I – VI  prezentujące wybrane, najciekawsze według nich książki z biblioteki szkolnej i plakaty promujące czytanie. Zaprezentowane zostały też ilustracje do powieści H. Sienkiewicza ,,W pustyni i
 w puszczy" przygotowane przez wychowanków świetlicy. Obrazki były pokazywane w Operze i Filharmonii Podlaskiej podczas inauguracji Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
   Dziękujemy wychowawcom klas I- III oraz nauczycielom języka polskiego i plastyki za
 zachęcanie dzieci do lektury książek ze szkolnej biblioteki, do ich prezentacji w formie plastycznej i prezentacji multimedialnych.
   W czasie wakacji prace uczniów będą prezentowane w Filiach nr 7 i 8 Książnicy Podlaskiej.
Zobacz galerię zdjęć


 

Podsumowanie projektu ,,ReadOn"
(w ramach szkolnego projektu
,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki")
    Na początku czerwca w wypożyczalni odbyło się podsumowanie szkolnego projektu READ ON realizowanego w ramach szkolnego projektu ,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki".
  Ogólnopolski projekt Read On został przygotowany przez Oxford University Press Polska z myślą o wsparciu polskiej szkoły w
 działaniach promujących czytelnictwo   wśród  dzieci. Ideą   projektu  jest zachęcanie do czytania i wyrobienie nawyku czytania poprzez dobór lektur o odpowiedniej tematyce i na odpowiednim poziomie znajomości języka, dostosowanym do indywidualnych możliwości każdego dziecka. Już w pierwszym semestrze z funduszy, które szkoła otrzymała z Narodowego Rogramu Rozwoju Czytelnictwa został zakupiony pakiet książek dla dzieci w języku angielskim. Uczniowie klas IV - VI pod opieką szkolnych koordynatorek projektu - pań Anny Hapunik i Ewy Sochańskiej wybierały odpowiednia dla siebie lekturę, czytały i wykonywały związane z nią zadania. Każdy, kto przeczytał książkę robił do niej zakładkę - minisłowniczek.
   Na podsumowanie projektu aktyw biblioteczny zrobił w wypożyczalni gazetkę informacyjną, na której zaprezentowano również najciekawsze zakładki. Gazetka i
 wystawka anglojęzycznych książek stanowiły tło do głośnej lektury książek w języku angielskim, ponieważ podsumowanie projektu było również  częścią 6. Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
Zobacz galerię zdjęć


 

6.BTCD
w Książnicy Podlaskiej (Filia nr 7)
      W ramach 6. Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom uczniowie klasy III d wraz z wychowawczynią zostali zaproszeni do Filii nr 7 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (przy ul. Zielonogórskiej). Niezwykle serdecznie przyjęci przez gospodarzy uczniowie udali się na spotkanie z pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej. Zajęcia dotyczyły barw i symboli narodowych różnych państw ze szczególnym uwzględnieniem naszego kraju. Mówiono też  o historii i znaczeniu herbów, zasadach powstawania i kształtowania się herbów w państwach europejskich na przestrzeni wieków.
    Być może znajomość podstaw heraldyki zachęci uczniów III d do studiowania herbarzy w poszukiwaniu historii własnej rodziny :)?
Zobacz galerię zdjęć


 

6. BTCD
Spotkanie autorskie z Elżbietą Janikowską

    13 czerwca 2017 r. w oddziałach przedszkolnych 0a i 0b odbyło się spotkanie autorskie z białostocką pisarką p. Elżbietą Janikowską  w ramach Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Z autorką dzieci spotkały się dzięki pani Elżbiecie Tomaszuk, kierownikowi Filii nr 7 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, która zorganizowała spotkanie.
    Pani Elżbieta Janikowska  opowiedziała dzieciom o swoich książkach i zachęciła do ich przeczytania. Potem przeczytała opowiadanie „Stracone kropki” z wykorzystaniem wywodzącego się z tradycji japońskiej teatrzyku obrazkowego Kamishibai. Następnie pod opieką pań Elżbiety Janikowskiej i Elżbiety Tomaszuk dzieci wykonały piękne czerwone kropkowane biedronki z papieru techniką origami.
   Nie obyło się bez autografów, które pisarka złożyła i na książeczkach dla dzieci, i na książkach, które ofiarowała szkolnej bibliotece. 
Zobacz galerię zdjęć


 

6. BTCD
Czytamy po angielsku
   Uczniowie klas I - III podczas  6. Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom mieli okazję posłuchać anglojęzycznej literatury dziecięcej w wykonaniu nauczycielek języka angielskiego. Panie Anna Karczewska i Emilia Bielawska nie tylko czytały swoim uczniom polski przekład ,,Kubusia Puchatka", ale również proste opowiastki i rymowanki w języku angielskim.
   Dzieci oglądały też anglojęzyczne książeczki i próbowały swoich sił w ich samodzielnej lekturze.
Zobacz galerię zdjęć


 

6. BTCD
,,Czytanie łączy pokolenia"
  W ramach 6. Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom zaproszeni przez wychowawców klas Dziadkowie, Rodzice, starsi Bracia i Siostry uczniów czytali dzieciom z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III naszej szkoły.
Obejrzyj galerie zdjęć:
   


 

6. BTCD
,,Poczytaj mi przyjacielu"
   Młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 8 (ZSOMS im. Marii Konopnickiej) (pod opieką nauczycielek bibliotekarek Haliny Skiepko i Heleny Gumieniak) spotkała się zuczniami klas drugich, aby przeczytać im książkę Tove Jansson „Kto pocieszy Maciupka?”. Iście aktorskiej interpretacji tekstu towarzyszyła prezentacja komputerowa z oryginalnymi ilustracjami autorstwa T. Jansson.
   Uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 14 (ZSO nr 9) (pod opieką nauczyciela bibliotekarza Magdaleny Tomczak) przeczytali dzieciom z klas III a i III c fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy". Po wysłuchaniu gimnazjalistów dzieci mogły oglądać ilustracje do powieści na holu pierwszego piętra. Autorzy prac dumnie prezentowali je swoim kolegom.
    Podczas 6.BTCD uczniowie klasy VIc SP nr 43 w Białymstoku: Tymek Dziejma, Julka Jankowska i Zuzia Kościuczyk (pod opieką nauczyciela bibliotekarza Doroty Jabłońskiej) czytali dzieciom z przedszkoli: PS nr 39, PS
 nr 50 w Białymstoku oraz uczniom oddziałów przedszkolnych naszej szkoły. Tym razem szóstoklasiści zabrali młodszych kolegów w długą podróż. Czytali książkę Anny Paszkiewicz ,,Dookoła świata. Wierszyki o kontynentach". Przedszkolaki z zachwytem słuchały wierszyków, a z jeszcze większym zachwytem oglądały ilustracje i je komentowały. 
Obejrzyj galerie zdjęć:
       


 

6. BTCD
Spotkania z zaproszonymi gośćmi
    W ramach 6. Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom mieliśmy zaszczyt przyjąć w naszej szkole wielu znakomitych gości, którzy z wielkim zaangażowaniem czytali dzieciom, rozmawiali z nimi, opowiadali o swoich zawodach i pasjach, a czasem zapraszali małych słuchaczy do praktycznych ćwiczeń.
    Pani Dorota Bykowska - animatorka z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA czytała dzieciom z klas II d i II e wiersze Danuty Wawiłow i krótkie opowiadania terapeutyczne. Uczniowie po bardzo ciekawej rozmowie na temat usłyszanych tekstów zabrali się do twórczych działań. Powstały prześmiewcze ilustracje ,,strachów i przestrachów", które od tej pory nie mają prawa już nikogo przerazić.
    Uczniowie z klasy I a spotkali się z panią doktor Magdaleną Kiszko-Dojlitko - aktorką, pedagogiem Akademi Teatralnej. Dzieci - znane z żywiołowego usposobienia - dały się zaczarować fragmentami książki Joanny Jagiełło ,,Pamiętnik Czachy". Z entuzjazmem pod kierunkiem gościa robiły ćwiczenia oddechowe i dykcyjne. Chętnie przyjęły zaproszenie do teatru, tym bardziej, że dostały zakładki do książek, na których znajdowały się archiwalne fotosy aktorów białostockich scen.
   Z aktorką miały też możliwość spotkać się dzieci z klas II a i III e. Pani Eliza Mieleszkiewicz - aktorka łomżyńskiego Tetru Lalki i Aktora przyszła do
 słuchaczy z tekstem, który nigdy chyba się nie zestarzeje. ,,Bromba i inni" Macieja Wojtyszki przeniósł dzieciaki  w świat Glusia, Gżdacza i dzikich Vicewersów. Po powrocie z tej czarodziejskiej krainy wszyscy chętnie wykonywali różne aktorskie zadania i dykcyjne, i ruchowe.
   Klasę II c odwiedziła pani Irena Borejszo ze Szkoły Superbabci i Superdziadka działającej przy stowarzyszeniu KLANZA. Seniorka swoim ,,przyszywanym wnukom" poczytała fragmenty książki Agnieszki Suchowierskiej ,,Mat i świat" i
 porozmawiała z uczniami o warunkach życia ich rówieśników w różnych częściach świata. To spotkanie było szczególnie brzemienne w skutki, ponieważ skończyło się przyrzeczeniem, że wkrótce będziemy goscić w progach naszej szkoły inne Superbabcie i Superdziadków.
   Ostatnim gościem BTCD w naszej szkole była pani Anna Maria Zajkowska z
 Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego. Odwiedziła wychowanków świetlicy, wśród których znaleźli się uczniowie klas II b, II f i III b. Zabrała ona dzieci w podróż dookoła świata. Bez wychodzenia z domu, pakowania walizek i rezerwacji biletów - jedynie dzięki lekturze „Wierszownika z podróży dookoła świata” Łukasza Dębskiego - nasi uczniowie zwiedzili kilka odległych krajów. Pani Zajkowska przekazała też szkolnej bibliotece książki ofiarowane przez organizatorów BTCD: powieść poetycką „Osobisty przypadek” Janiny Kozak - Pajkert, opowieść „Dziura w płocie” Elżbiety Janikowskiej i zbiorek wierszy Anny Bayer „Moda na dobre wychowanie”.
 Obejrzyj galerie zdjęć:
     
  


 

