Menu

Rok szkolny 2016/2017 Rok szkolny 2015/2016 Rok szkolny 2014/2015 Rok szkolny 2013/2014

Edukacja globalna

Rok szkolny 2016/2017Zamiast kwiatka niosę pomoc
   Miło nam poinformować, iż w czerwcowej akcji „Zamiast kwiatka niosę pomoc” udało nam się zebrać kwotę 631 zł, która została przelana na konto Polskiej Akcji Humanitarnej. Nie była to pierwsza akcja, w której wzięliśmy udział. Dziękujemy Rodzicom i uczniom naszej szkoły, bo dzięki ich ofiarności mogliśmy pomóc  osobom dotkniętym skutkami suszy w Somalii i konfliktu zbrojnego w Sudanie Południowym.


Światowy Dzień Ziemi

     22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętowało Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Święto to jest wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi związane ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody.
    Tegoroczne Święto Ziemi obchodziliśmy w naszej szkole pod hasłem „ Bądź EKO”.  Obok całorocznych działań ekologicznych, takich jak segregacja śmieci czy zbiórka baterii zorganizowano szereg konkursów, wystaw, gazetek, prezentacji multimedialnych, których tematyka związana była z globalnymi skutkami zanieczyszczeń środowiska i jego ochroną. Organizatorki Święta Ziemi w naszej szkole – pani Bożena Warzecha-Krasnowska i pani Marzena Michalczuk zadbały, aby w obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi uczestniczyli uczniowie wszystkich klas. 21 kwietnia  cała społeczność szkolna pisała – Listy dla Ziemi 2017. „Listy dla Ziemi” to edukacyjna  akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA. W ramach akcji „Listy dla Ziemi” uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o tym, jak mogą pomóc naszej Ziemi, a następnie napisali listy z postanowieniami ekologicznymi zachęcającymi do podjęcia działań, mających na celu ochronę naszej planety.

Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym


,,Acting together to save our planet!" projekt eTwinning

      "Acting together to save our planet!" - to drugi projekt eTwinning realizowany w naszej szkole, tym razem ekologiczny.
   Będziemy współpracować z partnerskimi szkołami z Francji, Hiszpanii, Włoch, Rumunii i Turcji. Wspólnie poszukamy rozwiązań ekologicznych (konkretnych działań) na rzecz ochrony środowiska. 
    Projekt ma zwrócić uwagę na postawy proekologiczne, których możemy nauczyć się wzajemnie i dać dobry przykład innym dzieciom i dorosłym.,,E-Christmas tree" - projekt eTwinning

  ''E-Christmas tree" - to projekt świąteczny, w którym szkoły wymieniają się kolędami śpiewanymi przez uczniów. Kolędy są zakodowane Qr kodem. Wystarczy zeskanować kod telefonem z aplikacją i otwierają nam się strony z życzeniami od zagranicznych partnerów projektu i nagranymi przez nich kolędami.
    Dzięki projektowi posłuchamy kolęd z Hiszpanii, Włoch, Norwegii, Finlandii i
 Turcji!
    W naszej szkole Qr kody są przyczepione do świątecznych ozdób wiszących w
 korytarzu na parterze.
    Życzymy miłego słuchania i wesołego wspólnego kolędowania!Teatr? - Dla mnie bomba!
     W ramach TEG dzieci z klas I a, II c, II d, II e, II f, IV a, IV b i IV c obejrzały spektakl laboratorium inspirowany opowieścią Umberto Eco ,,Generał i bomba".
   Przedstawienie pod tytułem ,,Dla mnie bomba” dla supraskiego ,,Teatru Lalki i Ludzie” wyreżyserował Krzysztof Zemło, który był też wykonawcą tego niezwykłego monodramu.
  Główny bohater – naukowiec przy pomocy różnorodnych technik teatralnych opowiada w nim swoją historię. Metaforyczna opowieść o tym, że nauka może służyć i
 złu i dobru doskonale wpisuje się w hasło tegorocznego TEG ,,#RazemDlaPokoju”.
Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym


Spotkanie z Agnieszką Suchowierską
autorką Książki Roku 2015
Polskiej Sekcjii IBBY

 

   Zaprzyjaźniona z naszą szkołą pisarka, pani Agnieszka Suchowierska autorka między innymi  książeczki ,,Mat i świat" z ilustracjami Tomasza Kaczkowskiego odwiedziła nas w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY, wyróżniona w tym roku w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego powiastka mówi o pluszowym misiu wyprodukowanym w chińskiej fabryce zabawek, który podczas swoich podróży obserwuje życie ludzi w bogatych i biednych krajach.
     Podczas spotkania autorskiego pisarka przeczytała uczniom  klas IIa, IId, IIe i IIIe fragmenty swojej książki, a potem rozmawiała z czytelnikami o warunkach, w jakich żyją, uczą się, bawią lub pracują dzieci z różnych części świata. Dzieci wzięły więc udział w zajęciach poświęconych różnicom w poziomie życia ludzi na świecie oraz prawie dzieci do
 edukacji, omawiały warunki, w których żyli kolejni właściciele misia w
 różnych krajach naszego globu, poznali przy okazji termin ,,globalny". Uczestnicy spotkania obejrzeli też prezentację ,,Dzieci chcą się uczyć", pokazującą szkoły, do których chodzą mali mieszkańcy różnych państw na kilku kontynentach.

Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym


Chcemy żyć w świecie bez wojny

      Przez cały czas trwania Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie wykonują prace plastyczne i plakaty na szkolny konkurs pod hasłem „Chcemy żyć w świecie bez wojny". Na prace czekamy do piątku 25 listopada.

     Prace plastyczne wykonane przez wychowanków świetlicy szkolnej znajdują się już na gazetce przed świetlicą na I pietrze.Niosę pomoc/ Syria, Sudan Południowy

    Od tygodnia znajdują się w różnych miejscach w szkole plakaty informujące o udziale naszej szkoły w Kampanii Polskiej Akcji Humanitarnej w akcji  „Niosę pomoc/ Syria, Sudan Południowy”.

    W czwartek i piątek uczennice z aktywu bibliotecznego i Samorządu Szkolnego zbierały pieniądze na ten szczytny cel. Zebraliśmy w sumie 511.43 zł. Cała kwota została przekazana PAH. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym


Budowanie pokoju

   Zajęcia z edukacji globalnej odbywały się w klasach szóstych pod hasłem ,,Budowanie pokoju". Na początku lekcji autorzy prac konkursowych „ Chcemy żyć w świecie bez wojen” przedstawili i omówili swoje prace plastyczne. Następnie uczniowie obejrzeli krótki film o wojnie w Syrii i dyskutowali nad działaniami, jakie może podjąć każdy człowiek w celu budowania pokoju wokół siebie i w swojej społeczności.
    Uczniowie przygotowali prezentację dotyczącą przyczyn konfliktów na świecie i czynnikach, które przyczyniają się do braku pokoju. Na mapie świata wskazywali miejsca, gdzie toczą się obecnie działania wojenne. Pracując w grupach dzielili się pomysłami nad postawionym pytaniem „ Jakie jest Twoje marzenie o pokoju?”.
     Na zakończenie zajęć uczniowie wysłuchali utworu  „ Imagine” Johna  Lennona i przetłumaczyli tekst piosenki na język polski. Piękne słowa o jedności ludzi na całym świecie, pobrzmiewające w piosence, zakończyły lekcję. Zajęcia z uczniami klas szóstych prowadziły panie Bożena Warzecha i Marzena Michalczuk.

Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym


Food Force i Free Rice

    W ciągu całego Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie zachęceni przez nauczycieli jezyka angielskiego: panie Annę Hapunik, Ewę Sochańską i Annę Karczewską grały w gry komputerowe (Food Force i Free Rice przygotowane i opublikowane przez World Food Programme), które poszerzały ich wiedzę o sposobach pomocy potrzebującym.
     Uczniowie angażowali się szczególnie w realne ,,zbieranie ryżu", który dzięki WFP trafi do głodujących ludzi z Globalnego Południa. Nawet młodsi uczniowie bez płynnej znajomości języka angielskiego zdobywali ryż w grze anglojęzycznej lub... przerzucali się na zadania matematyczne.Wojna, która zmieniła Rondo

    W czwartek panie bibliotekarki gościły  u uczniów klasy pierwszej i u dzieci z oddziałów przedszkolnych. Czytały  książkę „Wojna, która zmieniła Rondo”  Romana Romanyszyna i Andrija Łesiwa. Lekturze towarzyszył pokaz sugestywnych ilustracji żywo oddziałujących na dziecięcą wyobraźnię.
     Problem wojny został w książeczce przedstawiony w sposób symboliczny lecz silnie przemawiający do wrażliwości młodego słuchacza. Dzieci uczestniczyły w pogadance i zachęcone rozmową na temat problemów ich kolegów z krajów objętych wojną chętnie deklarowały udział w szkolnej akcji PAH ,,Niosę pomoc/Syria i Sudan Południowy".

Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym


Przygody Innego
Inny na uchodźczym szlaku

    17 listopada 2016r.  studentki II roku Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku i fundacji „Dialog" Paula Mandziej i Iga Wojtach poprowadziły zajęcia dla uczniów klas trzecich .
    Dzieci wysłuchały bajki Inny na uchodźczym szlaku" na podstawie książki Przygody Innego bajki międzykulturowe na rzecz integracji dzieci cudzoziemskich". Miały okazję przekonać się, z jakimi problemami zmagają się ich rówieśnicy, cudzoziemcy narodowości czeczeńskiej. Oprócz tego uczniowie dowiedzieli się, co mogłoby znaleźć się w plecaku uchodźcy czeczeńskiego, dzięki czemu poznali kulturę, tradycje i życie Czeczenów.

Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym (III A)
Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym (III B)
Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym (III C)


Inne znaczy ciekawe

    16 listopada gościli w naszej szkole podróżnicy i wolontariusze Anna i Paweł Romaniukowie. Po krótkim wyjaśnieniu pojęcia edukacji globalnej, zaproponowali uczniom udział w konkursie-zgadywance ,,Z jakiego kraju pochodzi ta osoba?" na podstawie zdjęć przywiezionych ze swoich podróży do Czadu, Palestyny, Azerbejdżanu, Ruandy, Nepalu i Izraela. Z ogromną pasją opowiadali o spotkanych tam ludziach, ich życiu, problemach, kulturze. Przedstawili uczniom prezentację swojej pracy wolontarystycznej z dziećmi w rejonach dotkniętych konfliktami zbrojnymi lub katastrofami naturalnymi. Mówili o pracy w organizacjach charytatywnych, które pomagają w dostępie  do szkół i nauki  dzieciom  z krajów objętych wojną .

Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym


Edukacja globalna w świetlicy szkolnej

   We wtorek 15 listopada wychowankowie świetlicy szkolnej poznawali Białystok jako miasto wielu kultur, w którym żyją ludzie różnej narodowości, religii, wyznania, ludzie o różnym kolorze skóry i różnych obyczajach. Pani Joanna Dmitruk przeczytała dzieciom komiks Henryka Sobolewskiego z ilustacjami Krzysztofa Urbanowicza ,,Witamy w Białymstoku" wydany w ramach projektu Partnerstwo na Rzecz Aktywnego Osiedla.

     Potem uczniowie wykonywali ilustracje do książki lub prace plastyczne na konkurs ,,Chcemy żyć w świecie bez wojny".

Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym


#RazemDlaPokoju - pierwsze zajęcia
   14 listopada uczniowie klas III d, III e, IV a, IV b, IV c uczestniczyli w zajęciach z edukacji globalnej przeprowadzonych przez nauczycieli bibliotekarzy dla każdej z grup wiekowych.
  Dzieci wysłuchały opowieści „Wojna, która zmieniła Rondo” zawartej w
 książce Romana Romanyszyna i Andrija Łesiwa. Lekturze towarzyszył pokaz sugestywnych ilustracji żywo oddziałujących na dziecięcą wyobraźnię.
  Następnie zebrani obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą ofiar wojen toczonych obecnie na świecie. Wykorzystano w niej m.in. film PAH „Zróbmy pokój w
 Sudanie Południowym” i zdjęcia reporterskie z Aleppo w Syrii.
   Uczniowie dowiedzieli się o grach edukacyjnych pomagających poszerzyć wiedzę poprzez rozwiązywanie w Internecie testu „Feed a Child” (w języku angielskim) lub grę edukacyjną „Food  Force” w wersji polskiej i angielskiej oraz o grze ,,Free rice" - dzięki której pomaga sie potrzebującym. Uczniowie zostali również zachęceni do wzięcia udziału w akcji PAH ,,Niosę pomoc - Syria, Sudan Południowy".
Zobacz zdjęcia:


Tydzień Edukacji Globalnej 2016
#RazemDlaPokoju

     W dniach 14 - 20 listopada 2016 r. przez cały tydzień odbywać się będzie w naszej szkole Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „#Razem Dla Pokoju”. Głównym motywem wydarzenia będzie promowanie idei wspólnego działania na rzecz pokoju na świecie.

       Nauczyciele przyrody, informatyki , bibliotekarze i wychowawcy świetlicy proponują w tym roku następujące działania:
- „Razem dla pokoju "- zajęcia z edukacji globalnej dla klas trzecich i czwartych -
     prezentacja multimedialna z wykorzystaniem filmu PAH „Zróbmy pokój w Sudanie
     Południowym” i książki „Wojna, która zmieniła Rondo” Romana Romanyszyna
     i Andrija Łesiwa;
- „Przygody Innego”  - warsztaty prowadzone przez studentki z Uniwersytetu
     w Białymstoku i fundacji „Dialog";
- „Inne znaczy ciekawe” - prezentacja i pokaz slajdów przygotowany
     przez wolontariuszy - państwa Annę i Pawła Romaniuków;

- ,,Mat i świat" - spotkanie autorskie z Agnieszką Suchowierską;
- „Budowanie pokoju” zajęcia dla uczniów klas szóstych o  niektórych problemach
     krajów Globalnego Południa: ubóstwo, nierówności, konflikty zbrojne, wojna,
    działalność WFP; najnowsza  kampania PAH – Niosę pomoc; możliwość zgłębiania
    swojej wiedzy poprzez rozwiązywanie w Internecie testu „Feed a Child” (w języku
    angielskim) lub grę edukacyjną „Food  Force” w wersji polskiej i angielskiej.