Inauguracja
6. Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom
   Dzieci z klas II f i III b wraz z wychowawczyniami wzięły udział w uroczystej inauguracji 6. Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom. 2 czerwca o godz. 10.00 po raz szósty rozbrzmiewał w Operze i Filharmonii Podlaskiej hymn akcji BTCD - „Czytanie jest the best”.  
     Około 600 gości na widowni powitało na scenie Gości Honorowych – przedstawicieli  białostockich instytucji, które przyjęły zaproszenie do  tegorocznej edycji  akcji.  Goście odczytali głośno fragment rozdziału powieści Henryka Sienkiewicza  „W pustyni i
 w puszczy”,  w tle wyświetlana była prezentacja z pracami plastycznymi wykonanymi przez uczniów naszej szkoły w ramach realizacji projektu ,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki".
   Potem widzowie oglądali pantonimy w wykonaniu kolegów z z Przedszkola Samorządowego nr 4 w Białymstoku i Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1 w Białymstoku.
    Następnie w tanecznym korowodzie wystąpili uczestnicy VIII edycji konkursu „Parada Postaci Literackich” - wsród nich pięcioro uczniów naszej szkoły: Kinga Falkowska z II b, Andrzej Pleskowicz z III a, Tymek Danowski z III d, Borys Rudź z III b i Serozya Marterssyan z III b. Przyszła kolej na uroczyste wręczenie nagród laureatom Konkursu Głośnego Czytania „Czytanie jest w
 modzie” (III edycja „Henryk Sienkiewicz – dzieciom”). Tu również nie zabrakło przedstawicieli naszej szkoły - II miejsce w kategorii kl. I - III zajęła Olga Jackowska z III b, III miejsce w kategorii klas IV - VI - Tymek Dziejma z VI c. Laureaci głośno odczytali kolejny fragmentu  książki Henryka Sienkiewicza  „W pustyni i w puszczy”. I tym razem lekturze towarzyszyła prezentacja prac plastycznych uczniów naszej szkoły.
    Następnie z dziećmi spotkały się pisarki: panie Elżbieta Janikowska i Anna Bayer, które zaprosiły do czytania ich książek. Obie autorki podczas 6.BTCD zawitają do białostockich podstawówek (my będzimy gościć panią Elżbietę Janikowską).
      Na koniec prowadzący w imieniu organizatorów – Centrum Edukacji Nauczycieli w
 Białymstoku, Szkoły Podstawowej nr 19 w Białymstoku i Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich rady Oddziału w Białymstoku oraz współorganizatorów – Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku i Przedszkola Samorządowego nr 4 w Białymstoku, podziękowała wszystkim za przybycie i ogłosiła uroczyste rozpoczęcie 6. Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
       Startujemy!
Zobacz galerię zdjęć


 

,,Co wiesz o patronach 2017 r.?"
W konkursie   ,,Co wiesz o patronach 2017 r.?" wzięło udział 55 uczniów klas IV - VI. Wśród 55 kart odpowiedzi, które wpłynęły na konkurs 40 uzupełniono poprawnie. Wśród nich, zgodnie z regulaminem, wylosowano do nagrody prace 15 uczniów. To właśnie im 2 czerwca w szkolnej czytelni pani dyrektor Marta Grzybowska uroczyście wręczyła nagrody książkowe. Zwycięzcom gratulujemy, uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, a wszystkich czytelników zapraszamy do udziału w kolejnych bibliotecznych konkursach.
Lista nagrodzonych:
Blanka Laszuk kl. IVb
Zuzanna Łoś kl. IVb
Wiktoria  Szarkowska kl. IVb
Oliwia  Kreczko  kl.Vb
Karolina Markiewicz  kl.  Vb
Kinga  Markiewicz  kl.  Vb
Patryk Popławski   kl. Vb
Gabriela Soluch  kl. Vb
Wiktoria  Szymczuk  kl. Vb
Dawid Romański  kl. VIb
Julia Stefaniak  kl. VIb
Tymoteusz  Dziejma kl. VIc
Zobacz galerię zdjęć


 

Najlepsi czytelnicy maja

W maju 2017 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskali:
Ida Arcisz - klasa IVc - 9 książek
Jakub Jarońko - klasa VIc - 9 książek
Najlepsza pod względem czytelnictwa w maju okazała się klasa  IVb.
 Gratulujemy!!! 

Był sobie pies... i dzieci
    Tym razem nie o książce W.B. Camerona będziemy pisać, a o tym, że uczniowie z aktywu bibliotecznego nie szczędząc czasu, aktywnie włączyli się w akcję sklepu Leroy Merlin.
     W sobotę 27 maja nasi ,,aktywiści" w pięknych koszulkach z logo szkoły stawili się na
 placu przy ulicy Produkcyjnej. Tam, przy budach ozdobionych przez dzieci z dziewiętnastu białostockich szkół, dyżurowali już wolontariusze ze schroniska z pieskami do adopcji. Nasi uczniowie zachęcali klientów sklepu do zainteresowania się losem psów ze schroniska i przy okazji reklamowali ,,naszą" psią budę (buda nr 6). 
   Szkoła, której buda zdobędzie najwięcej głosów, ma szansę na
 wygranie nagrody pieniężnej.
Zobacz galerię zdjęć


 

Gra... o Marszałku Piłsudskim
   Miło nam poinformować, że Krzyś Kondracki z klasy VI c został laureatem międzyszkolnego  konkursu na grę planszową o Józefie Piłsudskim pt. ,,Józef Piłsudski - ojciec, mąż, polityk".
      Gratulujemy!


 

,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki"
- klasowe podsumowania szkolnego projektu
    Już po raz drugi realizujemy szkolny projekt ,,Czytam książki ze szkolnej bibloteki". W tym roku również najważniejszym zadaniem każdego ucznia było zareklamowanie wybranej książki rówieśnikom. Dzieci wybierały pozycje zakupione za fundusze przyznane naszej szkole w ramach ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".
  
Uczniowie z klas IV - VI systematycznie, już od września, fragment każdej lekcji języka polskiego poświęcali zaprezentowaniu ulubionej lektury. Pokazywali prezentacje multimedialne lub prowadzili pogadanki ilustrowane plakatami.
    Dzieci z klas I - III pracowały pod opieką wychowawców. Wspólnie czytali książki ze
 szkolnej biblioteki lub wybierali takie, które mogli samodzielnie czytać w domu. Podczas jednego, wybranego przez każdą klasę dnia, odbyło się klasowe podsumowania tej części projektu. Część klas robiła to w swoich salach lekcyjnych, część na miejsce prezentacji wybrała bibliotekę. Dzieci omawiały swoje prace poświęcone książkom i starały się przekonać rówieśników do czytania. 
Zobacz galerię zdjęć_klasy I_III
Zobacz galerię zdjęć_klasy IV_VI


 

Pomagamy zwierzętom ze schroniska
wspólnie z Leroy Merlin
    Dzieci ze świetlicy, aktyw biblioteczny i uczniowie z SU z naszej szkoły aktywnie włączyli się w akcję ,,Zbuduj budę dla psa z Leroy Merlin".
   Leroy Merlin przy ul. Produkcyjnej 86, chcąc poprawić byt psów ze schroniska, ofiarował im budy. Wcześniej jednak w kilku białostockich szkołach dzieci te budy pięknie ozdabiały.
Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

Mistrzowie pięknego czytania

    16-17 maja w klubie ,,Zenit” uczniowie szkół podstawowych z Białegostoku i okolic mieli okazję wykazać się umiejętnością pięknego, głośnego czytania  podczas Konkursu Głośnego Czytania ,,Czytanie jest w modzie". Trzecia, tegoroczna edycja konkursu nosiła tytuł „Henryk Sienkiewicz – dzieciom”. Wcześniej laureaci eliminacji szkolnych zostali zaproszeni na warsztaty przygotowujące do tego występu. Zajęcia prowadzone były w dwóch grupach: pani Iza Serafin zaprosiła uczniów do Radia Białystok, a pani Monika Bania do Teatru Dramatycznego w Białymstoku.
   Po wysłuchaniu uczestników komisja konkursowa (składająca się z pracowników naukowych UwB, dziennikarzy TVP Białystok, Radia Białystok, bibliotekarzy Książnicy Podlaskiej i instruktorów klubu ,,Zenit”) z radością  przyznała, że uczestnicy prezentowali bardzo wysoki, wyrównany poziom.
   Jesteśmy dumni, że dwoje uczniów - reprezentantów naszej szkoły – znalazło się w
 gronie laureatów:  Olga Jackowska z klasy III b zajęła II miejsce wśród uczniów klas I – III, a Tymoteusz Dziejma z klasy VI c zdobył III miejsce w kategorii uczniów klas IV – VI. To oni z pozostałymi laureatami zaprezentuje się publiczności 2 czerwca w Operze i Filharmonii Podlaskiej podczas uroczystej inauguracji Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom - imprezy, która ma zachęcić najmłodszych do częstego sięgania po książki. Tam również otrzymają nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Białymstoku, Książnicę Podlaską, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, Szkołę Podstawową nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku oraz Pijalnię Czekolady „Wedel”.

Zobacz galerię zdjęć


 

Tydzień Bibliotek
    Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie nie tylko edukacji, ale i jakości życia obecnych i potencjalnych czytelników. Biblioteka szkolna otrzymała zaproszenie do udziału w tym święcie od zaprzyjaźnionej Filii nr 8 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
   Uczniowie klas
II b i III b wraz z wychowawczyniami wzięli udział w zajęciach ,,Eksperymentuj, odkrywaj, dzialaj. Bądź jak Maria!" prowadzonych przez instruktorów  książnicy: Annę Żarską-Kopras i Grzegorza Zysa na podstawie ksiażki Justyny Styszyńskiej pt. „Idol: Maria Skłodowska-Curie”  wydanej przez Wydawnictwo Widnokrąg. Dzieci mogły poznać zycie naszej noblistki, ale przede wszystkim poczuć radość, jaką daje zdobywanie wiedzy dzięki eksperymentowaniu i... czytaniu.
   Uczniowie klasy VI b z wychowawcą wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez panią Jolantę Falkowską - kierownika Filii nr 8 Książnicy Podlaskiej. Z powodów losowych zajęcia z panem Przemysławem Wierzbickim z Białostockiego Towarzystwa Esperantystów zostały przełozone na inny termin.
   Bardzo dziekujemy za zaproszenie. Czekamy na kolejne zajecia...
Zobacz galerię zdjęć


 

Czytam, bo umiem; czytam, bo chcę!

    We wtorek i środę 8, 9 maja 2017 r. bibliotekę odwiedzili uczniowie klas II i III ze świetlicy szkolnej, którzy zmagali się z pytaniami konkursowymi na temat znanych dzieciom lektur. Konkurs pod hasłem „Czytam, bo umiem, czytam, bo chcę” cieszył sie sporym powodzeniem.
   Na lekcjach jezyka polskiego uczniowie klasy VI c z wychowawczynią panią Małgorzatą Sakowicz bawili się w ,,rozszyfrowywanie" haseł w ramach konkursu „Czytanie na zawołanie”. Biblioteka otrzymała też od uczniów klasy VI c oryginalne, ciekawe plakaty promujące czytelnictwo i zachęcające do czytania książek z
 naszej biblioteki.
        Nagrodą były oczywiście zakładki do książek i pamiątkowe zdjęcia :)

Zobacz galerię zdjęć


 

Wiwat Maj

     W czwartek i piątek 4 i 5 maja 2017 r. pani Ewa Babińska zaprosiła chętnych uczniów z klas I-III ze świetlicy szkolnej oraz uczniów z klas V i VI na zajęcia biblioteczne związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3. Maja ,,Wiwat Maj.  Trzeci Maj!".  
  Po krótkim wstępie i przypomnieniu najważniejszych faktów z historii Polski dotyczących święta Konstytucji 3. Maja, uczniowie podzielili się na grupy o nazwach: Białe Orły, Muzycy, Turyści, Historycy i przystąpili do samodzielnej pracy. Rozwiązywali krzyżówki, opisywali i kolorowali godło Polski. Uzupełniali zdania hasłami z historii Polski , układali tekst hymnu narodowego z rozsypanki, proponowali turystom zwiedzanie Białegostoku, rozwiązywali zadanie matematyczne.

 Bardzo pomocne uczniom okazały się dostępne w naszej bibliotece  książki: „Nasza paczka i niepodległość”, „Historia Polski dla najmłodszych”, „Orzeł Biały. Znak państwa i narodu’, „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej”.
     Nagrodami za dobrze wykonane zadania były słodycze i kolorowe zakładki do książek.

Zobacz galerię zdjęć


    Majowe spotkania z książką

     Tegoroczne majowe spotkania z książką przebiegać będą w naszej szkole pod hasłem „Majowe czytanie w bibliotece”. Do udziału w naszych bibliotecznych akcjach zapraszamy wszystkich czytelników - uczniów klas I-VI i ich wychowawców. Zapewniamy, że zostaniecie przyjaciółmi biblioteki na zawsze.

     Poniżej przedstawiamy plan majowych akcji:
- 4, 5 maja 2017 r. „Wiwat Maj” –lekcje biblioteczne związane z rocznicą
             uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 8, 9 maja 2017 r. -  „Czytanie na zawołanie” - konkursy czytelnicze dla uczniów
             klas I-III, propagujące czytelnictwo wśród najmłodszych czytelników
             ph.: „Czytam bo umiem”, „Czytam bo chcę”

- 15, 16 maja 2017 r. - Tydzień Bibliotek Szkolnych:
           - Esperanto i Ludwik Zamenhof - kl. VI c

           - Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria! - kl. II b, III b
- 16, 17  maja 2017 r. - Wojewódzki Konkurs Pięknego Czytania
         „Czytanie jest w modzie”. Naszą szkołę reprezentują: Olga Jackowska 
       i Tymoteusz Dziejma

- 25 maja 2017 r. - Podsumowanie konkursu ,,Co wiesz o Patronach 2017 r.?"  
- 01 - 30 maja 2017 r. - Jakie tajemnice kryje nasza biblioteka szkolna?"
         
minikonkursy na przerwach, spotkania czytelników z bibliotekarzami.

- 01 - 30 maja 2017 r. – Wiersze na wiosnę – gazetka i wystawka książek.Najlepszy czytelnik kwietnia
W kwietniu 2017 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskał ponownie:

Tymoteusz Dziejma - klasa VIc - 7 książek
Najlepsza pod względem czytelnictwa w kwietniu okazała się klasa VIa.
 Gratulujemy!!!


Międzyszkolna Parada Postaci Literackich

  Kinga Falkowska II b, Andrzej Pleskowicz III a,  Tymoteusz Danowski III d 27.04.2017 r. reprezentowali naszą szkołę na VIII Międzyszkolnej Paradzie Postaci Literackich organizowanej prze Biliotekę oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 15 w Białymstoku. Konkurs swoim patronatem objęli: Prezydent Miasta Białegostoku, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Białostocki Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.
   Cała trójka: Wilk (Kinga Falkowska), Kot w Butach (Andrzej Pleskowicz)
i Mikołajek (Tymek Danowski)  wspaniale zaprezentowała się na scenie, pokazując nie tylko piękne stroje, ale przede wszystkim talent aktorski. Wszyscy otrzymali tytuł laureata i nagrody, i wszyscy wystąpią na
 scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas imprezy inaugurującej 6. Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom.
   Szczere gratulacje!!!

Zobacz galerię zdjęć


 

Książką w internet...
   Od lat symbolem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich obchodzonego 23 kwietnia  jest książka i róża. W wielu miejscach można zobaczyć obrazki przypominajace o święcie książki.
   Dzieci z naszej szkoły przygotowały internetową reklamę czytania. Za pomocą generatora memów na komputerach w IMCI i w wypożyczalni chętni tworzyli plakaty zachęcajace do czytania. Początkowo miał to być konkurs biblioteczny, lecz okazało się, że wszystkie prace były równie pomysłowe i warte zaprezentowania. Wszyscy, którzy stworzyli ,,czytelniczego mema", otrzymali więc gadżety reklamujące książki dla dzieci i... możliwość opublikowania swoich prac na stronie szkolnej biblioteki :).
Zobacz prace


 

Książka z imieniem
    23 kwietnia to tradycyjnie od 1995 roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
    W
 naszej szkole obeszliśmy to święto w całkiem nietradycyjny sposób.
   Każdy czytelnik, który odnalazł swoje imię w tytule książki lub przedstawił bohatera książki nazywajacego się tak jak on, otrzymywał maleńki podarunek. Tym razem nie były to tradycyjne dla kwietniowego święta róże, ale słodycze i kolorowe zakładki do książek.
  Dodatkowo, wszyscy chętni mogli zapozować do zdjęcia ze ,,swoją" książką lub przypiąć na okolicznościową gazetkę kwiatek ze swoim ,,imiennym odkryciem".
Zobacz galerię zdjęć


 

Zakładka do książki -
warsztaty artystyczne

      We wtorek 25 kwietnia odwiedzili nas uczniowie III klasy Publicznego Gimnazjum nr 14 w Białymstoku  Kinga i Mateusz pod opieką pani Bogumiły Suszcz.
       Na jedną godzinę biblioteka zamieniła się w pracownię artystyczną.
    Klaudia uczyła nas wykonywania zakładek do książek  z kolorowych wstążek, pod
 kierunkiem Mateusza wykonaliśmy  kolorowe, ozdobne zakładki w foliowej koszulce z cytatem o książce.
    Początek był trochę trudny, ale potem robota paliła się nam w rękach, czego dowodem są piękne zakładki, szczególnie te wykonane przez chłopców.

Zobacz galerię zdjęć


Konkurs  - Patroni  2017  roku
sześciu patronów roku 2017

    Joseph Conrad Korzeniowski, Józef Piłsudski, Honorat Koźmiński, brat Albert Chmielowski, Tadeusz Kościuszko. 
      Co ich łączy? - Wszyscy są patronami 2017 roku.
     Ale to nie wszystko. Każdy z nich jest godnym wzorem do naśladowania, wszyscy poświęcili swoje życie służąc Bogu, człowiekowi i Ojczyźnie.
    Zapraszamy do poznania życia i zasług tych wspaniałych ludzi, dzięki uczestniczeniu w szkolnym konkursie
,,Co wiesz o Patronach 2017 r.?".  
    Wszystkich zainteresowanych uczniów zapraszamy do czytelni od 25 kwietnia
do 25 maja 2017 r.

    Powodzenia!  Nagrody czekają.Rozstrzygnięcie
Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego
,,Czytanie jest the best"

    Po raz drugi podczas Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku, których inicjatorem i organizatorem jest Fundacja Sąsiedzi odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Czytanie jest the best". 21 kwietnia w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej pani Olga Topolewska, prezes białostockiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich wręczyła dyplomy i nagrody laureatom. Do wspólnego zdjęcia z nagrodzonymi uczniami dali sie też zaprosić obecni podczas uroczystości pisarze, panowie Grzegorz Kasdepke i Daniel Mizieliński.
  Konkurs  jest organizowany od 2016 roku przez białostocki oddział TNBSP i
 Fundację Sąsiedzi. W 2017 roku do grona organizatorów dołączyła Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku. Nauczyciele bibliotekarze z naszej szkoły - panie Dorota Jabłońska i Ewa Babińska koordynowały całość prac nad konkursem. Ponad 100 prac w czterech kategoriach oceniali plastycy, pracownicy Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku.
   Miło nam, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Nagrody otrzymali:
Daria Konopka z klasy II f oraz Zuzanna Kruchelska z VI a. Wyróżnienie otrzymał Igor Bykowski z VI b. Wszyscy wykonywali prace pod opieką pani Barbary Magnuszewskiej. Gratulujemy!
   Więcej informacji o konkursie, lista laureatów i prezentacje prac konkursowych znajdują sie na stronie BiBservisu Bibliotek Szkolnych Podlasia (link poniżej w
 zakładce ,,czytaj więcej").