Zapraszamy :
- do obejrzenia  gazetki ściennej „Edukacja globalna 2016 – Równość dla pokoju”
   oraz wystawy książek i ulotek informacyjnych propagujących Tydzień
   Edukacji Globalnej
-  w bibliotece szkolnej,
do udziału w szkolnym konkursie na pracę plastyczną lub plakat „Chcemy
   żyć w świecie bez wojny”
(technika dowolna),
-  do przygotowania na lekcjach informatyki prezentacji multimedialnych
    o wybranych krajach  Afryki - uczniowie klas IV, V, VI,
- do udziału w akcji Polskiej Akcji Humanitarnej  „Niosę pomoc/ Syria,
   Sudan Południowy”.

Zobacz zdjęcia:


II edycja konkursu plastycznego
 „Jak wyobrażam sobie kraje rozwijające się po roku 2030”

    Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie, który realizowany  jest w ramach projektu „Edukacja globalna. Liderzy Edukacji na rzecz rozwoju”, współfinansowanego z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP 2016.

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych
 I grupa wiekowa: uczniowie klas „0”, 1-3 szkoły podstawowej
•  II grupa wiekowa: klasy 4-6 szkoły podstawowej

Celem konkursu plastycznego jest:

 1. podniesienie świadomości dzieci i młodzieży na temat globalnych współzależności oraz unaocznianie tego, że rozwój nie sprowadza się tylko do pomocy;
 2. wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań zależnościami istniejącymi we współczesnym świecie oraz zwrócenie uwagi na perspektywę Globalnego Południa;
 3. wyzwalanie u dzieci i młodzieży aktywności artystycznej, rozwijanie ich osobistych zainteresowań, wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych poprzez podnoszenie poziomu ich wiedzy w zakresie zagadnień globalnych;
 4. kształtowanie postaw dzieci i młodzieży wobec problematyki Globalnego Południa oraz inspirowanie uczniów i uczennic do podejmowania działań w tym zakresie;
 5. promowanie szkół zaangażowanych w realizację zadań z zakresu edukacji globalnej.

Prace konkursowe mogą dotyczyć jednego z trzech zagadnień związanych z Agendą Zrównoważonego RozwojuCelami Zrównoważonego Rozwoju

 1. Zmiany klimatu
  Cel 13: Podjąć pilne działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom
 2. Bezpieczeństwo żywności i rolnictwo
  Cel 12: Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji
 3. Godna praca
  Cel 8: Promować stabilny, zrównoważony i inkluzywny wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienia oraz godną pracę dla wszystkich ludzi

   

Zakończenie etapu szkolnego, zgłoszenia prac konkursowych do  poziomu regionalnego (wojewódzkiego)   - do 18.11.2016r.Tydzień Edukacji Globalnej 2016

          W dniach 14 - 20 listopada obchodzić będziemy  Tydzień Edukacji Globalnej.

        Jego celem będzie promocja sprawiedliwego i pokojowego społeczeństwa.
     Szesnasty Cel Zrównoważonego Rozwoju jest poświęcony promowaniu pokojowych i inkluzywnych społeczeństw sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi, zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do wymiaru sprawiedliwości oraz budowaniu efektywnych i odpowiedzialnych instytucji na wszystkich szczeblach.


     Uczniowie naszej szkoły obejrzą ciekawe filmy i prezentacje przygotowane przez nauczycieli lub wykonane przez nich samych oraz pozyskane ze stron internetowych, zagrają w gry planszowe. Wezmą udział w akcji PAH „ Niosę pomoc/Syria, Sudan Południowy ”.Chlebem i solą
Ogólnopolski Dzień Solidarności z Uchodźcami

     15 października 2016r. pod hasłem Polska przeciwko rasizmowi i przemocy obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień Solidarności z Uchodźcami.
Na stronie
www.solidarnizuchodzcami.pl znajdziecie wszystkie informacje na temat wydarzeń w całej Polsce i treść apelu, który podpisało już ponad 200 instytucji, organizacji i miejsc.

     Budujmy pokój z uchodźcami (Papież Franciszek, 19.06.2016)
,,Uchodźcy to ludzie tacy jak wszyscy, ale którym wojna zabrała dom, pracę, krewnych, przyjaciół. Ich historie i twarze (...)"

 

 

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku
  15-662 Białystok
  ul. Stroma 16
 • tel/fax 85 6611143 (7.30-15.30)
  www.facebook.com/SP43.Bialystok

Galeria zdjęć