Czytaj więcej
Zobacz galerię zdjęć


 

6. Międzynarodowe
Targi Książki w Białymstoku

  Uczniowie z aktywu bibliotecznego, laureaci konkursów bibliotecznych, najaktywniejsi czytelnicy z naszej szkoły wzięli udział w 6. Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku.
   Głównym punktem naszego pobytu w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej na ulicy Odeskiej było spotkanie autorskie z panią
Joanną Olech prowadzone przez innego słynnego pisarza - pana Grzegorza Kasdepkę W głównej sali  opery zebrały się tłumy. Pośród ponad 600 widzów znalazł się nasz aktyw biblioteczny wraz z nauczycielami bibliotekarzami oraz uczniowie z klas IV a i IV c pod opieką pań Anny Hapunik i Anety Polak-Karpowicz.
   Autorka ,,Rodziny Miziołków" w towarzystwie autora ,,Kacperiady"  z
 ogromną energią odpowiadała na pytania czytelników, prowadziła quizy i zachęcała do czytania książek. Nie tylko swoich! Po spotkaniu pisarze podpisywali książki i w bardzo miły sposób rozmawiali z czytelnikami. Szkolna bilioteka również powiększyła swoje zbiory o nową książkę z sympatyczną dedykacją.
   Kolejnym fantastycznym spotkaniem, chociaż nieco mniej formalnym, była rozmowa z panią Anną Onichimowską, autorką m.in.
,,Najwyższej góry świata" i
 ,,Dnia czekolady". Te książki znalazły już w naszej szkole czytelników. To głównie dla nich bezpośrednia rozmowa z autorką była dużym przeżyciem, szczególnie że pisarka nie tylko chętnie z nami rozmawiała, ale również pozowała do zdjęć i rozdawała autografy. Do biblioteki przynieśliśmy więc książkę również z podpisem pani Onichimowskiej.
   Wszyscy uczniowie uczestniczący w targach z zainteresowaniem oglądali stoiska przeróżnych wydawnictw i przeglądali nowości. Prawie każdy wrócił do szkoły z
 nową książką...
    Na targach pojawili się tez uczniowie z klas II f, II d, III a i III c z wychowawczyniami. Dzieci brały udział w spotkaniach z pisarkami, paniami
Anną Onichimowską oraz Renatą Piątkowską. Po spotkaniu dzieci z trzecich klas uczestniczyły w uroczystym rozstrzygnięciu Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Czytanie jest the best", którego współorganizatorem jest nasza szkoła.

Zobacz galerię zdjęć
Zobacz galerię zdjęć
Zobacz galerię zdjęć
Zobacz galerię zdjęć


 

Spotkanie z panią Katarzyną Siergiej
finał szkolnego konkursu
,,Czytanie jest w modzie"

    11 kwietnia 2017 r. odbyło się zaplanowane spotkanie pani Katarzyny Siegiej, aktorki Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku z laureatami pierwszego etapu przesłuchań do Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania „Czytanie jest w modzie”.
     Pani Siergiej na początku przypomniała zasady obowiązujące osoby czytające głośno różne rodzaje tekstów. Potem odbyły się krótkie warsztaty. Uczestnicy konkursu wykonali ćwiczenia na usprawnienie narzadów mowy, poćwiczyli oddech, dykcję i... przystąpili do współzawodnictwa w pięknym czytaniu. Nasz gość miał twardy orzech do zgryzienia. Wszyscy uczestnicy popisali się umiejętnością wyraźnego i wyrazistego czytania. Reguły konkursu są jednak nieubłagane, do kolejnego etapu mogło przejść tylko dwoje uczestników.
    Ostatecznie w konkursie wojewódzkim naszą szkołę reprezentować będą:

Olga Jackowska z klasy IIIc i Tymoteusz Dziejma klasy VIc. Pani Katarzyna Siergej jeszcze przez godzinę pracowała ze zwycięzcami konkursu, przygotowując z nimi głosową interpretację rozdziału ,,W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza.
    Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a za Olgę i Tymka bedziemy trzymać kciuki 16 maja.

Zobacz galerię zdjęć


Pierwsza część szkolnego etapu konkursu 
,,Czytanie jest w modzie"
   3 kwietnia 2017 r. w szkolnej bibliotece odbyła się pierwsza część szkolnego etapu konkursu pięknego czytania ,,Czytanie jest w modzie". Przewodniczącą jury miała być pani Katarzyna Siergiej - aktorka Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, jednak z przyczyn losowych jej wizyta została odwołana. Pani Siergiej spotka się z laureatami pierwszego etapu konkursu we wtorek, 11 kwietnia o godzinie 8.00. Wtedy zostanie wybranych dwoje uczniów, którzy będą reprezentowali naszą szkołę w konkursie miedzyszkolnym.
   W dzisiejszym etapie konkursu wzięło udział 28 uczniów. Dwudziestu z klas II - III i
 ośmioro z klas IV - VI. Jury pod kierunkiem pań Anety Polak-Karpowicz i Bogusławy Jaskulskiej wytypowało osoby, które wystapią w kolejnym etapie konkursu. Są to:
   Wiktoria Jakubowska II a, Karolina Orlińska II c, Ola Wądołowska III a, Borys Rudź III b, Olga Jackowska III b, Mikołaj Sawoń III d, Klara Borowska III e, Ida Arcisz IV b, Julia Jankowska VI c, Tymoteusz Dziejma VI c.
   Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałe przygotowanie do konkursu i udział w czytelniczych zmaganiach.
  Laureatom gratulujemy i przypominamy, że do kolejnej części szkolnego etapu należy przygotować się również do czytania właściwego rozdziału powieści Henryka Sienkiewicza ,,W pustyni i w puszczy" (rozdział 24 - klasy II - III i rozdział 25 klasy IV - VI)
Zobacz galerię zdjęć


Kwiecień miesiącem książki
 W kwietniu obchodzone są dwa święta związane z książkami. Są to: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (2 kwietnia) oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (21 kwietnia). W kwietniu odbywają się też w Białymstoku Międzynarodowe Targi Książki połączone z Festiwalem literackim „Na pograniczu kultur”.        
 Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do odwiedzin w wypożyczalni i czytelni oraz do udziału w licznych w tym miesiącu atrakcjach przygotowanych przez nauczycieli bibliotekarzy:
- Bliskie spotkanie z książką -  gazetka „Kwiecień miesiącem książek” i wystawa książek cieszących się największą popularnością i takich, które warto przeczytać . Na dobry początek „Książka z imieniem w tytule”.  
- Etap szkolny Miejskiego Konkursu Pięknego Czytania ph. „Czytanie jest w modzie”- eliminacje 3.04.2017 r.
- Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego  ph. „Czytanie jest the best” – do 5.04.2017 r.
(W etapie wojewodzkim prace zostaną ocenione przez profesjonalne jury złożone z pracowników Galerii Slendzińskich w Białymstoku. Nagrody zostaną  wręczone laureatom podczas 6. Międzynarodowych Targów Książki w Operze i Filharmonii Podlaskiej).
- Udział uczniów w 6. Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku
połączonych z Festiwalem literackim „Na pograniczu kultur”
- 21- 23.04.2017r.
- Warsztaty artystyczne – zakładka do książki – 25.04.2017 r.
- Książkowa lista przebojów – szkolny konkurs na recenzję książki z naszej biblioteki – do 30.04.2017 r.
- Przerwy z książką


Najlepszy czytelnik marca
W marcu 2017 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskał:

Tymoteusz Dziejma - klasa VIc - 13 książek
Najlepsza pod względem czytelnictwa w marcu okazała się klasa VIc.
 Gratulujemy!!!


Tydzień Simony Kossak w bibliotece

   15 marca 2017 r. przypadła dziesiąta rocznica śmierci Simony Gabrieli Kossak – patronki naszej szkoły.
  
Biblioteka szkolna koordynowała obchodzony z tej okazji w naszej szkole
Tydzień Simony Kossak (w dniach 13 - 17 marca 2017 r. ).

Czytaj więcej


Poczytaj mi przyjacielu...
czyli rady nie od parady!

    Kasia Danilewicz, Tymek Dziejma, Julia Jankowska i Zuzia Kościuczyk z klasy VI c czytali uczniom klas pierwszych, drugich i... klasy III c, bo bardzo chcieli odwiedzić swoją dawną wychowawczynię, panią Grażynę Ostaszewską. Wszystkie spotkania przebiegały w przemiłej atmosferze, jednak najbardziej sentymentalnie zrobiło się w dawnej sali obecnych szóstoklasistów.
     Tym razem starsi koledzy przekonywali młodszych, że każdy powinien starać się realizować swoje marzenia oraz przestrzegali ich przed rozmowami z nieznajomymi. Pretekstem do tych rozmów były ,,Teatrzyki z morałem,  czyli rady nie od parady IV" Małgorzaty Strzałkowskiej. Bohaterami dwóch krótkich opowieści byli: królewna o bardzo dziwnych upodobaniach i Pewien Bardzo Rozsądny Chłopiec.
       Z pouczajacą lekturą ,,Czytający przyjaciele " byli również w przedszkolu (PS 39).
Zobacz galerię zdjęć


Najlepsi czytelnicy lutego

W lutym 2017 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskali:
Tymoteusz Dziejma - klasa VIc - 10 książek
Krzysztof Kondacki - klasa VIc - 10 książek
Najlepsza pod względem czytelnictwa w lutym okazała się klasa  IVc.
 Gratulujemy!!!Mówię po polsku -
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

  21 lutego dzieci z klas II – III (z wychowawcami) i uczniowie klas IV (z nauczycielami języka polskiego) walczyli z bykami… językowymi - z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbyły się bowiem zajęcia biblioteczne dotyczące kultury języka.
   Uczestnicy obejrzeli gazetkę i wystawkę wydawnictw poprawnościowych i sprawdzili swoją wiedzę z zakresu poprawności językowej. Dzięki książkom A. Frączek ,,Złap byka za rogi, czyli półżartem o pułapkach językowych”, ,,Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom” i M. Strzałkowskiej ,,Dawniej czyli drzewiej” – nabywanie wiedzy nikogo nie nudziło. Zabawne wierszyki i ciekawe wyjaśnienia spowodowały, że wszyscy chętnie przypominali sobie zasady obowiązujące użytkowników polszczyzny.
    Czytelnię odwiedziły też dzieci z oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej. Najmłodsi rozmawiali o znaczeniu terminu ,,język ojczysty", dzielnie zmagali się z zadaniami z trudnościami językowymi, ale najbardziej fascynowały ich słowniki. Nie ze względu na zawartość, a z powodu objętości. Dziwili się, że książka może mieć ponad 2000 stron i zastanawiali się, ile czasu może zająć jej przeczytanie...
   Uczniowie klas V – VI brali udział w błyskawicznym konkursie językowym ,,Chwyć byka za rogi – o walce z błędami językowymi”. Niekwestionowaną - Mistrzynią Mowy Polskiej w naszej szkole okazała się
Zuzia Kościuczyk z klasy VI c - gratulujemy!

Zobacz galerię zdjęć


Z książką przez świat!

      Z książką można podróżować. Aby zachęcić uczniów do czytania biblioteka szkolna przygotowała gazetkę pt. ,,Z książką przez świat" połączoną z wystawką książek podróżniczych.
     W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” nauczyciele bibliotekarze spotkali się z wychowankami świetlicy szkolnej. Dzieci uczestniczyły w pogadance na temat literatury podróżniczej. Pani Ewa Babińska przeczytała fragment książki „Nela na tropie przygód” z serii „Nela mała podróżniczka”. Potem uczniowie przeszli „krótki kurs poszukiwacza przygód”, rozwiązując zagadki, zadania i rebusy z książek wydawnictwa National Geographic „Zabawy z Nelą”.

Zobacz galerię zdjęć


Zapraszamy do udziału w konkursie
,,Czytanie jest w modzie"

zobacz źródło

   Zapraszamy uczniów klas I – VI do udziału w szkolnym etapie wojewódzkiego konkursu ,,Czytanie jest w modzie”.

   Konkurs polega na głośnym czytaniu losowo wybranego fragmentu utworu Henryka Sienkiewicza dostępnego na stronie: wolnelektury.pl (wykaz tytułów wraz z hiperłączmi do tekstów - podany poniżej). Oceniana będzie płynność czytania, poprawność, wyrazistość, modulacja głosu, przestrzeganie znaków interpunkcyjnych, postawa, zachowanie w trakcie czytania, nawiązanie kontaktu ze słuchaczami.

  Eliminacje szkolne, podczas których wyłonione zostaną dwie osoby rezentujące szkołę w etapie miejskim, odbędą poniedziałek 3 kwietnia 2017 r. w godz. 8.50 – 11.00 w bibliotece szkolnej. Bardzo prosimy o punktualne przybycie. W konkursie wezmą udział tylko osoby obecne w wyznaczonym terminie. Nie ma możliwości przesłuchania dzieci w innym czasie.
   Eliminacje międzyszkolne odbędą się na terenie Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku w dniach 16-17 V 2017 r.

    Wykaz tytułów utworów, których fragmenty będą czytali uczestnicy konkursu:  

Dla uczniów klas I-III:
(na etap szkolny obowiązują tylko dwa pierwsze teksty)

1. H. Sienkiewicz „Bajka” w:H. Sienkiewicz ”Baśnie i legendy”, LSW, Warszawa 1978
    (
http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/sienkiewicz-bajka.html)

2. H. Sienkiewicz „Czy ci najmilszy” w:H. Sienkiewicz ”Baśnie i legendy”, LSW,
    Warszawa 1978
    (
http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/sienkiewicz-czy-ci-najmilszy.html)

3. H. Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” rozdział 24.
    (
http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy.html)

Dla uczniów klas IV-VI:
(na etap szkolny obowiązują tylko dwa pierwsze teksty)

1.H. Sienkiewicz „Jako się pan Lubomirski nawrócił i kościół w Tarnowie zbudował”
    w: H. Sienkiewicz ”Baśnie i legendy”, LSW, Warszawa 1978
     (
http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/sienkiewicz-jako-sie-pan-lu bomirski- nawrocil.html)

2. H. Sienkiewicz „Legenda żeglarska” w:H. Sienkiewicz ”Baśnie i legendy”, LSW,
     Warszawa 1978
     
(http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/sienkiewicz-legenda-zeglarska.html)

3   3. H. Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” rozdział 25.
     (
http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy.html)Walentynki w bibliotece

   Dzień 14 lutego 2017 roku obchodziliśmy w szkolnej bibliotece pod hasłem: ,,Na walentynki zakochaj się… w czytaniu”. Na gości odwiedzających tego dnia bibliotekę czekały walentynki – niespodzianki.
   Nasi Czytelnicy mogli wziąć udział w ,,Randce w ciemno z… książką”, błyskawicznym konkursie ,,Do pary” i szybkiej wróżbie ,,Kocha, lubi, szanuje”. W błyskawicznym konkursie wzięło udział ponad 40 uczniów - zwycięzcami zostali:
Paulina Zalewska z klasy V b i Tymek Dziejma z VI c - tylko oni udzielili całkowicie bezbłędnych odpowiedzi.
   Nie tylko konkurs walentynkowy był chętnie wykonywany przez naszych gości. Wszystkie zabawy cieszyły się dużym powodzeniem wśród najmłodszych, starszych i najstarszych. Bo przecież każdy, niezależnie od wieku, chce spotkać przyjaciela, na którego zawsze może liczyć. 
    Mamy więc nadzieję, że większość ,,Randek z książką” zaowocuje prawdziwym uczuciem. Jeśli jednak któryś z Czytelników nie zapała miłością do poznanego podczas walentynek tytułu, to szybko zjawi się w bibliotece, by spróbować szczęścia z inną książką…

Zobacz galerię zdjęć


Podsumowanie czytelnictwa w I półroczu
roku szkolnego 2016/2017

TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU
w I półroczu roku szkolnego 2016/2017
uzyskał:
Tymoteusz Dziejma - klasa VIc - 34 książek

TYTUŁ NAJLEPIEJ CZYTAJĄCEJ KLASY
w I półroczu roku szkolnego 2016/2017
uzyskała
klasa VIc - 11.5 książki na ucznia
 Gratulujemy!!!Szkolna Parada Postaci Literackich

    12 stycznia odbyła się Szkolna Parada Postaci Literackich, w której udział wzięły dzieci wyróżnione w grudniowej Klasowej Paradzie Postaci Literackich. Każdy z uczestników zaprezentował nie tylko piękny strój zrobiony z pomocą rodziny, ale też ciekawą opowieść o wybranej postaci. Dzieci wygłaszały monologi w pierwszej osobie – całkowicie wcielając się w bohatera, którego grały.
    Komisja miała naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Wszystkie dzieci pojawiły się w fantastycznych strojach i pięknie prezentowały się na scenie. Ich monologi w większości były autorskimi tekstami stworzonymi z pomocą rodziców lub dziadków. Wielu występom towarzyszyła muzyka i niebanalna choreografia.
     Po burzliwych obradach do szkolnego finału jury wytypowało jedenaścioro dzieci.    

Wyróżnienia otrzymali:
   Wiktoria Jakubowska IIc, Basia Samaryczew II f, Kacper Rynkiewicz III b, Borys Rudź III b, Serozya Marterssyan III b, Wiktoria Kulesza IIIc, Kacper Musiaka III d i Mikołaj Sawoń III d.


Nagrody zdobyli: 

Andrzej Pleskowicz III a – Kot w Butach;
Kinga Falkowska II b – wilk z ,,Czerwonego Kapturka”;   
Tymoteusz Danowski III d – Mikołajek.
     Trójka nagrodzonych dzieci będzie reprezentowała naszą szkołę na miejskim etapie konkursu.
  Serdecznie gratulujemy wyróżnionym i nagrodzonym, a wszystkim uczestnikom Szkolnej Parady Postaci Literackich, ich Rodzicom i Opiekunom szczerze dziękujemy za pracę włożoną w przgotowanie występu.
   Dziękujemy!

Zobacz galerię zdjęć


Najlepszy czytelnik stycznia

W styczniu 2017 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskał:

Tymoteusz Dziejma - klasa VIc - 8 książek
Najlepsza pod względem czytelnictwa w styczniu okazała się klasa IVa.
 Gratulujemy!!!Szkolny konkurs
na ozdobę choinkową i pocztówkę świąteczną
rozstrzygnięty

OZDOBY CHOINKOWE:
Nagrody w kategorii: uczniowie klas I-III otrzymali:
Marek Andraka Ob, Natalia Olędzka IIa,
Michał Łęczycki IIf, Blanka Rukieć IIf,
Andrzej Pleskowicz IIIa, Julia Blacha IIIb,
Kacper Musiaka IIId, Edyta Gawryluk IIId
Nagrodę w kategorii: uczniowie klas IV-VI otrzymała:
Zuzanna Pawluk VIb
Wyróżnienia otrzymali:
Milena Grądzka, Szymon Lenkiewicz, Adam Zakrzewski –Ob
Wiktoria Grodzka, Oliwia Rozwarska- IIa
Ksawery Bagnowski, Emilia Zembrowska, - IIb
Agata Łukiańczyk, Grzegorz Pleskowicz- IIf, Ola Miltyk- IIIa
Kinga Markowska, Łucja Turowska, Sieroża Martirosyan - IIIb
Martyna Dziedzia, Konrad Kitlas, Weronika Litwińczuk- IIIc
Wiktoria Kondzior, Mikołaj Sawoń -IIId
Weronika Chojnowska, Julia Lenkiewicz- IVa, Julia Gosk- IVc
 
W KATEGORII- POCZTÓWKI
Nagrody otrzymali:
Zosia Szestowicka Oa, Wiktor Ostrowski Ob,
Luiza Barszczewska Ia, Maja Borys IId
Wiktoria Kulesza, Konrad Kożuchowsk, Damian Danilewicz- IIIc
Damian Suszcz IIId, Antonina Maria Dąbrowska IIIe
Ida Sękowska, Julia Gosk- IVc
Rozdanie nagród odbędzie się w czwartek 12.01.2017r. po 3 i po 4 lekcji-
dla klas I-III i IV- VI
. Zapraszamy do biblioteki szkolnej.


Życzymy wesołych świąt!

Wszystkim Naszym Wspaniałym Czytelnikom
życzymy zdrowych, spokojnych, wesołych, rodzinnych
świąt Bożego Narodzenia,
cudownego sylwestra
i samych dobrych dni
w nadchodzącym 2017 roku!Najlepszy czytelnik grudnia

W grudniu 2016 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskał:

 Krzysztof Kondracki - klasa VIc - 11 książek
Najlepsza pod względem czytelnictwa w grudniu okazała się klasa IVb.
 Gratulujemy!!!Święta z książką
    W ostatnim tygodniu przed zimową przerwą świąteczną zaprosiliśmy do biblioteki uczniów ze wszystkich klas, żeby mogli wybrać książkę, którą będą czytać podczas dni wolnych od zajęć szkolnych lub zechcą zaprezentować na lekcjach w ramach projektu ,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki - przychodzi książka do czytelnika".
   
Nauczyciele języka polskiego, wychowawcy klas i nauczyciele bibliotekarze chętnie doradzali w wyborach czytelniczych. Największym powodzeniem cieszyły się  nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wypożyczono ponad 200 książek.
    Przed nami teraz -
święta z książką - miłej lektury.


Wyniki  szkolnego konkursu
„ Czy wiesz, kto tak pisał
o Polakach i Ojczyźnie?”

    W konkursie „Czy wiesz, kto tak pisał o Polakach i Ojczyźnie?” wzięło udział 45 uczniów klas V i VI. Wśród 45 kart odpowiedzi, które wpłynęły na konkurs 40 uzupełniono poprawnie. Wśród nich, zgodnie z regulaminem, wylosowano do nagrody prace uczniów 15 uczniów. To właśnie im 21 grudnia w szkolnej czytelni pani dyrektor Marta Grzybowska uroczyście wręczyła nagrody książkowe.
   Zwycięzcom gratulujemy, uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, a wszystkich czytelników zapraszamy do udziału w kolejnych bibliotecznych konkursach.  

Zobacz nazwiska nagrodzonych uczniów
Zobacz galerię zdjęć


Cała Polska Czyta Dzieciom
gościmy biblitekarza Książnicy Podlaskiej
panią Krystynę Szolc

   W ramach szkolnej akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom" z wychowankami świetlicy oraz dziećmi z oddziałów przedszkolnych Oa i Ob spotkała się pani Krystyna Szolc, pracownik Filii nr 7 Książnicy Podlaskiej.
   Pani bibliotekarka rozmawiała z dziećmi o nadchodzących świętach i sylwestrze. Wychowankowie świetlicy podzielili się z gościem swoimi marzeniami o idealnych prezentach, opowiedzieli o świątecznych tradycjach, a potem z zainteresowaniem wysłuchali trzech zimowych opowieści: ,,Święta Pana Misia” Karmy Wilson i Jane Chapman,  ,,Kolorowe sianko” Elżbiety Pałasz oraz  ,,Noworoczny prezent” Ireny Landau.

   Pani Szolc zaprosiła oczywiście wszystkich słuchaczy, żeby odwiedzili filię nr 7 białostockiej biblioteki publicznej i zostali jej czytelnikami. Mamy nadzieję, że  z zaproszenia skorzystają i dzieci i ich rodzice.
   Dziękując za miłe spotkanie, uczniowie wręczyli gościowi zakładki do książek wykonane przez dziewczynki z aktywu bibliotecznego.  Własnoręcznie robione kartki świąteczne od wychowanków świetlicy i oddziałów przedszkolnych powędrowały z
 życzeniami do wszystkich pracowników zaprzyjaźnionej biblioteki.  
Zobacz galerię zdjęć


Świąteczny ,,Kłopot"
   Dzieci z oddziałów przedszkolnych O a, O b i klasy I a wzięły udział w lekcji bibliotecznej zainspirowanej picturebookiem Iwony Chmielewskiej ,,Kłopot". Klasa III b pracowała również z książką ,,Moc kłopotów"  - stanowiącą rozwinięcie pomysłu pokazanego w ,,Kłopocie".
   ,,Picturebook" to inaczej ,,książka obrazkowa". W wypadku utworów pani Chmielewskiej (wydawanych i nagradzanych w Chinach, na Taiwanie, w krajach hiszpańskojęzycznych, w Niemczech, a od kilku lat i w  w Polsce) równie ważne są obrazy i słowa. Te małe dziełka sztuki poruszają, prowokują do myślenia, stawiania pytań, szukania odpowiedzi i oczywiście  nieograniczonego operowania wyobraźnią.
      Mali czytelnicy doskonale się bawili przy lekturze książki i podziwiali fantazję autorki. Ochoczo zabrali się też do znalezienia rady na Problematyczną Plamę i
 niezwykle kreatywnie stworzyli galerię świątecznych obrusików.
      Teraz zostało już tylko oczekiwać świąt w niczym nie zmąconym dobrym nastroju!
Zobacz galerię zdjęć


Wyróżnieni
w Klasowej Paradzie Postaci Literackich
Oliwier Niewiński - II a
Łucja Barna - II b
Kinga Falkowska - II b
Zosia Janiszewska - II b
Emilia Zembrowska - II b
Ksawery Barnowski - II b
Gabrysia Szeremeta- II c
Wiktoria Jakubowska - II c
Jakub Fedorowicz - II c
Wiktoria Świętochowska - II e
Amelia Suchodolska - II e
Maja Ancutko - II f
Basia Samaryczew - II f
Andrzej Pleskowicz - III a
Krzyś Gryniewski - III a
Ola Wądołowska - III a
Rozalia Omielańczuk - III a
Kacper Rynkiewicz - III b
Borys Rudź - III b
Michał Karolak - III b
Serozya Marterssyan - III b
Wiktoria Kulesza - IIIc
Tymek Danowski - III d
Kacper Musiaka - III d
Mikołaj Sawoń - III d
Hubert Namojlik - III e


Klasowa Parada Postaci Literackich
   Za nami Klasowa Parada Postaci Literackich zorganizowana w ramach projektu ,,Czytamy książki ze szkolnej biblioteki”. Wzięli w niej udział uczniowie klas I - III.
   Na szkolnych korytarzach pojawiło się ponad stu bohaterów wierszy, wierszyków, bajek, baśni, legend, opowiadań i powieści. Konkurowali ze sobą rycerze, superbohaterowie, czarownicy, piraci i różni zaczarowani chłopcy. Bitwy na wdzięk toczyły królewny, księżniczki, pastereczki, dziewczynki w czerwonych kapturkach, szalejące reporterki i szalone czarodziejki. Przed komisją typujacą uczestników do kolejnego etapu: Szkolnej Parady Postaci Literackich twardy orzech do zgryzienia.
   Informacje o osobach, które zaprezentują się na bibliotecznej scenie teatralnej w
 styczniu podczas Szkolnej Parady Postaci Literackich opublikujemy we wtorek. 
Zobacz galerię zdjęć


Wyróżnienie
w wojewódzkim konkursie czytelniczym

   Tymek Dziejma z klasy VI c po raz trzeci został wyróżniony w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym ,,Czy znasz twórczość...?". W tym roku Tymek popisał sie znajomością książek Tomasza Szweda z cyklu ,,Klinika Małych Zwierząt".
  Konkurs co roku organizowany jest przez Białostocki Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w ramach projektu ,,Podlaskie spotkania z
 pisarzami". W poprzednich dwóch latach Tymek został wyróżniony w konkursach poświęconych twórczości Tomasza Samojlika i Łukasza Wierzbickiego.
   Gratulujemy! Podziękowanie
od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

   Za udział w piątej edycji Narodowego Czytania  otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
     W tym roku czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
   Pan Prezydent dziękuje w liście za to, że połączyło nas umiłowanie rodzimej literatury i pięknej polszczyzny, przesyła wyrazy wdzięczności tym wszystkim, którzy wspierali akcję i brali w niej udział – uczniom i nauczycielom naszej szkoły.
  W podziękowaniu  za udział w akcji Narodowego Czytania otrzymaliśmy okolicznościowy egzemplarz książki „Quo vadis”. Będzie on stanowił miłą pamiątkę wspólnego czytania.Cała Polska Czyta Dzieciom
gościmy biblitekarza Książnicy Podlaskiej
panią Jolantę Falkowską

    Pani Jolanta Falkowska, kierownik Filii nr 8 Książnicy Podlaskiej w ramach szkolnej akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom"  spotkała się z wychowankami świetlicy, by pokazać im książeczki z serii ,,Poczytajki Pomagajki" Wydawnictwa Muza. To opowiastki, które pomagają najmłodszym dotkniętym jakimś nieszczęściem radzić sobie z ich wielkim zmartwieniem: chorobą, kłótniami lub rozstaniem rodziców, biedą lub trudnymi emocjami - strachem, nieśmiałością, złością itd. Mali bohaterowie tych książek to wspaniałe dzieci, które próbują radzić sobie z kłopotami, lecz potrzebują wsparcia dorosłych i zrozumienia rówieśników.
   Nasz gość przeczytał dzieciom książeczę Sylwii Chutnik pt. ,,Nieśmiałek". Pani kierownik zaprosiła też uczniów naszej szkoły do biblioteki publicznej po kolejne książki z prezentowanej na spotkaniu serii. Słuchacze byli niezwykle zainteresowani i
 słuchaniem opowieści, i zaproszeniem do biblioteki.
   Dziękujemy za ciekawe spotkanie!
Zobacz galerię zdjęć


Konkurs
na najpiękniejszą ozdobę choinkową
lub świąteczną pocztówkę

     Konkurs jest adresowany do wszystkich chętnych uczniów klas I-VI
  Konkurs na najpiękniejszą pocztówkę lub ozdobę choinkową jest konkursem plastycznym. Prace mogą być wykonane dowolną techniką. 
Celem Konkursu jest: pielęgnowanie i nawiązywanie do lokalnych tradycji, popularyzowanie zwyczaju własnoręcznego wykonywania pocztówek i ozdób na bożonarodzeniową choinkę.

 Ozdoby choinkowe powinny być lekkie, dekoracyjne i posiadać odpowiednie zawieszenie.
   
Przy wyborze najlepszych prac będą brane pod uwagę: nawiązanie do tradycyjnych wzorów, wrażenie artystyczne i staranność wykonania.
    TERMIN PRZYNOSZENIA PRAC DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ: 20.12.16 
Prace powinny zawierać metryczkę: imię, nazwisko, wiek autora,
imię i nazwisko nauczyciela, pod którego kierunkiem wykonano prace.
 
    Kategorie wiekowe: 
uczniowie klas I-III; uczniowie klas IV- VI.
    
Podsumowanie konkursu - styczeń 2017 r.Najlepszy czytelnik listopada

W listopadzie 2016 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskał:

Jakub Jarońko - klasa VIc - 12 książek
Najlepsza pod względem czytelnictwa w listopadzie okazała się klasa IVa.
 Gratulujemy!!!,,Czy wiesz,
kto tak pisał o Polakach  i Ojczyźnie?"

   Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie pt. ,,Czy wiesz, kto tak pisał o Polakach i Ojczyźnie?".
   Przeczytaj uważnie wszystkie fragmenty utworów i do każdego tytułu wiersza lub cytatu  podaj nazwisko i imię autora oraz lata jego życia.
    Kartkę do wpisania odpowiedzi otrzymasz w czytelni szkolnej.
    Kartki z odpowiedziami, swoim  imieniem i nazwiskiem, klasą należy dostarczyć
do czytelni lub biblioteki do 15. 12.  2016r. 
   Kartki zawierające wszystkie (bądź największą liczbę) poprawnych odpowiedzi wezmą udział w losowaniu nagród książkowych.


Czytają koledzy z ZSO nr 9

    Młodzież z ZSO nr 9 im. Ryszarda Kaczorowskiego (pod opieką nauczycielki bibliotekarki pani Magdaleny Tomczak spotkała się z uczniami klas III a i III b, aby przeczytać im trzy gawędy Simony Kossak książki pt. ,,Dlaczego w trawie piszczy”.
   Starsi koledzy nieprzypadkowo przygotowali teksty autorstwa pani profesor. Chcieli w ten sposób uczcić nadanie naszej szkole imienia Simony Kossak. Wybrali gawędy z
 części zatytułowanej ,,Jesień”. Były to opowieści o jeżu, popielicach oraz pszczołach, ślimakach i muchach – zwierzętach, które powoli przygotowują się właśnie do zimowego snu.
   Uczniowie trzecich klas w skupieniu słuchali opowieści i z zaciekawieniem oglądali zdjęcia zimowych ,,śpiochów”.
   To spotkanie jeszcze raz utwierdziło nas w przekonaniu, że wybór Simony Kossak na
 patronkę szkoły był trafny, i o tym, że dobrze mieć starszych ,,czytających przyjaciół”…

Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym


Spotkanie z Agnieszką Suchowierską
autorką Książki Roku 2015
Polskiej Sekcjii IBBY

Czytaj więcej


Poczytaj mi przyjacielu...
o Panu Kuleczce!

     Kasia Danilewicz, Tymek Dziejma, Julia Jankowska i Zuzia Kościuczyk z klasy VI c to tegoroczni czytający przyjaciele maluchów.
     Z powodu uroczystości jubileuszu 30-lecia szkoły, nadania imienia i sztandaru, które miały miejsce pod koniec października z czytaniem dla najmłodszych wystartowaliśmy w tym roku nieco później. Jednak już na początku listopada odwiedziliśmy  uczniów klasy Ia
i oddziałów przedszkolnych naszej szkoły oraz dzieci z Przedszkola Samorzadowego nr 39 i Przedszkola Samorządowego nr 50.
     Tym razem nasi mali słuchacze poznali: Kaczkę Katastrofę, Psa Pypcia, Muchę Bzyk-Bzyk i Pana Kuleczkę, czyli sympatycznych bohaterów książęk Wociecha Widłaka z serii ,,Pan Kuleczka". Szóstoklasiści czytali młodszym, ale i zachęcali ich do siegnięcia po audiobook dostępny w szkolnej bibliotece - dzieki niemu każdy dzień rozpoczynać można z okraglutkim Kuleczką i jego przyjaciółmi.

Zobacz galerię zdjęć


Wojna, która zmieniła Rondo

Czytaj więcej


Wsparcie dla bibliotek

     Ukazały się  już wyniki pierwszej edycji konkursu „Wsparcie dla bibliotek” organizowanego przez empik. Zgłosiło się ponad 300 szkół. Przez miesiąc trwania akcji ponad 100 tysięcy osób oddało blisko 400 tysięcy głosów.
     Na stronie internetowej:

http://www.empik.com/kultura/glosowanie/wsparcie-dla-bibliotek/
znajduje się ranking  10 zwycięskich szkół, które uzyskały najwięcej głosów oddanych zgodnie z regulaminem. Każda z placówek otrzyma po 1 000 wybranych przez siebie książek.
     Szkoda, że nie ma na tej liście naszej biblioteki. Oddaliśmy za mało głosów.Święto Niepodległości

     11 listopada to ważna data dla wszystkich Polaków. Tego dnia Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Dlaczego Dzień Niepodległości obchodzimy właśnie 11 listopada? Na Święto Niepodległości przyjęto akurat tę datę z dwóch powodów. 11 listopada 1918 roku miały miejsce dwa ważne wydarzenia:
     Pierwsze z nich obejmuje skalę międzynarodową: tego dnia Cesarstwo Niemieckie podpisało rozejm z Ententą - to wydarzenie zostało uznane jako oficjalny koniec I
 wojny światowej.
     Drugie związane jest bezpośrednio z historią Polski. 11 listopada Rada Regencyjna, która w Królestwie Polskim zastępowała króla lub regenta, oddała swoją władzę w ręce Józefa Piłsudskiego.
     
Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy i szkoły. W tym dniu organizowane są parady, marsze czy koncerty patriotyczne. Ludzie wychodzą na ulicę by oglądać defilady historyczne. Biorą w nich udział rekonstruktorzy w mundurach z czasów różnych powstań i wojen. Warszawiacy zbierają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie co roku organizowane są oficjalne uroczystości z udziałem najważniejszych osób w państwie.
     Dzień Niepodległości świętujemy także w naszej szkolnej bibliotece. Uczennice z
 aktywu bibliotecznego przygotowały  gazetkę połączoną z  wystawką książek i czasopism ph. „Polska moja Ojczyzna”.
   Podczas uroczystości szkolnej z okazji Święta Niepodległości, na której obecny był prezydent Białegostoku, pan Tadeusz Truskolaski odbyło się podsumowanie szkolnego projektu  „Bohaterowie Narodowi”.  Społeczność szkolna zapoznała się z informacjami o wybitnych Polakach przygotowanymi przez uczniów klas IV- VI na podstawie materiałów uzyskanych w bibliotece szkolnej. Uroczystości towarzyszyły plakaty wykonane w ramach projektu.  Wystawę prac uczniów nadal można oglądać na szkolnych korytarzach.

Zobacz galerię zdjęć:


Biblioteka to jest dobre miejsce dla człowieka

W szkolnym konkursie literackim dla uczniów klas IV –VI "Biblioteka to jest dobre miejsce dla człowieka" na fraszkę lub wiersz nagrodę otrzymała: Ida Arcisz z kl. IV.Z książką mi do twarzy

   W szkolnym  konkursie fotograficznym ,,Z książką mi do twarzy" nagrody otrzymali: Katarzyna Danilewicz kl. VIc, Paulina Koc kl. VIc, Kuba Jarońko kl. VIcPodróż z książką
Najlepsi czytelnicy października

        W październikowej akcji „Podróż z książką”, w której zapraszałyśmy uczniów
do czytania książek w każdym możliwym miejscu i w każdej wolnej chwili, zanotowałyśmy
519 wypożyczeń w klasach IV - VI i 305 w klasach I - III.
         Wybrałyśmy mistrza czytania i najlepiej czytającą klasę października.

Tytuły mistrza czytelnictwa i główne nagrody otrzymali:
Katarzyna Kiryłowicz z klasy IV c (12 książek)
Igor Osiekowicz z klasy VI c (12 książek)
.

Najlepiej czytającą klasą w październiku została klasa 4 c.Imieniny biblioteki

   28 października 2016 r. zaprosiłyśmy  nauczycieli i uczniów naszej szkoły na Imieniny Biblioteki.
   Były piękne życzenia dla biblioteki i pań bibliotekarek, pamiątkowe wpisy do kroniki oraz przecudne laurki  wykonane przez uczniów klas I - VI i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Zachwycone dziękowałyśmy za przepiękne rysunki, wylepianki, wyrywanki, wycinanki i prace wykonane najróżniejszymi technikami plastycznymi. Wzruszyły nas piękne życzenia, wierszyki i wszystkie miłe słowa wypisane na laurkach.
   Jako gospodynie starałyśmy się odwdzięczyć miłym gościom. Dzieci z klas I - III i
 oddziałów przedszkolnych oglądały kolorowe książeczki, poznawały nowe słowa związane z książkami i... świętowaniem. Chętnie słuchały fragmentów audiobooków lub opowiadań dla najmłodszych czytanych przez bibliotekarki. Na koniec mówiły o zasadach korzystania z książek i otrzymywały od nas zakładki do książek.
     Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku zasponsorowanego przez firmę ,,Społem".
    Starsi uczniowie tradycyjnie już wybierali
HIT BIBLIOTEKI. Najwięcej osób głosowało na książki: ,,Harry Potter"  Joanne K. Rowling oraz ,,Baśniobór" Brandona Mulla.
       Następne imieniny za rok!

Zobacz galerię zdjęć:


Czytaj na zdrowie

      27 października 2016 r. w szkolnej wypożyczalni uczniowie klas IV - VI mogli wziąć udział w akcji „Czytaj na zdrowie”.
   Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem. Każdy uczeń wypożyczający książkę, został poczęstowany jabłkiem, które zasponsorowała firma Unimex.
   Tego dnia 86 książek trafiło w dobre ręce czytelników. ,,Na zdrowie" czytali też wychowankowie świetlicy szkolnej, którzy jak zwykle odwiedzili wypożyczalnię i
 czytelnię, by oddać się lekturze ulubionych książek.

Zobacz galerię zdjęć:


Włącz audioBUKA

    Do udziału w akcji „Włącz audioBUKA” zaproszeni zostali uczniowie klas młodszych: I – III.
    W piątek mogli oni poznać biblioteczne zbiory książek w wersji audio i wysłuchać fragmentów  „Pana Kuleczki” Wojciecha Widłaka lub „Gdzie jesteś tatusiu?” Anny Onichimowskiej.
   W zasobach biblioteki znajduje się też seria audiobooków pod wspólnym tytułem „Mistrzowie wyobraźni”.
      Zapraszamy młodszych i starszych do naszego działu ,,książki mówionej" w wersji z
 XXI wieku.        

Zobacz galerię zdjęć:


Nowe książki
z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

   Uczniowie z aktywu bibliotecznego mają pełne ręce roboty. Cały czas nadchodzą dostawy książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Książki trzeba wypakować, opisać, pookładać i ustawić na półkach.... Na każdym etapie jest jednak sporo czasu na kontakt z nowościami.
   Po bestsellery już teraz zapisują się długie kolejki oczekujących.. Jednak uspokajamy niespokojnych - nowych, dobrych książek z pewnością nikomu nie zabraknie.
   Zapraszamy do wypożyczalni!!!

Zobacz galerię zdjęć


Spotkanie autorskie z Tomaszem Szwedem

    18 października 2016 r. w ramach 7. edycji projektu ,,Podlaskie spotkania z pisarzami" organizowanego przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli  Bibliotekarzy Szkół Polskich w partnerstwie z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Szkole Podstawowej nr 45 w Białymstoku odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem Szwedem - kompozytorem i piosenkarzem country i folk, ale także psychoterapeutą i przede wszystkim autorem książek dla dzieci.
    Wzięli w nim udział również uczniowie naszej szkoły. Gość powitał się z dziećmi powitaniem używanym przez bohaterów cyklu książek o Klinice Małych Zwierząt w
 Leśnej Górce - „Chwała zielonym lasom!”. Publiczność, której znakomita część znała opowieści Tomasza Szweda o zwierzętach, które leczą inne zwierzęta, odpowiedziała „I czystej wodzie chwała!”. Autor nie tylko czytał fragmenty swoich książek, ale grał też na harmonijce, a przy akompaniamencie gitary śpiewał piosenki o zwierzętach. Jednak nie tylko zwierzaki były bohaterami spotkania. Podczas zabaw dzieci rozpoznawały liście różnych drzew i słuchały opowieści o tym, co można zobaczyć w lesie.
  Pisarz zachęcał do czytania książek – nie tylko tych o zwierzętach, ale najróżniejszych, bo dzięki czytaniu stajemy się mądrzejsi i lepsi, a nasz świat bardziej kolorowy.
   Po spotkaniu można było oczywiście stanąć w długiej kolejce, żeby zdobyć autograf złożony przez pisarza, a nawet zapozować do wspólnego zdjęcia.

Zobacz galerię zdjęć:


Pomóż bibliotece zdobyć tysiąc książek!

  Na ogólnopolski konkurs ,,Książki są fajne i kropka" została wysłana praca przedstawiona na zdjęciu powyżej. Oddając głos na tę fotografię zwiększasz szansę naszej biblioteki na otrzymanie nagrody w konkursie organizowanym przez Empik - 1000 nowych, wspaniałych książęk.
     Głosowanie trwa od 5 października do 6 listopada 2016 r., odbywa się na Stronie Konkursowej Empiku:
http://www.empik.com/kultura/glosowanie/wsparcie-dla-bibliotek/
   Aby wesprzeć naszą bibliotekę, należy wejść na podaną stronę, w okienku ,,Znajdź bibliotekę" wpisać ,,Białystok", następnie wybrać naszą szkołę i oddać głos klikając na przycisk ,,Zagłosuj z FB" (niestety, głosować mogą tylko osoby, które posiadają konto na facebooku). Jeśli konto na FB mają Wasi Rodzice, poproście ich o codzienne oddawanie głosu na naszą szkołę.
   (Zabronione jest korzystanie z metod gromadzenia głosów (oddawania głosów) takich jak: korzystanie z automatycznych programów, skryptów, itp. generujących oddawanie głosów, wykorzystywanie do oddawania głosu fikcyjnych kont utworzonych w Serwisie lub dokonywanie zmiany adresów IP Głosującego).Październik
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

„KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZĄTEK..."
Święto trwa przez cały październik,
a biblioteka szkolna w tym czasie organizuje wiele wydarzeń i świętuje z czytelnikami


1.  Udział w wojewódzkim projekcie TNBSP ,,Podlaskie spotkania z pisarzami"
      a) udział w spotkaniu autorskim z Tomaszem Szwedem
           w Szkole Podstawowej nr 45 – 17 X 2016  r.

2.  Udział w projekcie Empiku „Książki są fajne i kropka” – 5 X– 6 XI 2016r.

3.  Akcja ,,Poczytaj mi przyjacielu"
      Uczniowie SP nr 43 czytają dzieciom z oddziałów przedszkolnych i klasy Ia naszej
      szkoły oraz z okolicznych przedszkoli: PS nr 39 i 50.

4.  Zajęcia biblioteczne dla uczniów klas IVa, IVb, IVc – 3-7 X 2016 r.

5.  Podróż z książką – zapraszamy do czytania książek w każdej wolnej chwili.
     Wybieramy mistrza czytania i najlepiej czytającą klasę października.

6. Włącz audioBUKA – słuchanie audiobooków na przerwach – 21 x 2016r.

7. Akcja „Bohaterowie Narodowi” – klasy IV- VI przygotowują plakat
     z
 informacją o wybitnym Polaku, który będą prezentować podczas uroczystości
     szkolnej z okazji Święta Niepodległości.

8. Imieniny biblioteki – 28 X 2016 r.:
      a) Wybory ulubionych książek;
      b) Minikonkursy na przerwach;
      c) Życzenia dla biblioteki - pamiątkowe wpisy do kroniki bibliotek;
      d) Laurka dla biblioteki - pracę plastyczną w formacie A5, wykonaną dowolną
           techniką, przynosimy do biblioteki w dniu imienin;
      e) Zdrowy poczęstunek
 
9. Szkolne etapy konkursów -  do końca października 2016 r.:
      a) literacki dla uczniów klas IV –VI ,,Biblioteka to jest dobre miejsce
         dla człowieka"
– fraszka lub wiersz;
      b) plastyczny „Baśnie, naturalnie” – interpretacja wybranej baśni wykonana
           z materiałów naturalnych: kamyki, muszelki, patyczki itp.;
      c) fotograficzny „Z książką mi do twarzy”;
          (Jeśli czytanie to twoja pasja, kochasz książki i czytasz je w różnych, dziwnych
           miejscach – pokaż to za pomocą zdjęcia).
           Wywołane lub wydrukowane zdjęcia, w formacie od 10x15 (jak pocztówka),
           przynosimy do biblioteki do końca października. Zdjęcie powinno przedstawiać
           ucznia naszej szkoły.
      d) prezentacja multimedialna „Biblioteka to dom przyszłości 
         i przeszłości”
(min 10 slajdów, czas prezentacji 5 min.)Najlepsza czytelniczka września

We wrześniu 2016 roku
TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SP NR 43 w BIAŁYMSTOKU

uzyskała:

Magda Jurkun - klasa VIc - 12 książek
Najlepsza pod względem czytelnictwa we wrześniu okazała się klasa VIc.
 Gratulujemy!!!Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Z tej okazji pani Ewa Babińska odwiedziła wychowanków oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klasy Ia oraz IIb, IIc i IIf, którym przeczytała krótkie opowiadania, wiersze i zagadki o tematyce jesiennej.
    Wychowankowie świetlicy szkolnej wysłuchali „Opowieści o żurawiach” Simony Kossak, którą czytała pani Helena Majewska.                          
     Do akcji przyłączyli się też nauczyciele języka polskiego. Uczniom klas IV – VI fragmenty książek Simony Kossak „Dlaczego w trawie piszczy?” czytały panie Aneta Polak Karpowicz i Małgorzata Sakowicz oraz pan Piotr Maksim.

Zobacz galerię zdjęć:


 Książki są fajne i kropka!

   Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów klas IV - VI do wykonania pracy plastycznej, której tematem jest hasło „Książki są fajne i kropka!”
Format prac - dowolny.

     Na prace w dowolnej technice (rzeźba, rysunek, instalacje, zdjęcie dzieci, szkoły, wspólnej wycieczki itp. – dopuszczalne są wszelkie kreatywne rozwiązania)
- czekamy w bibliotece do środy 28 września 2016 r.

    Najlepsza praca (indywidualna lub grupy uczniów) będzie reprezentowała naszą szkołę w ogólnopolskim konkursie Empiku organizowanym w ramach akcji ,,Przecinek i kropka". W tym roku Empik postanowił wspomóc szkolne biblioteki.
       Zwycięzcy mogą wygrać nowe książki do szkolnej biblioteki!Narodowe Czytanie 2016
  Do ogólnopolskiej akcji ,,Narodowe Czytanie” pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej po raz kolejny włączyła się nasza szkoła.
   Uczniowie klas IV, V i VI SP nr 43 w Białymstoku wysłuchali wybranych fragmentów
"Quo vadis" Henryka Sienkiewicza czytanych przez pana dyrektora Andrzeja Danieluka i panią dyrektor Martę Grzybowską. Dodatkowymi atrakcjami było pieczętowanie książek stemplem okolicznościowym oraz krótki konkurs ze znajomości twórczości Henryka Sienkiewicza.
   Chętni jeszcze przez kilka dni mogą oglądać w wypożyczalni wystawkę dotyczącą  życia  Henryka Sienkiewicza i jego dzieł. Biblioteczne gazetki przypominają również, że bieżący rok 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza.
Zobacz galerię zdjęć:


 

Witamy w nowym roku szkolnym!

Miło nam, że witając naszych Czytelników w nowym roku szkolnym, możemy podzielić się radosną wiadomością.

Za współpracę z blogiem edukacyjnym ,,Biblioteki Szkolne Online" nasza szkolna biblioteka otrzymała certyfikat ,,Biblioteki na medal". Oto treść listu, który otrzymaliśmy wraz z certyfikatem:

,,From: Biblioteki Szkolne Online [mailto:biblioteki-szkolne@wp.pl]
Sent: Tuesday, June 14, 2016 10:46 PM
Subject: CERTYFIKAT dla biblioteki szkolnej

Szanowni Państwo

miło nam poinformować, że biblioteka działająca w Państwa szkole, w roku szkolnym 2015/16 dołączyła do grona najaktywniejszych bibliotek szkolnych w kraju, promując swoją pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa na ogólnopolskim blogu edukacyjnym "Biblioteki Szkolne Online" http://biblioteki-szkolne.blogspot.com.

Zespół redakcyjny"

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku
    15-662 Białystok
    ul. Stroma 16
  • tel/fax 85 6611143 (7.30-15.30)
    www.facebook.com/SP43.Bialystok

Galeria zdjęć